İnsanlık için küçük benim için büyük bir aile kazığı

T turuncudolap karşı taraf ayak sürüyor bence oğullarına düşündükleri başka biri var gibi. Amca çocukları nişanlanabiliyorsa bu aile içinden biri bile olabilir. Ayrıca sözlün ne yapsın ailesi böyleyse annenle konuş amca hasta olunca kendisi çok istemş filan diye
İnanın açıkça sordum ailenin sana düşündüğü başka biri var mıydı diye. Yanımda annesiyle konuştu, şakayla karışık bana niye birini bulmadınız oralardan dedi. Annesi de kim var ki burada sen söyle onunla konuşayım dedi. Bunlar daha biz konuyu ailelere açmadan önce oldu. Olsa sözlüm söylerdi diye düşünüyorum çünkü normalde bir erkeğin bir kadından saklamak isteyeceği konuları dahi saklamadan paylaştı benimle, böyle bir şeyden haberi varsa ne o benden saklar ne ailesi ondan saklar.

Ya açıkçası ben tam anlayamıyorum. Eşimi ailemle tanıştırdım o beni ailesi ile tanıştırdı. Sonra aileler tanıştı. Sonra nişan tarihimize kendimiz karar verdik. Düğün tarihimize kendimiz karar verdik. (Ailelere de soruyoruz tabi, kardeşimin sınavı olduğundan erteledik falan ama biz karar verdik) Neden aileleriniz bunlara karar vermek zorunda ki?

Son düzenleme:
Anneniz sizi neredeyse hadi git evlen diye sokaga atacak yalniz,bu ne acele,bu ne uzun konusmalar anlam veremedim ozur dilerim.
Bu arada kimsenin de sucu yok. Nisanliniz dogru durust bir insan olup su tarihte gidip isteyecez bu tarihte de nisan yapicaz deyip ailesini ona gore organize etmeliydi.
Evet annemde mantıksız bir acele var gerçekten katılıyorum, adı da koyuldu işin, iyi kötü sözümsü bir şey de yapıldı ama nişan nişan diye tutturdu işte ne yapayım ben de bilmiyorum, tersine bir şey desem ben suçlu oluyorum bu sefer. Zaten bugüne kadar da hep nişanlımın organizasyon çabasıyla geldik ama bu kadar sözü geçiyor malesef, ailesi üvey evlat muamelesi yapıyor diye hep söylemem bu yüzden. Suç kimde bilmiyorum ama bizim işi de bu kadar uzatmanın mantığı var mıydı onu da çözemiyorum inanın ki...

Ya açıkçası ben tam anlayamıyorum. Eşimi ailemle tanıştırdım o beni ailesi ile tanıştırdır. Sonra aileler tanıştı. Sonra nişan tarihimize kendimiz karar verdik. Düğün tarihimize kendimiz karar verdik. (Ailelere de soruyoruz tabi, kardeşimin sınavı olduğundan erteledik falan ama biz karar verdik) Neden aileleriniz bunlara karar vermek zorunda ki?
Köy kültüründen midir bilmiyorum ama illa büyükler konuşur karar verir durumu var onlarda. Benim ailem bana bırakır genelde ama sözlüm de habire büyükler konuşur karar verir modunda, o noktada ben de tıkanıyorum, artık rahatlamak için her şeye prosedür gözüyle bakmaktan bir an önce gelsin geçsin de tarihe kim karar verirse versin diyorum..

Ben tamamen sizi haklı buldum. Hastaya ayıp olacaksa onun oğlunun nişanıda yapılmamalıydı. Acaba ailesinin gereksiz düşüncesizliği yüzünden mi böyle oldu. Kendi kendilerine amcaya ayıp etmek istemediler belkide.

sözlüm de habire büyükler konuşur karar verir modunda

Bu kafada bir adam beni deli ederdi.
İlerde evinizi tutarken de babasını ister. Salonunuzda da babasının fikri önemli olur. Nişan kıyafeti düğün kıyafeti annesi de gelmeli diye tutturur. Bunlara katlanabilecek misiniz? Bayramda ilk bizimkilere gidelim, yok adetler önemlidir şunları yapalım falan bunlar olacak mı?

Bu kafada bir adam beni deli ederdi.
İlerde evinizi tutarken de babasını ister. Salonunuzda da babasının fikri önemli olur. Nişan kıyafeti düğün kıyafeti annesi de gelmeli diye tutturur. Bunlara katlanabilecek misiniz? Bayramda ilk bizimkilere gidelim, yok adetler önemlidir şunları yapalım falan bunlar olacak mı?
Üvey evlatlık muamelesi o konularda işe yarıyor işte, o kadar detaya müdahale etmiyorlar ama başka insanların da işin içine gireceği konularda tuhaf bir hassaslıkları var. Yoksa nişan alışverişini bile ikimiz yaptık kıyafetti ıvır zıvırdı karışılmasını istemiyorum biz hallederiz dedim ikiletmediler, belki iyi niyetten belki gönülsüzlüklerinden tabi onu bilmiyorum...

Ben tamamen sizi haklı buldum. Hastaya ayıp olacaksa onun oğlunun nişanıda yapılmamalıydı. Acaba ailesinin gereksiz düşüncesizliği yüzünden mi böyle oldu. Kendi kendilerine amcaya ayıp etmek istemediler belkide.
Belki de ama amca bunu göre göre niye bize ayıp etti ya da en azından niye durumu gördüğü halde beni bahane edip uzatmayın demedi onu bilmiyorum...

Belki de ama amca bunu göre göre niye bize ayıp etti ya da en azından niye durumu gördüğü halde beni bahane edip uzatmayın demedi onu bilmiyorum...
Belkide amca ailesine söylemiştir ama onlar yinede ayıp olur düşüncesiyle öyle davranmış olabilirler. Yada bu amca nişanlınınızın ailesine ayıp olur izlenimi vermiş ama kendi oğlunununkine ses çıkarmamış olabilir.

24 yıllık hayatımın, dün öğrendiğim en büyük kazıklarından birini paylaşmak istiyorum, içimde tutamıyorum şu an. Belki çok da kazık gibi görünmeyecek herkese okuyunca ama nedense beni yerle bir etti, bilmiyorum.
5 haziran 2016 pazar günüydü, çalıştığım şehirden ailemin yanına gidip hayatımda biri olduğunu, evlenmek istediğimi usulüne uygun bir şekilde söyledim. Her ailenin verebileceği gibi tepkiler aldım. 6 haziranda Ramazan ayı başladı ve 10 temmuzda, bayram bittiğinde erkek arkadaşım bu evlilik konusunda pek de gönüllü olmayan ailesini bize tanışmaya getirdi.
Aileler tanıştı, çok şükür bir sorun çıkmadı. Ardından erkek arkadaşım sizin de bize gelmeniz gerek dedi ama bize ailesinden herhangi bir davet olmadı. Benim ailem tutturdu onlar arayıp davet etmezse biz nereye gidiyoruz diye, onun ailesi de biz aramayız zaten gelmeleri lazım diye tutturdu. Derken telefon krizini yine erkek arkadaşım çözdü, yalvardı yakardı ailesi benimkileri aradı ve darbe gecesinin sabahı, ayrı şehirlerde olmamıza rağmen güç bela zoraki davetlerine icabet ettik.
İkinci toplanma da gayet sakin geçti, daha sonra ağustos gibi isteme-söz-nişan yapılır diye konuşuldu ancak o dönem kamuda izinler iptal edildi ve erkek arkadaşım işinden izin alamayınca hepsi ertelendi. Ertelenmişken bari 12 eylüldeki kurban bayramında yapalım da herkes tatilde olduğu için rahat gelebilsin dedik; kurban bayramına 10 gün kala arayıp dediler ki çocuğun amcası kanser oldu.
Söz konusu kötü hastalık olunca benim ailem tabi ki anlayış gösterdi, hemen arayıp hastanın durumunu sordular falan ama haklı olarak da en azından isteme olup işin adı konsaydı iyi olurdu dediler. Bu sırada kanser olan amcanın ayakta olduğu, dışarıdan bakıldığında sağlıklı bir insandan farklı davranmadığını da öğrendik.
Kurban bayramında annesi annemi arayıp müsaitseniz tatil bitmeden geleceğiz dedi ama sonra günlerce ses çıkmadı. Tatilin son günü, benim başka şehre gidip işe dönmeme bir gün kalana kadar ses çıkmadı. Ve o gece ailem ister istemez bana patladı. Bari geleceğiz demeselerdi dediler, gelip iki saat oturup en azından prosedür icabı kız istemeyi yapmak bu kadar zor değil dediler, daha neler neler... Ben de o gece erkek arkadaşıma ulaşamadım, öyle olunca durumu anlatan uzun bir mesaj yazdım. Ağlaya ağlaya uyudum, sabahın erken saatinde annem gelip uyandırdı, kalk biletini ertele bir şey yap misafirlerin 1 saate geliyorlarmış şimdi haber verdiler dedi. Meğer yaşadıkları köyde elektrik telefon kesilmiş de ulaşamamışlar bize de vs vs... Yaşadıkları köyle şehir arası max 40 dk bu arada. bizim yaşadığımız yere de 1-1,5 saat kadar uzaktalar.
Sabah sabah elimiz ayağımız birbirine dolanarak hazırlık yaptık, bir saate gelecek insanlar tam 5 saat sonra geldiler. İsteme zımbırtısı oldu, bana bir tektaş çocuğa da alyansı (ben istediğim için, sözlüyken sadece bende yüzük olsun istemedim) takıldı, bir kare fotoğraf bile çekilmeden buz gibi bir söz yapıldı. Kazık kısmı da buradan sonra başlıyor.
Söz yüzükleri takıldıktan sonra annem kendisinden beklenmeyecek kadar olgun bir konuşma yaparak hastanıza saygı duyuyoruz, nişanı siz ne zaman derseniz o zaman yapalım dedi. Sözlümün dediğine göre köylerine döndüklerine hasta amcaya ayıp olur diye çocuğun söz yüzüğünü takmasına bile izin vermemişler, kimseye de söz kestik falan dememişler, söz bizim evin salonunda kalmış yani.
Sözün üstünden 10-15 gün geçtikten sonra hasta amca bir aylık tedaviye başlayacak dediler. Annem de bana adamın tedavisi bitsin nişan konusunu artık konuşalım diye her gün baskı yapmaya başladı. Ben de benim yapabileceğim bir şey yok, insanlarla konuşursunuz deyip durdum, kabak tadı vermeye başladı çünkü artık. Arada gıkı çıkmadan her iki tarafı da memnun etmeye çalışan sözlümün ezilişini mahcubiyetini izlemek de cabası. Gerçi o da eninde sonunda kendi ailesinin yanında duruyordu haliyle ya, neyse.
Sözde sözün üstünden 1,5 ay geçti, amcanın tedavisinin de belki bir haftası falan kaldı. Annem yine bana uzun bir ''ne olacak bu nişan'' konuşması yaptı. Ben de hasta amcanın da nişanlanmayı bekleyen bir oğlu var anne dedim, hem de çocuk amcasının kızıyla nişanlanacak ve aralarında yaklaşık 4 yıldır bir şeyler varmış, sırf amca hasta diye bekliyorlar dedim. Gerçekten de öyleydi, daha doğrusu ben öyle zannetmişim.
Anneme bunu söylediğim gün sözlümün yanına gittim. Ben yanındayken askerdeki kardeşi aradı, nişandan haberin var mı gibi bir şeyler söyledi. Benimki anlamadı, ne nişanı falan derken adam akıllı ne olduğunu öğrenmek için babasını aradı. Babası da açık açık dedi ki hasta amcanın oğlunun bugün nişanını yaptık. Çocukla birbirimize boş boş baktık birkaç saniye, babasına ne diyeceğini bilemedi. Dili çözülünce de kendisini tutamayıp 'baba siz bizimle dalga mı geçiyorsunuz, bana doğru düzgün söz bile yapmazken onların nişanını mı yaptınız?' diyebildi. Ki benim sevgili sözlüm, bugüne kadar maddi manevi ailesine bir kere bile yük olmamış, liseden beri kendi kendisini döndüren, üstüne bir de maddi manevi ailesine yardım eden biri. Resmen kendi çocuklarına üvey evlat muamelesi yaptılar.
Detayını öğrenmek için abisini aradı, abisi de detaylıca anlattı, evet dedi kuzenleri nişanladık amca da iyiydi gayet sağlıklı görünüyordu çok mutlu oldu vs vs.. Sonuç olarak önce kendi çocuklarına, sonra bana ve aileme kazığın büyüğünü attılar, sağolsunlar. Her şey bir yana ama sözlümün karşımdaki o mahcubiyetini, kendisinin suçu olmamasına rağmen o ezilişini ve onu o duruma sokanları hiç unutmayacağım.
Şu an ne yapacağımızı da bilmiyoruz. Benim annem o kadar anlayışlı olmasına rağmen böyle bir kazığı öğrenirse o insanlara geri dönüşü olmayan laflar söyler ve aileler nezdinde bu iş biter, annemi çok iyi tanıyorum. Ama bizim aramızda bir sorun yok, Allah göstermesin ayrılık falan gibi bir düşüncemiz de yok, her türlü sıkıntıya karşı bir arada olacağız diye çıktık yola. Bakalım neler göreceğiz.
Dua edin lütfen...

konun başından sonuna kadar ailene hak verdim

ailenin haklı olduğu olaylar da hiç bir şey yolunda gitmez( tecübeyle sabit)

umarım sizde gider ,tüm sorunlarınızı aşarsınız

Ben de bir sey olmus sandim konu basligindan. Sizin aileniz size kazik atmis gibi anladim. arkadaslarin soyledigi gibi bence de bahane ariyorlarmis, ama bu sizinle degil de sozlunuzle alakali olabilir.

arkadaşlar, amca istediği zaman oğlunu nişanlar diye konu sahibini haksız görüyor ancak bir detay gözden kaçıyor. konu sahibinin sözlüsünün kuzeni nişanlanıyor ama engel olan amca tarafı nişana bile çağırmıyor.
askerdeki adam biliyor ama sözlüsü bilmiyor.
bariz kötü niyet var. aile organize olmuş, kumpas kuruyor gençlere, ayırmak için.
T turuncudolap bence nişandan vazgeçin. maddi olarak hazırsanız ev dayayın döşeyin. sözlünün ailesine de davetiyeyle nikahınızı haber verin. yoksa annen ve o aile çok üzer yıpratır sizi.

Son düzenleme:
Bu işi bozmaya kararlı gibi gördüm ben karşı tarafı. . Isteme olduğunu,söz alındığını fln da söylememişler kimseye.. nişanlın da saf mı ki yüzüğü takmasina izin vermemişler :kızgın:arayı idare edebilmesi için çook olgunlaşması lazım çoook :KK12:

Geç olsunda güç olmasın siz birbirinize saygıyı sevgiyi bu olumsuz olaylar yüzünden bitmesine izin vermeyin

Bana tuhaf bı durum gıbı gelmedı neden.
Amcanın cocugu varken sızın once nısanınızın yapılmaması cok normal bence adam hastaymıs zaten cocugunun muruvetını gormesın mı ? Neye bu kadar takıldınız anlamadım

Banada normal geldi ya.
Evet basta bende afallardim sozlusu olsam. Ama mantikli dusunursek " kanser babamin yuzu gulsun" diye amca oglu nisan yapmis kizla.
Konu sahibinin sozlusunun babasida kendince dusunmus "kardesim orda ölum dosegindeyken ben yuzuk takamam ogluma, amcasidir onunda gormeye haki var biraz beklesekmi acaba?" Demis.
O yuzden beklenilmis.

Ayrica kanser birisi rol yapicak degil, neden " kanser sandigimiz amcasi hicte hasta gibi durmuyor normal insan gibi" diyorsunuz? Hic yakistiramadim. Adam bitse, gunden gune erise " ha haklilarmis hastaymis yav" dersiniz ancak. Onun ölume dogru ilerlemesini hicte takmadan. Hakli ciktilarla onemli olan o. Iyiki kanser dedikleri amcasi hala sapasaglammis maasallah:nazar: insallah kurtulur acil sifalar dilerim.

İş sözlünde bitiyor tatlım. Çok sağlam kazık yemişsiniz ikiniz de. O ailesinin karşısına çıkacak istemiyorsanız söyleyin milleti de oyalamayalım diyecek hepsi bu. Onların tutumuna göre siz de karar verirsiniz çift olarak.

X