İnternetten yapılan alışverişin iade edilmemesi!!!

adinisenqoy

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
23 Mart 2016
320
544
Arkadaşlar bir internet sitesinden alışveriş yaptık, ertesi günü oldu satıcıdan ses seda çıkmayınca 5 ten sonra aradım ne zaman kargolarsınız diye. Satıcı baktı kim koymuş bunu buraya, bunun muhtelif malzemeleri elimde yok 3 aydan önce de gelmez, ibanınızı gönderin iadesini yapalım dedi. Bi saat sonra siteye bir baktım ki aynı ürünü fiyatını yükseltip satışa koymuşlar. Ben hiç bir şey söylemedim satıcıya bu konu ile ilgili ama. Neyse satıcı 3 iş günü oldu para iademi yapmıyor. 3000 TL gibi bir rakam bende iade gelince farklı bi siteden alıcam ürünü ama malum ülke şartları hergün alacağım ürünün de fiyatı artıyor. Ben bu konu ile ilgili ne yapabilirim, bilgisi olan var mı?

Arkadaşlar bir internet sitesinden alışveriş yaptık, ertesi günü oldu satıcıdan ses seda çıkmayınca 5 ten sonra aradım ne zaman kargolarsınız diye. Satıcı baktı kim koymuş bunu buraya, bunun muhtelif malzemeleri elimde yok 3 aydan önce de gelmez, ibanınızı gönderin iadesini yapalım dedi. Bi saat sonra siteye bir baktım ki aynı ürünü fiyatını yükseltip satışa koymuşlar. Ben hiç bir şey söylemedim satıcıya bu konu ile ilgili ama. Neyse satıcı 3 iş günü oldu para iademi yapmıyor. 3000 TL gibi bir rakam bende iade gelince farklı bi siteden alıcam ürünü ama malum ülke şartları hergün alacağım ürünün de fiyatı artıyor. Ben bu konu ile ilgili ne yapabilirim, bilgisi olan var mı?

Hangi bilindik site ? Siparişi iptal ettiniz mi ? Siparişi "tedarik edilemedi" diye satıcı mı iptal etti ?

Alıcının iptal etmesiyle , satıcının iptal etmesi birbirinden farklı değerlendiriliyor.

Siteyle iletişime geçtiniz mi ?

Türkiye geneli tanınmış bir site değil, Antalya'da satış yapan yerel bir firma.
Firmanın sitesinde, Sipariş durumunda hala onay bekliyor yazıyor.
Biz siparişi iptal etmedik.
Satıcı ile telefonda görüştüğümüz de sözlü iadesini yapalım dediler sadece, bu kadar.
Bugün yine aradık satıcıyı, muhasebeye hatırlatalım tekrar dediler.
Benim paramı iade etme süreleri ne kadar acaba, bunu öğrenmek istiyoruz. Siparişi alıcı alıp iade etme süresi 14 gün ya, bizim siparişimizi kargolanmadan iptal ettiler telefon görüşmemizde, ama internet sitelerinde onay bekliyor yazıyor.
Nereye kime başvurabilirim bu durum ile ilgili acaba?

Türkiye geneli tanınmış bir site değil, Antalya'da satış yapan yerel bir firma.
Firmanın sitesinde, Sipariş durumunda hala onay bekliyor yazıyor.
Biz siparişi iptal etmedik.
Satıcı ile telefonda görüştüğümüz de sözlü iadesini yapalım dediler sadece, bu kadar.
Bugün yine aradık satıcıyı, muhasebeye hatırlatalım tekrar dediler.
Benim paramı iade etme süreleri ne kadar acaba, bunu öğrenmek istiyoruz. Siparişi alıcı alıp iade etme süresi 14 gün ya, bizim siparişimizi kargolanmadan iptal ettiler telefon görüşmemizde, ama internet sitelerinde onay bekliyor yazıyor.
Nereye kime başvurabilirim bu durum ile ilgili acaba?

Türkiye geneli bilindik firmalarda , bu tarz satıcı kaynaklı iptallerde ; sipariş iptalini kabul etmeyip Tüketici Hakem Heyetine başvurarak ürünü teslim alanlar olduğunu , instagramda okumuştum.

Sizin durumunuzda da sonuç alabilir misiniz , bilmiyorum.

Öyle mi? Keşke göndermeye mecbur kalsalar. Çünkü bize ürün yok dediler, aynı ürünü bizim aldığımız fiyatın 2 katına satıyorlar şimdi.
Telefon ile bilgi alabileceğim bir kurum var mıdır acaba? İlçede yaşıyorum çünkü, tüketici hakem heyeti için il merkezine mi gitmem gerekiyor, bir yol gösterenim olsa 😔 Biz paramızın gönderilmesine de razıyız gerçi ama onu da yapmadılar 3 gündür.

Tüketici haklarına başvurmanız gerekir bunla ilgili bence çok geç olmadan yarın gidin kaymakamlığın içinde oluyor genelde bu birim

Önce paranızı kurtarında.

Aynı durumu kısmen yaşadım.
Para iadesini hemen yapmıyorlar yasal süre 15 iş günü.
O süreçte iade yapılmazsa tüketici hakem.heyetine başvurun.
Benim durumunda iade tam 7. Gün gerçekleşti.
Sipariş iptalinden sonra 7. Gün.

Sitenin mustreri hizmetlerinin rayip durumu bildirin sipariş iptali isteyin.
Yapmıyorlar da belirlenen takvimde kargolanip teslim edilmesini isteyin.
Hiç kabul etmiyorlardı ilçeye falan gitmenize gerek yok edevletten tüketici heyetine başvuru yapabilirsiniz.

Urunun tedarik edilmemesi iptal icin gecerli sebep degil. Ben hepsiburada da yasamistim bunu. Urun elimizde yok diye iptal etmek istediler edemeyeceklerini hatirlattim. Bana ayni urunu baska bir saticidan almam için onun fiyatindan hediye ceki verdiler.

Aynı durumu kısmen yaşadım.
Para iadesini hemen yapmıyorlar yasal süre 15 iş günü.
O süreçte iade yapılmazsa tüketici hakem.heyetine başvurun.
Benim durumunda iade tam 7. Gün gerçekleşti.
Sipariş iptalinden sonra 7. Gün.
Bizde şöyle de bir durum var, sitede siparişin durumunda hala onay bekleniyor yazıyor. Sitelerinde siparişinizi iptal etmemişler, ama cep telefondan görüşmemizde iadesini yapalım dediler. Yarın netleşir inşallah bakalım teşekkürler

Bizde şöyle de bir durum var, sitede siparişin durumunda hala onay bekleniyor yazıyor. Sitelerinde siparişinizi iptal etmemişler, ama cep telefondan görüşmemizde iadesini yapalım dediler. Yarın netleşir inşallah bakalım teşekkürler
Ya onay verecek ya iptal edecek sonuçta mecbur.
Ama sıranın müşteri hizmetleri bunu çözer yarın bı uğraşin.

Sitenin mustreri hizmetlerinin rayip durumu bildirin sipariş iptali isteyin.
Yapmıyorlar da belirlenen takvimde kargolanip teslim edilmesini isteyin.
Hiç kabul etmiyorlardı ilçeye falan gitmenize gerek yok edevletten tüketici heyetine başvuru yapabilirsiniz.
Sipariş iptalini telefon görüşmesinde kendileri teklif ettiler ama sitelerinde siparişimin detayında onay bekleniyor yazıyor. Para iademi de yapmadılar. Beklemek mi lazım, yoksa yarın başvururuz diyorduk ama?

Urunun tedarik edilmemesi iptal icin gecerli sebep degil. Ben hepsiburada da yasamistim bunu. Urun elimizde yok diye iptal etmek istediler edemeyeceklerini hatirlattim. Bana ayni urunu baska bir saticidan almam için onun fiyatindan hediye ceki verdiler.
Valla 3.000 TL gibi bir rakam olunca biz işi yokuşa sürmeden halletmek istedik çünkü pek kurumsal bir firma değil yerel bir firma diyerekten, yeter ki paramızı iade etsinler dedik ama keşke sizin gibi yapsaymışız. O zaman belki kargolarlardı ürünü. Çünkü bizim sipariş verdiğimiz fiyatın 2 katına satıyorlar ürünü şimdi

Sipariş iptalini telefon görüşmesinde kendileri teklif ettiler ama sitelerinde siparişimin detayında onay bekleniyor yazıyor. Para iademi de yapmadılar. Beklemek mi lazım, yoksa yarın başvururuz diyorduk ama?
Sipariş iptalini sitenin müşteri hizmetleri halleder.
Onların telefonda iade edeceğiz demeleri çok geçerli değil
Ya iptali yapacaklar ya ürünü gondercekler
Boşuna beklemeyin biran önce işlem yaptırın ki ödemesi çabuk gelsin.
İptalden sonra ödemeler 15 gün içinde oluyor çünkü.

Buntarz sitelerden değil de online yaparken Trendyol Hepsiburada n11 gibi büyük sitelerden yaparsanız daha güvenli olur 😊
Aslında bu firma n11 hepsi burada da falanda ürün satıyor ama bizim aradığımız ürün kendi internet sitelerinde vardı o yüzden ordan aldık. İadeyi yasal süresi var diye mi bekliyor artık bilemedik.

Ya onay verecek ya iptal edecek sonuçta mecbur.
Ama sıranın müşteri hizmetleri bunu çözer yarın bı uğraşin.
İnternet sitelerinde ki satışlara bakmak akıllarına gelmiyor sanırım. Telefonda iptal edelim ürün yok elimde diyor, ama siparişlerim sekmesinde ürün durumunda onay bekliyor yazıyor 🤦

X