İş görüşmesinde olumsuz geri bildirim

whitesneaker

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
10 Haziran 2017
729
1.124
30
Merhaba hanımlar,

Çok istediğim aylardır dönüş beklediğim şirket başka biri ile devam edeceğinin dönüşünü yaptı. Görüşmem aslında iyi geçmişti ve görüşen son aday bendim. Gmy bana görüştüğümüz kişiler arasından teknik bilgi olarak en iyi adayın ben olduğumu belirtmişti. Fakat farklı bir adayla devam edeceklerini belirttiler. Şirketin merkezi farklı bir şehir ben buradaki ofis için başvuru yapmıştım. Bana merkez için değerlendirelim demişler.

Ben de ailevi sebeplerden dolayı şehir değiştiremeyeceğimi belirterek olumsuz olma nedenini sorduğumda şu yanıtı aldım.

“Öncelikle karar verme aşamasında başarılarınız neticesinde son adaylar arasında çok zorlandığımızı belirtmek isterim. Bu sebeple ilgili pozisyonun mevcut ekip ile iletişim ve uyum konusunda zorlanmaması için başka bir adayla devam etme kararı aldık. Olumsuz bir geri dönüş olmayıp x şehrindeki pozisyonlar için özgeçmişiniz bilgi bankamıza eklenmiştir ” açıklamasını aldım.

Mevcut ekip ile İletişim ve uyum konusunda zorlanmaması için kısmına takıldım açıkçası. Anlam veremedim. Anlaşılması güç, iletişimi zor biri değilim. En azından öyle düşünüyorum. Kastedilen şey ne olabilir ? Ekip mi bana göre fazla kalifiye, ben mi ekibe göre fazla kalifiyeyim ? Ekip yoğunluklu olarak erkek diye düşünüyorum. Bu mu bir etken olabilir ? Tabiki benim bilemediğim gibi sizde bilemezsiniz ama bu mesajdan ne anlamalıyım sizce ?
Olumsuz işte boşver diyecekleri de anlıyorum ama sektör olarak, konum olarak çok istediğim bir yerdi. Sebebini iyi analiz etmem lazım bir sonraki adımım İçin.
Teşekkür ederim

Merhaba hanımlar,

Çok istediğim aylardır dönüş beklediğim şirket başka biri ile devam edeceğinin dönüşünü yaptı. Görüşmem aslında iyi geçmişti ve görüşen son aday bendim. Gmy bana görüştüğümüz kişiler arasından teknik bilgi olarak en iyi adayın ben olduğumu belirtmişti. Fakat farklı bir adayla devam edeceklerini belirttiler. Şirketin merkezi farklı bir şehir ben buradaki ofis için başvuru yapmıştım. Bana merkez için değerlendirelim demişler.

Ben de ailevi sebeplerden dolayı şehir değiştiremeyeceğimi belirterek olumsuz olma nedenini sorduğumda şu yanıtı aldım.

“Öncelikle karar verme aşamasında başarılarınız neticesinde son adaylar arasında çok zorlandığımızı belirtmek isterim. Bu sebeple ilgili pozisyonun mevcut ekip ile iletişim ve uyum konusunda zorlanmaması için başka bir adayla devam etme kararı aldık. Olumsuz bir geri dönüş olmayıp x şehrindeki pozisyonlar için özgeçmişiniz bilgi bankamıza eklenmiştir ” açıklamasını aldım.

Mevcut ekip ile İletişim ve uyum konusunda zorlanmaması için kısmına takıldım açıkçası. Anlam veremedim. Anlaşılması güç, iletişimi zor biri değilim. En azından öyle düşünüyorum. Kastedilen şey ne olabilir ? Ekip mi bana göre fazla kalifiye, ben mi ekibe göre fazla kalifiyeyim ? Ekip yoğunluklu olarak erkek diye düşünüyorum. Bu mu bir etken olabilir ? Tabiki benim bilemediğim gibi sizde bilemezsiniz ama bu mesajdan ne anlamalıyım sizce ?
Olumsuz işte boşver diyecekleri de anlıyorum ama sektör olarak, konum olarak çok istediğim bir yerdi. Sebebini iyi analiz etmem lazım bir sonraki adımım İçin.
Teşekkür ederim
Enerji tutmaması bile olabilir, yani mesela ekip çok dinamik canlı bir ekiptir ama sen ciddi sert ve izlenim bırakmışsındır ve ekiple uyumsuz olabileceğini düşünmüş olabilir. Yani bu tarz enerji farklılıkları bile olabilir. Başkasını beğenmişler işte bence çok takılmamak devam etmek lazım. Ne kadar dürüstler açıklamada o da bilinmez.

Fazla kalifiye olabilirsiniz gerçekten. Ekipte sizden yüksek pozisyondakilerden daha kalifiye iseniz bu ekip uyumunu bozabilir diye dusunmuslerdir. Kaldı ki sizi başka pozisyonlara düşünmüşler. Takmayın vardır bir hayır daha iyisi olur.

elinizde olan ve olmayan birçok şey olabilir. ilk izlenim bunlardan biri. stres kaldırıp kaldıramayacağınız yada kolay biri olup olmadığınızı sezmiş olabilirler. size bağlı olmayan sebeplerde vardır. Mesela 4 yıl önce çalıştığım şirkette ekip çok gençti. en yaşlıları 30 ile bendim eleman alırken 45 50 yaşlarında çok kalifiye bile olsa birini alamazsınız. hem aldığınız kişi sıkılır hem ekibe ayak uydurmada zorluk çeker muhtemelen. yada ekip çok erkeklerden oluşuyordur erkek isterler yada çok kadınlardan oluşmuştur erkek isterler şirketin politikası o an neyi gösterirse. çalıştığım ekip çok erkek eleman vardı. ikilemde kalınan durumlarda bayan başvuruları bir adım öne çıkıyordu. o cümle fazlaca ucu açık. hakkınızda hayırlı olur umarım

Enerji tutmaması bile olabilir, yani mesela ekip çok dinamik canlı bir ekiptir ama sen ciddi sert ve izlenim bırakmışsındır ve ekiple uyumsuz olabileceğini düşünmüş olabilir. Yani bu tarz enerji farklılıkları bile olabilir. Başkasını beğenmişler işte bence çok takılmamak devam etmek lazım. Ne kadar dürüstler açıklamada o da bilinmez.
Ben o sektörde çalışmak istiyorum o nedenle kendimi o anlamda tamamlamak İçin sormuştum neden olumsuz olduğunu. Nitelik olarak eksiksiniz dese de eyvallah demek ki şu alanda geliştirmem lazım kendimi derim. Ama bunu o kadar dolambaçlı bir şekilde belirtmiş ki çok daha anlamsız hale geldi

tamamen kalifiyelik durumuyla ilgili olabilir diye algıladım ben
çok kalifiye isen bu ekibe göre, ekip içerisindeki insanların kalifiyelik durumunun birbirine yakın olması gerektiğini düşünmüşlerdir
veya belki ekibe göre sen bi tık geride kalmış olabilirsin

Merhaba hanımlar,

Teşekkür ederim
Bahane lazım işte.görücü usulü tanıştırmalarda da ilişkiye başlamak istemeyen kişi saçma bahaneler uydurur ya o hesap.hiç dikkate bile almamanız gerektiğini düşünüyorum.bu bahaneyi düşünürken çok zorlandıklarını düşünüyorum.gerçekten de son adaylar arasında çok zorlandıklarina inandım ben.torpilli bir kişi ya da birinin tanıdığı falan araya girmiş olabilir.üzülmeni doğal.resmen işe alınacağıniza kesin gözüyle bakmışsınız.öyle hissettirmişler.son dakika tanıdık hamlesi gelmiş olabilir.ben diğer arkadaşlar gibi sizlik bir durum görmüyorum.zaten çok iyi geçmese bu kadar umutlanmazdınız.

tamamen kalifiyelik durumuyla ilgili olabilir diye algıladım ben
çok kalifiye isen bu ekibe göre, ekip içerisindeki insanların kalifiyelik durumunun birbirine yakın olması gerektiğini düşünmüşlerdir
veya belki ekibe göre sen bi tık geride kalmış olabilirsin
Geride değil ileride kalmışsın demen gerekmiyor mu bu durumda?

Geride değil ileride kalmışsın demen gerekmiyor mu bu durumda?
ekibin niteliğini bilmiyoruz ki
geride de kalmış olabilir
ilerisinde de olabilir
belli ki ekiple ayrışan bi noktası var
bazen çok ufak detaylar olabiliyor ama öyle önemli oluyor ki ekibin oturup da yeni kişiye onları öğretecek zamanı ve durumu olmayabiliyor
veya ilerideyse konu sahibinin ekip içerisinde yapılan işlerle uğraşırken sıkılabileceğini
işten memnun olmayabileceğini düşünmüş olabilirler
eski işyerimde hepimizden 5 gömlek üstün bi abimiz vardı ve ekip çok gençti
yani yaşlarımız 24-26 arasıydı, abi 38 yaşındaydı. ekip lideri de 29 yaşındaydı
abi bu işe mecburiyetten girmiş ama sürekli bize şikayet edip duruyordu işte
maaş yetmiyor , çoluk çocuk işleriyle uğraşıyorum, kaç yaşında adamım dünkü çocuk bana emir veriyor kafasına giriyordu
ekip lideriyle anlaşamadı ve ayrıldı mesela
biz gençler olarak onunla çalışmaktan memnunduk, sosyallik anlamında da çok severdik
adamın iş ve hayat tecrübeleri bizim de işimize yarıyordu
ama kendisi tatmin değildi işten

bence de tanıdık birini almışlar son anda

aynı şey şu an çalıştığım işyerinde yaşandı, birimimize yeni biri alınacaktı, kızla görüşüldü anlaşıldı bir sonraki hafta işbaşı yapın dendi hatta, ama bir anda ortaya başka biri çıktı güya torpil yok ama, ve kıza olumsuz olduğuna dair dönüş yaptılar. kız neye uğradığını şaşırmıştı. :KK43:

Çok ucu açık bir cevap olmuş bu,belki standart, matbu bir cevap bile olabilir. Tanıdık biri alınmış olabilir,maaş beklentiniz konuşulduysa sizden daha az maaşla bu işi yapabilecek biri bile bulunmuş olabilir.
Sizin şahsınızla, donanımınızla yada uyum sağlayıp saglamamanızla alakalı olduğunu düşünmüyorum acıkçası.
Şayet öyle olsa idi daha net bir cevap verilirdi.

Siz bölgesel ofislerden birine başvurmuşsunuz ama sizi merkeze yönlendirmek istemişler yani siz bölgeseldekilerden daha iyisiniz anlamına geliyor, merkeze her zaman daha profesyonel ve donanımlı olanı çekerler. Ama mesafe sebepli siz merkeze geçmemişsiniz. Dolayısıyla bölgesel ofislere de her zaman diğerleriyle denk birini almaya çalışırlar ki hem siz beğenmeyip işten çıkmayın hemen, hem de içerdekilerle aranızda gerilim olmasın. Hatta görüştükleri adaylardan biri görece yeterli ve daha az ücret beklentisinde ise her zaman tercih edilir oluyor

Merhaba hanımlar,

Teşekkür ederim
Size doğruyu söyledikleri bile meçhul belki havuzda dursun lazım olur diye bozmamışlardır
Ekiptekiler sizden dana üstün olabilir eğer üst pozisyonsa otoritenizi onlardan kalifiye olmadığınız için tanımayabilirler düşüncesiyle olumlu dönüş yapmamış olabilirler
Ya da siz ekibe göre çok kalifiye olabilirsiniz ekibi zorlayacağınızı düşünmüş olabilirler ya da bambaşka bir sebeptir size söylemiyorlardır
Mesela benim çok geçmişte çalıştığım bir firmadaki yetkili takıntılıydı maaş beklentisi kısmını boş bırakan bütün cvleri kafada elerdi cv istediği kadar dolu olsun refler hepsinden iyi olsun onun için kafadan elenmiş olurdu ama yine de görüşmeye alırdı son mülakata kadar çağırırdı amaç neydi bilmiyorum ama olumlu dönmüyordu eminim ve kimseye de kalkıp bunu söylediğini sanmıyorum bozmak yerine gazını alıp havuzda bekletiyordu

X