İş yerindeki entrikalar ve yaşadığım psikolojik çöküntü

En başında babanızın teklifi ve onayıyla "işi öğrenmek için" bedava çalışmayı kabul eden sizsiniz. Bu sürede yaptığınız benzin masrafını neden hesaplıyorsunuz ki bedava çalışmayı kabul etmişken?
Ayrıca babanızın kararlarına fazla riayet ediyorsunuz, "sen yeter ki işi öğren ben harçlık veririm" nasıl yanlış bir kafadır?
Eğer diploması varsa hangi meslekte olursa olsun hiçbir üniversite mezunu bedava çalışmak iş öğrenmek için bile.
Yeni mezunların kaderi budu zaten, kimse işi bilmez. Son derece normaldir bu, herkesin yaşadığı bir şeydir.
Piyasada "yeni mezun maaşı" kavramı vardır, hiç mi duymadınız?
Bir işe girmeden zaten o işi öğrenemezsiniz ki? Bunun için herkes yeni mezun maaşına talim eder, az maaş karşılığında birkaç ay çalışıp iş öğrenir.
Babanız da siz de hiç mi haberdar değilsiniz tüm bunlardan da bedava çalışmaya atladınız direkt?
Kapı gibi diplomanız varsa, neden herkes gibi iş ilanlarına başvurup iş aramadınız? Barolarda veya her neresiyse, hiç mi yeni mezun avukat çalışmıyor, bütün o yeni mezun avukat ne yapıyor?

Dünyadan bihabermiş gibi saçmalamışsınız. Diğer konulara değinmiyorum bile. Bir an önce o işten ayrılıp normal yollara dönün.

Düpedüz afedersiniz ama "salak"! yerine koyup sizin üzerinizden işini devam ettirme derdine adam, şu devirde millet birbirine 5 lira borç vermeye çekiniyor sizin üzerinize büro açtırmak da nedir, o işten olabildiğince hızlı şekilde ayrılmaniz lazım.

sülalecek hukukçuyuz bu yaşıma kadar hiç hobi olarak birden fazla büro açan avukat duymadım. ne işi varsa varmış işte bürosu, orada görsün, enden senin üzerine bir büro daha açılıyor? alacağımı alamadım deyip ödediği bütün vergi borçlarına sen mükellef olacaksın, olur mu öyle salakça şey? senin zaten o kadar riski gözün yiyorsa kendi büronu aç.

yahu o adama büro açacağına git kendine aç büroyu
ayrıl ordan yaaa
staj yaparken bile geçimini sağlayacak kadar çok az olsa bile para alıyor insanlar
ayrıl durma

Ben de sizinle aynı sektördeyim. Avukatız diye kölelik yapmak zorunda değiliz, zaten yoğun diye teskin etmeyin kendinizi. 4A kapsamında çalışsanız istediğiniz an çeker gidersiniz. Bu işlere karışırsanız bağımlı kalırsınız. Yasal yükümlülükleri de çok kapsamlı. Sakin sakin bulaşmayın. Siz olsanız yeni çalışmaya başlayan elemanını üstüne işyeri açar miydiniz? Patronunuz saçmalıyor.

Yol yemeği nasıl karşılamıyorlar?Benim çalıştığım ofislerde ofis içi harcamaları, adliyeye vs gitmelerde kullandığım araçların masraflarını ofis öderdi artı olarak yemek de onlardan. Maaş konusuna değinemeyeceğim bile bedavaya çalışmak da ne demek?

Hiçbir baba, ne kadar zengin olursa olsun, kızının bedavaya çalışmasına razı olmaz, olmamalı. Kusura bakmayın, ama kendinizi enayi yerine koydurtmuşsunuz hem de bile isteye, babanızdan onaylı.

Patron bulmuş bedavaya çalışan, altında arabası her gün otoparklarda gezen, adliyedeki masrafları bile ödeyen birini, bir daha para vermeye yanaşır mı sanıyorsunuz?
Bedavaya çalışmak yine bir nebze başka, ama adamın masrafını karşılamak iyice başka. Adliyede masraf çıktıysa, dönüşte tek tek adama rapor verip masrafı geri istemezseniz siz, adamın canına minnet, niye umrunda olsun?

Adam uyanık, tilki, ama siz izin verdiğiniz için sizi bu kadar kullanabilmiş.
Size abla tavsiyesi, insanlara kendinizi kullandırtmayın, fazla gururlu olmayın, ihtiyacınız olmasa bile, on liranızın bile hakkını arayın.

Entrika dedim ama çok da anlamadım, bir okuyup bana akıl verebilir misiniz... çok uzun yazdım, altı cızılı ve karartılmıs yerler vurgulamak istedigim noktalar, onları okursanız daha kolay olabilir.

Kızlar belki bilirsiniz ben avukatım, şimdiye kadar bir tek stajda çalışma tecrübem oldu onda da mesleğe çok adapte olamadım, mutlu olamadım, yaşım da kendi dönemimdekilerden 2 yaş küçük olduğu için o an çalışmaya başlamak istemedim, ailem de nasılsa ileride hep çalışacaksın şimdi gez dolaş çalışma dedi, ben de kimsenin hakkını yemek istemedim ve bıraktım. Bu aradaki sürede (1 yıl aslında uzun bir süre degil) yurtdışında master yaptım, yine kendi alanımla ilgili çünkü su an çalışmaya hazır hissetmiyordum diye ileride pişman olmak istemedim bilgilerim körelsin istemedim okuduğum bölümü seviyordum çünkü.

Neyse, mart ayında babamın bir arkadaşının ofisinde haftada 2 gün yardıma gitmeye başladım, işi öğrenme amaçlı. Mayıs başından beri de her gün gidiyorum, normal çalışmaya başladım tam zamanlı, sabah 9 akşam 8 çalışıyorum. Küçük bir büro, bir patron var (babamın tanıdığı), bir ondan daha az kıdemli bir avukat (benden 15 yaş büyük) bir de benimle aynı kıdemde ve yaşta bir avukat daha.

Gelgelelim asıl probleme. Ben tam zamanlı çalışmaya başladıktan bir hafta sonra patron bana dedi ki, bir yere daha büro açıyoruz, ben üstüme alamayacağım için bunu da senin üzerine alacağız, vergi mükellefi sen olacaksın ve bağkurlu olacaksın. Tamam dedim, akşam konuyu babamla konuştum, o da dedi ki, "senin şu an kendi sigortan var (4/1/a yani SSK'lı olarak) ve sağlık sigortan da var, sağlık sigortan benim üzerime özel sandıktan olduğu için sen bağkurlu olarak çalışmaya başladığında yani senin kendi sigorta başlangıcın yapıldığında sağlık sigortandan da çıkıyorsun, senden bu haklarından feragat etmeni beklediklerine göre bu hak kaybını da telafi etmeleri lazım"
Olabildiğince açık yazmaya çalıştım şu an ne demek istediğim anlaşılsın diye. Yani ben burada çalışıyorum, normalde ssk lı maaşlı bir çalışan olarak devam edersem, benim primlerimi ödeyecekler ayrıca ben de babamdan faydalandığım için sağlık sigortamdan çıkmayacağım. Sigorta sözleşmesinde olan bir şart bu, o yuzden ben bağkurlu olduğum an muaf oluyorum, ama ssklı devam etsem sorun olmuyor.
Şimdi ben bizim patron kendisi büro açacak ve bunu birinin üzerine açması lazım diye benim üzerime açmayı düşünüyor, sonuçta onun işi için ben kendi sağlık haklarımdan feragat edeceğim. Yoksa ben normal ssk lı olarak devam etsem sağlığım da devam edecek.
Bu konuyu patronla konuştuğum zaman, bana kendime indirimli bir sağlık sigortası yaptırmamı tavsiye etti:) Senede 1.500-2 bin tl ödersin bir şey değil dedi. Bunu da sigortayla konuştuğumda benim sigortamın en üst dereceden en geniş kapsamlı olduğunu, senelik 15 bin liradan aşağı bir miktar çıkmasının imkansız olduğunu söylediler.
Yani kısacası, buronun sahibi kendisine yeni buro açacak, ama kendi üzerine buro bulunduğu için benim üzerime açmayı dusunuyor, vergi mukellefi ben olacakmışım, ben vergi açılışı yaptıgım zaman kendi sigortamdan çıkacagım için bağkurlu olacağım, ayrıca bagkurlu olunca da babamdan dolayı faydalandığım özel sağlık sigortamdan da otomatik olarak çıkmak zorunda kalacagım. Ben patron istiyor diye bu haklarımdan feragat ediyorum yani.
Bu arada benim ssklı olduğum şirket burası degil, burası bana hic sigorta yapmadı, yani marttan mayısa kadar yarı zamanlı, mayıstan temmuza kadar tam zamanlı sigortasız çalışıyorum aslında.
Ve ben vergi açılışı yapıp bağkurlu olduğumda da 4/1/b primlerimi kendim ödeyecekmişim, yani benim hicbir seyimi onlar odemedikleri gibi, onların işi için ben ekstradan gelir vergisi, vs bir sürü şey ödeyip kendi sigorta primlerim + sağlık sigortamı odeyecegim.

Konu biraz karışık ama umarım anlatabilmişimdir, yani normal maaşlı bir çalışan olmak şu noktada benim için daha mantıklı geliyor, sigortamı da aynı şekilde ssk olarak onlar devam ettirir ve primlerim ödenir, ama şu an bana teklif ettikleri şey benim hiç kafama yatmadı, özellikle sağlık sigortası konusunda da (benim kalp rahatsızlığım var çünkü) biraz vurdumduymaz ve nasılsa ben anlamam diye suistimale kaçıyormuş gibi geldi.

Bu konuyu babamla konuşup ona göre cevap vereceğimi söyledigimde bana niye her seyi babana soruyorsun, kendin dusunup karar ver gibi bir cevap aldım, tabii ki bunu babama söylemedim ama rahatsız da oldum. Bana bir süredir vergi dairesine git, vergi açılışı yap, o büronun suyu elektriği interneti telefonu vs senin uzerine olacak, su su vergiler odenecek gibi seyler söyleniyordu.

Bu konunun üzerinden 2 hafta geçti, ben normal bir sekilde ssklı ve maaşlı çalışan olarak devam etmek istediğimi söyledim, başta bana biraz daha iyi davranıp fikrimi değiştirmek icin yine başka şeyler sundu, daha ilgili davrandı ama ben tekrar konustum ve istemedigimi net bir sekilde ifade ettim, cunku ugrayacagım zararları ve birden bire ödeme yukumlulugu altına girecegim vergileri söyledigim zaman kendisi asla bir sorumluluk alacağına dair taahhütte bulunmadığı gibi, hicbir sey de vaat etmedi.

Hiçbir şeyden kastım, maaş.

Başta haftada 2-3 giderken bir ücret beklentim yoktu, ancak tam zamanlı çalışmaya başladığımda bana haftanın son gunu konusalım, haftaya konusalım, ay başında konuşalım, ramazan sonu, bayram bayram sonrası temmuz başı derken bugun temmuzun 4 u oldu. Bu hafta sonuna kadar beklemeyi dusunuyorum, cuma gunu ayın 7si, eger cumaya kadar kendisinden bir talep gelmezse ben de cuma ayrılacağımı söyleyecegim.

Ben burada çalışmaya başladığımdan beri, günlük çalışma saatime göre değişen 15 veya 20 tl otopark parası öduyorum, bu da haftada 75-100 tl eder. Yanlış anlaşılmasın, ben çalışma saatlerinden veya iş yoğunlugundan sikayet etmiyorum, avukatlık ağır iş, ben kendim işim erken bittigi zaman biraz daha çalışayım diye isteyerek kaldıgım cok zaman oldu, işi gerçekten seviyordum, ama artık kullanıldığımı hissetmeye başladığım için ciddi anlamda sogudum ve yapamıyorum da.

Neyse, parka ek ayda 2-2 buçuk depo da benzin harcıyorum. Buraya en yakın metro durağı taksiyle 15 tl tutuyor. Yani toplu taşıma kullanma gibi bir şansım da yok. Yeri güzel bir yer ama çok olmasa da bana uzak. Sırf ne kadar benzin harcıyorum anlamak icin haftasonları başka araba kullandım hep, haftaıcı de aynı arabayla gidip geldim. Ayrıca benim ne adliyede yaptıgım masraflarım, ne de yeme içmem karşılanıyor. Hesap yaptıgım zaman benim sadece buroya gelmem bir ayda bana 1000 tl ye geliyor + bir de adliyeye git gel benzin parası, park parası ve ustune de butun yemek masrafım.

Ben bunların hepsini kendi cebimden öduyorum.
İlk ay babam dedi ki çalış tecrube kazan işi ogren bunlar senin icin daha onemli ben sana harclık verıyorum zaten ama gerçekten param bitti, gerçekten artık iflas bayrağını çekmek uzereyim, ve uzuluyorum arkadaslarım aldıkları maaşları konusuyor, sunu aldım bunu aldım vs ben hala kendi harclıgımı alıyorum babamdan. Kendim para kazanamıyorum. Bana en son demisti ki bayram dönusu konusalım, temmuz başı sigortanı başlatalım maaşı da konuşalım, bekliyorum bayram bitti, bugun ayın 4u.

Kendimi sömürülmüş ve kullanılmış hissediyorum, sürekli oyalıyor ve artık psikolojim bozuldu. Bayramdan önceki cuma cumartesi günü hastanede yattım, bunyem alt ust oldu doktor bile sordu agır stres mi yaşadın ne oldu diye. İşten sogudum ve icimden gelmedigi icin artık yaptıgım is de bana agır gelmeye basladı.

Dun ve bugun artık gelmek istemedim işe, bugun sabahtan 9 durusma vardı, ben de arkadasımın durusması var ona söz verdim sehirdısında diye ona gidecegim dedim, o yuzden de laf isittim ustune, özel yasamıma dikkat etmiyormusum, is sorumlulugum yokmus. Bunu bana söylemedi tabii ki, diger avukat arkadasa bagıra bagıra anlatırken bir yandaki odadan duymak durumunda kaldım.

Ailem bugun söyle ve çık diyor ama şu an konuşacagım kimse yok ofiste tekim herkes dısarıda ben de buraya yazmak istedim, cok canım sıkkın kendimi cok kötu hissediyorum kime anlatsam bilemiyorum ciddi anlamda hayatımda ilk defa boyle bir seye maruz kaldım ve cok uzgunum.

* diğer iki avukatın uzerine baska ofisler oldugu icin yeni ofis onların uzerine açılmıyormus, onlar ilk basta maaslı baslamıslar sonra ortak gibi olmuslar, onlar bu kadar zamandır burada calısıyorsa bir sorun yoktur niye beni dolandırsın ki diye dusundum ama beni yok saydıgı cok acık.
* patron babamın arkadası dedim ama arkadas degiller aslında tam olarak, babamın bir akrabasının tanıdıgı diyeyim. daha once babamla da bir iki kere isleri olmus o kadar.
* maas konusunda da artık bir daha soylemek istemiyorum bir sey, hic kimse bedava calısmaz, ne kadar zaman gecti, her soyledigimde beni erteledi ve oyaladı, artık ben bir sey demek istemiyorum bu konuyu da acmak istemiyorum direkt ayrılacagım
öncelikle o kadar güzel açıklamışsınız ki tebrik ediyorum ayrıca kendi adıma teşekkür ederim. Bazı konular ne kadar okunsa da anlaşılmıyor.

Sakın ama sakın kabul etmeyin.. zaten avukatsınız tecrübede iyi kötü kazanmışsınız.. başka yerlere iş başvurusu yapın eğer kendi büronuzu açmak istemiyorsanız.. ayrıca bu zmna kadar maaş vermese bile yemek masrafları yol masrafları karşılanmalıydı.. önünüze daha güzel kapılar açılır inş.. hemen bugün çıkın ordan..

Canım teorik olarak hukuktan anlamam..Avukatlık büro filan bilmem ama tek bildiğim senin meselenle ilgili..Akrabadan tanıdıktan uzak duracaksın..akrabayla ye iç ama iş yapma uzak dur.akraban değil ama tanidiginizya.Bu bile dezavantaj.dost kazığı atilmadan kac

Sakın ha! Öyle babanın arkadaşı, bilmem kimin amca oğlu diye gidip çalışırsanız "Tanıdık yav" ayağına söğüşlerler. Cem Yılmaz'ın "Bize de mi menü?" hesabı.

"Bizden de mi para?"

Aman sakın. Durduğunuz kabahat. Kendi işinizi kendiniz bulun, yeni mezun, bilgisiz tecrübesiz halimle 2 iş değiştirdim ben siz mi yapamayacaksınız? Hakkınızı savunun, kendinizi kesinlikle kullandırtmayın, babanızın oğlu olsa dahi yapmayın. Kimse kimseyi hayrına çalıştırmaz, siz de kimseye hayrına çalışmayın.

Bu arada psikolojik olarak cokmen daha çok toy olmandan bence hayatı tanıdıkça cokmemeyi ogreniceksin.anladigim kadarıyla oldukça hassas bir yapidasin.ailenin ve özellikle babanın senin arkanda olması çok güzel bu konuda oldukça kismetlisin.hicbirsey senin sagligindan daha değerli değil.psikolojik olarak çökme Toparlan.

Entrika dedim ama çok da anlamadım, bir okuyup bana akıl verebilir misiniz... çok uzun yazdım, altı cızılı ve karartılmıs yerler vurgulamak istedigim noktalar, onları okursanız daha kolay olabilir.

Kızlar belki bilirsiniz ben avukatım, şimdiye kadar bir tek stajda çalışma tecrübem oldu onda da mesleğe çok adapte olamadım, mutlu olamadım, yaşım da kendi dönemimdekilerden 2 yaş küçük olduğu için o an çalışmaya başlamak istemedim, ailem de nasılsa ileride hep çalışacaksın şimdi gez dolaş çalışma dedi, ben de kimsenin hakkını yemek istemedim ve bıraktım. Bu aradaki sürede (1 yıl aslında uzun bir süre degil) yurtdışında master yaptım, yine kendi alanımla ilgili çünkü su an çalışmaya hazır hissetmiyordum diye ileride pişman olmak istemedim bilgilerim körelsin istemedim okuduğum bölümü seviyordum çünkü.

Neyse, mart ayında babamın bir arkadaşının ofisinde haftada 2 gün yardıma gitmeye başladım, işi öğrenme amaçlı. Mayıs başından beri de her gün gidiyorum, normal çalışmaya başladım tam zamanlı, sabah 9 akşam 8 çalışıyorum. Küçük bir büro, bir patron var (babamın tanıdığı), bir ondan daha az kıdemli bir avukat (benden 15 yaş büyük) bir de benimle aynı kıdemde ve yaşta bir avukat daha.

Gelgelelim asıl probleme. Ben tam zamanlı çalışmaya başladıktan bir hafta sonra patron bana dedi ki, bir yere daha büro açıyoruz, ben üstüme alamayacağım için bunu da senin üzerine alacağız, vergi mükellefi sen olacaksın ve bağkurlu olacaksın. Tamam dedim, akşam konuyu babamla konuştum, o da dedi ki, "senin şu an kendi sigortan var (4/1/a yani SSK'lı olarak) ve sağlık sigortan da var, sağlık sigortan benim üzerime özel sandıktan olduğu için sen bağkurlu olarak çalışmaya başladığında yani senin kendi sigorta başlangıcın yapıldığında sağlık sigortandan da çıkıyorsun, senden bu haklarından feragat etmeni beklediklerine göre bu hak kaybını da telafi etmeleri lazım"
Olabildiğince açık yazmaya çalıştım şu an ne demek istediğim anlaşılsın diye. Yani ben burada çalışıyorum, normalde ssk lı maaşlı bir çalışan olarak devam edersem, benim primlerimi ödeyecekler ayrıca ben de babamdan faydalandığım için sağlık sigortamdan çıkmayacağım. Sigorta sözleşmesinde olan bir şart bu, o yuzden ben bağkurlu olduğum an muaf oluyorum, ama ssklı devam etsem sorun olmuyor.
Şimdi ben bizim patron kendisi büro açacak ve bunu birinin üzerine açması lazım diye benim üzerime açmayı düşünüyor, sonuçta onun işi için ben kendi sağlık haklarımdan feragat edeceğim. Yoksa ben normal ssk lı olarak devam etsem sağlığım da devam edecek.
Bu konuyu patronla konuştuğum zaman, bana kendime indirimli bir sağlık sigortası yaptırmamı tavsiye etti:) Senede 1.500-2 bin tl ödersin bir şey değil dedi. Bunu da sigortayla konuştuğumda benim sigortamın en üst dereceden en geniş kapsamlı olduğunu, senelik 15 bin liradan aşağı bir miktar çıkmasının imkansız olduğunu söylediler.
Yani kısacası, buronun sahibi kendisine yeni buro açacak, ama kendi üzerine buro bulunduğu için benim üzerime açmayı dusunuyor, vergi mukellefi ben olacakmışım, ben vergi açılışı yaptıgım zaman kendi sigortamdan çıkacagım için bağkurlu olacağım, ayrıca bagkurlu olunca da babamdan dolayı faydalandığım özel sağlık sigortamdan da otomatik olarak çıkmak zorunda kalacagım. Ben patron istiyor diye bu haklarımdan feragat ediyorum yani.
Bu arada benim ssklı olduğum şirket burası degil, burası bana hic sigorta yapmadı, yani marttan mayısa kadar yarı zamanlı, mayıstan temmuza kadar tam zamanlı sigortasız çalışıyorum aslında.
Ve ben vergi açılışı yapıp bağkurlu olduğumda da 4/1/b primlerimi kendim ödeyecekmişim, yani benim hicbir seyimi onlar odemedikleri gibi, onların işi için ben ekstradan gelir vergisi, vs bir sürü şey ödeyip kendi sigorta primlerim + sağlık sigortamı odeyecegim.

Konu biraz karışık ama umarım anlatabilmişimdir, yani normal maaşlı bir çalışan olmak şu noktada benim için daha mantıklı geliyor, sigortamı da aynı şekilde ssk olarak onlar devam ettirir ve primlerim ödenir, ama şu an bana teklif ettikleri şey benim hiç kafama yatmadı, özellikle sağlık sigortası konusunda da (benim kalp rahatsızlığım var çünkü) biraz vurdumduymaz ve nasılsa ben anlamam diye suistimale kaçıyormuş gibi geldi.

Bu konuyu babamla konuşup ona göre cevap vereceğimi söyledigimde bana niye her seyi babana soruyorsun, kendin dusunup karar ver gibi bir cevap aldım, tabii ki bunu babama söylemedim ama rahatsız da oldum. Bana bir süredir vergi dairesine git, vergi açılışı yap, o büronun suyu elektriği interneti telefonu vs senin uzerine olacak, su su vergiler odenecek gibi seyler söyleniyordu.

Bu konunun üzerinden 2 hafta geçti, ben normal bir sekilde ssklı ve maaşlı çalışan olarak devam etmek istediğimi söyledim, başta bana biraz daha iyi davranıp fikrimi değiştirmek icin yine başka şeyler sundu, daha ilgili davrandı ama ben tekrar konustum ve istemedigimi net bir sekilde ifade ettim, cunku ugrayacagım zararları ve birden bire ödeme yukumlulugu altına girecegim vergileri söyledigim zaman kendisi asla bir sorumluluk alacağına dair taahhütte bulunmadığı gibi, hicbir sey de vaat etmedi.

Hiçbir şeyden kastım, maaş.

Başta haftada 2-3 giderken bir ücret beklentim yoktu, ancak tam zamanlı çalışmaya başladığımda bana haftanın son gunu konusalım, haftaya konusalım, ay başında konuşalım, ramazan sonu, bayram bayram sonrası temmuz başı derken bugun temmuzun 4 u oldu. Bu hafta sonuna kadar beklemeyi dusunuyorum, cuma gunu ayın 7si, eger cumaya kadar kendisinden bir talep gelmezse ben de cuma ayrılacağımı söyleyecegim.

Ben burada çalışmaya başladığımdan beri, günlük çalışma saatime göre değişen 15 veya 20 tl otopark parası öduyorum, bu da haftada 75-100 tl eder. Yanlış anlaşılmasın, ben çalışma saatlerinden veya iş yoğunlugundan sikayet etmiyorum, avukatlık ağır iş, ben kendim işim erken bittigi zaman biraz daha çalışayım diye isteyerek kaldıgım cok zaman oldu, işi gerçekten seviyordum, ama artık kullanıldığımı hissetmeye başladığım için ciddi anlamda sogudum ve yapamıyorum da.

Neyse, parka ek ayda 2-2 buçuk depo da benzin harcıyorum. Buraya en yakın metro durağı taksiyle 15 tl tutuyor. Yani toplu taşıma kullanma gibi bir şansım da yok. Yeri güzel bir yer ama çok olmasa da bana uzak. Sırf ne kadar benzin harcıyorum anlamak icin haftasonları başka araba kullandım hep, haftaıcı de aynı arabayla gidip geldim. Ayrıca benim ne adliyede yaptıgım masraflarım, ne de yeme içmem karşılanıyor. Hesap yaptıgım zaman benim sadece buroya gelmem bir ayda bana 1000 tl ye geliyor + bir de adliyeye git gel benzin parası, park parası ve ustune de butun yemek masrafım.

Ben bunların hepsini kendi cebimden öduyorum.
İlk ay babam dedi ki çalış tecrube kazan işi ogren bunlar senin icin daha onemli ben sana harclık verıyorum zaten ama gerçekten param bitti, gerçekten artık iflas bayrağını çekmek uzereyim, ve uzuluyorum arkadaslarım aldıkları maaşları konusuyor, sunu aldım bunu aldım vs ben hala kendi harclıgımı alıyorum babamdan. Kendim para kazanamıyorum. Bana en son demisti ki bayram dönusu konusalım, temmuz başı sigortanı başlatalım maaşı da konuşalım, bekliyorum bayram bitti, bugun ayın 4u.

Kendimi sömürülmüş ve kullanılmış hissediyorum, sürekli oyalıyor ve artık psikolojim bozuldu. Bayramdan önceki cuma cumartesi günü hastanede yattım, bunyem alt ust oldu doktor bile sordu agır stres mi yaşadın ne oldu diye. İşten sogudum ve icimden gelmedigi icin artık yaptıgım is de bana agır gelmeye basladı.

Dun ve bugun artık gelmek istemedim işe, bugun sabahtan 9 durusma vardı, ben de arkadasımın durusması var ona söz verdim sehirdısında diye ona gidecegim dedim, o yuzden de laf isittim ustune, özel yasamıma dikkat etmiyormusum, is sorumlulugum yokmus. Bunu bana söylemedi tabii ki, diger avukat arkadasa bagıra bagıra anlatırken bir yandaki odadan duymak durumunda kaldım.

Ailem bugun söyle ve çık diyor ama şu an konuşacagım kimse yok ofiste tekim herkes dısarıda ben de buraya yazmak istedim, cok canım sıkkın kendimi cok kötu hissediyorum kime anlatsam bilemiyorum ciddi anlamda hayatımda ilk defa boyle bir seye maruz kaldım ve cok uzgunum.

* diğer iki avukatın uzerine baska ofisler oldugu icin yeni ofis onların uzerine açılmıyormus, onlar ilk basta maaslı baslamıslar sonra ortak gibi olmuslar, onlar bu kadar zamandır burada calısıyorsa bir sorun yoktur niye beni dolandırsın ki diye dusundum ama beni yok saydıgı cok acık.
* patron babamın arkadası dedim ama arkadas degiller aslında tam olarak, babamın bir akrabasının tanıdıgı diyeyim. daha once babamla da bir iki kere isleri olmus o kadar.
* maas konusunda da artık bir daha soylemek istemiyorum bir sey, hic kimse bedava calısmaz, ne kadar zaman gecti, her soyledigimde beni erteledi ve oyaladı, artık ben bir sey demek istemiyorum bu konuyu da acmak istemiyorum direkt ayrılacagım
  1. Sizin meslektasiniz olarak durumunuza benzeyen yasadiklarim var. Hata ulkemde avukat izni almak uzere 2 yil zorunlu ve genelde ucretsiz ya da cok az miktarli ucretle (yol parasi) staj zorunlugumuz var. Her neyse yazdiklarinizi okudum ve patronunuzun size sunudugu oneri sizin icin faydali gelmedi bana. Meger o kadar cok seyler (sigorta, vergi, ofis mastraflari) uzerize alacaksiniz kendi buronuz acin. Bir de anlayanmadigim sey size gelen musterileri o mu gonderecek ve kazandiginiz parayi patronununzla mi paylasacaksiniz? Oyleyse yine zarar goren siz olursunuz. O adaimin adina calismak yerine kendi adiniza calisin. Zamanla isim kazanacaksin, musterileri niz cogalacak vs. Cunku bence bu durumda siz bircok seyden vazgeciyorsunuz baska birisinin kazanmasi icin. Patronunuzla konusun harcadiginiz mastraflari isteyin ve masinizi isteyin. Kendi haklarinizi savunun. Sonucta o avukat ama siz de avukatsiniz. Babanizin arkadasi olabilir ve bundan cekinmeden acik konusmaniz lazim, cunku yaptigi seyleri Ne meslektasa yapilir Ne de arkadasinin cocuguna yapilir. Yani HIC kimse boyle bir sey hak etmiyore. Size basarlilar dilerim.

Sakın sakın bu işe girme bu adamlar senin üzerine iş çevirmek istiyor.Sahip olmadığın şeye kağıt üzerinde imza atarsan ve vergilerini ödemezlerse hapsi boylayabilirsin de .Bu adamlar uyanık ama sen de avukatsın biraz uyanık ol

Bi avukat olarak aldığınız sorumluluğun ciddiyetinin farkındasınızdır muhakkak.. Yani ödemezlerse şöyle olur böyle olur dememize gerek yoktur herhalde siz daha iyi bilirsiniz..

Benim anladığım şey şu ki, kendinizden o kadar cok ödün vermişsiniz ki, yüzü bulan astarını istemekten cekinmiyor..

Bir de diğer iki avukat üzerine kayıt olduğundan kesin emin misiniz ? Belki de onlar bunu kabul etmedikleri için sizi ikna etmeye çalışıyorlar..

Emeğin hakkını verecek olan adam en azından yol yemek masrafını karşılardı.. Bunu bile cok gören biri için asla böyle bir fedakarlık yapmam..

Bu patronları anlamak mümkün değil. Davalarda atik ol, uyanık ol, müşteriye karşı şirketin haklarını koru isterler. Ama gel gelelim onun karşısında da aptalca ol, seni kolayca kandırsin isterler. Çok komik kafalar bunlar.

Neyse tatlım, adam uyanık seni kandırmaktan ziyade suistimal etmeye çalışıyor. İşin enteresanı bunu kolayca yapabileceğini düşünmüş sebebi zaten hali hazırda senin emeğine hiç para ödemiyor. Bizim de stajyerleeimiz olurdu biz re iş öğrenecek diye para vermeden çalıştırırken kimse 3 aydan fazla çalışmadı. Benim patronlardan biri de böyle esnaf kafasındaydı. Beğendiği stajyeri böyle oylamaya çalışırdı. Kimse de aptalca değil netice de iyi olan kendinin farkında oluyor zaten. Kabul etmeyince maaş teklifi gelirdi hemen arkasından.

Benim anlamadığım bu adam size böyle taleple geldiğinde siz eee maaş ne olacak diye sormadınız mi? Defalarca bu yeni büro işi konuşulmuş siz de benim gelirim ne olacak diye sormadınız mi?

Beni asan konular da var ama tum yazidan cikardigim.Ucret de alamiyorsun.Yetmistir o kadar tecrube.Artik ayrilma zamanin gelmis geciyor.Patronun maksadi sanki biraz somurme gibi anladigim.Baska bir is bulursun ustelik ucretsiz de calismazsin.Neden adliyeye girmiyorsun?En cok orda tecrube kazanirsin.

Çok tanıdık geldi büro. Hakkında açılan ağır ceza davalarından dolayı patladı ama sonunda her şey. Ben asla böyle bir şeye girmem, zamanında bana da teklif edildi hiç düşünmedim bile. Açtım büromu CMK ile başladım sonra çevre çevreyi getirdi. Hukuken sen sorumlu olacaksın, el elin eşeğini türkü çağırarak ararmış. Ayrıl oradan böyle mahalle esnaflığı gibi avukatlık yapan hukuk bürolarından hiç hoşlanmam. Profesyonel bir büro ara, çalışanı çok olsun. Maaş hesabınız olsun, masraflar hesabınıza yatsın ordan çek. Kimseden sürekli para istemeni gerektirecek bir yer olmasın yani. Kurum gibi çalışmalılar, disiplinli.

X