İşe yeni başladım sizce bunlar sorun mu?

ama daha 3 gun olmus ise baslayali.

Yabanci misafir eger is icin geldi ise o bile bir deneyimdir, olumlu yonunden bakin.

Kimse yeni mezunu mudur diye ise almaz, o arkadasinizin hikayesinde bosluklar bence.

10-12 kisilik sirketlerde illa ki is taniminizin disinda da isler yaparsiniz, hani herkese cay servisi yapmiyorsaniz sadece musteri geldiginde yapiyorsaniz bence cok da kotu degil. Muhendisim, ben de musteriye cay kahve ikram etmisimdir cokca.
İnanın girdi maaşı 3500 nerdeyse ben asgariye girdim. Sadece patron ve misafire veriyorum çay kahve ama mutfakla ilgileniyorum bir de caycı olsa o olmadiginda yapsam bu kadar eziklenmiş hissetmem bilmiyorum bu yaşıma kadar hic bir şeyin karşılıgını alamadim

Çalışan sayısı 50nin üzerinde olan biryer değilse mühendise de muhasebeciye de sekretere de bu şekilde küçük firma sahiplerinin yaklaşımı. Kendi alanında tanıdıkların olmadığı sürece yeniden üniversite de okusan benzeri şeylerle karşılaşabilirsin yeni mezun olduğunda. Bence mevcut bilgi birikiminin üzerine koyarak ilerlemek daha mantıklı olur. Yeni işini biraz idare et ilk maaşını al en azından. O sırada kendi alanında işler ara. Görüşmeye çağırılırsan düşünürsün nasıl gideceğini. Her köşede bir muhasebeci var cumartesi günleri açık olanlara uğra derdini anlat iş arıyorum diye yüzyüze konuşunca kendi ihtiyacı yoksa bile çevreden bildiği birilerine yönlendirebilir. 30 kişiyle konuşsan 2 3 tanesi bir açık kapıya yönlendirir seni hiç olmadı mesleki çevreyi tanımış olursun. Program öğrenmek için kimsenin kahrını çekmene gerek yok. İnternette videoler tecrübelerini paylaşan insanların yazıları, eğitim amaçlı hazırladıkları materyaller var en alasını öğrenirsin onlardan. Bir de özgüven çok önemli. İş görüşmelerinde örneğin, programı biliyorum ama pratiğim yok vs deme, biliyorum diyip geç. Okulunu okumuş bitirmişsin. Tecrübe edinmek istiyorum öğrenmeye çalışıyorum şeklinde bir psikolojiyle gitme görüşmeye. İşimi biliyorum seviyorum bilmediğim şeyi araştırıp kendi kendime bulabiliyorum, alanımın dışına çıkmadığı sürece herşeyin altından kalkarım ama bu işveren tüm bunların yanında temizlik yapacak birini arıyorsa kendisi kaybeder psikolojisiyle git.

Yeni bir bölüm okuyacaksın da baştan başlayıp tıp okuyacaksan oku canım yoksa bütün mesleklerde böyle şeyler var . Köprüyü geçene kadar ayıya dayı demek gerek . İşini öğren tecrüben olsun inşallah daha iyi yerlere gelirsin. Bazı insanlar tırnaklarıyla kazıyarak geliyor bir yerlere eğer dayın yoksa tabi . Bende öğretmenlik için başvurdum doğa koleji broşür dağıttırmak için aradı. Anlayacağın ya sabredip işi öğreneceksin ya da bırakıp daha rahat edeceğin işine yaramayan bir yerde çalışacaksın. Ne güzel okuduğun bölümle ilgili sabır 🙏🏻
O kadar da gözüm de yok burda iki yıllık tekniker de var boşa 4 sene yordum kendimi adamin masası var her seyi var geç gelip erken cikiyor

Yemek servisi derken yemek orada mı pişiyor orada pişiyorsa zaten bir yardımcı vardır personelde ya mutfakya yer yemeğini ya kendisi alır genelde ilk işe başlayanlarda öyle oluyor özel sektörde çay kahve getir götür illa ki istiyorlar patron asistanıysan ve anladığım kadarıyla çok da tecrübeli değilsin henüz yeni öğreniyorsun. İşine gelmiyorsa çalışmazsın bu kadar basit ama birşeyler öğrenmek tecrübe edinmek istiyorsan biraz da idare etmek durumundasın bende ilk bir özel sektörde çalışmıştım patronun odasını temizliyordum, çay servisi misafir karşılama vs hep yaptım ama işi de öğrendim bana çok şey kattı
Yemek yapilmiyor sadece çay kahve var. Sorun bu da degil wc olayi can sıkıcı yemeği yerken duyuyorum kaldirabilir miyim bilmiyorum

ayrıca girdiğin işlerde karşı tarafa baskın ve ne isteğini bilen karakter izlemini yaratırsan onlar sana temizlik vs. gibi işleri yaptırmaya cesaret edemez. bu çok önemli bir detaydır. Malesef ofis tarzında bir çok iş yerinde bu sorunlar oluyor. ama emin ol olay tamamen sende

Arkadaşlara katılıyorum. Yeni iş bulmaya çalışmalısın. Bu işin sana bişey katacağını hiç düşünemedim nedense. Ayrıca kendini ezdirme dik dur. Yeni olabilirsin ama iş tanımın dışında olan işleri yapmak zorunda değilsin. Bunu belirt patronuna biraz dişli ol
Sadece rahat ve saatleri uzun değil ama bir yandan servis yapmak bana bir şey katmiyor ariyorum ama tecrübesizken bulamıyorum

İş bulabildiğin için sevin, sen yeni mezunken yapmışsın onları, ben de tecrübeli, masterlıyken yaptım, bir de kovuldum, hiç üzülmedim. Arkadaşım da maliyeci, polis oldu. Başvuru varsa kaçırma.

Bir de bana otomatik kapıyı elle açtırıyorlardı. İnsanlar ne yazık ki başkalarını ezmeyi seviyorlar. Sadece sana özgü bir durum değil. Piyasa kötü. Kİmse hak ettiğini değeri alamıyor.

• Beğen
Reactions: 000
Öğlen yemeğinizi dışarıda yiyin. Rahatsız edici bir durum sürekli aynı yerde olmak. Bu kadar basit bir talebi iletebilirsiniz diye düşünüyorum.
Şu an zaten dışarı çıkmıyorum virüsten dolayı ama normal olarak da sekreter olduğum için bulunmam gerekiyor burda kapı calıyor vs. kaybetcek bi şeyim olmasa çekerim resti ama beğenmiyosan çık dediginde olan yine bana olacak issizlik psikolojisini kaldiracagimi sanmiyorum artik

Ben üniversite mezunuyum, yüksek lisansım+yabancı dilim de var. Sizin gibi sekreter olarak çalıştım. Beni tercüman olarak almışlardı ama girişe, sekreter masasına oturttular. Hem çeviri yapıyordum, hem de ayak işi. Alttan aldıkça çaycı bile işini bana kitlemeye çalışmıştı. Şu an çalışmıyorum, sekreterliğe başvursam bile aranmıyorum, düşünün.Kimler nerelerde çalışıyor!!
Yani siz de o işi yapiyosaniz biz hic işe hakkimiz yokmuş resmen

Sekreterleri ise alırken yapan söylüyorlar.
Gitsin temizlikçi çaycı alsın ise ona yaptırsın bu işleri.
Kabul etme yapma.
Ya bu resmen bı hakaret yalanla ise al sonra seviyesi olmayan işler yükle.

WC nin yanında sekreterya daha neler ya.

Bu mesaji bir isletme sahibi olarak yaziyorum.Herkes daha iyisine layik oldugunu dusunuyor ama kimsede tecrube yok. Tecrubeniz olana kadar sen daha iyilerine layiksin lafi sadece bos gaz verir sana.
Is iste bulunur arkadasim. Sen orada tek ayak ustunde bile.dursan cv ne is ekliyorsun tecrube yaziyorsun. Calis bir kac ay. O arada is bak. Icine sinenini bulursan gecersin. Yoksa kazandigina bak. Birak milletin osuruk sesini .

Çözüm belli işte ya oturup kpss kasıcaksın ya başka iyi bir bölüme hazırlanıcaksın tekrar okucaksın ki bu da kpss hazırlanmaktan daha zor değildir ya da bu ve türevi işlerde devam ediceksin. Yazdıklarının hepsini şimdi okudum bu iş sana bişey katmaz evet ama idare eder en azından kpss veya yeniden bi bölüm okurken parada kazanırsın. Yeni bir iş bulana dek senin yerinde olsam bu sebeplerden ötürü işten ayrılmam çünkü evde oturunca daha çok psikoloji bozuluyor. Ayrıca tecrübe falan hikaye diyen arkadaşlara aldanma onlar hayatın sillesini yememişlerdir. Vasıflı, vasıfsız her işte tecrübe çok önemli hatta alanın dışında ayak işi bile yapsan o tecrübe sana kar olarak kalıyor. Bulaşıkçı ararken bile daha önceden tecrüben var mı diye soruyorlar artık...ayrıca yaşından dolayı karamsarlığa kapılma zira ben hukuk okudum bizim sınıfta 40 yaşında çoluklu, çocuklu ablalar vardı gelip örgün biçimde hukuk okuyan.. Okumanın yaşı yok yani
Bir şeyler almak için sabrediyorum belki de erken davranıp yargılıyorum

Geç kalmış değilsiniz ,

Aöf ile başka bölümler okuyabilirsiniz ,
Halk eğitim sertifikaları ile iş sahibi olabilirsiniz ,
Çıraklık eğitim kursları da mevcut.

Sevdiğiniz işi yapın ,
Hayat boyu tatil yapın demişler .
Kesinlikle aöf düşünmüyorum zaten ordan mezunum keşke örgün devam etseydin iki yıl kıytırık tabi sonradan fark ettigim bi bölüm okudum aöf de lisansa tamamladim. Özel düşünen kimse aöf okumamali bence büyük bir ayrım var. Kamuda herkes eşit oluyor

Daha iyisine layik oldugunu dusunuyorsun, haklisin da ama sartlar bu. 2 gun once tv de sosyoloji mezunu birinin kapiciliga basvurdugunu dinledim. Cagirmamislar bile. Alaninda is bulamayanlari ac izle youtubedan iyi gelecektir sana.

bence öncelikle özgüven ile ilgili sıkıntınızı çözmeniz lazım.
ben şu anki işime uzman olarak girdim (yüksek mühendisim), bir denetim esnasında, 20 kişilik ortamda ekip yöneticim bana çay getirsene dedi, kalktım çayı aldım, masaya gelince oturup kendim içtim. 3 aylık elemandım.
bazen de gözü kara olmak ve çizgiyi net koymak gerekiyor.
o an müdürümüz buna şahit oldu, ertesi hafta bir konuda yöneticimin hazırladığı dokümanı verip bunu sen kontrol edeceksin astro dedi.
eğer orada pasif olsaydım, özgüvenim yıkıldı diyip suratımı assaydım şimdi olduğum yere gelemezdim.

siz de yükselmek istiyorsunuz ama bence umudunuzu tamamen kaybetmişsiniz, bu yüzden de bir boşlukta salınıyor gibisiniz.
bunu iyileştirmek için kitaplar okuyun, konuşmalar dinleyin.
gücünüz geri geldikçe herşey çözülmeye başlayacak çünkü kimse sizi ezemeyecek.

bir de sürekli başkalarını gözlemleyip karşılaştırma yapıyorsunuz. o 2 yıllık mezunu kişinin iş detayına hakim misiniz ? tecrübesini biliyor musunuz ? sizin oturduğunuz alan rahat ama o 2 yıllık mezunu olsa da masası var diyerek odağınızı başka yerde tutuyorsunuz.

tanıdıklarının firmasına müdür olarak girmiş arkadaşınız. emin olun "müdür" kelimesi türkiye'de çok farklı algılanıyor. aslında birşeyi manage edene yani işi yönetebilene manager denir, illa 100 sene çalışıp 1000 yaşına gelmek gerekmez. keza mühendislikta bazı işlerde müdürlük titri deneyimsiz de olsa olur. mesela mesul müdür olabilir, imza yetkisi olan birine ihtiyaçları vardır, müdür olarak imzasını kullanırlar gibi.

sürekli başkalarını incelemek sadece üzüntü verir. tek rakibiniz kendinizsiniz.

X