İşe yeni başladım sizce bunlar sorun mu?

Kesinlikle aöf düşünmüyorum zaten ordan mezunum keşke örgün devam etseydin iki yıl kıytırık tabi sonradan fark ettigim bi bölüm okudum aöf de lisansa tamamladim. Özel düşünen kimse aöf okumamali bence büyük bir ayrım var. Kamuda herkes eşit oluyor

çok pardon da aöf mezunu ile normal üniversite okuyanın farkı olsun bir zahmet.

Yemek yapilmiyor sadece çay kahve var. Sorun bu da degil wc olayi can sıkıcı yemeği yerken duyuyorum kaldirabilir miyim bilmiyorum

bu konuyu direk soyle, hic beklemene gerek yok,
ben masamda yemek yiyemem yemek yemege uygun bir ortam degil diye, anlayacaklardir,
onu da anlamiyorlarsa zaten hic vakit oldurme burada, demek ki hic calisana deger verilmiyor.

Ama yine de ben konusup derdini anlatman ve tecrube edinmek icin devam etmeni oneririm.
Egitimini aldiginiz meslek dali cok spesifik bir alan degil, sanmiyorum ki baska sirkette farkli muamele goresiniz.
Ancak cok kurumsal sirketlerde sadece is alaniniza giren isi yaparsiniz, oralara da girmek zor biliyorsunuz ki.

Bence çalışmaya devam edin . Yukarıda bir üye yazmış. İş işte bulunur diye çok dogru. Hem tecrube kazanırsınız , o esnada da iş arayışına girersiniz. Türkiye'de çok büyük firmalar hariç bu sorun var malesef. Kendinizi de arkadaşınızla kıyaslamayın. İstediğin şeylere sahip olmanın yolu bazen istemediğin şeyleri yapmaktan geçer. Biraz sabredin derim.

• Beğen
Reactions: 000
Bir kere yönetici asistanlığı büyük firmalarda yapılır.
Ve saygınlığı olur.
Benim arkadaşım bilindik bir firmada genel müdür asistanı. Aldiği maaş 7 bin net. Ve ekstralar. Yılda bir kere bir maas ikramiye de alıyor. Özel sağlık sigortası var. Servisi var. Ayrıca ingilizce öğretmenliği mezunu. Kimseye eyvallahi yok.
Sadece müdürüne sorumlu.
Yönetici asistanlığı güzeldir.
Ama firma önemlidir.

Bölümünüzün mezun sayısı çok ama çok fazla.
Şu an ondan kaybediyorsunuz.
Sizde değil suç.
Şu an tıp dışında tüm bölümler patladı.
3 bine çalışan hukuk mezunları var.
Is bulamayan öğretmenler ; psikologlar var.
Şu an iki yıllık teknik bölümler revaçta.
Özellikle elektronik ve bilişim sistemleri..

Yani okuyacaksanız teknik bir bölüm okuyun.
Şu an öğretmenlikte okusanız yıllarca kpss ile uğraşabilirsiniz.

Size tavsiyem çıkmayın.
Is bulana kadar sabredin.
Kurumsal bir firmaya atlayın.
Kurumsal firmalarda üst düzey yönetici asistanları çok iyi para alır. İkramiye alir. Nedeni o yöneticinin eli ayağıdır. O firmalarda sürekli sirkülasyon olmasın diye iyi para verirler. Firma ülkemizde inanılmaz önemli bir detay..

O arkadaşınızda tipik tanidikla ise girmiş biri.
Onu kıstas almayın. Ben tecrübesiz nerelere girenleri gördüm.. bu ülke böyle.. kolay kolay liyakat bize gelmez.

O işyerinin adını kullanın. Başka yere zıplayın. Eve geçerseniz tecrubeniz olmaz. Is bulmak tecrubeye bakar. Kurumsal firmaya girmeye calışın. Kurumsal firma candır.

Son düzenleme:
Bir kere yönetici asistanlığı büyük firmalarda yapılır.
Ve saygınlığı olur.
Benim arkadaşım bilindik bir firmada genel müdür asistanı. Aldiği maaş 7 bin net. Ve ekstralar. Yılda bir kere bir maas ikramiye de alıyor. Özel sağlık sigortası var. Servisi var. Ayrıca ingilizce öğretmenliği mezunu. Kimseye eyvallahi yok.
Sadece müdürüne sorumlu.
Yönetici asistanlığı güzeldir.
Ama firma önemlidir.

Bölümünüzün mezun sayısı çok ama çok fazla.
Şu an ondan kaybediyorsunuz.
Sizde değil suç.
Şu an tıp dışında tüm bölümler patladı.
3 bine çalışan hukuk mezunları var.
Is bulamayan öğretmenler ; psikologlar var.
Şu an iki yıllık teknik bölümler revaçta.
Özellikle elektronik ve bilişim sistemleri..

Yani okuyacaksanız teknik bilgili bölüm okuyun.
Şu an öğretmenlikte okusanız yıllarca kpss ile uğraşabilirsiniz.

Size tavsiyem çıkmayın.
Is bulana kadar sabredin.
Kurumsal bir firmaya atlayın.
Kurumsal firmalarda üst düzey yönetici asistanları çok iyi para alır. İkramiye alir. Nedeni o yöneticinin eli ayağıdır. O firmalarda sürekli sirkülasyon olmasın diye iyi para verirler. Firma ülkemizde inanılmaz önemli bir detay..

O arkadaşınızda tipik tanidikla ise girmiş biri.
Onu kıstas almayın. Ben tecrübesiz nerelere girenleri gördüm.. bu ülke böyle.. kolay kolay liyakat bize gelmez.

O işyerinin adını kullanın. Başka yere zıplayın. Kurumsal firma candır.

bence arkadaşını direkt böyle ezmeyelim. benim de çevre mühendisi çoğu arkadaşım mesul müdür vasfıyla tecrübesiz-az tecrübeli olarak direkt işe girdiler. böyle bir detay olabilir.
çoğu yer çevre mühendisi ile çalışmak zorunda çünkü, kanuni bir durum.
ben kimya mühendisiyim bu arada, bölümdaş tutarak yazmadım yani :)

iş bulana kadar devam edin. ama aynı sektörde iş ararsanız patronlar birbirini tanıma ihtimali de yüksek... özel sektörde alt sınıfsan her türlü yandın

• Beğen
Reactions: 000
bence arkadaşını direkt böyle ezmeyelim. benim de çevre mühendisi çoğu arkadaşım mesul müdür vasfıyla tecrübesiz-az tecrübeli olarak direkt işe girdiler. böyle bir detay olabilir.
çoğu yer çevre mühendisi ile çalışmak zorunda çünkü, kanuni bir durum.
ben kimya mühendisiyim bu arada, bölümdaş tutarak yazmadım yani :)
Belediyeye girdiyse imza yetkili bir bölümdür.
Şehircilik ve çevre bölümü olabilir.

Olabilir Tabi ki..

Kucuk firmalarda bu hep boyle. Uni mezunuysaniz bunu bilmeniz lazim 10-12 kisilik firmada sekreter cay kahve de servis yapar,kapi da acar kapar,on muhasebe de yapar,telefonlara rezervasyonlara da bakar. Evet dogrusu budur demiyorum,desteklemiyorum ama bu budur yani. İse girerken bunu gormediniz mi daha kapida anlamaliydiniz. 10 kisilik firmada cayci yemekci temizlikci sekreter alinsa 4 kisi yapar ayri ayri, gercekci degil. Wc sesi muhabbetinde haklisiniz ama,mutfakta yemeyi teklif edin,yemege uygun degil wc yani diye soyleyin,insanlarsa anlarlar zaten.
Kendi alaninizla ilgili tecrube illa ki edinirsiniz daha ilk gunlerinizmis. Birkac gunsonra fatura irsaliye takibini size verirler,girdi cikti,on muhasebe,personel evraklarini da takip edersiniz bu da sizin tecrubeniz olur. 10 kisilik firmada zaten fullhareket olmaz zamaninizin cogu bos gecer. Ayni tarz bir yerde calistim durum buydu yani. Sadece sekreterya gorevi icin en az 1000 kisilik firmada gorev almaniz lazim. tekrar is arayin elbette en dogal hakkiniz. Ama size tavsiyem kucuk muhasebe ofislerinde calismaniz,orada da caycilik getir gotur yaparsiniz mutlaka ama en azindan bir mali musavire falan bagli calisirsiniz ondan daha fazla sey ogrenirsiniz.

Belediyeye girdiyse imza yetkili bir bölümdür.
Şehircilik ve çevre bölümü olabilir.

Olabilir Tabi ki..

özel firmalarda da gerekiyor. atık vs. çıkan işler varsa çevre ile ilgili yetkili biri lazım mutlaka.
konu sahibi sürekli kendini başkalarıyla kıyaslıyor, abartı bulduğum için bu detayda yazmak istedim.

bi de açıkçası aöf mezunu birinin çevre mühendisi iş buldu diye atarlanması bana garip geliyor.
4 yıl mühendislik diploması için dirsek çüretmekle aöf ü bir tutamıyorum, kimse kusura bakmasın.

Ben öğretmenim.Mezun olup KPSS girdim iyi bir puan aldım . Atamam 1 yıl sonra kesin olarak olacaktı. Emindim. Yine de Atanmadan önce yeni mezun halimle alanımdaki bir çok yere başvurdum atanana kadar çalışayım tecrübe edineyim diye. Alanımdaki özel okulların hiçbirinden dönüş olmadı. En son bir tanıdığın yanında çeyizci dükkanında işe girdim :) çünkü sıkılıyordum bişeyler yapmam gerekiyordu ayıp değildi günah değildi. Ailemin ihtiyacı yoktu ama yine de sıkılmamak adına ve bir yerden başlamak hayatı hayatın içinde görmek adına günlük 40 tlye sabah 9dan akşam 7 ye kadar deliler gibi çalıştım çok afedersiniz :) çok alakasız bir iş öğretmenlikten mezun olup tezgahtarlık yaptım ama hayatı o işte öğrendim diyebilirim. Komik bir miktarda bile olsa Kendi paramı kazandım özgüvenim oldu. Sonra neyse önceden başvurduğum kendi alanımda bir etüt merkezinden arandım aylar sonra.Ayda 800 tl ye :) çocuğa ödev yaptırmaktan ders anlatmaktan tut tuvalete götürmek çocuğun her dediğine he demek yemek yemediyse kucağıma oturtup zorla yedirmek ve akşam çıkışta ailesi gelip alana kadar beklemek de vardı görevlerim arasında ve bir değil birçok çocuk :) komik ama gerçek
Sonra işte çok şükür atamam oldu. Meslekteki 3. Yılımdayım ta o zamanlar başvurduğum özel okullar daha şimdi şimdi arıyorlar beni siz başvurmuşsunuz gelin görüşelim diye :)

konunla çok alakalı olmsa bile anlattıklarım hayatın gerçeği ve hayata ne açıdan baktığın
Masan wc yanındaysa sen sorun etme. Wcye girip çıkıp komik sesler çıkaran insanlar utansın sen ne diye utanıyorsun
Rahatça çizgini belli et ben dışarıda yemek yemek istiyorum bana wc yanında yemek yemek günah ve ayıp geliyor rahat edemiyorum bir zaman dilimi belirleyin o zaman diliminde dışarıdan yiyip geleyim.
abuk sabuk iş verirlerse elimden gelmez ki ama yine de deneyeyim , bi hizmetli olsaydı belki size daha çok yardımcı olabilirdi şeklinde alttan mesajlar ver
Ama pes etmeni önermem dünya çok zor bir yer olmuş bunların hepsi sana hayat tecrübesi
Yeni mezunsun eminim hemen hemen dayısı olmayan herkes bu yollardan geçiyordur en azından ileride CVne yazabileceğin basamaklar olur sana bu kurum
Ama yine de iyi bir iş aramaya devam et sen başvur dediğim gibi bana atandıktan 3 yıl sonra başvurunuz için gelip görüşelim dediler şaka gibi :)
Düşün ki sen oradan ayrılsan senin yerine alabilecekleri insanlar var çünkü bu çark bu şekilde dönüyor o yüzden sabretmeni öneririm

O kadar da gözüm de yok burda iki yıllık tekniker de var boşa 4 sene yordum kendimi adamin masası var her seyi var geç gelip erken cikiyor
bu zihniyet yanlış. tekniker kıymetlidir neden masası olmasın ? ne zaman lazımsa geç gelip o vakitte geliyordur. onun bir altın bileziği var. kendinizi adamla bir tutmanız ayrı bir de onu aşağılamışsınız. Sizden bu ülkede binlerce onbinlerce var. şimdi hemen atlarlar diye yazayım bende onlardan biriyim. iibf mezunusunuz zibilyon tane iibf mezunundan birisiniz. size yapılan muamele kötü evet ama sizin teknikerden kendinizi üstün görmedinizde ölçüsüzlük. maliye mezunları bankaya girer genelde , ben kamu yönetimi mezunuyum bizden daha çok tercih edilirler. sürünecekseniz çağrı merkezinde orada sürünün. yok gelemem derseniz işin özü k-p-s-s ! geçen ben banlıyken bir üye ya biz memurluğu beğenmezdik şimdi nedir bu memur havası diyordu aklı sıra o da kendince hor görüyor . bu forumun yarısı genetic mühendisidir çünkü diğer yarısı da atom. memuriyetin cazibesi budur. kimse sizi tuvalet bekçisi yapmaz, öğle tatilin yok köle diyemez. ne diyorsun dersin soluğu amirinde alırsın , hoş diyemez de. Oturun kpss çalışın. *** ekleme yapıyorum aöf mezunuymuşsunuz milyonlarca insan var sizin gibi, beğenmediğiniz tekniker gibi bir altın bilezik yapmaya çalışın.

Son düzenleme:
Ben öğretmenim.Mezun olup KPSS girdim iyi bir puan aldım . Atamam 1 yıl sonra kesin olarak olacaktı. Emindim. Yine de Atanmadan önce yeni mezun halimle alanımdaki bir çok yere başvurdum atanana kadar çalışayım tecrübe edineyim diye. Alanımdaki özel okulların hiçbirinden dönüş olmadı. En son bir tanıdığın yanında çeyizci dükkanında işe girdim :) çünkü sıkılıyordum bişeyler yapmam gerekiyordu ayıp değildi günah değildi. Ailemin ihtiyacı yoktu ama yine de sıkılmamak adına ve bir yerden başlamak hayatı hayatın içinde görmek adına günlük 40 tlye sabah 9dan akşam 7 ye kadar deliler gibi çalıştım çok afedersiniz :) çok alakasız bir iş öğretmenlikten mezun olup tezgahtarlık yaptım ama hayatı o işte öğrendim diyebilirim. Komik bir miktarda bile olsa Kendi paramı kazandım özgüvenim oldu. Sonra neyse önceden başvurduğum kendi alanımda bir etüt merkezinden arandım aylar sonra.Ayda 800 tl ye :) çocuğa ödev yaptırmaktan ders anlatmaktan tut tuvalete götürmek çocuğun her dediğine he demek yemek yemediyse kucağıma oturtup zorla yedirmek ve akşam çıkışta ailesi gelip alana kadar beklemek de vardı görevlerim arasında ve bir değil birçok çocuk :) komik ama gerçek
Sonra işte çok şükür atamam oldu. Meslekteki 3. Yılımdayım ta o zamanlar başvurduğum özel okullar daha şimdi şimdi arıyorlar beni siz başvurmuşsunuz gelin görüşelim diye :)

konunla çok alakalı olmsa bile anlattıklarım hayatın gerçeği ve hayata ne açıdan baktığın
Masan wc yanındaysa sen sorun etme. Wcye girip çıkıp komik sesler çıkaran insanlar utansın sen ne diye utanıyorsun
Rahatça çizgini belli et ben dışarıda yemek yemek istiyorum bana wc yanında yemek yemek günah ve ayıp geliyor rahat edemiyorum bir zaman dilimi belirleyin o zaman diliminde dışarıdan yiyip geleyim.
abuk sabuk iş verirlerse elimden gelmez ki ama yine de deneyeyim , bi hizmetli olsaydı belki size daha çok yardımcı olabilirdi şeklinde alttan mesajlar ver
Ama pes etmeni önermem dünya çok zor bir yer olmuş bunların hepsi sana hayat tecrübesi
Yeni mezunsun eminim hemen hemen dayısı olmayan herkes bu yollardan geçiyordur en azından ileride CVne yazabileceğin basamaklar olur sana bu kurum
Ama yine de iyi bir iş aramaya devam et sen başvur dediğim gibi bana atandıktan 3 yıl sonra başvurunuz için gelip görüşelim dediler şaka gibi :)
Düşün ki sen oradan ayrılsan senin yerine alabilecekleri insanlar var çünkü bu çark bu şekilde dönüyor o yüzden sabretmeni öneririm

wc yanına oturtulması insanlık dışı da yani wc ye girince çıkan sesinden de bence kimse utanmamalı.
tamam umumi bir alan ama insan da gazını, ishalini iş yeri de olsa tutamaz ki..
rahatsızlığı yaratan patronlar, onlara şikayetini iletmesi lazım dediğiniz gibi.

sizi de tebrik ediyorum, ne olursa olsun, maddi zorluğu olmasa bile özellikle bir kadının iş hayatında aktif olmaya çalışması bence çok önemli ve değerli. :)

bu zihniyet yanlış. tekniker kıymetlidir neden masası olmasın ? ne zaman lazımsa geç gelip o vakitte geliyordur. onun bir altın bileziği var. kendinizi adamla bir tutmanız ayrı bir de onu aşağılamışsınız. Sizden bu ülkede binlerce onbinlerce var. şimdi hemen atlarlar diye yazayım bende onlardan biriyim. iibf mezunusunuz zibilyon tane iibf mezunundan birisiniz. size yapılan muamele kötü evet ama sizin teknikerden kendinizi üstün görmedinizde ölçüsüzlük. maliye mezunları bankaya girer genelde , ben kamu yönetimi mezunuyum bizden daha çok tercih edilirler. sürünecekseniz çağrı merkezinde orada sürünün. yok gelemem derseniz işin özü k-p-s-s ! geçen ben banlıyken bir üye ya biz memurluğu beğenmezdik şimdi nedir bu memur havası diyordu aklı sıra o da kendince hor görüyor . bu forumun yarısı genetic mühendisidir çünkü diğer yarısı da atom. memuriyetin cazibesi budur. kimse sizi tuvalet bekçisi yapmaz, öğle tatilin yok köle diyemez. ne diyorsun dersin soluğu amirinde alırsın , hoş diyemez de. Oturun kpss çalışın. *** ekleme yapıyorum aöf mezunuymuşsunuz milyonlarca insan var sizin gibi, beğenmediğiniz tekniker gibi bir altın bilezik yapmaya çalışın.

bu ülkede teknik insan kıymeti geç de olsa anlaşılıyor. açıkçası zaten aklı başında iş sahipleri de teknik adamlara özellikli davranıyor. çünkü işin en özünde onların bilgisi ve emeği var.

valla doğru. mesela bir tanıdığım var sanayide usta. büyük bir araba markası bu adama ulaşıyor teknik bir sorunu çözebilsin diye. tabi bizim tanıdık işini iki dakikada hallediyor sorunu çözüyor. adama iş teklif ediliyor yurtdışında yaşam ev araba tahsil edileceğini söylüyor. ama bizimki yapamam ben diyince iş bitiyor orda :KK70: bazı meslekler sadece kpss varsa varlar. ama bazı meslekler her daim yaşar

özel firmalarda da gerekiyor. atık vs. çıkan işler varsa çevre ile ilgili yetkili biri lazım mutlaka.
konu sahibi sürekli kendini başkalarıyla kıyaslıyor, abartı bulduğum için bu detayda yazmak istedim.

bi de açıkçası aöf mezunu birinin çevre mühendisi iş buldu diye atarlanması bana garip geliyor.
4 yıl mühendislik diploması için dirsek çüretmekle aöf ü bir tutamıyorum, kimse kusura bakmasın.
Her bölümün diplomasi değerli idi bir zamanlar.
Ama ihtiyaç dışı o kadar bolum açıldı ki o ibf diplomaları çöp oldu.
Eskiden 1960 1970lerde ibf bölümünden çıkıp anında bankaya uzman olarak girerdin.
O bolumu iç ettiler.

Ondan sonra mimarlık ve öğretmenlik iç edildi.
Şimdi de mühendislik ve hukukta sıra.
Psikoloji sosyoloji de bitti.
Bir tek tıp var. O da ileride iç olacak..

Bunun sorumlusu biz değiliz. Almanya' da bir öğretmenlik mezunu bir daha sınava girmez. Şak diye mesleğine başlar. Bizde elli tane sınava giriliyor.

Ondan ibfnin bu forumda bile değeri yok.
Eskiden böyle değildi.
Yoksa mühendislik ayrı ibf ayrıdır.
Biri elma biri armut.

Sen kalabalık bir ülkede herkese üniversite okutursan iste böyle olur.
Meslek liselerine önem vermezsen bu olur.
Daha çok canlar yanacak.

Ileride buradaki çoğu üyenin pırıl pırıl çocukları işsiz kalacak veya karın tokluğuna çalışacak.
Önem alınmazsa çok ağır sonuçlar yaşayacağız.

Son düzenleme:
Her bölümün diplomasi değerli idi bir zamanlar.
Ama ihtiyaç dışı o kadar bolum açıldı ki o ibf diplomaları çöp oldu.
Eskiden 1960 1970lerde ibf bölümünden çıkıp anında bankaya uzman olarak girerdin.
O bolumu iç ettiler.

Ondan sonra mimarlık ve öğretmenlik iç edildi.
Şimdi de mühendislik ve hukukta sıra.
Psikoloji sosyoloji de bitti.
Bir tek tıp var. O da ileride iç olacak..

Bunun sorumlusu biz değiliz. Almanya' da bir öğretmenlik mezunu bir daha sınava girmez. Şak diye mesleğine başlar. Bizde elli tane sınava giriliyor.

Ondan ibfnin bu forumda bile değeri yok.
Eskiden böyle değildi.
Yoksa mühendislik ayrı ibf ayrıdır.
Biri elma biri armut.

Sen kalabalık bir ülkede herkese üniversite okutursan iste böyle olur.
Meslek liselerine önem vermezsen bu olur.
Daha çok canlar yanacak.

Ileride buradaki çoğu üyenin pırıl pırıl çocukları işsiz kalacak veya karın tokluğuna çalışacak.
Önem alınmazsa çok ağır sonuçlar yaşayacağız.

açıkçası iibf nin değeri de aöf ler ile düştü bana göre.
çünkü herkes işletmeci ve iktisatçı oldu.
tabi devletin planlamasız şekilde üniversite açması ve ihtiyacın çok üzerinde mezun verilmesi de etken.

@Loveintheice cnm karar senin ama bence kendini ezdirme asgari ücreti verip sekreterligin dışında çay kahve ikramı mutfakda yemeğe yardımcı olmak temizlik falan bunlar senin görevin değil benim yaptığımı yapma benim de beş sene tecrübem var sekreterlikte girdiğim yerler 15 18 kişilik ofislerdi küçük yerlerde hep sekretere işleri yıkmaya çalışırlar.Sekreter telefonları yönlendirir kargoları takip eder gönderir emailleri kontrol eder gelen müşterileri karşılar faks fotokopi bunları yapar.Bir kere yapmaya başladın mı ardı arkası kesilmez o iş senin görevin haline gelir .
Büyük kurumsal yerlerde öyle değildir dört beş tane temizlik yemek işine bakan kişi vardır sekreter sadece kendi işine bakar şartları diğerleri asgari ücret verirken 200 300 lira fazlasını verir servis vardır ya da yol parasini tam verir.Yonetici asistanı ilgilenir patronun işleriyle sekreter ilgilenmez.

açıkçası iibf nin değeri de aöf ler ile düştü bana göre.
çünkü herkes işletmeci ve iktisatçı oldu.
tabi devletin planlamasız şekilde üniversite açması ve ihtiyacın çok üzerinde mezun verilmesi de etken.
Onlarında etkisi var. Bir de her üniversitede olması; ikinci öğretim olması, uzaktan eğitim olması da var. Her üniversitede ibf nin her bölümü 250 kişi en az. Bir de ikinci öğretim de var. Etti mi 500 kişi.

Şu an hukuk bu yolda. Inanılmaz mezun çıkmaya başladı.
5 sene sonra hukuk yeni ibf olacak.
Ülkemizde böyle. Bir bölüm popüler olmaya görsün o bölüme inanılmaz talep olur. Tabi ki piyasa bu talebi karşılayamaz. Ve boom. Bolum patlar.

Sonuç; geçmiş olsun..

Buna kalıcı çözüm lazım.

X