İşe yeni başladım sizce bunlar sorun mu?

AZ önce bir facebook grubunda, bayan grafik tasarımcı ilanını gördüm, erkek aday, neden bayan diye mesaj atmış, iş veren cevap vermiş, çay, kahve yapacak, gelenlerle ilgilenecek.

• Komik
Reactions: 000
AZ önce bir facebook grubunda, bayan grafik tasarımcı ilanını gördüm, erkek aday, neden bayan diye mesaj atmış, iş veren cevap vermiş, çay, kahve yapacak, gelenlerle ilgilenecek.
Haydaa..
Al buradan yak..
Pes..

Burada bir üye vardı. Özel bir hastanede çalışan hemşireydi.
O da bölümdeki doktorlara çay/ kahve servisi yapıyormuş.

Bu coğrafyada kadınsan çay/kahve servisi her yerde yapacaksın herhalde.. :hamarat:

wc yanına oturtulması insanlık dışı da yani wc ye girince çıkan sesinden de bence kimse utanmamalı.
tamam umumi bir alan ama insan da gazını, ishalini iş yeri de olsa tutamaz ki..
rahatsızlığı yaratan patronlar, onlara şikayetini iletmesi lazım dediğiniz gibi.

sizi de tebrik ediyorum, ne olursa olsun, maddi zorluğu olmasa bile özellikle bir kadının iş hayatında aktif olmaya çalışması bence çok önemli ve değerli. :)
O anlamda demedim gazını tuvaletini tutsunlar anlamında değil ☺️ O masayı oraya koydularsa ve oraya da bir kadını oturttularsa o kadar adam , utanıversinler bi zahmet... yoksa tabi ki insani bi durum. Tebriğiniz için teşekkür ederim❤️

Muhasebeciler icin office programlarini,bilgisatari iyi bilmek,klavyeyi hızlı kullanabilmek (f ve q)ve birkac programi daha bilmek cok önemli. Bunlari bildiginizi belgelerseniz üstüne de is tercrübesi ekleyerek cok daha iyi yerlerde is bilabilirsiniz.

3 yıldır bir şirketin insan kaynakları sorumlusuyum. Bilgilerime dayanaraktan söylüyorum. Çalıştığın yerin sana katkısı olacağını düşünmüyorum. Bazen bazı şeylere zafer için katlanmak gerek ama bu durum biraz daha farklı. Sen haklarını aramadığın sürece daha cok baskı ve görevin olmayan işleri yaptırmaya devam edeceklerine eminim.
Sekreterin
Muhasebeciler icin office programlarini,bilgisatari iyi bilmek,klavyeyi hızlı kullanabilmek (f ve q)ve birkac programi daha bilmek cok önemli. Bunlari bildiginizi belgelerseniz üstüne de is tercrübesi ekleyerek cok daha iyi yerlerde is bilabilirsiniz.
Evet programları öğrenmek için de girdim ve öğrenicem başarılı olmak için sagolun :)

Onlarında etkisi var. Bir de her üniversitede olması; ikinci öğretim olması, uzaktan eğitim olması da var. Her üniversitede ibf nin her bölümü 250 kişi en az. Bir de ikinci öğretim de var. Etti mi 500 kişi.

Şu an hukuk bu yolda. Inanılmaz mezun çıkmaya başladı.
5 sene sonra hukuk yeni ibf olacak.
Ülkemizde böyle. Bir bölüm popüler olmaya görsün o bölüme inanılmaz talep olur. Tabi ki piyasa bu talebi karşılayamaz. Ve boom. Bolum patlar.

Sonuç; geçmiş olsun..

Buna kalıcı çözüm lazım.

hem popülerlik hem de artık neredeyse her mahallede üniversite olmasının etkisi..
ki ne yazık ki çoğu yerin sadece adı üniversite, vizyon sahibi olunmasını geçtim öğrenim almak bile doğru düzgün mümkün değil

Haydaa..
Al buradan yak..
Pes..

Burada bir üye vardı. Özel bir hastanede çalışan hemşireydi.
O da bölümdeki doktorlara çay/ kahve servisi yapıyormuş.

Bu coğrafyada kadınsan çay/kahve servisi her yerde yapacaksın herhalde.. :hamarat:
Hahaha bu kişi benim :) doktorun masasını silerim,ayaklarını uzattığı pufu silerim, kargosunu getiririm, çoluk çocuklarının ödevlerini, görümce sorunlarını dinlerim falan filan. Aslında tek görevim(normalde tıbbi sekreterlerin görevidir bu, neden hemşire yapıyor bilmiyorum) muayeneye yardımcı olmak reçete yazmak hasta yönlendirmek ama doktor yanında çalışınca Her işini yapıyormuşsun öyle bir anlayış var. Özel sektör lanet bir yer.

• Üzgünüm
Reactions: 000
Hahaha bu kişi benim :) doktorun masasını silerim,ayaklarını uzattığı pufu silerim, kargosunu getiririm, çoluk çocuklarının ödevlerini, görümce sorunlarını dinlerim falan filan. Aslında tek görevim(normalde tıbbi sekreterlerin görevidir bu, neden hemşire yapıyor bilmiyorum) muayeneye yardımcı olmak reçete yazmak hasta yönlendirmek ama doktor yanında çalışınca Her işini yapıyormuşsun öyle bir anlayış var. Özel sektör lanet bir yer.
Evet maalesef özel sektörde sınır yok. Emin olun tek yapan siz değilsiniz.
Yöneticine şirin görünmen lazım ki işinden olmayasın..
Size de Allah kolaylık versin..
Doktor olmuş ama hala görümce ile mi uğraşıyor.

Okumak cahilliği alır, diğer şeyler baki kalır durumu olmuş..:KK70:

Kızlar merhaba tavsiyeler ihtiyacım var :KK43:
3 gün önce işe başladım bi firmada sekreter olarak muhasebe de vardı iş tanımında. İş hafta içi 9-6 patron gayet iyi biri, sert değil. Her şeyi anlatmak istiyorum detaylica ki akıl verin bana. Sekreterya da oturduğum kısım yanında hemen wc var erkek-kadın. Oturduğumda sesleri rahatça duyuyorum. Yaptıktan sonraki sifonu da her şeyi nerdeyse :KK43: görüşmede bana çay ve misafirlere getirirsin demişti tamam ama mutfak temizliği ve yemek servisi de var resmen yine kandırıldım kendimi temizlik görevlisi gibi hissediyorum ama iş tanımımda bu kadar yoktu mutsuz oldum çünkü 25 yaşındayım kendime katkı yapacak gelişecegim yerde çalışmak istiyorum geç olmadan ama burda hiç bir şey öğrenecek gibi değilim. Muhasebe programı öğrenirim diye girmiştim aslında okuduğum bölüm buydu.
1 yıldır işsizdim cok istiyordum iş bulmak ailem de sevindi para kazanmam lazım ama korkuyorum. Patron diyor senin gelmeme gibi bir durumun olamaz hep gelceksin şakayla karışık ama anliyorum tabi ki bunun hastalığı var ve başka iş bakarim diye düşündüm ama izin alıp nasıl görüşmeye giderim. Kızlar çıkamam şuan buedan daha önce 1 hafta çalışıp çıktım bir yerden her şey kötü oldu.
Akıl istiyorum sizden daha iyi iş bulamam da 3-5 kişilık ofis olsa idare ederik ama 11-12 kişilık bir yer burası ve ezik gibi hissediyorum. Öğle arası bile yok masamda olacakmisim burası da tam orta bir yerde gelen geçen oluyor utanıyorum yerken zaten yeniyim.
İngilizcede pratikte iyi olmadığımı da söyledim yabancı misafir geldi hadi konuş falan oldu kasıldım iyice ilk günlerden.
Akıl istiyorum erkek arkadaşım yanindayim ama sen daha iyi yerlerde olmayı hak ediyorsun diyor ama ben kendimde o gücü ve yetkinliği bulamıyorum hiç bir kabiliyetim yok. Korkuyorum artık geleceğimden başarısız biriyim kabullendim sanırım artık benim işim bu olacak hayallerim farklıydı.
Yeni mezun arkadaşım ailesinin tanıdıgı bir firmaya müdür olarak başladı iş tecrübesi hiç yok. Ben 3 yıla yakın çalıştım daha önce ama mesleğim olmadığı için hep bu yerlerde olucam . Arkadaşım çevre mühendisi çünkü. Kızlar ne yapayım yeniden mi bölüm okuyayım iyi bir iş için? Bu arada yükselme imkanı da yok burda evet belki diyeceksiniz yeni başladın dur biraz tavsiyelerinizi istiyorum. İlk gün iş öğretecek kimse bile yoktu kendim öğrenmeye çalışıyorum hala. Çok mu mızmızlanıyorum :KK43:

** Arkadaşlar teşekkürler yorumlarınız ve tavsiyeleriniz için şimdi yazımı tekrar okuyorum müthiş karamsarlıkla yazmışım resmen. Gelişme oldu ben yazıyı yazmadan iletmiştim muhasebeyle neden alakam yok diye firma eleman alıyor büyüyecekler sanırım ve beni bir süre sonra muhasebe birimine geçireceklermiş. Uzun sürmemesini umuyorum devam edeceğim çünkü işsizlik daha kötü bir psikoloji.
Bu arada aöf okumayı ben seçmedim ailemin durumu kötüydü liseden sonra okutmak istemeyip işe girmemi istediler. 17 yaşında işe girdim paramı biriktirip kendi kararım bu deyip 2 sene sonra üniversiteye okumaya gittim yanlış bölüm seçtim çünkü sadece kaçmak istedim. Ben de isterdim ailem arkamda olsun yol göstersin cahil yaşımda ama olan buydu. Benim de hayallerim vardı ama hem çalışıp hem de üniversite sınavına desteksiz inanın çok zor oldu kaldıramadım.
Bazen kendime acıyorum evet ama eski bene acıyorum ve onu hayatımdan çıkarıyorum.
Tekrar sağolun😊

Kızlar merhaba tavsiyeler ihtiyacım var :KK43:
3 gün önce işe başladım bi firmada sekreter olarak muhasebe de vardı iş tanımında. İş hafta içi 9-6 patron gayet iyi biri, sert değil. Her şeyi anlatmak istiyorum detaylica ki akıl verin bana. Sekreterya da oturduğum kısım yanında hemen wc var erkek-kadın. Oturduğumda sesleri rahatça duyuyorum. Yaptıktan sonraki sifonu da her şeyi nerdeyse :KK43: görüşmede bana çay ve misafirlere getirirsin demişti tamam ama mutfak temizliği ve yemek servisi de var resmen yine kandırıldım kendimi temizlik görevlisi gibi hissediyorum ama iş tanımımda bu kadar yoktu mutsuz oldum çünkü 25 yaşındayım kendime katkı yapacak gelişecegim yerde çalışmak istiyorum geç olmadan ama burda hiç bir şey öğrenecek gibi değilim. Muhasebe programı öğrenirim diye girmiştim aslında okuduğum bölüm buydu.
1 yıldır işsizdim cok istiyordum iş bulmak ailem de sevindi para kazanmam lazım ama korkuyorum. Patron diyor senin gelmeme gibi bir durumun olamaz hep gelceksin şakayla karışık ama anliyorum tabi ki bunun hastalığı var ve başka iş bakarim diye düşündüm ama izin alıp nasıl görüşmeye giderim. Kızlar çıkamam şuan buedan daha önce 1 hafta çalışıp çıktım bir yerden her şey kötü oldu.
Akıl istiyorum sizden daha iyi iş bulamam da 3-5 kişilık ofis olsa idare ederik ama 11-12 kişilık bir yer burası ve ezik gibi hissediyorum. Öğle arası bile yok masamda olacakmisim burası da tam orta bir yerde gelen geçen oluyor utanıyorum yerken zaten yeniyim.
İngilizcede pratikte iyi olmadığımı da söyledim yabancı misafir geldi hadi konuş falan oldu kasıldım iyice ilk günlerden.
Akıl istiyorum erkek arkadaşım yanindayim ama sen daha iyi yerlerde olmayı hak ediyorsun diyor ama ben kendimde o gücü ve yetkinliği bulamıyorum hiç bir kabiliyetim yok. Korkuyorum artık geleceğimden başarısız biriyim kabullendim sanırım artık benim işim bu olacak hayallerim farklıydı.
Yeni mezun arkadaşım ailesinin tanıdıgı bir firmaya müdür olarak başladı iş tecrübesi hiç yok. Ben 3 yıla yakın çalıştım daha önce ama mesleğim olmadığı için hep bu yerlerde olucam . Arkadaşım çevre mühendisi çünkü. Kızlar ne yapayım yeniden mi bölüm okuyayım iyi bir iş için? Bu arada yükselme imkanı da yok burda evet belki diyeceksiniz yeni başladın dur biraz tavsiyelerinizi istiyorum. İlk gün iş öğretecek kimse bile yoktu kendim öğrenmeye çalışıyorum hala. Çok mu mızmızlanıyorum :KK43:

** Arkadaşlar teşekkürler yorumlarınız ve tavsiyeleriniz için şimdi yazımı tekrar okuyorum müthiş karamsarlıkla yazmışım resmen. Gelişme oldu ben yazıyı yazmadan iletmiştim muhasebeyle neden alakam yok diye firma eleman alıyor büyüyecekler sanırım ve beni bir süre sonra muhasebe birimine geçireceklermiş. Uzun sürmemesini umuyorum devam edeceğim çünkü işsizlik daha kötü bir psikoloji.
Bu arada aöf okumayı ben seçmedim ailemin durumu kötüydü liseden sonra okutmak istemeyip işe girmemi istediler. 17 yaşında işe girdim paramı biriktirip kendi kararım bu deyip 2 sene sonra üniversiteye okumaya gittim yanlış bölüm seçtim çünkü sadece kaçmak istedim. Ben de isterdim ailem arkamda olsun yol göstersin cahil yaşımda ama olan buydu. Benim de hayallerim vardı ama hem çalışıp hem de üniversite sınavına desteksiz inanın çok zor oldu kaldıramadım.
Bazen kendime acıyorum evet ama eski bene acıyorum ve onu hayatımdan çıkarıyorum.
Tekrar sağolun😊
Muhasebe de istenen+kazanan eleman olmak istiyorsanız firma değil smmm ofisi bulup orada çalışmanız gerekiyor.. Firmalarda körelirsiniz ama ofiste devamlı gelişirsiniz.. Bende işletme mezunuyum ailemin maddi durumu yoktu bu yüzden açıktan okudum, annem biran önce çalışıp para kazanayım diye oturduğum mahallede biyerde çalışmamı istedi o kadar üzgün ve istemeyerek başladım ki anlatamam.. İğrenç biryerdi.. Sonra evlendim maddi olarak rahattım illa smmm ofisi olacak başka yerde çalışmam dedim çok zor bir ofiste iş buldum işi öğrendim şuan çalışmıyorum hamileyim ama cv mi gören devamlı arıyor meşgule atsam da aramaktan vazgeçmiyorlar görüşmeye çağırıyorlar.. Smmm ofisinde de ezilirsiniz ama kaymağını zamanla bol bol yemeye başlarsınız

Geçenlerde bir "holdingin" iş ilanı olay olmuştu. Mimar ve inşaat mühendisi arıyorlar ama artı olarak makam şoförlüğü yapsın istiyorlardı. Adamlardaki ego mu, cahillik mi, kurnazlık mı anlamıyorum ben.
Şirketin küçüklüğü büyüklüğü de fark etmiyor yani, çoğu aynı kafada. 1 kişi alalım, yarım kişilik maaş verelim ama 5 kişilik iş yapsın.

Benim de yeni mezunken işe girdiğim bir yer çay-kahve servisi, gelen yemeklerin servisi, çiçekleri sulama ve temizlik beklemişti benden.
Patron dahil 3 kişiydik. Ofiste yemek ve çay servisi için birisi olmadığını görünce misafir geldiğinde idare ederim ama diğer zamanlar çay-kahveyi herkes kendisi alır, temizlik için de haftalık gelen biri vardır diye tahmin etmiştim. Her şeyin benden beklendiğini öğrenince hışçıkılın dedim ve çıktım.
İşe mimar olarak girmiştim bu arada. Diğer çalışan da erkek ve mühendisti. O da getir götür işleri yapmaktan ofiste durup işini yapmaya fırsat bulamıyordu. 1 hafta çalıştım, adamın yüzünü bile görmedim doğru düzgün. Asıl yapması gereken işin çoğunu akşam evde yaptığını söylememe gerek yok sanırım :işsiz:

Muhasebe de istenen+kazanan eleman olmak istiyorsanız firma değil smmm ofisi bulup orada çalışmanız gerekiyor.. Firmalarda körelirsiniz ama ofiste devamlı gelişirsiniz.. Bende işletme mezunuyum ailemin maddi durumu yoktu bu yüzden açıktan okudum, annem biran önce çalışıp para kazanayım diye oturduğum mahallede biyerde çalışmamı istedi o kadar üzgün ve istemeyerek başladım ki anlatamam.. İğrenç biryerdi.. Sonra evlendim maddi olarak rahattım illa smmm ofisi olacak başka yerde çalışmam dedim çok zor bir ofiste iş buldum işi öğrendim şuan çalışmıyorum hamileyim ama cv mi gören devamlı arıyor meşgule atsam da aramaktan vazgeçmiyorlar görüşmeye çağırıyorlar.. Smmm ofisinde de ezilirsiniz ama kaymağını zamanla bol bol yemeye başlarsınız
Muhasebe ofisini çok istemiştim aradım da ama bazı programlar ve muhasebe ofis tecrübesi isteyenler vardı ben de bu işte muhasebede olunca programları öğrenir öyle aramaya geçerim diye düşündüm. Muhasebe ofisinde işi öğreneceğim için sorun olmaz ne yaptigim yeter ki alayım yaşım geç olmadan. Bakalım burda geçecegim muhasebe birimine daha iyi olur umarım.

Smmm ofisleri ya da orta ölçekli mali müşavirlik ofislerine girersen en azından muhasebede kullanılan programları öğrenirsin .
Ya da nadir de olsa on muhasebe de yetiştirilmek üzere eleman arayan yerler de var onları da deneyebilirsin
İnan bende yaptım kurye işini organize ettim çay kahve ikram işlerini yaptım ama hiçbiri bana birsey katmadi.@loveintheice
Eğer maddi açıdan zorlanmam diyorsan başka yer bak ya da en kötü burda altı ay bir sene sabret süreç içinde gidişata göre karar verirsin.

Evet maalesef özel sektörde sınır yok. Emin olun tek yapan siz değilsiniz.
Yöneticine şirin görünmen lazım ki işinden olmayasın..
Size de Allah kolaylık versin..
Doktor olmuş ama hala görümce ile mi uğraşıyor.

Okumak cahilliği alır, diğer şeyler baki kalır durumu olmuş..:KK70:
Ay hiç sorma ya. Kendi hayatıyla alakalı gram merak etmediğim, beni aşırı ayrıntılara boğan bir sürü şey anlatıyor 😃

X