Isırgan Yemeği Yapımı( Resimli ve Yazılı Anlatım)

KadinlarKulubu

Portal Editör
İçerik Editörü
21 Ağustos 2011
5.187
594
$isirgan_yemeði_ yapimi_1.jpg $isirgan_yemeði_ yapimi_2.jpg $isirgan_yemeði_ yapimi_4.jpg $isirgan_yemeði_ yapimi_3.jpg $6008_1418444_10151974874873394_2079394047_n.jpg


MALZEMELER;
*Isırgan
*Mısır unu
*Sarımsak
*Soğan
*Tuz
*Su

YAPILIŞI;
*Isırganlar ayıklanır,bol suda yıkanır.
*Bir tencerede su kaynatıyoruz.
*Isırganları kaynamış suya atıyoruz.
*20-25 dakika piştikten sonra içerisine mısır unu koyuyoruz.
*5-10 dakika daha pişirip altını kapatıyoruz.
*Ezilmiş sarımsak ve tuz ilave ediyoruz.
*Son olarak blendırdan geçirip servis yapıyoruz.

NOT;Muhallebi kıvamında olması gerektiğinden; suyu ısırgan miktarımıza göre azaltıp

arttırıyoruz.
Mısır ununu ise 2 kilo ısırgana yaklaşık 1 su bardağı mısır unu.


Gelelim ısırganın faydalarına…

ISIRGANIN FAYDALARI
  • Isırganın en çok bilinen özelliği saç dökülmelerine iyi gelmesi… Taze ısırganın yaprak ve kökünün kaynama suyuyla baş yıkanırsa, saçlar canlanıyor ve sık bir biçimde büyüyor.
  • Egzema ve egzemaya eşlik eden baş ağrıları ısırgan otu çayı ile iyileşiyor.
  • Isırgan otu, böbrek ve mesane taşı oluşumuna karşı da kullanılabilir.
  • Isırganın bir diğer faydası da şeker hastaları için… Bitkinin kan temizleyici ve aynı zamanda kan yapıcı özelliği de var. Böylece, pankreas üzerinde olumlu etki ediyor ve ısırganotu çayı kandaki şeker düzeyini düşürüyor.
  • İdrar yolları hastalıkları ve iltihapları, da ısırgan çayı ile iyileşebiliyor .
  • Isırganotu, karaciğer ve safra kesesi hastalıklarında, dalak hastalıklarında, solunum sistemi balgamlanmasında, mide kramplarında ve ülserlerinde, bağırsak ülserlerinde ve akciğer hastalıklarında öncelikle önerilir. Değerli etken maddeleri (Potasyum tuzları, organik asitler-formik asit, histamin, asetilkolin ve Vitamin C) alabilmek için, çay hazırlanırken, yapraklar yalnızca haşlanır (kaynatılmaz). Isırgan otu, koruyucu olarak da günde bir bardak içilebilir.
  • Mikroplu hastalıklarda ve mikrop salgılanan hallerde de bitki çok iyi bir yardımcıdır. Belirli bir yaştan sonra bedendeki demir miktarı azalmaya başlar. Bu nedenle, yorgunluk ve bitkinlik halleri görülür, kişi yaşlandığını düşünmeye başlar ve verimliliği giderek azalır. İşte bu durumlarda, demir içerikli taze ısırgan otu ile çok olumlu sonuçlar alınabilir. Bir ısırgan otu küründen sonra, kişi kendini çok kısa bir süre içerisinde eskiye oranla çok daha rahat hisseder, enerji ve çalışma gücü geri gelir, dış görünüm olarak da belirgin bir düzelme başlar. Safrakesesi rahatsızlığı ve kansızlık durumlarında da bitki çayı fayda sağlayacaktır. Ödemlerde, ısırgan otu bedendeki fazla sıvıyı emerek büyük yararlar sağlar.
  • Kan yaptırıcı özelliği sayesinde, kansızlık solgunluklarında, alyuvarlar eksikliğinde, anemi de yardımcı olur. Herhangi bir alerji rahatsızlığı çekenler (bahar nezlesi dahil) uzun bir süre ısırganotu çayı içebilirler
.