İsrail-Gazze hattında gerilim | Hamas'ın askeri kanadı: 'Aksa Tufanı' operasyonu başlattık

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu meselede kimlerin insanları dinene, ırkına göre ayırıp ikiyüzlülük yaptığı çok açık bence.

Hayır o halleriyle Filistin halkına daha çok üzülenlere de laf ediyorlar. Komik.
Evet ikiyüzlülük. Çünkü kendileri masumlari bir tutmuyor. İsrail de çocuk olunce sesleri çıktı, mide bulandırıcı. Çok şükür onlardan değilim.

Bu meselede kimlerin insanları dinene, ırkına göre ayırıp ikiyüzlülük yaptığı çok açık bence.

Hayır o halleriyle Filistin halkına daha çok üzülenlere de laf ediyorlar. Komik.
Kesinlikle katılıyorum, sırf müslüman değil diye israil de sivil halkının katledilmesini de kınıyorum. Savaş dediğin cephede olmalı, öyle bombalarla sivil halkı hedef olmamalı, orda ki küçük çocuklar, hamile kadınlar, yaşlı insanlar ve hatta kimse belirtmemiş olsa bile hayvanlar hedef alınıyor. Sadece israil değil Filistinde de durum böyle.

Kesinlikle katılıyorum, sırf müslüman değil diye israil de sivil halkının katledilmesini de kınıyorum. Savaş dediğin cephede olmalı, öyle bombalarla sivil halkı hedef olmamalı, orda ki küçük çocuklar, hamile kadınlar, yaşlı insanlar ve hatta kimse belirtmemiş olsa bile hayvanlar hedef alınıyor. Sadece israil değil Filistinde de durum böyle.
Savas ahlaki yok çünkü

ya sormayın
hala daha zulüm yapan hamasmış gibi konuşan ve kendini müslüman gören kesim var
bizim asıl meselemiz bu
inandığımız gibi yaşamamak,yaşadığımız gibi inanmak ..
öyle ezilmiş bir kesim varki,kendini ezik hissedip sadece bunu kapatmak için karşı tarafı savunan
inanın hallerine acıyorum
ALLAH akıl fikir versin demekten başka bir şey gelmiyor.
Kimin ne kadar Müslüman olduğunu bilemem o kismi beni ilgilendirmez zaten ama Hamasa sesi çıkanların, günlerdir, yardım dahi alamayan,kaçamayan ve zaten yılardır İsrail tarafından açık cezaevinde tutulan, saldırı üstüne saldırıya uğrayan, Filistinlileri yok saymasi, bu zaman kadar hiç görmeyip şimdi savaş karşıtı kesilmelerine lafım.
Gayet insan seçiyorlarken seçmiyormuş gibi yapıyorlar birde siz İsrail'e üzülmediniz diyorlar falan. Bu kadar ikiyüzlülük fazla geliyor bana hâla.

bu kadar müslüman ülke varken böyle bir toprak genişliğine sahip olmak.
Arap ülkeleri o kadar zengin ve güçlü madem niye onlar adam göndermiyor
Çoğu Arap ülkesi liderleri ABD-İsrail yalakası. Mezhep ayrılığı da var biraz. Niye Filistin'e destek çıksınlar ki? Paratapar olmuşlar. Adamlar para mıçıyor ama yanındaki Yemen'de açlıktan insanlar ölüyor. Zaten kendileri saldırıyor.
o beğenmedikleri nato sayesinde zaten israil istese de saldırı yapamaz. ülkemizi Lübnan Suriye sanıyorlar herhalde
Yunanistan geçen senelerde ağlıyordu yine. NATO bizi değil, onları bağrına basacaktı. Bir gün başımıza iş gelse NATO en fazla kınama mesajı paylaşır. Ne işe yarıyorlarsa artık...

2 dünya savaşı yıllarında alınan stratejik bir uygulama bu. NATO için. Mecbur kalındığı için. Şu an bir mecburiyet yok. Keşke olmasa keşke Filistin özgür yaşasa ama Filistin Azerbaycan olayında Ermenistani tutuyor. Azerbaycan müslüman değil mi? Bizim askerimiz gidecek oraya gidecek askerlerin annelerine soralım isterler mi? Biz yıllarca PKK ile uğraştık uğraşıyoruz kim yanimizdaydi ?
Şöyle bir durum da var. Gazze şeridi Filistin'den ayrı. Esas bölge İsrail şakşakçısı. Gazze ise oradaki topraklarından ayrılmamak için direniyor. İsrail de onları temizleyip veya evlerini gasbedip/yıkıp kendi vatandaşlarını yerleştiriyor.

PKK'nın doğuşu Filistin topraklarında olmuş, oradaki kamplarda yetişmişler. Sonra oradan şutlanıp kuzeye gitmişler. Şu anki yerleşim yeri olan Irak ve civarına yerleşmişler. Filistin topraklarında o zaman PKK'yı destekleyenler kimdi bilmiyorum. Yahudilerle beraber de yaşam var sonuçta ki PKK'nın varlığı ileride bölgenin zayıflaması için İsrail'in işine yarar, petrolü içşnse ABD'nin. Araştırmak lazım. Mışla mişle yorum yapmak doğru olmaz. Başka etnikler de destekliyor olabilir çünkü orada da Kürtler vardı diye hatırlıyorum.

Benzer olay Kafkasya'daki bir ülkede de olmuştu. Sanırım Azerbaycan'da da bir grup, bizim hoşumuza gitmeyecek bir şeyi desteklemişti ama etnik kökene baktığımızda zaten destekledikleriyle aynı zihniyetti. Sanırım oradaki Yahudiler bir şey demişti ama unuttum. Netten aratsam bulurum. Belki hatırlayanlar da vardır.

Bizim ülkemizde de hala bazı siyasetçiler soykırım nidaları atıyor. Bu düşünce yapısı tüm halkımıza aiti geçtim, çoğunluğa bile ait değil.

Yani kastetmeye çalıştığım şeyi toparlamaya çalışayım. Bazı ülkelerde toplulukların, liderlerin veya siyasilerin yaptığı açıklamalar ülkenin bir kısmının görüşü oluyor. Şunu demiş, bunu onaylamış... Pek umurumda olmaz.

Filistin'in kukla lideri de umurumda değil. İsrail kendisine dokunmasın diye vatandaşını ezdiriyor. İnsanların bu kadar tepkisi de liderlerinin yüzü suyu hürmetine yapılmıyor. BM gibi beş para etmez örgütlerin sadece kınama mesajı gönderip Dünya devlerine (!) destek çıkılıp mazlumlara yapılan hukuksuzluk görülmediği için tepki veriliyor. BM eyleme gerçekten geçse ve insanlar sessiz kalmasa bizim bu kadar yırtınmamıza gerek kalmaz.

İsrail'in arkasında destekçileri ve paraları olmasa o kadar da güçlü değiller. Askerleri ve halkı korkak. Biz aynı sayıda halk olarak elimiz bomboş gitsek kaçacak delik ararlar. Gözümüzde büyütüyoruz işte. Müslüman ülkeler bir araya gelse bile onlar dize gelir ama şimdilik böyle bir şey mümkün görünmüyor. Hristiyanlara da Kudüs'te zulmediyorlar. Vatikan niye seyirci kalıyor, bilmiyorum. Hıristiyanlar da güçlü aslında.

Kimin ne kadar Müslüman olduğunu bilemem o kismi beni ilgilendirmez zaten ama Hamasa sesi çıkanların, günlerdir, yardım dahi alamayan,kaçamayan ve zaten yılardır İsrail tarafından açık cezaevinde tutulan, saldırı üstüne saldırıya uğrayan, Filistinlileri yok saymasi, bu zaman kadar hiç görmeyip şimdi savaş karşıtı kesilmelerine lafım.
Gayet insan seçiyorlarken seçmiyormuş gibi yapıyorlar birde siz İsrail'e üzülmediniz diyorlar falan. Bu kadar ikiyüzlülük fazla geliyor bana hâla.
hah neredeyse filistine üzülmeyin,onlar haketti beter olsunlar diyecekler
bu nasıl bir vicdandır
hamasın en ufak hatasını görüp dillendirip,55 yıldır filistinde 15.000 insanı katledenlere ses çıkmıyor ,kuru kuru ona da karşıyız deyip geçebiliyorlar
ayrıca farklı düşünene baskı kurmaya çalışıp ,dalga geçmeye de çalışıyorlar kendilerince..
demişti biri zaten kkda bazı tipler var
onların fikirlerinden değilsen hemen koşa koşa baskı kurmaya çalışırlar diye.
şaka gibi.
ama farketmez, baskılar bizi mi yıldıracak?
o baskıların dibini gördük biz.
inandığımız gibi yaşamaya devam edeceğiz alimallah.
arakanda,afganistanda,afrikada,filistinde,nerede mazlum varsa benim kalbim acıyor
yıllardır yardım faaliyetlerine katılıyorum,görünenden çok daha içler acısı durumlar bunlar
klavye başına geçip de israile duyar kasmakla olmuyor.
israili savunanların kaçı acaba yardım faaliyetinde bulunuyor ,ya da bir derneğe üye olup bu işin içinde merak ediyorum
öyle olsalar,bu acıyı bilir ve ona göre konuşurlardı
herkesi kendi vicdanına bırakıyorum.

Sözde insanlar çünkü.

valla ablacım ben izmirdeyim, çocuğumun sınifinda 3 adet suriyeli ögrenci var temiz insanlar sorun cikariyorlar diyemem uyum saglamak icin calisiyorlar vs vs. ama benim cocugum sinifinda terlemesin diye verecegin 850 tl klima parasini adam şak diye iki çocugunada ödedi anlatabiliyormuyum?
benim eşimin bu ulkenin savunma bakanlıginda calisiyor olup bu parayi vermek icin sapka onunde dusunmesinden daha buyuk bir olay yok benim gözümde.
umarım ne demek istedigimi anlarsıniz
enteldantell enteldantell neyini begenmedin acaba?
ne gitti zoruna şu mesajda?

hah neredeyse filistine üzülmeyin,onlar haketti beter olsunlar diyecekler
bu nasıl bir vicdandır
hamasın en ufak hatasını görüp dillendirip,55 yıldır filistinde 15.000 insanı katledenlere ses çıkmıyor ,kuru kuru ona da karşıyız deyip geçebiliyorlar
ayrıca farklı düşünene baskı kurmaya çalışıp ,dalga geçmeye de çalışıyorlar kendilerince..
demişti biri zaten kkda bazı tipler var
onların fikirlerinden değilsen hemen koşa koşa baskı kurmaya çalışırlar diye.
şaka gibi.
ama farketmez, baskılar bizi mi yıldıracak?
o baskıların dibini gördük biz.
inandığımız gibi yaşamaya devam edeceğiz alimallah.
arakanda,afganistanda,afrikada,filistinde,nerede mazlum varsa benim kalbim acıyor
yıllardır yardım faaliyetlerine katılıyorum,görünenden çok daha içler acısı durumlar bunlar
klavye başına geçip de israile duyar kasmakla olmuyor.
israili savunanların kaçı acaba yardım faaliyetinde bulunuyor ,ya da bir derneğe üye olup bu işin içinde merak ediyorum
öyle olsalar,bu acıyı bilir ve ona göre konuşurlardı
herkesi kendi vicdanına bırakıyorum.
İsraili savunan kim veya kimler?
Biri çevirsin şunu ben anlamıyorum.

beğenmeyince zoruna gidiliyorsa benim mesajlarıma da beğenmeme atanlara tek tek sorayımmı ne zoruna gtti diye?
zoruma gitmedi,meseleye bakış açısını beğenmedim
umarım anlamışsınızdır
yoo zoruma gitmedi merak ettim, sorun bakış açısı ise problem yok.

Çoğu Arap ülkesi liderleri ABD-İsrail yalakası. Mezhep ayrılığı da var biraz. Niye Filistin'e destek çıksınlar ki? Paratapar olmuşlar. Adamlar para mıçıyor ama yanındaki Yemen'de açlıktan insanlar ölüyor. Zaten kendileri saldırıyor.

Müslümanlıkta deyim yerindeyse mezhep ayrılıklarından beri süregelen bir lanet var. Bu taa halife döneminden yaşanıyor ve bildiğiniz gibi kendi peygamberinin soyunu kurutmaya yönelik bile girişimler de bulunulmuştu. Kerbela olayları vs. Çok detaylı kapsamlı şeyler bunlar. Sonuç olarak,
İslam dünyası malesef bir bütün olması imkansız. Araplar çok değişik bir ırk ve yaptığı şeyler kestirilemez ve aşırı ben merkezci hatta Arap olmayana karşı acayip ayrımcılar. Peygamberimiz bile zorlanmıştır bu halktan dolayı. Kaldı ki Atatürk hilafetin bir işe yaramadığını ayak bağı olduğunu görüp kaldırmıştır.
Birde koyu İngiliz Amerikan yanlısılar zaten. Ama iş diyorum yarın öbür gün o lüks hayatlarına zarar geldiğinde kendi toprak bütünlükleri için o yılan dönüp dolaşıp kendilerini sokarsa kafalarını kumdan çıkarmak zorunda kalacaklardır. Ama çok geç olur elbette.

Mehmetçik Gazze'ye diyenler kendileri gitsinler oturdukları yerden ihale yıkması gibi olmuyor savaşmak. Böyle her saldırıda küheylan gibi meydana çıkanlar ne savaşmaya gidiyor ne de evinde mülteci ağırlıyor. Varsa yoksa dövletimiz böyüktür. Ne güzel.
Üstelik maalesef Rusya gibi profesyonel ordumuz da yok. 20 lik bebelere 3 ay eğitim verip böyle bir savaşa yollamak da nedir. Oturdukları yerden insanların çocuğuna gitsin demek ne kolay olmuş. Benim liseden arkadaşım pöhteydi geçen sene Suriye'de şehit oldu devlet eşrafı ilk gün taziye verip gittiler. Annesi 1 senede çökmüş memlekete gidince ziyaret ettim tanıyamadım kadını.

Twitterda bir kesim ben de çok şaşırdım, Filistin de ölenler insan değilmiş gibi sadece İsrail yanlısı şeyler paylaşıyorlar. İğrendim.
şuanki savaşı başlatan filistin yanlısı olduğu icin bence, benim bildiğim savaşda sivillere kadinlara çocuklara dokunulmaz ne demek tecavüz etmek ne demek öldürmek.
ayni şeyi başka ulkeler icinde söyluyorum kendi ülkem yapsa onada söylerim.
tamam yillardir baski altindalar onda hem fikiriz de e sen başlatip sivilleri o hale sokarken sorun olmuyordu karşı taraf sana cevap verip oda senin sivillerini vurunca niye ağlıyosun?
çocuk iken derdik ya kuralına göre oynamayip aglayacaksan hiç oynamasaydın.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X