Israrda ısrarcı olmayın!

NILBERA

SeVGi KeLeBeĞi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
6.268
91
34
Israrda ısrarcı olmayın!


Geçtiğimiz haftalarda, Dekolte Yayıncılık'tan piyasaya çıkan kitapta yazar, "Neden erkekler biz onlara göze hitap etme ilminde yardımcı olmaya çalışırken kendilerini, ilgiden boğuluyor gibi hisseder?" sorusuna cevap arıyor. Bakın, Butcher neler öneriyor:

Erkek işi değil ki!

"... Kilosu, giyimi ya da ayak tırnaklarını kesme beceriksizliğine dair yorumlar yaptığınızda erkeğinizin donuk bakışlarıyla karşılaşmanızın çok nedeni var.

* Belki bunların 'kadın işi' olduğunu düşünüyor ve sizin 'kadınca gündeminizi' onun üzerinde uygulamaya çalışmanızdan nefret ediyor. Sonuçta o bir erkek ve kafasını meşgul eden daha erkekçe işleri var.

* Belki değişimi sevmiyor. Yani hayatı boyunca markasız giyinmiş bir adam olarak Calvin Klein giymeye başlamak; ya da spor denince aklına balık tutmak ya da kendi tayfasıyla futbol oynamak gelen adamın, aikido dersine yazılmak kanına dokunuyor olabilir.

Yanlış anlayabilir

* Belki yorumlarınız gerçekten de ona annesini hatırlatıyor; sanki yeniden dokuz yaşında bir çocuk oluvermiş ve annesi ona "Kulaklarının arkasını yıka, üzerine düzgün bir gömlek giy!" diye bağırıyormuş gibi! Bunlar çok da hoş ve seksi anılar olmasa gerek.

* Belki sizin kaygılarınızı, kişiliğine hakaret olarak algılıyor. Yani sizin 'hayatım, kilon beni düşündürüyor' cümleniz onun kulağına, 'hayatım, sen işe yaramaz adamın tekisin' diye ulaşıyor.

Özgüvene saldırı

UCLA Üniversitesi Klinik Psikiyatri Profesörü ve 'Uzun Ömürlü İlişkilerin Altı Sırrı) adlı kitabın yazarı Dr. Mark Goulston ise konuyu şöyle ele alıyor: "Erkeğin kendisine verdiği değer, kendisini becerikli hissetmesiyle doğru orantılıdır. Kendi değeri ise genelde hayatını ne ölçüde kontrol edebildiği ve buna karşılık hayatın onu ne kadar kontrol edebildiğine bağlıdır. Çoğu durumda, kontrolün kendisinde olduğu hissini tehdit eden, onun becerilerini sorgulayan herhangi bir durum, hızla özgüvenine karşı bir saldırıya dönüşür. Durup dururken erkeğinizi yapıcı eleştirilerinizle şoke etmeyin. Çünkü, çoğu zaman iyi niyetle yapılmış bir şey bile kavgaya sebep olabilir."