İşsizim, köpeğim hasta, depresyonda gibiyim.

kediseverbiri

Üye
Kayıtlı Üye
8 Temmuz 2022
488
510
28
Merhaba, öncelikle herkese iyi bayramlar dilerim,

Son birkaç aydır biraz çalkantılı bir hayat sürmekteyim. İşsizlik, 12 yıllık can dostum köpeğimin yaşlılığa bağlı hastalıkları, kilo sebebiyle gelişen Polikistik Over sendromu ve doktorun tavsiye ettiği doğum kontrol hapları ile gelen ağır bir depresyon.

İşimi tüm ahlak ve etik değerlere uygun icraa ederken enflasyon sebebiyle kurum bir anda kapandı ve pat diye ortada kaldım. Çıkışım verilir verilmez İşkur'a işsizlik maaşı için başvuru yaptım fakat bayram yüzünden aksadı, minimum 1 ay içinde geri dönüş sağlanırmış. Nakit param yok, kredi kartına da bulaşamam.

Köpeğim de yaklaşık bir yıldır çok hasta, önceki konumda da bahsetmiştim. Bir sendrom ile savaşıyor ve bende bu süreçte işsiz olduğum için anneme yardım ediyorum. İlaçlarını birlikte verip, duşunu birlikte aldırıyoruz. Köpek hastanesine birlikte gidiyoruz gibi gibi.

Şu anda 60 kiloyum ve zaten çok genç yaştan beri düzensiz olan adet döngüm geçen aylarda iyice kafayı yedi. Doktora gittim ve polikistik over teşhisi konuldu. Daha önce bundan şüphe etmiştim ama doktor yumurtalıklarda bir şey görmemişti, sanırım yeni oluştu. Önce söktürücü kullandım, adet oldum. Doktorun talimatıyla bir hafta sonra doğum kontrole başladım ve yine adet oldum. Yine de o ilaç beni canımdan bezdirdi desem yeridir. Aldığım her Allahın günü adet öncesinde geçirilen o bir haftalık kabus günleri vardır ya; hani çok fazla sinirli, mutsuz, alıngan olursunuz, bedeniniz şişer vb. ben kaç hafta göğüslerimin hassasiyetiyle gezdim ve o ilaç bende ağır bir depresyon, kaygı artışı yarattı. Örneğin, alınganlık, ağlamalar, sürekli uyuma, odamı toplamak için bile motive olamama gibi şeyler.

Çok üzülüyorum halime. Üniversitedeyken kendimi hep iyi yerlerde, iyi hislerle, mutlu mesut hayal etmişken, şimdi işsizim ve sanki çevremdeki herkes bir şeyler başarmış da ben hala serseri serseri dolaşıyorum gibi. Lütfen bu konumu okuyan benim için dua edebilir mi? Ben gerçekten bunları aşmak için fiziksel ve mental anlamda da ne yapabilirim? Benden tecrübeli olanlar muhakkak vardır. Tavsiye istiyorum.

Bölümünüzle ilgili meslek sahibi olmadan iş bulana kadar kısa süreli asgari ücretlide olsa bir yere mi girseniz. Az kazanmak hiç kazanmamaktan ve çalışmamaktan iyidir. En azından bir meşgaleniz olur. Evde sürekli köpeğinizin hastalığı, işsizliğinizi hatırlayıp kendinizi yıpratırsınız.

Bölümünüzle ilgili meslek sahibi olmadan iş bulana kadar kısa süreli asgari ücretlide olsa bir yere mi girseniz. Az kazanmak hiç kazanmamaktan ve çalışmamaktan iyidir. En azından bir meşgaleniz olur. Evde sürekli köpeğinizin hastalığı, işsizliğinizi hatırlayıp kendinizi yıpratırsınız.

Mezun olduğumdan beri mesleğimi yapıyorum, özellikle işsiz kalmayayım diye asgari talep ettim hep. En az 8 okula başvurdum fakat sadece birinden geri dönüş oldu, o da gün içinde arayacağız dedi sonra bayramdan sonraya erteledi. O da bende strese sebep oldu tabii. Hayda bekle bakalım 10 gün daha olumlu mu olumsuz mu? İçimden bir ses olumlu diyor, hep olumlu düşünüyorum, fakat olumsuzsa da başka bir yerden cevap bekliyorum, belki hayırlısı böyle olur, burası beni kabul etmezse diğer yer alır vs diye düşünüyorum.

Yıllarca pko ile savaştım, şekerli şeylerden uzak durun, meditasyon yapın civan perçemi ve aslan pençesi çayları tüketin ara ara. Günde bi yarım saat de yürürseniz büyük oranda kontrol altına alırsınız.

Yıllarca pko ile savaştım, şekerli şeylerden uzak durun, meditasyon yapın civan perçemi ve aslan pençesi çayları tüketin ara ara. Günde bi yarım saat de yürürseniz büyük oranda kontrol altına alırsınız.

Geçme ihtimali var mı? Yani sonsuza kadar yumurtalıklarımızda o küçük kistlerle mi yaşıyoruz? :KK57: Ultrasonda gördüğüm kadarıyla küçük baloncuk gibilerdi ve bu konu hakkında baya araştırma yaptığımda hamileliğe engel bir durumun olmadığı yazıyordu. Doktor da sürekli yoga, pilates gibi hafif egzersizler yapıp, yemene dikkat edeceksin dedi.

Biliyomusun bugünleri unutturacak çok güzel zamanlar yaşayacaksın öyle bir geçiyor ki.. İstanbul'da yaklaşık 4 yıl tek yaşadım kimseyi tanımıyordum ama alanım olmasa bile hep çalıştım yeri geldi fuarlarda hosteslik yaptım dizi film reklam klip ne bulursam çalıştım. Sonra şehrime geri döndüm. Serüvendi benim için. Hayatı öğrendim. Ben yazmayı çok seviyorum hayallerimi yazdım hep, şu an Ege'de bi sahil kasabasında yaşıyorum evden kendi işimi yapıyorum.Maddi olarak çok olmasa bile mental olarak zor zamanlardan geçtim toksik insanlarla sınandım , bu zamanlar gelmeyecek gibi geliyordu. Mental sağlık düzelince beden sağlığıda düzeliyor buna çok inanıyorum. Seni mutlu edecek hayaller kur, bundan daha iyi nasıl olur de, güzeli gör insan saçma bulabiliyor ama bazen mantıgı devre dışı bırakmak gerekiyor. İş konusu ise spesifik alanın dışında bi konum olsa bile kendini toparlayana kadar yapabilirsin ben kasmam hiç yani iş iştir olarak baktım hep. Umarım herşey çok güzel olur. Asla pes etme iş bulunur para kazanılır herşey yerine oturur. Senin ve güzel dostun için şifa diliyorum. Son olarak herkesin zamanı ayrıdır hepimiz kendi zamanımızda bu yaşamda deneyimler mucizeler ve gelişmelere şahit oluyoruz bu bi yarış değil. Sevgiler ❤

Öncelikle unutmayın ki bu bir “süreç” ve hayatınızdaki her şeyin gelip geçtiği gibi bu da geçecek. Evcilin hasta olmasının ne kadar büyük üzüntü olduğunu bilirim benim de kedilerim var ama şu açıdan düşünün; ona 12 sene şahane bir hayat sağlamışsınız sevilmiş, sokakta olsa ya da kötü bir sahibi olsa bu kadar mutlu yaşar mıydı? Maalesef onları sonsuza dek yanımızda tutamıyoruz bu gerçeği ne kadar hızlı kabullenirsek o kadar iyi aslında.

Kilo konusunda da 60 kg verilmeyecek bir rakam değil biraz hareket biraz da sağlıklı beslenerek verirsiniz. Mesele bu döngüden çıkabilmek aslında çünkü depresyona doğru gidersiniz ben de aynı durumda olduğum için biliyorum. Kendinize iyi gelecek şeyler yapın ufak ufak, köpeğinizle zaman geçirin eğlenin o da mutlu olur siz de ve en başında dediğim gibi bunun da bir süreç olduğunu ve geçeceğini unutmayın.

Biliyomusun bugünleri unutturacak çok güzel zamanlar yaşayacaksın öyle bir geçiyor ki.. İstanbul'da yaklaşık 4 yıl tek yaşadım kimseyi tanımıyordum ama alanım olmasa bile hep çalıştım yeri geldi fuarlarda hosteslik yaptım dizi film reklam klip ne bulursam çalıştım. Sonra şehrime geri döndüm. Serüvendi benim için. Hayatı öğrendim. Ben yazmayı çok seviyorum hayallerimi yazdım hep, şu an Ege'de bi sahil kasabasında yaşıyorum evden kendi işimi yapıyorum.Maddi olarak çok olmasa bile mental olarak zor zamanlardan geçtim toksik insanlarla sınandım , bu zamanlar gelmeyecek gibi geliyordu. Mental sağlık düzelince beden sağlığıda düzeliyor buna çok inanıyorum. Seni mutlu edecek hayaller kur, bundan daha iyi nasıl olur de, güzeli gör insan saçma bulabiliyor ama bazen mantıgı devre dışı bırakmak gerekiyor. İş konusu ise spesifik alanın dışında bi konum olsa bile kendini toparlayana kadar yapabilirsin ben kasmam hiç yani iş iştir olarak baktım hep. Umarım herşey çok güzel olur. Asla pes etme iş bulunur para kazanılır herşey yerine oturur. Senin ve güzel dostun için şifa diliyorum. Son olarak herkesin zamanı ayrıdır hepimiz kendi zamanımızda bu yaşamda deneyimler mucizeler ve gelişmelere şahit oluyoruz bu bi yarış değil. Sevgiler ❤

Beni ağlattınız

Öncelikle unutmayın ki bu bir “süreç” ve hayatınızdaki her şeyin gelip geçtiği gibi bu da geçecek. Evcilin hasta olmasının ne kadar büyük üzüntü olduğunu bilirim benim de kedilerim var ama şu açıdan düşünün; ona 12 sene şahane bir hayat sağlamışsınız sevilmiş, sokakta olsa ya da kötü bir sahibi olsa bu kadar mutlu yaşar mıydı? Maalesef onları sonsuza dek yanımızda tutamıyoruz bu gerçeği ne kadar hızlı kabullenirsek o kadar iyi aslında.

Kilo konusunda da 60 kg verilmeyecek bir rakam değil biraz hareket biraz da sağlıklı beslenerek verirsiniz. Mesele bu döngüden çıkabilmek aslında çünkü depresyona doğru gidersiniz ben de aynı durumda olduğum için biliyorum. Kendinize iyi gelecek şeyler yapın ufak ufak, köpeğinizle zaman geçirin eğlenin o da mutlu olur siz de ve en başında dediğim gibi bunun da bir süreç olduğunu ve geçeceğini unutmayın.

Teşekkür ederim. Kendimi hazırlıyorum tabii... Başka çarem yok.

Geçme ihtimali var mı? Yani sonsuza kadar yumurtalıklarımızda o küçük kistlerle mi yaşıyoruz? :KK57: Ultrasonda gördüğüm kadarıyla küçük baloncuk gibilerdi ve bu konu hakkında baya araştırma yaptığımda hamileliğe engel bir durumun olmadığı yazıyordu. Doktor da sürekli yoga, pilates gibi hafif egzersizler yapıp, yemene dikkat edeceksin dedi.
Doğum yaparsanız hafifler büyük oranda. Ara ara kötüleşir iyileşir, tamamen geçmese de hissedilmeyecek seviyeye inebilir yaşam biçiminize ve hastalığın sizdeki şiddetine bağlı olarak.

Merhaba, hangi dogum kontrol hapini kullaniyorsunuz? Bazilari ciddi depresyona sebep olabiliyor, ben de yasamistim. Yakin zamanda bir arkadasim da yasadi, bosanma davasi doneminde bi de d.kont hapi canina okudu ☹️ sonra baska bir doktorun tavsiyesiyle ilac degistirince kendine geldi. Bu belki biraz olsun sizin sikintili surecinizi rahatlatir 🙏 kolayliklar diliyorum

Merhaba, hangi dogum kontrol hapini kullaniyorsunuz? Bazilari ciddi depresyona sebep olabiliyor, ben de yasamistim. Yakin zamanda bir arkadasim da yasadi, bosanma davasi doneminde bi de d.kont hapi canina okudu ☹️ sonra baska bir doktorun tavsiyesiyle ilac degistirince kendine geldi. Bu belki biraz olsun sizin sikintili surecinizi rahatlatir 🙏 kolayliklar diliyorum

Yasmin kullandım.

Hepimizin hayatında olan dönemler bunlar. Bazı yıllar kötü geçer evcilin hastalanır sen hastalanırsın kötü haberler berbat ekonomik durum filan… hepsi geçer üzmeyin kendinizi köpeğiniz için çok geçmiş olsun ne güzel mutlulukla bu yaşa gelmiş öyle düşünün

Özel değilse ne yaptığınızı merak ettim bende hayalim aynı :)

Doğum kontrol hapını pek çok kadın kullanıyor. Bende bir dönem kullandım. Sizi bu kadar etkilemesi garip. Bence psikolojik olarak bir destek almanız lazım.
Köpeğiniz 12 yaşında. İnsan ömrü ile 84 ediyor. Bu da bir köpek için yeterince fazla bir ömür demek. Siz ona iyi bakmışsınız. Bunun içinde kendinizi hazırlamalısınız.
İşsizlik maalesef ülkenin genel sorunu. İnşAllah güzel kapılar açılır size ve diğer iş arayan herkese.
Kötülere odaklanmayın. Biraz da bardağın dolu tarafını görmeye çalışın. Beden sağlığınız yerinde mi? Aile ilişkileriniz iyi mi? Maddi olarak bir borcunuz var mı? Beterin beteri var deyip tevekkül etmeye çalışın. Değiştirebileceğiniz şeyler için mücadele edin, değiştiremeyeceklerinizi de kabullenin.

X