İşsizlik Bunalımı

Deneyim olamadan bulmuş olmanız bana umut verdi.İlanlara baktıkca içim kararıyo.İşletme mezunuyum.Siz hangi pozisyonda iş buldunuz?
Aynen öyle bana da ümit oldu hanfendinin yazdıkları.. rabbim yardımcımız olsun hepimizin. Kendimi geliştirmek için elimden geleni yapıyorum fakat mezuniyetimiz üzerinden zaman geçtikçe stresim de artıyor ister istemez

6 yıl üstüne evli ve çocukluyken iş buldum. İlk işim. Kimse yardımcı olmadı kendi çabamla girdim. İşletme mezunuyum.
İlk mezun olduğum dönem gitmediğim görüşme kalmamıştı ama deneyimim yok diye olmadı. Ne ağlamalar sinir krizleri yeme atakları geçirdim.
O yüzden kendini suçlama yanlış bizde değil sistem yanlış. Ve işverende kim donanımlıysa onu almak istiyo.
9 ay çok uzun bi süre değil. Kendini geliştirmeye devam et moralini bozma.
Bana da umut oldu yazdıklarınız. 6 yıldan sonra mı buldunuz?

Deneyim olamadan bulmuş olmanız bana umut verdi.İlanlara baktıkca içim kararıyo.İşletme mezunuyum.Siz hangi pozisyonda iş buldunuz?
Ön muhasebe. Bilgisayarlı muhasebe kursu aldım. En azından cv de bişey yazsın diye. Sonra başvurularım oldu. Tabi yine olumsuzluklar oldu 😅. Girdiğim yerde tecrübeli bi muhasebeci zaten vardı. Adaylardan en işi öğrenebilir beni düşünmüşler o şekilde başladım.

Ön muhasebe. Bilgisayarlı muhasebe kursu aldım. En azından cv de bişey yazsın diye. Sonra başvurularım oldu. Tabi yine olumsuzluklar oldu 😅. Girdiğim yerde tecrübeli bi muhasebeci zaten vardı. Adaylardan en işi öğrenebilir beni düşünmüşler o şekilde başladım.
Hayırlı olsun🌸
Sertifika önemli ya yanına mutlaka bişeyler eklemek lazım bende alıcam.

Endüstri mühendisiyim
Öncelikle tebrik ederim
Nasıl bir şehirde yaşıyorsunuz ?
İş bulma açısından küçük bir yer ise o nedenle de geri dönüş olmuyor olabilir.
Kpss düşündünüz mü ?
Bence bir yandan ona da hazırlanın
İngilizce varsa yurt dışı iş ilanlarına da basvuru yapın.
Kolay gelsin

Öncelikle tebrik ederim
Nasıl bir şehirde yaşıyorsunuz ?
İş bulma açısından küçük bir yer ise o nedenle de geri dönüş olmuyor olabilir.
Kpss düşündünüz mü ?
Bence bir yandan ona da hazırlanın
İngilizce varsa yurt dışı iş ilanlarına da basvuru yapın.
Kolay gelsin
İstanbul'dayım ama bir türlü olumlu dönüş alamadım. ingilizce B2 seviyesindeyim kursum devam ediyor. Kpss de hiç düşünmedim açıkçası düşünmeli miyim?

Benim ilk eşim Odtü Endüstri mühendisliği mezunuydu. Mezun olduktan sonra askeriyeye bot yapan bir firmada üretim müdürü oldu. Üretim bantlarını max. Performans sağlıyordu. Toplam kalite diye bir şeyde uzmanlaşmıştı. arthur andersen ve pricewaterhousecoopers’dan danışmanlık teklifi gelmişti. Ben Türkiye’de kalmak istediğim için kendi işimizi yaptık. Boşandıktan sonra şimdi İsviçre’de yaşıyor.
Akademik kariyer yapacaksanız Yüksek lisans faydalı ama sektöre girecekseniz iş başvuruları yapın.

Merhaba hanımlar
24 yaşındayım geçen Eylül'de mezun oldum. İlk hedefim her zaman yüksek lisans için hayalimdeki okullardan birinden kabul almaktı bu nedenle aktif bir iş arayışına girmeden önce ALES çalışmaya başladım. ALESi atlattım hedefim sayısal 90+ iken maalesef 83 aldım. Tekrar hazırlanmakla vakit kaybetmek istemedim, bu puanla başvurucam okullara. O esnada da boş durmadım iş aradım girdiğim mülakatlar oldu fakat maalesef ilk ve ikinci mülakatları tamamladıktan sonra hiçbir yer dönüş yapmadı. 9 aydır işsizim. Bugün de bir yer ikinci aşama için aradı ama ben yine aynısı olacak diye korkuyorum. İş bulmanın bu kadar zor olacağını düşünmemiştim. İngilizce kursuna gidiyorum, kendimi geliştirmeye çalışıyorum ama 24 yaşında hala babamdan destek alıyor olmak ağırıma gidiyor, hayata geç kalmışım gibi hissediyorum. Mülakatlarda mı yanlış yapıyorum yoksa iş bulmak için doğru kanalları mı kullanmıyorum bilemiyorum. Bu süreç nasıl atlatılır kapı kapı mı gezmem gerek iş bulmak için? Sanki iş bulamayacakmışım gibi hissetmeye başladım, deneyim yok birikim yok, korkuyorum.
Not:endüstri mühendisliği mezunuyum
Üniversite mezunlarının klasik söylemi, klasik hedefi akademik kariyer (!) Yapmak. Türkiye'de akademik kariyer diye bir şey mi var? Ben üniversitede çalışıyorum, akademik kadrolara alımlarda dönen torpilleri anlatsam aklınız durur. 24 yaşındasınız, daha hayatın başındasınız. Özel sektörde tecrübe kazanmaya bakın öncelikle. Yabancı dilinizi mutlaka, mutlaka, mutlaka geliştirin, anadiliniz gibi olsun, üstüne ikinci dil öğrenin kesinlikle.

Ve yurtdışı için uğraşın. Tek hedefiniz bu olsun.

Üniversite mezunlarının klasik söylemi, klasik hedefi akademik kariyer (!) Yapmak. Türkiye'de akademik kariyer diye bir şey mi var? Ben üniversitede çalışıyorum, akademik kadrolara alımlarda dönen torpilleri anlatsam aklınız durur. 24 yaşındasınız, daha hayatın başındasınız. Özel sektörde tecrübe kazanmaya bakın öncelikle. Yabancı dilinizi mutlaka, mutlaka, mutlaka geliştirin, anadiliniz gibi olsun, üstüne ikinci dil öğrenin kesinlikle.

Ve yurtdışı için uğraşın. Tek hedefiniz bu olsun.
Akademik kariyeri gerçekten yapmak istiyorum. En basitinden yüksek lisans ve doktoramı yapıp yüksek mühendis olmak istiyorum. Ama benim esas hedefim bunları sektöre tecrübelerimle entegre etmek yani ben özel sektörde de çalışmak istiyorum bir yandan. Şu an hem okullara hem de işe başvuruyorum. İngilizce kursum da devam ediyor. Yüksek lisanstan sonra gitmek istiyorum yurtdışına. Hakkımızda hayırlısı olsun.

Benim ilk eşim Odtü Endüstri mühendisliği mezunuydu. Mezun olduktan sonra askeriyeye bot yapan bir firmada üretim müdürü oldu. Üretim bantlarını max. Performans sağlıyordu. Toplam kalite diye bir şeyde uzmanlaşmıştı. arthur andersen ve pricewaterhousecoopers’dan danışmanlık teklifi gelmişti. Ben Türkiye’de kalmak istediğim için kendi işimizi yaptık. Boşandıktan sonra şimdi İsviçre’de yaşıyor.
Akademik kariyer yapacaksanız Yüksek lisans faydalı ama sektöre girecekseniz iş başvuruları yapın.
Ben de ilgileniyorum toplam kalite yönetimiyle. İş başvurularım da yüksek lisans başvurularım da devam edecek hayırlısı olsun inşallah

X