Çocuk Hastalıkları İtp(trombosit düşüklüğü)

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği

hilal02

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
28 Mart 2016
3
7
Hayırlı akşamlar hanımlar, birkaç hafta önce 2 yaşındaki oğlumun bacağında morluklar fark ettim hemen doktora gittik plt değeri yani trombosit değeri çok düşük çıktı ve hemen hastahaneye yatışımız yapıldı ve iki gün ivig verildi. Değeri biraz yükseldi ve bizi çocuk hemotoloji bölümüne gönderdiler. Ona gidip muayene olduk tüm testleri temiz çıktı, periferik yayma da temiz çıktı ama tekrar trombosit değeri düştü. Şimdi de değeri bir düşüyor bir yükseliyor. Bu süreçte doktor düşme, çarpma gibi bir şey olmasın diyorlar yoksa kanamayı durduramayız diyorlar. Şu an çok endişeliyim. Başına böyle bir şey gelen var mı, varsa tecrübelerini aktarabilirler mi ?

Merhaba , trombosit kanın pıhtılaşmasını sağlayan kan elemanı sizde biliyorsunuz , acil durumlarda böyle kişilere kanama önleyici iğneler vuruluyor genelde bacaktan

. Tedavisi biraz sıkıntılı bir süreç çünkü öncelikle değerin düşme sebebinin bulunması lazım , üretiliyor ama kanda aktif hale mi gelemiyor yoksa az mı üretiliyor öğrenilmesi gerek..

Merhaba benim abim 13 yasindan beri ( su an 42 yasinda) , ve onun oglu kronik itp hastasi, sormak istediginiz seyler varsa yardimci olabilirim

Merhaba benim abim 13 yasindan beri ( su an 42 yasinda) , ve onun oglu kronik itp hastasi, sormak istediginiz seyler varsa yardimci olabilirim

Merhaba,itp hastası olduğumu 2018 de hamile kaldıktan sonra öğrendim.50 bin altındaydı plt.Ankara hacettepe hemotoloji uzmanı doktor osman ilhan beye müracat ettik bazı tetkitler yapıldı ivig tedavisi gördüm. 110 bine kadar çıktı daha sonra doğuma yakın 150 bin ulaştı çok şükür kazasız yavrumu kucağımıza aldık.
Doğumdan sonra tekrar düşmeye başladı 20 bine kadar düştü Bulunduğum il hastanesinde acil yatış verdiler ve 10 gün kadar damar yolundan kortizon aldım,çok berbat durumdaydım.En ufak birşeyde çok büyük morarmalar meydana geliyordu.Onun haricinde öyle kızarıklar falan oluşmadı vücüdumda.Taburcu oldum ve kortizonu hap şeklinde sürekli almam için reçete verdiler.Kortizon çok ağır bir ilaç olduğundan kullanmamaya karar verdim.Yaklaşık 1 yıldır da kullanmıyorum ve değerlerimde 20 binlerde sürekli.
Böyle yaşayan birçok hasta olduğunu biliyorum ama korkarak yaşıyorum.Ve şuan daha önce hiç yaşamadığım bir gelişme oldu bacaklarımda nokta nokta kızarıklar meydana geldi ve bazende burnum kanıyor.Pskilojik olarak kendimi çok kötü hissediyorum.Sizden ricam trombosit değerlerimi yükseltecek gıdalar içicek vb konularda bilginiz var ise bu konuda bana yardımcı olabilirseniz sevinirim.Bununla nasıl başa çıkabilirim yapmam gerekenler, yapmamam gerekenler nelerdir.
Şimdiden teşekkür ederim.

Merhabalar 4gün önce 16 aylık oğlumu yüksek ateşten dolayı doktora götürdüm kan testleri yapıldı doktor viral enfeksiyon olduğunu söyledi trombosit i 81 çıktı 1 hafta sonra tekrar bakalım dedi ama günler geçmiyor çok korkuyorum 81 çok mu düşük viral enfeksiyon dan olabilir dedi ama düşünmeden yapamıyorum bebeğin de böyle Bi durumla karşılaşan varmı

Merhabalar 4gün önce 16 aylık oğlumu yüksek ateşten dolayı doktora götürdüm kan testleri yapıldı doktor viral enfeksiyon olduğunu söyledi trombosit i 81 çıktı 1 hafta sonra tekrar bakalım dedi ama günler geçmiyor çok korkuyorum 81 çok mu düşük viral enfeksiyon dan olabilir dedi ama düşünmeden yapamıyorum bebeğin de böyle Bi durumla karşılaşan varmı
Merhaba 1hafta sonra yukseldimi değerleri şimdi nasıl benim oğlumda da 73cıktı endişeliyim

Sonuç me oldu geçmiş olsun

Bebeğinizin kan sonuçları düzeldi mi cevap verirseniz sevinirim
Merhaba
evet yükseldi cok şükür bi kaç hafta üst üste hemotoloji kontrolüne gittik 73 binlerden su an 130 bin 140 bin arası gidip geliyor hala alt sınırda ama cok şükür 100 binin üzerine cıkabildik.gelecek ay yine bir kan sayımı yapılacak . Enfeksiyon kaynaklı olabileceğini söylediler. Ara ara kontrol için kan vereceğiz. Sizinde mi aynı problem var . geçmişolsun

Merhaba hanımlar benimde oğluma itp teşhisi koyuldu henüz 1 yaşında. Değerleri sürekli düşüp yükseliyor. İstanbulda gidip memnun kaldığınız doktor ya da hastane var mı?

Merhaba 10 gün önce 3 yaşındaki oğlum ateşlenmişti. Dr a gittik tahlillerde enfeksiyon çıktı antibiyotik kullandık geçti. Birkaç gündür vucüdünda morarmalar farkettim bugün dr a gittim. Plt değeri 11 e düşmüş. Hemen yatış verildi. Nanogram diye antikor seviyesini yükseltecek seruma başlandı. Ama ben kafayı yemek üzereyim 10 gün içinde bu değer nasıl bu kadar düşer? Sizlerde durum nasıl oldu düzeldi mi değerlerleriniz Allah rızası için biri yüreğime su serpsin.

Bu deger benim kizimda kovid doneminde cok dusmustu.Ekstra birsey yapmadik o donem icin normal dendi, şu an bi problemimiz yok ama bu deger icin evde neler yapilabilir takviye ?

Merhaba ilk başta 20 bine kadar düştü ilik verildi ondan sonra yükseldi diye sevindik ama sonra tekrar 58 binlere kadar düştü.
Merhaba benimde 3 yaşındaki oğlum için itp teşhisi konuldu geçen hafta. 11 bine düşmüştü değeri acil yatış yapılıp ivig tedavisi başlandı. İlk ilaçta değer 57 bine bir sonrakinde 127 bine çıktı. Ctesi çıktık hastaneden 4 gün kaldık. 10 gün önce enfeksiyonel bir hastalık geçirmişti değerleri normaldi. Antibiyotik kullandı düzeldi ama vucüdünda morarmalar olunca direk hastaneye götürdüğümde test sonucu yatışımız yapıldı. Cuma günü kontrolümüz var yükseldi diye çok sevinmiştik inşaallah tekrar düşmez. Sizin durumunuz şuan nasıl? Değerleri stabil kalabildi mi? Allah hepsine tez vakitte kalıcı şifalar versin

Merhaba
evet yükseldi cok şükür bi kaç hafta üst üste hemotoloji kontrolüne gittik 73 binlerden su an 130 bin 140 bin arası gidip geliyor hala alt sınırda ama cok şükür 100 binin üzerine cıkabildik.gelecek ay yine bir kan sayımı yapılacak . Enfeksiyon kaynaklı olabileceğini söylediler. Ara ara kontrol için kan vereceğiz. Sizinde mi aynı problem var . geçmişolsun
Merhaba bizde aynı durumdayız. 3 yaşında oğlum 11 bine düşünce değer ivig tedavisi uygulandı geçen hafta. Şuan 127 bine çıktı. Cuma günü kontrolumüz var sizin şuanki durumunuz nedir? Kafayı yiyeceğim düşünmekten artık

X