Gebeliğe Hazırlık İyi bir anne olabilmek

Gebe kalmayı planladığımızda yapmamız gereken hazırlıklar.

isabel

La Vie En Rose
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.683
23.789
46
anne.jpg


İyi bir anne olmak her annenin en birincil isteklerinden biridir. Bunun için tek şart eğitimli olmaktır…

İyi bir anne olmanın en önemli kuralı okuryazar bir anne olmaktan geçiyor. Gündemden haberdar, çocuğu ile ilgili, onun eğitimine özen veren, kararlı, kendinden emin ve çocuğuna güvenen bir anne bu profile en çok yakışan anne tanımıdır.

Ebeveynlik eğitimi evliliğinizin öncesine dayanır. Hayırlı bir evlat sahibi olmak istiyorsanız unutmayın ki hayırlı bir anne ve baba olmalısınız.

Ayrıca eşiniz ile birlikte ortak olarak yürütebileceğiniz bir durum olduğundan bu konuda da eşinizle doğru bir iletişim köprüsü kurmalısınız.

Evliliğin en birincil şartlarından bir tanesi de verimli bir geleceği olan bireyler yetiştirebilmek, örnek bir aile ve anne – baba olabilmektir.

Anne ve baba olmadan önce iyi bir birey olmaya çalışmalısınız. Asıl mevzu da budur aslında. Pozitif, soğukkanlı, empati kurabilen ve iradeli bir yapınızın olması gerekir. En önemlisi de sorumluluklardan kaçan biri olmamalısınız.

Anne ve baba olmanın daha doğrusu iyi bir aile olabilmek için sorumluk alabilen bireyler olmak gerekir. Çünkü bu bahsedilenlerin temelinde sorumluluk duygusunun iyi yönetilip yönetilemediği yatar…

İyi kalpli ve sevecen olmalısınız. Çocuğunuzu anlamalı ve karşılıklı saygı çerçevesinde ilişkinizi geliştirmelisiniz.

Olumlu ya da olumsuz herhangi bir olay karşısında önce dinleyip sonra yargılamalısınız. Emin olmadığınız mevzularda çocuklarınıza karşı sert tepkiler vermekten kaçınmalı onlara güvenmelisiniz.

İyi bir ebeveyn olmak iyi bir insan olmak ile eş anlamlıdır. Bu konuyu bu şekilde değerlendirdiğinizde bu sorunu da rahatlıkla ortadan kaldırmış olacağınıza emin olabilirsiniz.
 

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 116 gün geçti.