K.validem ve görümcelerim eşittir eşim yardımınıza ihtiyacım var***

makaka

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
10 Aralık 2011
414
0
Merhabalar hanımlar,siz tecrübe edinmiş hanımların fikirlerine ihtiyacım var.Ben ve eşimin ailesi özellikle de aile deki kadınlar arasında yani kaynanam,4 görümce ve bir de eltim arasında ki içten içe gelişen olayları ve bu olaylara karşı eşimin tavırlarını belirtmek sizlerden fikir almak istiyorum.

Öncelikle aile gelini hizmetçi olarak gören,hadlerini ve hududlarını bilmeden herşeye yorum yapan ve olabildiğince patavatsız kadınların bir araya geldiği bir aile öyle ki her karşılaşmamızda allahıma binlerce şükür ediyorum ki başka bir semte uzak da oturuyorum. Kültür farkı çok fazla anlayacağınız..Sizlere yaşanan bir iki olaydan bahsedeyim 40 yaşlarında büyük görümcem var;kendini eşimin annesi sanır şimdi hamile de biraz kendi kabuğuna çekildi,bir de eşimden bir yaş büyük ablası o ,tam patavatsız düşünceleriyle ağzı arasında hiç bir sınır yok genelde içlerinde çok,tuhaf ve ters gelir bana çünkü ben tam tersiyim daha nazik ve düşünceliyim,insanları kırmamaya özen gösteriyorum sonrada niye böyle demedim,niye şöyle demedim diye kendi kendimi yerim...

Bu iki büyük görümceler kayınvalideme ziyarete gittiğimiz bir gün tesadüf oradalardı,eltim ve k.validem birlikte oturuyor geçici neyse çay getirdi eltim, benimde bebeğim var onunla ilgilenirim genelde eşimin çayı bitti,o sırada ben kalktım eşimde onları çatlattı tam anlamıyla,sanada zahmet oluyor misafirsin sonuçta falan dedi görümceler hemen başladılar yabancımı,gelin yapsın etsin niye öyle diyosun falan filan diye k.validemde destek tabi.. Bende,eşimin söylediği hoşuma gitti diye fazla üstelemedim.Sonra evde yanlız kalınca keşke bir cevap verseydim diye düşündüm.. Bu kişilerin kocaları bile bayramlarda eşlerinin hatrına gelip k.validesini,k.pederlerini ziyaret etmezler bu ve buna benzer birçok şey yüzünden de olabildiğince kardeşlerinin eşlerini kıskanıyorlar...

Daha sonra bana geldiler bu bir büyük ablası eşimin ve k.validem,kaynatam falan uzak oturuyoruz diye erkenden geliyorlar,bebeğim var tabi yemek falan yapamadım, neyse yardım etti görümcem,kaynanam birlikte yaptılar bende bebekle ilgilendim genelde böyle yardımseverlikleride var ama patavatsızlar işte.Mutfakta bardak falan düzeltiyor ben böyle sevmiyorum diyerekten allahım yani bir rahatlar da oğlum evi diyerekten bende bir ses çıkarmıyorum.Bebeğim yorduğu için yeterince yapsınlar falan diye. Giderlerken k.validem eline sağlık falan dedi görüştük bende dedim ben ne yaptım sizin elinize sağlık asıl falan hemen görümcem karıştı tabi ''biz yaptık biz yedik diye''K.validem ne yapsın bebeği var dedi,kaynatam yabancı evmi kızım burası dedi,eşimde bundan sonra hatta evden getirin diyince bana birşey kalmadı diyecek:))

Küçük görümce yine de içlerinde en yakın o gelir bana ama onun da yaptığı bir kabalıktan dolayı çok kırgınım. Ben yeni doğum yaptığım zaman evime gelmiştim. Eşimde çok değişmişti o zamanlar, boşanmanın eşiğine gelmiştik yani, bunlarda adet 40 gün illa k.validemde kalıcakmışım sırf eltim öyle yapmış diye falan filan istemedim ben, neyse annem kaldı yanımda.annem de ailesini beğenmez eşimin, çok fark olduğunu bildiği için ne eşime,ne ailesine layık görür beni hastanedeyken pek muhattap olmamış onlarla, benim neden haberim olsun doğumdayım.Eşimde tabi annesinin dolduruşuna geldi ''annem ne yaptı annene'' falanlar filanlar benim sütüm gelmiyor nelerle uğraştım.Neyse küçük görümce, annesi geldiler annem diyor içerde mutfakta konuşuyor benle annesinin yanında surat asıyor kalabalık da gelen giden var, bende yatıyorum haberim yok ne olup bitiyor sofrayı kaldırıp indirmede yardım etmemiş çok kırılmıştım öğrenince.Sonra annemi k.validemi bir araya getirip tatsızlığı gideren de yine ben oldum..Sonra bu küçük görümce eşiyle bize geldikleri bir günde eşim laf olsun diye bizde sizin semte bir ev kiralarız yakın otururuz dedi hemen görümce de işte mokoko istemezki yakın otursun tarzında konuşunca bende ne farkı var ha burda oturmuşum ha sizin orada bize daha bahçeli havadar yer lazım çocuk için.Yani hep bir laf koyma derdi var ve ayrıca eşimi kocası gibi görür ilgisiz diğerlerinin kocaları gibi eşi abi şunu al,çocuğuna dayısı para ver v.s..

Özünde yardımsever ama oldukça fesat ve patavatsız bu insanlara karşı nasıl bir tutum sergilemeliyim ve bu yazdıklarıma göre eşim beni yeterince savunuyor mu sizce ?Bu yakın oturma muhabettlerinde nasıl savunabilirim kendimi ??Bir de gelin hizmet eder olaylarında??

içinden cımbızla çekip almak gibi olmasın ama

eşinizin "sana da zahmet oluyor" demesi çok gereksiz...eşiniz o ayrıca yabancı bir ev değil..sen dururken koskoca kaynanan mı getirsin?

gelinlerin hizmetçi gibi görülmesi,sindirilmesi mantığına tamamen zıtım

ama bu apayrı bir konu..bu kadar basit şeyleri niye içinizde büyütüyorsunuz ki?

ben konuyu açtığımda cidden büyük şeyler var hissine kapıldım

ama toplasan ceviz kabuğunu doldurmaz bu anlattıklarınız...

eşiniz de annenize pat pat konuşuyor ve sizin de hoşunuza gidiyor sanırım...

bilmiyorum erkek kardeşiniz var mı? Ama emin olun annenize abiniz veya kardeşiniz bu şekilde konuşsa hiç memnun olmazdınız..

ayrıca demişsiniz ki"annem beni onlara layık görmüyor"

sebep ne???

madem layık görmüyor neden vermiş kızını??

dediğim gibi çok uç noktalarda bir kaynana görümce elti görseydim yorumum daha farklı olurdu

ama havadan nem kapmaya da gerek yok...

Allah'ın size hediye ettiği bebeğinizle ve eşinizle ilgilenin,bunlara kafa yormayın

daha mutlu olursunuz

Karşı tarafın hatası vardır muhakkak ama bana asıl annenizin tavrı ve sizin düşünceleriniz rahatsız edici geldi.

Ayrıca eşiniz de ailesine karşı çok saygılı değil sanki..
Yukarıda arkadaş da belirtmiş.

Bunları konu edecek ne var ki?

Eşinden razıysan, seni koruyorsa sorun yok madem.O kadar sürtüşme heryerde olur duymayıver.Ayrıca iyi niyetli davranıyorlar bence kaynanan ve kaynatan, gerisini boşver patavatsızlık yapıyorlarsa da nazik bir şekilde alındığın söyle gitsin.

eşinizin "sana da zahmet oluyor" demesi çok gereksiz...eşiniz o ayrıca yabancı bir ev değil..sen dururken koskoca kaynanan mı getirsin?

bilmiyorum erkek kardeşiniz var mı? Ama emin olun annenize abiniz veya kardeşiniz bu şekilde konuşsa hiç memnun olmazdınız..

sebep ne???

dediğim gibi çok uç noktalarda bir kaynana görümce elti görseydim yorumum daha farklı olurdu

Allah'ın size hediye ettiği bebeğinizle ve eşinizle ilgilenin,bunlara kafa yormayın

daha mutlu olursunuz

Öncelikle dikkate alıp, yorum yazdığınız için teşekkür ederim..Annemden başlamak gerekirse; ben eşimin ikinci eşiyim daha önce başından bir evlilik geçti ve ben kendisinin çok eski arkadaşıyım.. Bizimkisi tam filmlere konu olacak bir hikaye..Aşık olduk, erkeklere olan güvensizliğimi onunla aştım beni yanıltmaz dediğim çok eski arkadaşımla her şey bir anda gelişti ve biz evlenmeye karar verdik..Annem de önceden evlilik geçirmesinden dolayı,ailesinin evlenirken hiç bir şeye karışmamasından dolayı,benim ünv. eşimin ilk okul mezunu olmasından dolayı ve ben özgürlüklerle büyüdüğüm için bu ailede ise kadınlar hep geri planda sindirilmiş olmasından dolayı istemedi.Evlendik annemin babadan kalma evinde oturuyoruz,yine annem acıdı yani iki aileye de uzak bir yerde oturuyoruz.

Belki böyle bölük, pörçük anlattığım ayda, yılda bir araya gelince olan olaylar ama evliliğimizin başından beri hep bu,üçüncü kişiler yüzünden kırdık,yedik, birbirimizi.Gerek maddi sorunlar,gerek yapılan saygısızlıklar yüzünden..

Eşinden razıysan, seni koruyorsa sorun yok madem.O kadar sürtüşme heryerde olur duymayıver.Ayrıca iyi niyetli davranıyorlar bence kaynanan ve kaynatan, gerisini boşver patavatsızlık yapıyorlarsa da nazik bir şekilde alındığın söyle gitsin.

Teşekkürler öncelikle, patavatsızlıkları oldukça ama o an şaşırıyorum gerçekten cevap verip de ne yapayım diyorum sonra da içime dert oluyor ve malum sonuç eşimin başının etini yiyorum.Öyle patapat konuşan cevap veren birisi değilim yapı meselesi işte:KK43:

eşinin kıymetini bil.. :KK34: ayrıca onları kafaya takmamaya çalış.. onları öyle kabul et. eşin seni koruyor orası öyle ama sen de sessiz kalma.. gün gelir eşinin olmadığı zaman laf ederler, o zaman problem olur. hem daha önce senden görmedikleri için "değişti" olarak anılırsın.. saygını koru ama sessiz de kalma..

Karşı tarafın hatası vardır muhakkak ama bana asıl annenizin tavrı ve sizin düşünceleriniz rahatsız edici geldi.

Ayrıca eşiniz de ailesine karşı çok saygılı değil sanki..
Yukarıda arkadaş da belirtmiş.

Bunları konu edecek ne var ki?

Annemin de,karşı tarafında karşılıklı hataları var olan bize oluyor işte bu nedenle

eşinin kıymetini bil.. :KK34: ayrıca onları kafaya takmamaya çalış.. onları öyle kabul et. eşin seni koruyor orası öyle ama sen de sessiz kalma.. gün gelir eşinin olmadığı zaman laf ederler, o zaman problem olur. hem daha önce senden görmedikleri için "değişti" olarak anılırsın.. saygını koru ama sessiz de kalma..

Teşekkürler öncelikle,evet sessiz kalmamayı öğrenmem lazım ama işte öyle anlara denk geliyor ve kırk yılda bir görüşüyorum, bu nedenle anlık susuyorum.Sonradan dank ediyor.Birde, bebeğim olduğundan ve işten ayrıldıktan beri iyice yalnız kaldım, içime kapandım kırk yılda bir geldiklerinde insan içine çıktığımda şaşırıyorum resmen bu tavırlarına birde annemden dolayı eşim çok kısasa kısas yapardı o yüzden de çok sustum:KK43:

sebep ne???

daha mutlu olursunuz

sana katiliyorum canim:KK19::KK19:

O halde annen kendine göre haklıymış.Ben de bekar kızımı boşanmış biriyle evlendirmek istemezdim.Ama artık siz bir yuva kurmuşsunz.Ailenizin daha yapıcı olması lazım.Ama ben yine de bize anlattıklarınızla ortada büyük bir sorun göremedim.Daha ciddi problemleriniz yoksa bunları kafaya bile takmayın.3. Kişiler için kalp kıırmaya,huzur bozmaya değmez....

O halde annen kendine göre haklıymış.Ben de bekar kızımı boşanmış biriyle evlendirmek istemezdim.Ama artık siz bir yuva kurmuşsunz.Ailenizin daha yapıcı olması lazım.Ama ben yine de bize anlattıklarınızla ortada büyük bir sorun göremedim.Daha ciddi problemleriniz yoksa bunları kafaya bile takmayın.3. Kişiler için kalp kıırmaya,huzur bozmaya değmez....

Evet artık bir aileyiz, en önemlisi de, oğlumuz var onu herkesten çok düşünmeliyiz.Evet biz çok kırdık,kırıldık bundan sonra aynı şeyleri yaşamak istemiyorum.2.5 yıl oldu evliyiz, bu sorunlardan çok yıprandık.Artık daha farklı yöntemlerle fazla şikayet etmeden eşimle konuşuyorum beni daha iyi anlıyor. Demişsiniz ya ailesine pek saygılı değil ,zaman zaman aynı saygısızlığı onların yanında bana da gösterdi ama benim de hatalarım oldu yani hep bu üçüncü kişilerle yıprandı evliliğimiz.

Bende yazınızı okudugumda daha buyuk bı sorun vardır sanmıştım. Bence boşuna canınızı sıkıosunuz. eşinizle aranızda olan sorunun 3. kişilerden dolayı olmasına izin vermeyın derim ben size.Eşinizle probeminiz yoksa bu tarz şeylerı duyun ve unutun bence . Unutun dıorum cunku hepsını bırıktırıp kendı ılıskınıze zarar werıosunz. bende cok kafama takarım herşeyı unutamam da kolay kolay ama en guzelı rahatlıgınızla onları rahatsız etmek.Ailenizin tepksinden yada henuz alışamamasından dolayıda abartıo olabılırsınz fazla takılıo olabılırsınız. Annenın destegı her zaman onemlıdr cunku . siz mutlulugunuzu yaşayın gerısını boşwerın. Çocugunuzun her anını tadını cıkara cıkara yaşamak warken, eşinize her gun yenıden aşık olmak varken boyle sorunları takmak nıyee .. bırıktırmeyın hıc bıseyı ıcınızde, baktınız olmuo esınızden beklemeyın sız kıbarca bı cewap werın.Sonuçta o da onun annesı nereye kadar tepkı werebılır kı.ayrıca artık sızınde annenız, rahatsız oldugunuz seylere açıkca kıbarca cewap werıdgınz surece rahatsız oldugunuzu bilirler takıldıgınızı bılırler yapmazlar belkı . bıde bunu denemek lazım.
uyanık alttan alttan ıslerını halleden ıı gozukup tatlı dılle cocugu cewıren ne kayınvalıdeler duydum ben, uyanıklardan korkucaksınz bunlar sorun deıl . bence ALLAH a şükredin derım ben sıze .

canım maalesef en mükemmelinde bile oluyor böle şeyler benim eşimin ailesi mükemmeldir herkes parmakla gösterir bizi aman gelinleri ne iyi araları ne iyi nasılda anlayışlılar falan diye hiçbişeyimize karışmazlar etmezler ayda bir gelir kayınvalidem ewimiz aynı mahallede diyebilirim...ama oğullarıyla bi kavga edelim görümcede kayınvalided benim haklı olduğumu söylerler oğullarını kesinlikle haksız olduğunu vs.ama bu konuşma esnasında eşim gelir konuştuğumuz ortama bir anda ters düz oluverirler sanki beni koruyup beni savunan o insanlar değilmiş gibi bu seferde eşimi haklı gösterirler :KK1: eşimde o öz güvenle dahada büyütür tartışmayı üstüme gelir bende biraz cadıyımdır altta kalmam hoppa ortalık karışır ikiisi ayılır bayılır ben eşimle 1 saat geçmeden barışırım onlarlada bu konu hiç konuşulmaz içimzide kalanlar içimizde patlasın misali susarlar konuyu açsam lütfen kapat deyip el pençe çekilirler kenara :KK1: bu nişanlılığımızdan beri böledir...benim eşimde seninki gibidir hayatta ezdirmez laf söletmez biri bişey dese bozar benimde görümcemin görümcesi eltisi böle patavatsız biraraya geldiğimizde salak salak konuşurlar bende bozarım yerin dibine sokarız eşimle beraber kimsede bana ağzını açıp niye böle dedin diyemez bende eşimde buna izin vermeyiz..benim henüz bebeğim yok istiyorum şuan 2 ay önce kayınvalideme lğusalığımda tek başıma kalamam gece ewde dedim (eşim gece çalışıyor kendi işimiz olduğu için çalışma saatleride değişemez) kayınvalidem hooopp bizde kalırsın dedi...kalamam annem var sen varsın 3 tane bacım bitane erkek kardeşim var isteyen buraya gelir dedim annemlerde yakın çünkü oda aynı mahallede...kimse kusura bakmasın benim istemediğim bişey için surat asamaz bana...ama eşinin alesinin patavatsızlıkları senin huzurunu kaçıracak boyuta değil gördüğüm kadarıyla boşuna canını sıkma bebeğini sağlıklı büyütmen dileğiyle salla gitsin en büyük derdimiz insanların patavatsızlığı kendini bilmezliği cahilliği olsun :KK54:

başlığı okuyunca,kayınvalide kötü,görümcelerde kötü,eşte onlara çok bağlı büyük sorunlar yaşanıyor diye düşündüm ama konuyu okuyunca hiç bir sorun yokmuş meğer:KK34:
gelinleri hizmetçi gören zihniyette yok bence,öyle olsa gelip yardım etmezler.eşinde çok densiz bana göre,eşim kaynanamın evinde de olsak benden değil de başkasından birşeyler istemesini istemem.çocuklu olama bahane değildir.ayrıca evlenmeden şu kültür farkını hiç mi farketmediniz de evlenince sorun oldu.:KK34:

Yeri gelince insan kendi ailesiyle bile ters düşebilirken eşinizin ailesinin davranışları size ters gelebilir evlenmeden öncede az çok tanımış ona göre karar vermişsinizdir. kaç yıllık evliydiniz bilmiyorum yazdıysanız kaçırmış da olabilirim ama önemli olan kapınızı kapatınca eşinizle huzurluysanız gerisi hayatın bir parçası deyip geçmelisiniz. bu forumda ne hikayeler okudum canınızı sıkıp dert sahibi olmayın derim nacizane.

Bende yazınızı okudugumda daha buyuk bı sorun vardır sanmıştım. Bence boşuna canınızı sıkıosunuz. eşinizle aranızda olan sorunun 3. kişilerden dolayı olmasına izin vermeyın derim ben size.Eşinizle probeminiz yoksa bu tarz şeylerı duyun ve unutun bence . Unutun dıorum cunku hepsını bırıktırıp kendı ılıskınıze zarar werıosunz. bende cok kafama takarım herşeyı unutamam da kolay kolay ama en guzelı rahatlıgınızla onları rahatsız etmek.Ailenizin tepksinden yada henuz alışamamasından dolayıda abartıo olabılırsınz fazla takılıo olabılırsınız. Annenın destegı her zaman onemlıdr cunku . siz mutlulugunuzu yaşayın gerısını boşwerın. Çocugunuzun her anını tadını cıkara cıkara yaşamak warken, eşinize her gun yenıden aşık olmak varken boyle sorunları takmak nıyee .. bırıktırmeyın hıc bıseyı ıcınızde, baktınız olmuo esınızden beklemeyın sız kıbarca bı cewap werın.Sonuçta o da onun annesı nereye kadar tepkı werebılır kı.ayrıca artık sızınde annenız, rahatsız oldugunuz seylere açıkca kıbarca cewap werıdgınz surece rahatsız oldugunuzu bilirler takıldıgınızı bılırler yapmazlar belkı . bıde bunu denemek lazım.
uyanık alttan alttan ıslerını halleden ıı gozukup tatlı dılle cocugu cewıren ne kayınvalıdeler duydum ben, uyanıklardan korkucaksınz bunlar sorun deıl . bence ALLAH a şükredin derım ben sıze .

Teşekkür ederim, hepiniz de çok rahatlatıcı şeyler yazmışsınız her şey üst üste gelince evliliğimiz,maddi, manevi sıkıntıları ,üstüne çocuk ailemin hem her zaman destek olması ama bir türlü içlerine sinmemesi evlililiğimizin bu kadar takıntılı yaptı beni ne derlerse takılıyorum ve cevap veremediğim için de hep kendi kendimi yiyiyorum.

X