Kabin memuru olmak istemem çok mu abes?

Ben kabin memurluğunun abartıldığını düşünüyorum. Uzun yıllar işimden dolayı sık sık seyahat ettim ve karşılaştıkları bazı sıkıntılara şahit oldum.
Göründüğü gibi bir meslek değil.
Yeni mezun ya da bekar bir kadın için güzel bir meslek olabilir. Ama yaş ilerledikçe hele de çocuk sahibi olunca bu tempo sizi yoracak.
Öte yandan öğretmenlikten sıkılmakta da haklı olduğunuzu düşünüyorum.
Madem bu kadar güzel ingilizceniz ve sağlam bir eğitiminiz var, şirketlerin dış satış / pazarlama bölümlerini düşünmez misiniz?
Dünyanın bir çok yerini görmek ve çeşitli ülkelerden insanları tanıma şansını ben bu sayede buldum ve her ne kadar bebekten dolayı ara vermek zorunda olsam da mesleğimi çok seviyorum. Hosteslik bence kimse bana darılmasın ama başkalarına hizmet etmek. Farkı sadece gökyüzünde olması, yorucu ve zor.
Öte yandan memuriyette gerçekten ilerisi için insana güven veriyor ama sizin eğitiminize sahip bir kadın özel sektörde şansını deneyebilir, başarılı da olabilir. Hele ki insan ilişkilerinde başarılı ise..

Son düzenleme:
26 yaşında, yeni evli, devlette çalışan bir İngilizce öğretmeniyim. Prestijli bir üniversitede eğitim alanında burslu olarak yüksek lisans yaptım, tez aşamasındayım. Yurt içinde ve yurt dışında pek çok seçkin okulda staj yaptım. İngiltere'deki seçkin bir üniversiteden dersler aldım. Gel gör ki bu kadar eğitim ve donanımı bir devlet okulunda yeterince kullanamıyorum. İnanılmaz derecede sıkılıyorum işimden. Öğrencilerimi çok seviyorum, fakat akademik düzeylerinin inanılmaz düşük olması, devlette çalışan bir öğretmenin yükselme ve kariyer fırsatı olmaması, nerdeyse 70 yaşına gelmiş işini sevmeyen ve çocuklara hiçbir şey vermeyen insanlarla aynı ortamda bulunuyor olmak beni çok sıkıyor. Şükürsüz olmak istemiyorum, şimdi burda atanamayan onca öğretmen var muhabbeti yapılacak ama inanın benim aldığım eğitim devlet okulunda sadece köreliyor. Kendimi geliştiremiyor olmak, dahası kişisel gelişimimin kariyerime hiçbir faydası olmayacağını bilmek beni mutsuz ediyor.

Öte yandan kabin memurluğu üniversite son sınıftan beri inanılmaz ilgimi çeken bir meslek dalı. Forumlarda devamlı thy nin mülakat süreçleriyle ilgili bilgiler okurdum. Bir havacılık forumuna üyeydim ve orda aktiftim. Üni bittikten hemen sonrA Emirates havayolunun mülakatlarına girdim. Bilenler bilir, dünyadaki en iyi hava yollarından biridir ve mülakat süreçleri inanılmaz meşakkatlidir. Yüzlerce kişinin içinden son 20 ye kaldım ama heyecanım sebebiyle elendim. O süreçte thy alım yapmıyordu. Uzunca bir süre thy nin mülakatlarını bekledim, tam alımlar başladı, İngilizce sınavına davet aldıım gün yüksek lisansı kazandığımın haberi geldi ve o zaman eğitim daha ağır bastı benim için. Mülakatın olduğu gün ben başka şehre taşındım ve yksek lisans kaydımı yaptırdım.

Okul bitti-tabii tez uzadı-evlendim, tekrar memlekete taşındım ama kabin memurluğu hayalim hala geçmedi. Şimdi internet sitesinde kaibn memuru alım ilanını görünce eski anılarım depreşti. Sizce şansımı denemem çok mu abesle iştigal olur? Kamuda bir iş thy de çalışmak için bırakılır mı? İngilizce mezunu olduğum için nerdeyse arkadaşlarımın yarısı orda kabin memuru ve inanılmaz yüksek rakamlar alıyorlar. 5.yılını tamamlayan ve amirlik eğitimi alan bir arkadaşımın civarının 7bin tl den yüksek olduğunu biliyorum, ikramiyeler de cabası. Çok iyi ingilizcem var, insanlarla iletişimim kuvvetli ve öğretmenlikten hoşnut değilim şu anda. Sizce saçmalıyor muyum? Samimi fiikirlerinize ihtiyacım var...

Hostesler bence dışardan o güzel kızların güzel kıyafetleriyle cezbedici görünüyor...Ama özel sektör sonuçta..Uçaktaki yolcuların ağız kokusunu çekmek var her cins insan var. Ben olsaydım yapmazdım bunu

merhaba, öncelikle bu sektörün içindeki birinin samimi yanıtı çok hoşuma gitti, teşekkür ederim. açıkçası şu an bekar olsam belki de bu kadar düşünmezdim bile aldığım eğitimleri, bu işin eğitimime bunca emek harcadıktan sonra bana uygun olup olmayacağını vs. Fakat evlilik hayatı bambaşka, iki kişi dahi olsanız sorumluluklarınız artıyor. bir de açıkçası tüm uçucu personelde mevcutmuş gibi gözüken peygamber sabrı bende mevcut değil =) ama bu işin içine girersem gerekeni yaparım gibi geliyor. eğer uygunsa özelden birkaç soru sormak isterim işinle alakalı olarak.

Kesinlikle kaygılarınızda ve düşüncelerinizde çok haklısınız. Tabii, özelden ulaşabilirsiniz.

ahh ne de güzel destek veriyorsunuz...çevremdeki herkes, başta eşim ve ailem memuriyetten istifa edilir mi aklını mı kaçırdın deyip duruyorlar.
Kimseyi dinlemeyin, hayalleri küçük insanların lafı bu. Kamu da kamu. Sanki bir çıkan bir daha giremez. Benim de hayalim hosteslik, benim de yoluma aynı taşı koyuyorlar. Ben de ing öğretmenliği okuyorum ve kpss istemiyorum inşallah.

O kadar donanımlısınız, bir sürü diploma, tecrübe vs.niz var.
Kabin memurluğu uçakta garsonluk sonuçta.
Yazık değil mi o beyine?

aynen katılıyorum.. bana yardıma gelen ablanın kızı kabin memuru, kadın kızını övmekten çalışamıyor :) Türkiyede en övünülen ve havalı işlerden biri kabin memurluğu.. ama allah için güzel meslek :)

Benim kuzenim hostes oldu sanki Mars'a gitmiş gibi övündü ailesi :)

maaşı yüksek olabilir ama ne katıyorsun ki hayatına etrafına.. sadece uçakta oldugun ve ingilizce bildiğin için daha fazla maaş veriyorlar ama yaptığın iş hizmet etmek içecek vermek.. küçümsemiyorum tabiki ama öğretmen olmuş biri için biraz fazla basit bir iş değil mi. sen geleceğin büyüklerini yetiştiriyorsun çok güze lbir mesleğin var. o söylediğin meslektaşlar her yerde var özel sektör kolay mı sanıyorsun

Ben kabin memurluğunun abartıldığını düşünüyorum. Uzun yıllar işimden dolayı sık sık seyahat ettim ve karşılaştıkları bazı sıkıntılara şahit oldum.
Göründüğü gibi bir meslek değil.
Yeni mezun ya da bekar bir kadın için güzel bir meslek olabilir. Ama yaş ilerledikçe hele de çocuk sahibi olunca bu tempo sizi yoracak.
Öte yandan öğretmenlikten sıkılmakta da haklı olduğunuzu düşünüyorum.
Madem bu kadar güzel ingilizceniz ve sağlam bir eğitiminiz var, şirketlerin dış satış / pazarlama bölümlerini düşünmez misiniz?
Dünyanın bir çok yerini görmek ve çeşitli ülkelerden insanları tanıma şansını ben bu sayede buldum ve her ne kadar bebekten dolayı ara vermek zorunda olsam da mesleğimi çok seviyorum. Hosteslik bence kimse bana darılmasın ama başkalarına hizmet etmek. Farkı sadece gökyüzünde olması, yorucu ve zor.
Öte yandan memuriyette gerçekten ilerisi için insana güven veriyor ama sizin eğitiminize sahip bir kadın özel sektörde şansını deneyebilir, başarılı da olabilir. Hele ki insan ilişkilerinde başarılı ise..
Merhaba, benim dış ticaret vs. hakkında merak ettiğim şeyler var mezun olduğumda yapmak istediğim mesleklerden biri fakat yeterli bilgim yok, size mesaj atacağım tecrübelerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim

X