Kabin memuru olmak istemem çok mu abes?

Rahat olduğun işini bırakma, sev işini
Başka iş yapsan emin ol onu da sevmeyeceksin Bi sene sonra
Her iş kutsaldır ama kabin memurluğu= muavinlik
Muavin olmak istiyorsan sen bilirsin
O bahsettiğin maaşı aynı mesaide sen de alabilirsin özel ders vs ile

Garson mu??? Bakış açınıza hayran kaldım. Ben sadece , klasik iş anlayışının dışında bir düşünceye sahip olduğu için kızımla ilgili kurduğum hayali paylaşmak istedim. Malum hep sizin kafalar var, böyle marjinal meslekleri tercih edenler oldukça az...

İnanamıyorum Garson dediğinize gerçekten....
Garson yani kabin memurluğu niye bozuluyorsunuz bence de garson
Garson olmak ayıp mı
Ya da havada garsonluk yapınca o garsonluk olmuyor mu ayağınız yere basmıyor diye

Bak arkadaşım yine söylüyorum , iki ulusal havayolunda 13 sene uçtum, özel şirket filan değil.
Bakış açısı belli ne kadar anlatırsan anlat , garsonsun kimilerinin gözünde
Bu ülkemizde değişmez, meslekten yıldıran da bu zaten , uçağa her binenin kendini uçağın sahibi sanması.
Evet milyon tane ülke gördüm , çok para kazandım .
Ama yine söylüyorum , kim ne derse desin götürüleri daha fazla .

Bak arkadaşım yine söylüyorum , iki ulusal havayolunda 13 sene uçtum, özel şirket filan değil.
Bakış açısı belli ne kadar anlatırsan anlat , garsonsun kimilerinin gözünde
Bu ülkemizde değişmez, meslekten yıldıran da bu zaten , uçağa her binenin kendini uçağın sahibi sanması.
Evet milyon tane ülke gördüm , çok para kazandım .
Ama yine söylüyorum , kim ne derse desin götürüleri daha fazla .

13 sene cok uzun bir süre. Eminim ki severek yapmissiniz bu isi ve getirileri sizi tatmin etmis olacak ki o kdr uzun sure devan etmissiniz.evlilik icin filan mi. Ayrrildiniz yoksa saglik sorunlari mi?

Rahat olduğun işini bırakma, sev işini
Başka iş yapsan emin ol onu da sevmeyeceksin Bi sene sonra
Her iş kutsaldır ama kabin memurluğu= muavinlik
Muavin olmak istiyorsan sen bilirsin
O bahsettiğin maaşı aynı mesaide sen de alabilirsin özel ders vs ile

Kabin memurlugu = muavinlik olmadigini bilecek kdr cok arastirdim bu isi, sag ol.

Bir kabin memuru olarak şunu diyebilirim ki kesinlikle sacmalamiyorsun.
Bu ise avukatlığı, mühendisliği, öğretmenliği birakıp başlayan çok kişi var. Yasin da çok musait.
Evli olarak biraz zorlayabilir evet ama o da eşinin desteğine bakar. Şirkette evli çocuklu birçok işi var.

Evet çok km arkadasim var hepsi ayni seyleri soyluyorlar.her meslek grubundan insanlarla beraber çalışıyoruz diyorlar.ama cogu yeni mezun olup bu ise baslamistr sanirim, bnm gbi calisip bu isin masterini yapip gelen deliler de var mi bildigin? :)

Sizi çok iyi anlıyorum.
Ben de İngiliz Dili Ve Edebiyatı mezunuyum.
Sınıf arkadaşlarımın %95'i formasyon alıp öğretmen olarak atandı.
Bu benim açımdan 4 yıl aldığım edebiyat eğitimin körelmesi demek olduğundan öğretmenlik yapmayı hiç düşünmedim.

O açıdan ben isteğinizi gayet mantıklı buldum.
Tek düşünülmesi gereken tarafı evlilik ve kabin memurluğu bir arada zor olur mu olmaz mı.
Bekar olsanız çok güzel bir meslek.
Ama kalmalı uçuşlar evliliğinizde problem oluşturur mu bunu düşünmelisiniz.

Kabin memurluğunu kucumseyenler olmuş, hostesliğ minibus muavinliği gibi alelade herkesin yapabileceği bir iş mi sanıyorsunuz. Hosteslik hizmet etmek degildir, bizim gördüğümüz kısmı o belkı ama bu çok ciddi bir iş ve cok donanımlı egitimli insanlar seciliyor standart kişiler degil. Bu sebeple maaslar da ona gore halıyle .
Gonlunuzu ferah tutun dusunmeden gecin bence hayallerınızın ardından gidin.
Çok donanımlı insanlar konusuna katılamayacağını.liseyi zar zor bitirip önlisans okuyup İngilizcenin i sini bilmeyen tanidiklar hostes olunca bu genellemenizin yanlış olduğunu söyleyebilirim.

Çok donanımlı insanlar konusuna katılamayacağını.liseyi zar zor bitirip önlisans okuyup İngilizcenin i sini bilmeyen tanidiklar hostes olunca bu genellemenizin yanlış olduğunu söyleyebilirim.

Her alanda olduğu gibi bu alanda da torpilli insanlar var demek ki. Cunku kiytirik adi duyulmamis hava yollari şirketlerine bile binlerce basvuru oluyor malum cok yüksek maaslarla çalışılıyor dolayisiyla oyleleri hemen eleniyorlar..
Hic duymadim oyle hostes olan birini.

13 sene cok uzun bir süre. Eminim ki severek yapmissiniz bu isi ve getirileri sizi tatmin etmis olacak ki o kdr uzun sure devan etmissiniz.evlilik icin filan mi. Ayrrildiniz yoksa saglik sorunlari mi?
Yok uçarkende evliydim, çocuk sahibi olabilmek için ayrıldım, bi de bunalmıştım artık, maddi olarak ta iyiydik Allah'a şükür, ailemle arkadaşlarımla, kendimle daha fazla vakit geçirebilmek cazip geldi.

saydığın özelikteki hostesler bir elin parmağını geçmez zannımca. torpilin dönmediği yer yok elbette ama genel km profili,özellikle thy de birden fazla yabancı dil blen ve insan iletişimi kuvvetli kişiler.

Sizi çok iyi anlıyorum.
Ben de İngiliz Dili Ve Edebiyatı mezunuyum.
Sınıf arkadaşlarımın %95'i formasyon alıp öğretmen olarak atandı.
Bu benim açımdan 4 yıl aldığım edebiyat eğitimin körelmesi demek olduğundan öğretmenlik yapmayı hiç düşünmedim.

O açıdan ben isteğinizi gayet mantıklı buldum.
Tek düşünülmesi gereken tarafı evlilik ve kabin memurluğu bir arada zor olur mu olmaz mı.
Bekar olsanız çok güzel bir meslek.
Ama kalmalı uçuşlar evliliğinizde problem oluşturur mu bunu düşünmelisiniz.

eşim hiç istemiyor. ben fazlasıyla istiyorum zaten yıllardır ama eşimi ikna etmek için çabalayacak ve bu konuda bana karşı çıkan herkese bu işi şiddetle savunacak kadar mı onu bilemiyorum...

Benim üniversitede arkadaşım hostesti. Ve ben 4 yıl sonunda öğrendim onun hostes olduğunu. Defalarca ne iş yaptığını soruyorduk soylemiyrdu, utaniyordu.
Elbet utanılacak bir meslek mi Hayır tabiki ama bu kadar eğitim alıp da yapılacak bir meslek değil. Hele bi de evlisiniz çok zor bir şey.
Ama o kadar çok da istiyorsanız yapın yani..

arkadaşın da bir tuhafmış yani. yaptığı işten gururla bahsetmeyen hiçbir kabin memuru tanımadım daha şu zamana kadar.

Hayır, abes değil. Ben herkesin seveceği işi yapmasından yanayım.
Ama sizin durumunuzda şöyle bir çelişki var, öğretmenlikten tatmin olmama sebepleriniz hosteslikte de olmayacak mı? Hosteslik dediğin de rutin bir iş. Ne gibi yükselmesi var bilemiyorum ama bir iş kadınlığı gibi değil. Öve öve bitiremediğiniz akademik geçmişiniz bizzat eğitimini aldığınız mesleği yaparken köreliyorsa, hosteslikte hayli hayli körelir. Yani amaç eğitiminizin, meziyetinizin körelmemesiyse, hostesliğin buna bir faydası olmayacaktır. Tam tersine, hevesiniz geçince bir boşluğa düşme durumu yaşayabilirmişsiniz gibi geldi bana. Ha mesleki doyum filan değil, keyif aldığım iş olsun diyorsanız o zaman sorun yok.

km lşk rutin olmaktan çok öte bir iş. elbette uçuş öncesi, esnası ve sonrasında yapılanlar açısından öyle ama dünyanın hemen her yerine uçuyor ve yatılara gidiyor olmak, kabin amirliğine terfi şansı ve sonrasında thy bğnyesinde farklı departmanlarda çalışılabiliyor olması yükselme imkanı olduğunu gösteriyor. ayrıca akademik geçmişimi anlattım sadece, kendimi övmedim bunu bir kez daha belirteyim =) prestijli bir ünide, cebinize ödenek konmuşken uluslararası konferanslara katılma, araştırma ve yayın yapmaya teşvik edilen en azından bir yar.doç. değilseniz her işte bir şekilde köreliyorsunuz zaten.

Hostesligin ve kabin memurlugunun küçümsendigini de ilk defa bu konuda duydum.

Hosteslere garson gözüyle bakilmasini da ilk defa bu konuda okudum.

İnsanlar mi kompleks sahibi yoksa hostesliği yeterince bilmemeleri mi bu düşünceye sevk ediyor çözemedim.

Konu sahibi bekar olsaydın hic durma derdim ama evlilikte zor olabileceği için başka bir alana yönelebilirsin bu eğitimle yolun açık olacaktır.

@katrina_89 eğer kararlı isen dene bence, içinde kalmasın.
Ama bak eş desteği olmazsa çok zorlanırsın.
Yükselme imkanın elbette var, kabin amirliği sadece ilki.
Purser, eğitim kontrol kabin amiri gibi.
Senin yabancı dil sorununda yok sanırım, daha kolay yükselirsin.

Bir de ben uçmaya başladığımda 18 yaşındaydım,benim mesleğim bu oldu, tekrar iş hayatına dönersem yine havacılıkla ilgili çalışırım , benim tek bildiğim iş bu çünkü.
Yaş ilerledikçe tahammül azalıyor, gençken daha kolay.

X