Kabin memuru olmak istemem çok mu abes?

konu hakkında çok detaylı bilgim yok. ama ciddi bir tutkun var belli, bu tutku zorlukları görmezden getirecekse hayalini gerçekleştir derim.

tek bir olumsuz örnekle genelleme yapma hatasına düşmek istemem ama bahsetmeden de geçemeyeceğim. Yurt içi bir seferde yerime geçmeye çalışıyorum. hanzonun biri, çıtı pıtı narin bir hostese "çantamı yukarı koy" diye emretti. çantası da eşşek ölüsü gibi ağır bir valiz kendisi de toraman bir arkadaş... hostes, "beyefendi belim ameliyatlı ağır kaldıramıyorum kusura bakmayın" dedi. kaldı ki bence açıklama yapmak zorunda bile değil. adam başladı hakarete ay hatırlamak bile istemiyorum ne laflar ediyor kadına. kadın hiiiç kendini bozmadı ama bunu profesyonellik adına yaptı eminim yoksa çok üzülmüştür içten içe. ben kadına hitaben teselli edici cümleler kurdum bu hanzoya laf vura vura pis pis bakıştık benim bile içime oturdu.
en son uçak yolculuğumda da öküzün biri uçak kalkmıyor diye erkek görevliye (steward mıydı?) bir sürü laf edip "şerefsizler, reziller" dedi. sanırım mesleki bir profesyonellik durumu var adam duymazdan geldi ama ben durur muyum? açtım ağzımı yumdum gözümü bütün uçak bizi dinledi.

nefret ediyorum bir koltuk parası verdi diye uçağın sahibi sananlardan, bankada 1 milyar parası var diye bankayı satın almış edalarında bankacılara hakaret edenlerden... böyle gider bu.

bu tür sektörlerde cidden sabır sınanıyor
yorgunluk+hanzolar+evlilik hayat düzeninde yaşanacak olumsuzluklar < verdiğin kararın mutluluğu+iç huzur
ise hiç durma :KK66:

@katrina_89 eğer kararlı isen dene bence, içinde kalmasın.
Ama bak eş desteği olmazsa çok zorlanırsın.
Yükselme imkanın elbette var, kabin amirliği sadece ilki.
Purser, eğitim kontrol kabin amiri gibi.
Senin yabancı dil sorununda yok sanırım, daha kolay yükselirsin.

Es destegim yok acikcasi :/ hatta cevremde bir iki kisinin disinda bu düşünceme destek olan kimse yok diyebilirim. Basvurup sonuca göre karar verebilirim ama eger olursa kesin dayanamam basarim meb e istifami :) o nedenle cok iyi dusunup öyle basvurmam lazim.

konu hakkında çok detaylı bilgim yok. ama ciddi bir tutkun var belli, bu tutku zorlukları görmezden getirecekse hayalini gerçekleştir derim.

tek bir olumsuz örnekle genelleme yapma hatasına düşmek istemem ama bahsetmeden de geçemeyeceğim. Yurt içi bir seferde yerime geçmeye çalışıyorum. hanzonun biri, çıtı pıtı narin bir hostese "çantamı yukarı koy" diye emretti. çantası da eşşek ölüsü gibi ağır bir valiz kendisi de toraman bir arkadaş... hostes, "beyefendi belim ameliyatlı ağır kaldıramıyorum kusura bakmayın" dedi. kaldı ki bence açıklama yapmak zorunda bile değil. adam başladı hakarete ay hatırlamak bile istemiyorum ne laflar ediyor kadına. kadın hiiiç kendini bozmadı ama bunu profesyonellik adına yaptı eminim yoksa çok üzülmüştür içten içe. ben kadına hitaben teselli edici cümleler kurdum bu hanzoya laf vura vura pis pis bakıştık benim bile içime oturdu.
en son uçak yolculuğumda da öküzün biri uçak kalkmıyor diye erkek görevliye (steward mıydı?) bir sürü laf edip "şerefsizler, reziller" dedi. sanırım mesleki bir profesyonellik durumu var adam duymazdan geldi ama ben durur muyum? açtım ağzımı yumdum gözümü bütün uçak bizi dinledi.

nefret ediyorum bir koltuk parası verdi diye uçağın sahibi sananlardan, bankada 1 milyar parası var diye bankayı satın almış edalarında bankacılara hakaret edenlerden... böyle gider bu.

bu tür sektörlerde cidden sabır sınanıyor
yorgunluk+hanzolar+evlilik hayat düzeninde yaşanacak olumsuzluklar < verdiğin kararın mutluluğu+iç huzur
ise hiç durma :KK66:

Simdi böyle anlatinca ben de bir tuhaf oldum :KK43: :) mizac olarak da dilini hic tutamayan biriyim, profesyonellik maskesi altinda bbu tur okuzlukleri ne kdr sineye cekebilirik ondan da cok emin degilim.malum ogretmenlik damarim da var :) cok iyi dusunup tasinmam gerek.fikirlerin icin cok tesekkurler

Öğretmenlik yapıyorken düzensiz bir hayat, sürekli basınç, vardiyalı çalışma, yorgunluk ,evden eşten uzak kalmak, birüsürü saygısız insanla uğraşma gibi olumsuzlukları olan bir mesleğe geçme isteği yani biraz abes olmuş. Aldığınız o kadar eğitim öğretmenlikte tatmin etmiyorken hosteslikte edicek mi. Bilmiyorum bana hiç hayal edilesi iş gelmiyor, sizin kararınız tabi çok çok istemek lazım bu tercihi yapmak için

Ne cok komleksli kadin varmis meger.yorumlari okuyunca sok oldum.begenmediginiz hava "garsonlari" genc yasta sizin emekli ikramiyenizle alacaginiz arabalara biniyorlar. Onunden gecemeyeceginiz otellerde kaliyorlar.kredi cekip gittiginiz check in manyagi oldugunuz ulkelerde alisveris yapiyorlar adini bile duymadiginiz kozmetik malzemelerini kullaniyorlar.yuzde doksani da universite mezunu. Sadece guzel yakisikli diye ise alinmiyorlar. Bir suru kriter var. Ucaga binmeyi luks sayan ust duzey yonetici sifatiyla 2bin liraya calisan hayatinda 36 bedene sigamayan ingilizceyi fransizcadan ayiramayan insanlarin hostesleri kucumsemesine cok guldum.

sadece konulari okuyan,bugune kadar hic yorum yazmamis birisi olarak niyeyse size bir seyler yazmak istedim.yurtdisinda yasiyorum.aktarmali olarak 2 ucusla turkiye'ye gidip gelebiliyoruz.toplam ucus suremiz 17-18 saat civari.en son ucusumda gorduklerimi paylasmak istiyorum izninizle.esim cok istahlidir ve yolculuklarda mutlaka kraker,biskuvi vs. aliriz yanimiza.esim krakerleri yerken biraz koltuga dokuldu ve ben surekli ay rezil olduk diye bidi bidi soylendim durdum.elimden geldigince temizlemeye calistim.ucusumuz bitti ve koridorda yururken sok oldum.ben hayatimda boyle bir sey gormedim!ortalik resmen savas alani gibiydi.koltuklarda,yerlerde yenmemis yiyecekler ve copler,kullanilmis peceteler.battaniyelere ve yastiklara basmadan gecmek imkansizdi.tamam ucagi siz temizlemeyeceksiniz ama bu insanlarin isteklerini yerine getireceksiniz,sorunlarina cozum bulacaksiniz.cok basit gorgu kurallarindan bihaber bunca insana hizmet ettiginizi dusunun.buna sabir gosterebilir misiniz?bence asil cevabini bulmaniz gereken soru bu.hizmet sektoru cok zor ve celik gibi sinirlere sahip
olmanizi gerektiren bir alan.evet bu insanlar hastanede,bankada her yerde ama siz o anda ucaktasiniz.bir sigara icip geleyim de sakinleseyim,hava alayim
iki dakika durumunuz yok.surekli fazla basinc, duzensiz is saatleri fiziksel olarak normalden iki kati yoracak sizi.esinizle-ailenizle-arkadaslarinizla paylastiginiz zaman dilimi azalacak,belki surekli bu insanlar size psikolojik baski yapacak,kararinizi sorgulattiracak.surekli kulturunu belki de dilini bilmediginiz insanlari anlamaya,derdinizi anlatmaya calisacaksiniz(herkes ingilizce bilmiyor sonucta).
cocuklugumdan beri pilot olmak isterdim ama ne zekam ne de fiziksel ozelliklerim musait degil.filmlerde jetleri ve pilotlarini gordugumde bile heyecanlaniyorum.ucmaktan,yuksekten,adrenalinden muthis keyif aliyorum.turk hava kurumu'nun parasutle atlama,yelkenkanat kurslarina gittim ama hostes olmak ister misin deseler cevabim net hayir olur.cunku yukarida anlattigim sekilde davranan insanlari gormek bile enerjimi dusuruyor.
aman memurluk mis gibi birakma diyemeyecegim size.isimi,sosyal cevremi,her seyimi birakip 28 yasindan sonra(profildeki yasim dogru degil) baska bir ulkede her seye sifirdan basladim.risk almak,yikip yeniden yapmak guzeldir.
kendinizi yakmaya,yanarsam ne yapar eder kullerimden yeniden dogarim diye savasmaya gucunuz varsa buyrun hic durmayin ve deneyin :)
bayagi uzun oldu kusura bakmayin.

Sana ilginç bir bilgi vereceğim. Ingilizceci olmama rağmen bu beni hosteslik fikrinden soğutmaya yeterdi açıkçası :) hosteslerin belli bir zaman sonra basibctan dolayı göğüsleri diğer meslek gruplarından çok daha fazla sarkiyormus :)

Su anda thy ucagindayim ucusa hazirlaniyoruz hep beraber :)) :) orta kulak iltihabim var ama ucusumu erteleyemedim.deliyim sanırım.
Seni cok iyi anlıyorum katrina bnce hayallerinin peşinden git bnde yeni atandim(turkiye elektrik iletim mudurlugundeyim) ama aklım hep afad'da. Alim olmadığı icin mülakatlara bile giremedim. Senin yerinde olsam şansımı denerdim cunku kalbinin bu meslek icin nasil attığını tahmin edebiliyorum. Heleki hostesleri uniformali görünce nasıl ozendigini :KK55:cunku bnde afaddan birini gorunce öylece bakıyorum :KK43:

Merhaba,

Mobilden girdiğim için ilk mesajınızdan sonraki sayfalara bakamadım, kaçırdığım bir şey varsa kusura bakmayın. Sizin konunuza yazmak istedim ve bunun için üye oldum.

Ben malum firmada kabin memuruyum. Dinamik bir hayatı, farklı yerler görmeyi ve insanları tanımayı seviyorsanız tavsiye ederim. Maddi açıdan da tatmin edicidir. Şahsen ben işimden çok memnunum, çok severek yapıyorum. Öte yandan hizmet sektörü malum, insanlarla uğraşmak zordur, çok problemli kimselere denk gelebilirsiniz, geceniz gündüzünüz olmaz, uyku ve yemek düzeninizin de şaşması muhtemel, sağlığınızı sıkı kontrol altında tutmanız şart. Evlisiniz, çocuk sahibi olursanız zorlayıcı olabilir, eşinizin desteği olmazsa olmazdır bence.

Bu mesleğin karakterinizle uyuştuğunu düşünüyorsanız ve gerçekten kalbinizdeki iş bu işse deneyin şansınızı, içinizde ukte kalmasın. Ben ilerde bir gün bu işi yapmazsam başka ne iş yaparım diye düşünüyorum ve beni bu kadar mutlu edebilecek bir iş gelmiyor aklıma. Dilerim her şey gönlünüzce olur. :]

Sanırım ben de vizyonsuzmuşum. Yorumlarda memuriyet gömülmüş ama ben de eskiden çok yoğun saatleri olan başka bir işte çalışıyordum yedi gün çalıştığımı bilirim geceleri geç dönerdim eve falan. Yirmibeş oldum dayanamıyorum dedim. Ne kadar ideallerin de olsa saatlerin karmaşık olduğu işler cidden insanı yoruyor. Kafan da bedenin de isyan ediyor. Bir gün on saat çalış sonra yirmi dört saat kafa kaldırmıyor. Şu an işsizim ve memuriyet istiyorum. Vizyonsuzlukla vizyonsuzluk.
Ama bence bu hayattaki en büyük lüks zaman. Kitap okumaya zamanının olduğu, arada kaçamak tatillerini, yazın da yurt dışı seyahatlerini yapabileceğin bir meslek büyük lüks.
Hostesler çok geziyor evet ama ne kadar gittikleri yeri gezip görebiliyorlar, ne kadar keyif alıyorlar.
Bir de evlilik farklıı. Evet ülke görmek güzel ama ben layıkıyla ve eşimle görmek isterim.
O evde tekken ben gezdiğim ülkeden keyif alamam.
Ha şu da var kaldığınız bir iki gece de ülke ne kadar gezilir ne kadar gezgin damar doyurulur.
Bir şehire gidince bir hafta kalmak lazım, kaybolmak doya doya gezmek lazım. Bunları size hosteslik sağlamaz.
Ben uzun tatillerde daha doyurucu seyahatleri sevdiğimle yapmayı tercih ederim.
Yorucu bir işten gelip hayattan keyif alamayacak hale gelmek istemiyorum.
Kariyer elbette güzel ama hayata geliş amacımızın sadece yükselmek ve daha çok kazanmak olduğunu düşünmüyorum. Gezmek tozmak, yemek içmek, sevmek sevilmek sevişmek, okumak öğrenmek bence amacı. Ve bunun için de mesleğiniz ideal.
Eşim de öğretmen ve bu hafta antalyaya yazın Yunanistana ve datçaya gideceğiz mesela. Doya doya tatil doya doya gezi. Bana daha doyurucu geliyor. Bilemiyorum.

Merhaba,

Mobilden girdiğim için ilk mesajınızdan sonraki sayfalara bakamadım, kaçırdığım bir şey varsa kusura bakmayın. Sizin konunuza yazmak istedim ve bunun için üye oldum.

Ben malum firmada kabin memuruyum. Dinamik bir hayatı, farklı yerler görmeyi ve insanları tanımayı seviyorsanız tavsiye ederim. Maddi açıdan da tatmin edicidir. Şahsen ben işimden çok memnunum, çok severek yapıyorum. Öte yandan hizmet sektörü malum, insanlarla uğraşmak zordur, çok problemli kimselere denk gelebilirsiniz, geceniz gündüzünüz olmaz, uyku ve yemek düzeninizin de şaşması muhtemel, sağlığınızı sıkı kontrol altında tutmanız şart. Evlisiniz, çocuk sahibi olursanız zorlayıcı olabilir, eşinizin desteği olmazsa olmazdır bence.

Bu mesleğin karakterinizle uyuştuğunu düşünüyorsanız ve gerçekten kalbinizdeki iş bu işse deneyin şansınızı, içinizde ukte kalmasın. Ben ilerde bir gün bu işi yapmazsam başka ne iş yaparım diye düşünüyorum ve beni bu kadar mutlu edebilecek bir iş gelmiyor aklıma. Dilerim her şey gönlünüzce olur. :]

merhaba, öncelikle bu sektörün içindeki birinin samimi yanıtı çok hoşuma gitti, teşekkür ederim. açıkçası şu an bekar olsam belki de bu kadar düşünmezdim bile aldığım eğitimleri, bu işin eğitimime bunca emek harcadıktan sonra bana uygun olup olmayacağını vs. Fakat evlilik hayatı bambaşka, iki kişi dahi olsanız sorumluluklarınız artıyor. bir de açıkçası tüm uçucu personelde mevcutmuş gibi gözüken peygamber sabrı bende mevcut değil =) ama bu işin içine girersem gerekeni yaparım gibi geliyor. eğer uygunsa özelden birkaç soru sormak isterim işinle alakalı olarak.

Sanırım ben de vizyonsuzmuşum. Yorumlarda memuriyet gömülmüş ama ben de eskiden çok yoğun saatleri olan başka bir işte çalışıyordum yedi gün çalıştığımı bilirim geceleri geç dönerdim eve falan. Yirmibeş oldum dayanamıyorum dedim. Ne kadar ideallerin de olsa saatlerin karmaşık olduğu işler cidden insanı yoruyor. Kafan da bedenin de isyan ediyor. Bir gün on saat çalış sonra yirmi dört saat kafa kaldırmıyor. Şu an işsizim ve memuriyet istiyorum. Vizyonsuzlukla vizyonsuzluk.
Ama bence bu hayattaki en büyük lüks zaman. Kitap okumaya zamanının olduğu, arada kaçamak tatillerini, yazın da yurt dışı seyahatlerini yapabileceğin bir meslek büyük lüks.
Hostesler çok geziyor evet ama ne kadar gittikleri yeri gezip görebiliyorlar, ne kadar keyif alıyorlar.
Bir de evlilik farklıı. Evet ülke görmek güzel ama ben layıkıyla ve eşimle görmek isterim.
O evde tekken ben gezdiğim ülkeden keyif alamam.
Ha şu da var kaldığınız bir iki gece de ülke ne kadar gezilir ne kadar gezgin damar doyurulur.
Bir şehire gidince bir hafta kalmak lazım, kaybolmak doya doya gezmek lazım. Bunları size hosteslik sağlamaz.
Ben uzun tatillerde daha doyurucu seyahatleri sevdiğimle yapmayı tercih ederim.
Yorucu bir işten gelip hayattan keyif alamayacak hale gelmek istemiyorum.
Kariyer elbette güzel ama hayata geliş amacımızın sadece yükselmek ve daha çok kazanmak olduğunu düşünmüyorum. Gezmek tozmak, yemek içmek, sevmek sevilmek sevişmek, okumak öğrenmek bence amacı. Ve bunun için de mesleğiniz ideal.
Eşim de öğretmen ve bu hafta antalyaya yazın Yunanistana ve datçaya gideceğiz mesela. Doya doya tatil doya doya gezi. Bana daha doyurucu geliyor. Bilemiyorum.

haklılık payın büyük elbette. kiminle konuşsam benzer şekilde iş hayatının yoğunluğundan özel hayatına vakit ayıramamaktansa kariyer veya hayalindeki işi yapmaktan feragat edip çalışma saatlerinin daha rahat olduğu, daha az stresli olacakları seçmeleri gerektiğini söylüyor. hatta bu konuda en fazla ben düşündüren şey, dayımın her zaman aynı yaşta kalmayacağımı, yıllar ilerledikçe önceliklerimin değişeceğini, ailemi genişletmek ve çocuklarımla eşimle daha fazla zaman geçirmek isteyeceğimi söylemesiydi. fakat burda şöyle bir nokta var ki, benim eşim de özel sektörde çalışıyor. onun da çalışma saatleri uzun ve yoğun olduğu için zaten benim bu kadar boş vaktimin olmasının pek bir anlamı kalmıyor. tek başına onu bekleyen zaman geçirmek zorunda kalan benim. yani sömestr tatilinde aklıma estiği gibi şu ülkeye bu ülkeye gidelim yapamıyoruz. yaz tatilinde 2 ay boyunca deniz güneş kum üçlüsü tyamamen hayal çünkü eşimin senelik 14 günlük izin hakkı var, onu da bölerek kullanmak zorunda. dolayısıyla işimin rahat olması ve bol bol boş vaktimin olmasını zaten verimli şekilde değerlendiremedikten sonra inan benim için bir kıymeti yok şu anda. ha tabii ilerde çocuk olursa o zaman iş başka ama zaten bir süre çocuk düşünmüyoruz.

Seni cok iyi anlıyorum katrina bnce hayallerinin peşinden git bnde yeni atandim(turkiye elektrik iletim mudurlugundeyim) ama aklım hep afad'da. Alim olmadığı icin mülakatlara bile giremedim. Senin yerinde olsam şansımı denerdim cunku kalbinin bu meslek icin nasil attığını tahmin edebiliyorum. Heleki hostesleri uniformali görünce nasıl ozendigini :KK55:cunku bnde afaddan birini gorunce öylece bakıyorum :KK43:

evet işte. mesele aynen bu. yok hostesler garsonmuş da, aşırı yoruluyorlarmış çalışma saatleri düzensizmiş de vs vs...Onları görünce, uçak içinde havaalanında etkileniyor, yaptıkları işe saygı duyuyor olduğum gerçeğini değiştirmiyor bu.

zorluklarını bilmem ama hep imrenerek baktığım bir meslek.. ingilizcem olsaydı ve yaşım aile yapım izin verseydi bende hostes olmak isterdim.

Neden akademik kariyer üzerinde devam etmediniz merak ettim. İdealistsiniz, çalışkansınız belli ki. Akademisyenlik size yakışırdı. Ama hayaliniz kabin memurluğuysa, ailenizden çocuklarınızdan uzak kalmak size problem olmayacaksa hayallerinizin peşinden gidin derim.

arkadaşın da bir tuhafmış yani. yaptığı işten gururla bahsetmeyen hiçbir kabin memuru tanımadım daha şu zamana kadar.

aynen katılıyorum.. bana yardıma gelen ablanın kızı kabin memuru, kadın kızını övmekten çalışamıyor :) Türkiyede en övünülen ve havalı işlerden biri kabin memurluğu.. ama allah için güzel meslek :)

Eşinle aranda problem yaratmayacaksa, hayalini gerçekleştir. 5 yıl sonra bu işten yorulduğunda geri dönebilecek misin ama öğretmenliğe, onu da iyi düşün.

X