Kabul eder miydiniz ?

neden 4250 ? iş görüşmelerinde bu tip ara rakamları doğru bulmuyorum kendi adıma.
maaşlar asgari ücret üzerinden derken ? sanırım bankaya asgari ücret yatırıp kalanı elden veriyorlar.
3400 tl net geliriniz mi ?

tekniker gibi çalışmaktan kastınız ne ? yani ayak işi mi yaptırıyorlar yoksa tekniker detayında iş mi bekliyorlar. işinizin ne olduğuna göre bu durum değişebilir.

bir de bu konunun aynısı sanki birkaç ay önce de açılmıştı, siz miydiniz hatırlayamadım
4000-4500 tl bandında beklentim var dediğimde net bir fiyat istediler bende 4000+agi dedim.
3400 + mesai kazanıyorum ay sonu kazancım da 4250 civarında oluyor genellikle.
Ve evet ayak işi yapıyorsunuz sizi burada mühendis yerine koyan birileri yok maalesef.

Mesai ücreti vermeleri ilginç ve güzelmiş bu arada. Ülke genelinde mesai çalışanın boyun borcu gibi bir anlayış var çünkü. =) Ama sonuçta sizin genel tabloya bakmanız gerekiyor. Eski yer daha fazla para verseydi bile mesleki anlamda size pek bir şey katmıyor. Sonsuza kadar aynı yerde çalışmayacaksınız ve yıllar geçiyor. Daha iyi yerlere giden yollar da yeni deneyimlerden geçiyor. Yeni işin sıkıntısı yol ama 1 saat yol için değecek artıları var gibi görünüyor.
Aylik neredeyse 50 saat mesai yapıyoruz vermezler ise böyle bir çalışma sistemi oturtamazlar :)

Ben ayda ortalama 50 saat mesai yaptığımdan ay sonu elime geçen para istediğim maaş kadar oluyor zaten. Aslında hiç fark yok denilebilir
Siz tam olarak ne istediğinize bir karar verin,para mı,kariyer mi ?... yoksa burdan hangi cvbı alırsanız alın hep ikilemde kalacaksınız zaten...

Herkese merhaba
Ben 2.5 yıllık iş tecrübesi olan bir mühendisim. 60 kişilik bir fabrikada kalite kontrol ekibinde çalışmaktayım. Buradaki bazı rahatsız edici sebeplerden dolayı yeni bir iş arayışına girdim. Görüşme gayet olumlu geçti ve aklıma takılan birkaç mesele hakkında buradan da görüş almak istedim. Öncelikte çalıştığım yerin + ve - yönlerinden bahsedeyim.
Artı yönü: evime araç ile 5 dk uzaklıkta, patronlar kaba saba insanlar değiller, mesaiye kaldığım zaman saatlik ücretin 1.5 katı kadar ücreti alabiliyoruz.
Eksi yönleri ise : herhangi bir hiyerarşik yapının bulunmaması, mühendislik değil bir tekniker gibi çalışma koşulları, maaşların asgari ücret üzerinden yatması ve 2.5 senelik tecrübeye rağmen verilen 3400 tl maaş.
Burada çalışmak beni mutlu etmiyor. Yaptığım işten zevk almıyorum. Ve buradaki birkaç insandan dolayı rahatsızlık duyuyorum .
Gelelim görüşmeye gittiğim firmanın + ve - yönlerine.
Artı yönleri: sigortanın aldığın maaştan ödenmesi, yükselme şansının olması, kendini geliştirebilecek alanların olması ve mühendis olarak görülmeniz
Eksi yönleri ise : eve 50 km uzaklıkta olması ve oraya ulaşım sağlayacak bir toplu taşıma bulunmaması. Benim eve 15 dk uzaklıkta bir yere gelmemi ve oradan gelen şirket aracı ile ulaşım sağlamamı istediler. Yol yaklaşık olarak bu şekilde 1 saat sürecek.
Ayrıca şantiyelerin olduğunu ve benim gerekli durumlarda bu şantiyelerde gezebilecegimi bunun benim için uygun olup olmadığını sordular. Bende çok sık değil ise sorun olmaz dedim.
Mülakat son derece olumlu geçti. Bir tek maaş konusunda bence fazla buldular ama uçuk bir rakam söylemedim. 4250 tl talep ettim.
Siz olsanız böyle bir fırsatı değerlendirir mısınız?

Maaş her zaman iş için kriter değildir, yeni görüştüğünüz yer bana daha olumlu geldi, uzaklıkta sorun değil, mesleğinizin kıymet göreceği bir yerde çalışmak çok büyük bir motivasyon, değiştirin bence

Bence istediğiniz maaşı verirlerse kabul edin. Yalnız Pandemi sürecinde olduğumuzu düşünürsek yer değiştirmek biraz sorun olabilir, en son giren en önce gözden çıkartılır çünkü. İşten çıkarma yasağı Eylül’e kadar devam edecek Haziran 2021 e kadar da uzatılabilir ama yeni şirketin mevcut ekonomik koşullarını, ikinci bir dalga gelirse ayakta kalıp kalamayacağını bir düşünün derim... her şey gönlünüzce olsun...

Siz tam olarak ne istediğinize bir karar verin,para mı,kariyer mi ?... yoksa burdan hangi cvbı alırsanız alın hep ikilemde kalacaksınız zaten...
Ben hak ettiğimi düşündüğüm ücrette çalışıp kariyer yapmak istiyorum. Zaten kariyer yaptığım yer hak ettiğim ücretini vermeyecek ise beni calistirmasin.

Herkese merhaba
Ben 2.5 yıllık iş tecrübesi olan bir mühendisim. 60 kişilik bir fabrikada kalite kontrol ekibinde çalışmaktayım. Buradaki bazı rahatsız edici sebeplerden dolayı yeni bir iş arayışına girdim. Görüşme gayet olumlu geçti ve aklıma takılan birkaç mesele hakkında buradan da görüş almak istedim. Öncelikte çalıştığım yerin + ve - yönlerinden bahsedeyim.
Artı yönü: evime araç ile 5 dk uzaklıkta, patronlar kaba saba insanlar değiller, mesaiye kaldığım zaman saatlik ücretin 1.5 katı kadar ücreti alabiliyoruz.
Eksi yönleri ise : herhangi bir hiyerarşik yapının bulunmaması, mühendislik değil bir tekniker gibi çalışma koşulları, maaşların asgari ücret üzerinden yatması ve 2.5 senelik tecrübeye rağmen verilen 3400 tl maaş.
Burada çalışmak beni mutlu etmiyor. Yaptığım işten zevk almıyorum. Ve buradaki birkaç insandan dolayı rahatsızlık duyuyorum .
Artı yönleri: sigortanın aldığın maaştan ödenmesi, yükselme şansının olması, kendini geliştirebilecek alanların olması ve mühendis olarak görülmeniz
Eksi yönleri ise : eve 50 km uzaklıkta olması ve oraya ulaşım sağlayacak bir toplu taşıma bulunmaması. Benim eve 15 dk uzaklıkta bir yere gelmemi ve oradan gelen şirket aracı ile ulaşım sağlamamı istediler. Yol yaklaşık olarak bu şekilde 1 saat sürecek.
Ayrıca şantiyelerin olduğunu ve benim gerekli durumlarda bu şantiyelerde gezebilecegimi bunun benim için uygun olup olmadığını sordular. Bende çok sık değil ise sorun olmaz dedim.
Mülakat son derece olumlu geçti. Bir tek maaş konusunda bence fazla buldular ama uçuk bir rakam söylemedim. 4250 tl talep ettim.

Öncelikle mutlu olmadığınız yerde çalışmayın derim; hem kendinizi geliştiremezsiniz, boşa zaman harcarsınız, hem de eninde sonunda iş aramaya devam edeceksiniz.
Görüştüğünüz firmaya gelince; eğer İstanbul’da iseniz 1 saat normal bir süre. Aynı şekilde işe ulaşımı ben de 2 sene kadar sürdürdüm, minibüsle bi noktaya gidip oradan servise biniyordum, yapılmayacak şey değil.
Maaşa gelince, 2,5 sene tecrübe için ortalama bir tutar. Ama ekstra yol masrafınızı da eklemelerini isteyin. Evinize yürüme mesafesinde bir yere servis sağlayamıyorsa bu iyiliği yapmalılar.
Şantiye konusu ise bana tuhaf geldi, mühendisseniz yağlı kirli tozlu işlerin içinde olmaya alışık olacaksınız. Üniversitede tez savunmasında bir arkadaş hocanın “mühendis bir fabrikada ne iş yapar” sorusuna “elini kirletmez, yağa kire bulaşmaz” gibi bir cevap verip tez savunmasından kalmış, öyle anlatırlardı :) Sizinki de o hesap. İşvereniniz olsam bu cevabınızdan sonra sizi işe almayı bir daha düşünürdüm. Bence teklif aldıysanız kaçırmayın.

İşiniz oturduktan sonra belki daha yakın bir yere taşınma olanağınız olabilir. Kariyerde ilerleyebilmek daha önemli şu aşamada, yaşınız genç henüz, risk alabilirsiniz. Sigortanın aldığınız maaş üzerinden yatması da artı. Kariyer olanağı açısından yeni iş yeri olumlu geldi bana, kararınız ne olursa olsun mutlu olursunuz umarım.

Herkese merhaba
Ben olsam yeni yere geçerim. Şantiye sizi geliştirir, diğer yerde mutsuz olduğunuz zaman dilimi yeni iş yerinin yol süresinden daha çok olduğu için yine yeni yeri seçerim.
Öyle bir dönemdeyiz ki maaş 200-300 tl bile fazla olsa İnsana cazip geliyor çünkü gerçekten her şey çok pahalı. O 200 lira ile elektrik ve telefon faturamı ödüyorum mesela her ay. İyi bitir miktar.
Yeni yerde kendi mesleğinizi kendi konumuzda icra edeceğiniz için yine orası derim. Hakkınızda ne iyisi ne ise o olsun.

Öncelikle mutlu olmadığınız yerde çalışmayın derim; hem kendinizi geliştiremezsiniz, boşa zaman harcarsınız, hem de eninde sonunda iş aramaya devam edeceksiniz.
Görüştüğünüz firmaya gelince; eğer İstanbul’da iseniz 1 saat normal bir süre. Aynı şekilde işe ulaşımı ben de 2 sene kadar sürdürdüm, minibüsle bi noktaya gidip oradan servise biniyordum, yapılmayacak şey değil.
Maaşa gelince, 2,5 sene tecrübe için ortalama bir tutar. Ama ekstra yol masrafınızı da eklemelerini isteyin. Evinize yürüme mesafesinde bir yere servis sağlayamıyorsa bu iyiliği yapmalılar.
Şantiye konusu ise bana tuhaf geldi, mühendisseniz yağlı kirli tozlu işlerin içinde olmaya alışık olacaksınız. Üniversitede tez savunmasında bir arkadaş hocanın “mühendis bir fabrikada ne iş yapar” sorusuna “elini kirletmez, yağa kire bulaşmaz” gibi bir cevap verip tez savunmasından kalmış, öyle anlatırlardı :) Sizinki de o hesap. İşvereniniz olsam bu cevabınızdan sonra sizi işe almayı bir daha düşünürdüm. Bence teklif aldıysanız kaçırmayın.
Ben yağ pas toz ile alakalı karşı bir fikirde değilim. Elini bunlara sürmekten geri kalacak biri bence hiç mühendislik okumamalı. En azından saha ortamı için konuşuyorum. Da ben konunun hangi ilgili kısmında böyle bir şey söyledim anlayamadım. Sanırım siz yanlış anladiniz

İşiniz oturduktan sonra belki daha yakın bir yere taşınma olanağınız olabilir. Kariyerde ilerleyebilmek daha önemli şu aşamada, yaşınız genç henüz, risk alabilirsiniz. Sigortanın aldığınız maaş üzerinden yatması da artı. Kariyer olanağı açısından yeni iş yeri olumlu geldi bana, kararınız ne olursa olsun mutlu olursunuz umarım.
Belki seneye evlilik fikrim olur ve daha yakın bir muhite taşınırım. Çok teşekkür ederim :)

2.5 yıllık deneyım cok cok az.
O yuzden bır ıse gırmenız ıcın her seyın ayagınızın altında olmasını beklemeyın. ben yolu dert eden ınsanlara ciddi sekılde anlam veremıyorum. Maas konusunda bıraz sıkıntı yapabılırler .deneyımınız az cunku

Maaş olarak hayatınızı uçuşa geçirecek bir fark yok ama yeni yer kariyeriniz için bir fırsat gibi görünüyor. Zorlukları var ama bir sonraki işinizin daha da iyi olması aşısından daha işe yarar bir basamak sanki. Sizi mesleki anlamda pişirecek olan işi seçmeniz bana daha mantıklı geldi.
Kesinlikle bu yoruma katılıyorum

2.5 yıllık deneyım cok cok az.
O yuzden bır ıse gırmenız ıcın her seyın ayagınızın altında olmasını beklemeyın. ben yolu dert eden ınsanlara ciddi sekılde anlam veremıyorum. Maas konusunda bıraz sıkıntı yapabılırler .deneyımınız az cunku
2.5 yıllık bir deneyim aynı sektörde çalışacak iseniz hiç az az bir zaman dilimi değil. Bu benim şahsi görüşüm. Yolu dert etmek derken kastım şudur ki oraya giden herhangi bir toplu taşıma yok. O aracı kaçırma ya da aracın o gün gelmemesi sonucunda o 1 saatlik yolu gidebilecek bir taşıt yok.
Hiç bir şeyin ayağımın altında olmasını beklemiyorum. Mühendisim size göre çok çok az olsa da bir deneyime sahibim çok çalışkan bir insanım ve ülkede herşey ateş pahası iken söylediğim miktar bana göre hiç fazla değil.

X