Kabul eder miydiniz ?

Herkese merhaba
Ben 2.5 yıllık iş tecrübesi olan bir mühendisim. 60 kişilik bir fabrikada kalite kontrol ekibinde çalışmaktayım. Buradaki bazı rahatsız edici sebeplerden dolayı yeni bir iş arayışına girdim. Görüşme gayet olumlu geçti ve aklıma takılan birkaç mesele hakkında buradan da görüş almak istedim. Öncelikte çalıştığım yerin + ve - yönlerinden bahsedeyim.
Artı yönü: evime araç ile 5 dk uzaklıkta, patronlar kaba saba insanlar değiller, mesaiye kaldığım zaman saatlik ücretin 1.5 katı kadar ücreti alabiliyoruz.
Eksi yönleri ise : herhangi bir hiyerarşik yapının bulunmaması, mühendislik değil bir tekniker gibi çalışma koşulları, maaşların asgari ücret üzerinden yatması ve 2.5 senelik tecrübeye rağmen verilen 3400 tl maaş.
Burada çalışmak beni mutlu etmiyor. Yaptığım işten zevk almıyorum. Ve buradaki birkaç insandan dolayı rahatsızlık duyuyorum .
Gelelim görüşmeye gittiğim firmanın + ve - yönlerine.
Artı yönleri: sigortanın aldığın maaştan ödenmesi, yükselme şansının olması, kendini geliştirebilecek alanların olması ve mühendis olarak görülmeniz
Eksi yönleri ise : eve 50 km uzaklıkta olması ve oraya ulaşım sağlayacak bir toplu taşıma bulunmaması. Benim eve 15 dk uzaklıkta bir yere gelmemi ve oradan gelen şirket aracı ile ulaşım sağlamamı istediler. Yol yaklaşık olarak bu şekilde 1 saat sürecek.
Ayrıca şantiyelerin olduğunu ve benim gerekli durumlarda bu şantiyelerde gezebilecegimi bunun benim için uygun olup olmadığını sordular. Bende çok sık değil ise sorun olmaz dedim.
Mülakat son derece olumlu geçti. Bir tek maaş konusunda bence fazla buldular ama uçuk bir rakam söylemedim. 4250 tl talep ettim.
Siz olsanız böyle bir fırsatı değerlendirir mısınız?
Dip soru seneye evlenme durumum olabilir ve acaba 1 sene daha sabredip tazminat hakkımı yakmasam mı ?
Bence şu an nikah kıyıp tazminatınızı alıp, yeni iş yerinizle öyle anlaşın. Ne yazık ki iş değişikliği yapmadan maaşlarda çok artış olmuyor. Ayrıca her yeni girdiginiz işte yeni birşeyler öğrenirsiniz ve bağlantılarınız artar ve bu ilerde size yeni bir kapı açar. Yenilik her zaman iyidir ama tazminatınızı da yakmayın.

Bence şu an nikah kıyıp tazminatınızı alıp, yeni iş yerinizle öyle anlaşın. Ne yazık ki iş değişikliği yapmadan maaşlarda çok artış olmuyor. Ayrıca her yeni girdiginiz işte yeni birşeyler öğrenirsiniz ve bağlantılarınız artar ve bu ilerde size yeni bir kapı açar. Yenilik her zaman iyidir ama tazminatınızı da yakmayın.
Bu nikah olayına ailem itiraz eder açıkçası. O nedenle o opsiyonu düşünmüyorum

Ben ayda ortalama 50 saat mesai yaptığımdan ay sonu elime geçen para istediğim maaş kadar oluyor zaten. Aslında hiç fark yok denilebilir
Ben de tam bunu yazacaktım. Yol gittiğiniz kadar ek mesai yapıp zaten o parayı cıkarıyorsunuz. Kac yıl calıştınız bilmiyorum ama tazminatı yakmamak akıllıca olabilir

Yeni iş için belirsizlikler var. Mesai saatleri uzarsa asırı yorarlarsa ne olacak.

Yerinde kal bence. Bir işte yeni eleman olmanın da dezavantajları olabilir. Olası bir terslikte ilk gözden çıkarılacak sen olabilirsin mesela. Riske girecek bir maddi kazancın olmayacak. Yollarda ve şantiyelerde çekeceğin çile de cabasi

Maaş olarak çok fark yok diyeceğim ama bu değişken bir konu kimi durumda +100 lira bile kurtarıcı olabiliyor. 50km cok gercekten ayrıca şantiyeye gitme konusu esnek bırakılmış arada denir ama sık gitmeniz gerekebilir vs net bir şey söylenmemiş. Sanırım ben olsam 1 sene daha bekleyip en azından tazminatlı ayrılma hakkımı kullanırdım alacagınız ekstra 1000 tl yi bu tazminat farkı ile kapatabilirsiniz zaten ve konfor alanınızdan çıkmamış olursunuz.

Öncelikle sigortanızı asgaridem yatırıp elden para vermeleri büyük suç, cezası var.
2. Si alduğınız ücretler net mi brüt mü bilmiyorum ama mühendisseniz mühendisler odasına kayıt olun. Mühendis odalarının ücret kanunları var. Her yıl artış olur ve odanın belirlediği ücret altında alınamaz. Cezası vardır. Bir araştırın derim.

Sadece maaş olarak bakarsak çok bir artış olmayacağı için günde 100 km yol çekmeye değmez derdim. Ama başvurduğunuz şirkette yükselme şansınızın olması kariyeriniz için büyük bir avantaj. Şu an bulunduğunuz yerde de mutlu olmadığınız için bence değiştirmeniz yararınıza olabilir.

X