Kaçınılmaz son; ameliyat

Shalini

Guru
Kayıtlı Üye
5 Ağustos 2013
3.259
3.666
Merhaba hanimlar gecen yillarda buraya konu acmistim dermoid kist oldugundan bahsetmistim. Korktugum icin bir yil boyunca öteledim hep. Malesef bu 1 yil icinde 4 cm olan kist 5 cm olmus... bir de gecen yil gitmis oldugum doktorum bana kapali ameliyatin yumurtalik rezervini olumsuz etkilediginden bahsetmisti. Acik ameliyati oneriyordu yani kendisi acik ameliyat yapacakti. Ben de olmadim. Doktor bir arkadasim kendisi laparoskopi alaninda iyi olmadigi icin acik ameliyati onermistir dedi. Ben de laparoskopi alaninda iyi olan doktorlari arastirdim ve nihayet buldum birini. Bulundugum sehirde iyi bir prof ve ameliyatlari hep laparoskopi yontemi. Haftaya olucam nasipse. Doktoruma guveniyorum ama yine de korkuyorum. Ameliyat olmaktan degil de yumurtaliklara zarar verir diye. Tecrubesi olan varsa beni biraz aydinlatabilir mi? Yani dermoid kist ameliyatindan sonra cocuk sahibi olanlariniz var mi?

Merhaba, öncelikle geçmiş olsun, benim tüplerde sıvı birikmesi olduğu için 3 hafta önce laparoskopi ile ameliyat oldum, sizinkinden farklı bir durum tabi ama laparoskopiden sonra düzelme ve ayağa kalkma çok rahat oldu diyebilirim. Açık ameliyatın ağrısı, acısı gibi hiç değildi. Hakkınızda hayırlısı olsun.

Dermoid kist nedir ?
Nerededir?
Neden daha konforlu be zararsız olan
Histeroskopi yada laporoskopi yerine daha eski ve acılı olan açık amelyat tekniği ?

Ben oldum dermoid kist ameliyatı lap. Olarak Soldaki 7cm yaklaşık. Yumurtalığım alınmadan kist alınabildi şükür. Sağda da 2 cm vardı onu da aldık dediler ama ameliyattan 3 ay sonra yeniden çıktı. Ameliyatım baya uzun sürdü ama sonra 3 gün içinde toparlandım diyebilirim. Size de geçmiş olsun.

Dermoid kist nedir ?
Nerededir?
Neden daha konforlu be zararsız olan
Histeroskopi yada laporoskopi yerine daha eski ve acılı olan açık amelyat tekniği ?
dermoid kist sol yumurtaligimda yer aliyor. 5 cm buyuklugune ulaşmis; icinde insan parcaciklari olan bir kese. icinde yağ, kil, tirnak vs gibi seyler oluyor. ben de tabiki eski yontemle olmayacagim. laparoskopi olacagim.

Merhaba, öncelikle geçmiş olsun, benim tüplerde sıvı birikmesi olduğu için 3 hafta önce laparoskopi ile ameliyat oldum, sizinkinden farklı bir durum tabi ama laparoskopiden sonra düzelme ve ayağa kalkma çok rahat oldu diyebilirim. Açık ameliyatın ağrısı, acısı gibi hiç değildi. Hakkınızda hayırlısı olsun.
laparoskopi rahat oluyormus evet. bana da karnin tamamen acilmasi cok korkunc geliyor. hic acik ameliyat olmadim. acisini bilmem ama sezeryan gibiymis acisi. benim ek korkum yumurtaliklarima zarar verilmesi. insallah hicbir zarar gelmeden guzel gecer.tesekkur ederim

Ben oldum dermoid kist ameliyatı lap. Olarak Soldaki 7cm yaklaşık. Yumurtalığım alınmadan kist alınabildi şükür. Sağda da 2 cm vardı onu da aldık dediler ama ameliyattan 3 ay sonra yeniden çıktı. Ameliyatım baya uzun sürdü ama sonra 3 gün içinde toparlandım diyebilirim. Size de geçmiş olsun.
tesekkur ederim. benim sagda bir sey yok. soldaki de 5 cm hemen hemen. cevremde herkes bekarsin olma evlenince cocukla birlikte alinir dediler. ben de bu yuzden olmamistim ama hep agri yapti. bir de Allah korusun torsiyon olma riski varmis. boyle olunca da yumurtaliklar cok zarar goruyormus. bir de hamileyken patlama riski varmis. bunlari arastirinca olmaya karar verdim

X