Kalanşo sineklenmesi böceklenmesi bitlenmesi

safis23

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Haziran 2021
155
39
31
Herkese merhabalar . Kalanşo çok seven ve bakımını yapan biri olarak hastalıkları konusunda bugün bilgilendirme yapmak istedim.
1- beyaz bit ( un biti hastalığı )
Yaprak köklerinin diplerinin ve arkasının üzerinde beyaz noktalı gözle zor görünecek derece olan böceklerdir . İlk yumurtadan çıktıklarında beyaz toz şeklinde görünürler. Daha sonra haşhaş tanesi büyüklüğüne ulaşırlar. Genellikle yaprak çevresinde bulunurlar. Çoğalması ise yine yaprak diplerinde pamuğumsu bi yapıyla koza oluştururlar . Ve sonra yavrular o kozadan çıkar . ÇÖZÜMÜ : ne denediysem fayda etmemişti . Tek ve en hızlı yöntemi kolonya. Küçük sprey şişesine doldurup oluşan bölgedeki böceklere sıktım ve hepsi anında öldü . Sıktığınız anda çürüyüp ölüyorlar . Bitene kadar kolonya sıkın. Bitki de ölme çürüme olmuyor içiniz rahat olsun. En uç filizlenme kısmında böcekler daha yoğun. Eğer orası geçmezse uç kısmını koparıp atın çünkü oradaki yapraklar küçük ve iç içe olduğu için sprey den kaçıp gizlenme alanları oluyor . Yaprakları tek tek kontrol edip spreylemeyi kontrollü bir şekilde yapın. 2-3 günde böcekler bitecek . Bittiğünden emin olduğunuzda mutlaka toprak değişimi yapın. Saksıdaki toprağı dökün ve bi daha kullanmayın . Saksıyı temizleyip yeni toprak ekleyin .
2- Sineklenme ( küçük sinekler )
Sanırım bitten sonraki en kötü sorunu bu çünkü bu böcekler uçtuğu için yok etmesi çok zor . Üstelik toprağa larva bıraktıkları için sürekli çoğalıyorlar . Kökünden yok etmesi zor oluyor . ÇÖZÜMÜ : internetten bakıp uyguladığım 1. Yöntem sarımsak. Pet şişeye sarımsak doğrayıp üzerine su ekledim . 2 gün sonra sprey şişesine döküp yapraklara ve çiçek köküne sıktım. Bu onları öldürmüyor, sadece kokusunu sevmedikleri için kaçmalarını sağlıyor. Kokudan kaçtılar ama 1-2 saat sonra koku bitince geri geldiler . Kısacası işe yaramadı 🤷🏻‍♀️. 2. Yöntem sirke ve bulaşık deterjanını küçük sosluklara döküp karıştırdım . Sirke kokusunu sevdikleri için suya doğru geliyorlar ve içine düşüp ölüyorlar. Deterjan ölmelerini sağlıyor . Yöntem % 50 işe yaradı ama çoğu suya konmadı maalesef 😂 konanlar öldü ama .. 3. Yöntem Tarçın. soslukları saksıdan çıkarıp çay kaşığı ile çiçek köklerine toz tarçın serpiştirdim ve soslukları tekrar saksılara koydum. Belki suya düşen olur diye 😁 tarçın kokusundan nefret ettikleri için kaçtılar . Çünkü tarçın kokusu sarımsaktan daha yoğun ve kalıcı . Bu arada bu yöntemlerini uygularken çiçeklere sulama yapmayın çünkü sinekler nemli toprakta yaşayıp ürüyor . Toprak diplerine girip orada yaşıyorlar . Koyu renkli oldukları için gözle görmek çok zor . Sulama yapmazsam kurur mu acaba diye düşünmüş olabilirsiniz . Bu çiçekler susuz kalınca daha iyi gelişip çiçek açıyor . Çok suyu sevmezler . Kış döneminde özellikle köklerinde çürüme oluyor . Bir anda yapraklar kökten yukarı doğru kararıp dökülür . Ezilme başlar hepsi ölür . Bu yüzden toprak tam kurumadan sulama yapmayın . Umarım bu bilgiler işinize yarar. Herkese çiçekli günler diliyorum 🥰

Eklentiler

• E129742F-5F1B-4D1D-9B0B-FF2E11D8FB49.jpeg
    E129742F-5F1B-4D1D-9B0B-FF2E11D8FB49.jpeg
    48,9 KB · Görüntüleme: 135
  • 2D646C46-1702-4D9B-A2D0-C70B0D23C52C.jpeg
    2D646C46-1702-4D9B-A2D0-C70B0D23C52C.jpeg
    20 KB · Görüntüleme: 64
  • 81456C86-3677-43AD-9E98-4AA53A8C9E86.jpeg
    81456C86-3677-43AD-9E98-4AA53A8C9E86.jpeg
    33,9 KB · Görüntüleme: 61
  • image.jpg
    image.jpg