Kan Sulandırıcı Hap vs Kan Sulandırıcı İğne

S1la

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
1 Mart 2020
103
38
29
Merhaba arkadaşlar, birkaç ay önce düşük yaptım ve doktorum gerekçe olarak (hiçbir test yapılmadı) kan pıhtılaşması sebebiyle bebeğin (8 haftalık) kalbinin durduğunu söyledi. Bundan sonra ne yapmamız gerektiğini sorduğumda tekrar bir hamilelik durumunda kan sulandırıcı hap ile hamileliğin yürütüleceğini söyledi. Kafama takılan bir nokta var ve doktorumdan net cevap alamadım. Çevremde bazı arkadaşlarım kan sulandırıcı iğne kullanarak düşüğün engellenerek çocuğun dünyaya geldiğini söyledi. Neye göre hap veya iğne ile pıhtılaşma engelleniyor? İğne daha etkiliyse ve ihtiyacım olan iğne ise bunun bir testle ölçülmesi gerekmez mi? Böyle bir test varsa ismini öğrenebilir miyim? İhmal sebebiyle tekrar bir düşük yaşamak ve o kötü psikoloji içerisine girmekten çok korkuyorum. Lütfen tecrübelerinizi paylaşıp beni aydınlatır mısınız?

hap ya da iğne olup olmadığına bir hematoloji dr u yaptığı testlerden sonra karar veriyor ama sizin dr unuz nasıl pıhtılaşmaya bağlamış durumu hemen çok saçma
bende geçen sene gebelikte kalp durması yaşadım dr um pıhtılaşmaya bağlıdır falan demedi sağlıksız gebeliklerde ilk 3 ayda kalp durması ve düşük olabilir isterseniz genetik testlerinizi yaptırın dedi
kadın doğum dr unuzu tekrar bir gözden geçirin

Patoloji talep ettim fakat 3 düşükten önce yapmıyoruz dedi özel hastane olmasına rağmen ve ücreti ödeyeceğimizi söylememize rağmen patolojiye göndermedi. Muhtemelen engelli birey olacaktı dedi. Vücut kabul etmedi dedi. Ayrıca biz 8. haftaya kadar kalp atışı duyamadık ve duymak için sürekli gidiyorduk son gidişimizde birkaç gün önce kalbi atmaya başlamış ve durmuş dedi nasıl anladınız deyince biraz büyüme gözlemledim dedi. Son olarak durma sebebini de kan pıhtılaşması sebebiyle durmuştur çok sık rastlıyoruz dedi.

Açıkçası doktoruma dil dökmekten yoruldum, küçük yerde yaşıyorum ve alternatifim yok. Bu testin adını öğrenip testi kendi başıma yaptırıp sonucu doktora göstermek istiyorum. Acaba testin adı konusunda yardımcı olur musunuz? Nasıl öğrenebilirim?

Merhaba arkadaşlar, birkaç ay önce düşük yaptım ve doktorum gerekçe olarak (hiçbir test yapılmadı) kan pıhtılaşması sebebiyle bebeğin (8 haftalık) kalbinin durduğunu söyledi. Bundan sonra ne yapmamız gerektiğini sorduğumda tekrar bir hamilelik durumunda kan sulandırıcı hap ile hamileliğin yürütüleceğini söyledi. Kafama takılan bir nokta var ve doktorumdan net cevap alamadım. Çevremde bazı arkadaşlarım kan sulandırıcı iğne kullanarak düşüğün engellenerek çocuğun dünyaya geldiğini söyledi. Neye göre hap veya iğne ile pıhtılaşma engelleniyor? İğne daha etkiliyse ve ihtiyacım olan iğne ise bunun bir testle ölçülmesi gerekmez mi? Böyle bir test varsa ismini öğrenebilir miyim? İhmal sebebiyle tekrar bir düşük yaşamak ve o kötü psikoloji içerisine girmekten çok korkuyorum. Lütfen tecrübelerinizi paylaşıp beni aydınlatır mısınız?
Aynısı bana da oldu geçen sene. Neden test de yapmazlar bilmem. Ama benim de 8.haftada kalbi durdu. Şunu çok net söyleyebilirim ki bu 8.hafta kalp durması en çok olan hafta ve bence bu kromozom bozukluğundan oluyır. Ama doktorlar ikinci gebelikte nolur nolmaz diye kan sulandırıcılar veriyorlar. Bana da verildi çimdi 2.gebeliğimin 13.haftasındayım elhamdülillah. Öğrendiğim günden beri ikisini de kullanıyorum hem hap hem iğne. Belki kullanmasam da olacak. Büyük ihtimal araştırmalarıma göre ilk bebeğimin kromozomları bozuktu ama yine aynı şeyi yaşamamak için mecbur korkudan kullanıyorum iste.

Geçmiş olsun rabbim sağlıklı gebelikler nasip etsin 🙏🏻
Üni hastanesinden tıbbi genetik bölümüne gidip test yaptırabilirsiniz
Ama yalan söylemek zorundasınız maalesef 🤷🏻‍♀️
3 - 4 düşüğüm var derseniz anca test yaparlar
Eşinizle birlikte kromozom testi ve en az 6lı Trombofili Panel testi (kan pıhtılaşması bu panel testi ile öğreniliyor) yaptırmanız lazım
Eksta Dahiliye bölümüne ve hematoloji bölümünde gidebilirsiniz
Ama genel olarak hamilelikte kan sulandırıcı hap kullanılıyor test yapılsın yapılmasın
Benim testleri temiz çıktı eşiminde öyle çok şükür
2 düşüğüm var 6 ve 7 haftada ben doktora 4 düşüğüm var özel klinikte kürtaj oldum dedim kısmen doğruydu 🤭 şuan gittiğim doktor erken dönem düşüklerin nedeni genetik bozukluk oluyor anne Baba sağlıklı olsada embriyo sağlıksız olduğu için vücut atıyor demişti
İlk bi kaç hamilelikte düşük normal kabul ediliyor
Stres yapmayın hiç rabbim nasip eder inş sağlıkla gelsin inş yavrunuz 💖

Son düzenleme:
Geçmiş olsun rabbim sağlıklı gebelikler nasip etsin 🙏🏻
Üni hastanesinden tıbbi genetik bölümüne gidip test yaptırabilirsiniz
Ama yalan söylemek zorundasınız maalesef 🤷🏻‍♀️
3 - 4 düşüğüm var derseniz anca test yaparlar
Eşinizle birlikte kromozom testi ve en az 6lı Trombofili Panel testi (kan pıhtılaşması bu panel testi ile öğreniliyor) yaptırmanız lazım
Eksta Dahiliye bölümüne ve hematoloji bölümünde gidebilirsiniz
Ama genel olarak hamilelikte kan sulandırıcı hap kullanılıyor test yapılsın yapılmasın
Benim testleri temiz çıktı eşiminde öyle çok şükür
2 düşüğüm var 6 ve 7 haftada ben doktora 4 düşüğüm var özel klinikte kürtaj oldum dedim kısmen doğruydu 🤭 şuan gittiğim doktor erken dönem düşüklerin nedeni genetik bozukluk oluyor anne Baba sağlıklı olsada embriyo sağlıksız olduğu için vücut atıyor demişti
İlk bi kaç hamilelikte düşük normal kabul ediliyor
Stres yapmayın hiç rabbim nasip eder inş sağlıkla gelsin inş yavrunuz 💖
Güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Allah sizlere de hayırlı ve sağlıklı evlatlar nasip etsin. Ufak bir sorum olacak. Bu testlerin sonuçları ortalama ne kadar zamanda çıkıyor? Bugün konuyu açtıktan sonra başka bir doktora uğradım ve pıhtılaşma için iki ayrı test olduğunu ve ilk testin sonucunun 12 haftada çıktığını söyledi. Bu testler bu kadar uzun sürede mi çıkıyor acaba?

Güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Allah sizlere de hayırlı ve sağlıklı evlatlar nasip etsin. Ufak bir sorum olacak. Bu testlerin sonuçları ortalama ne kadar zamanda çıkıyor? Bugün konuyu açtıktan sonra başka bir doktora uğradım ve pıhtılaşma için iki ayrı test olduğunu ve ilk testin sonucunun 12 haftada çıktığını söyledi. Bu testler bu kadar uzun sürede mi çıkıyor acaba?
Evet kuzum 3 ay bekledim tıbbı genetikten sonuç gelmesini 🤷🏻‍♀️😓
Malesef uzun sürüyor

X