Kanal tedavisi bilgileri ve ...Paylaşalım

benimde ikidir kanallı acıp tekrar yapamaya çalışıyor.kökü eğri olduğu çin bi kanala giremiyor.bunda da olmazsa sonu çekim sanırım :/

aa öylemi oluyor giremeyince..Valla banada ssk diş hastanesi tedavi yanıt vermesi zor çekim demişti ama öyle bişey yok uğraşmamak için demişlerdir yapıcam ben merak etme dedi dr.
Sen başka yerede göster bence önemli dişinse eğer ..

dün yaptırdım bende kanal tedavimi işlem sırasında hiç bişey hissetmedim sadece çıkan sesler çok sinir bozucuydu.beynimin içini oyuyorlardı sanki.ama eve geldkten sonra iğnenin etkisi geçtikten sonra tuhaf bi sızı dayanılmaz bi ağrı gece boyunca hiç uyumadan işe geldim.sabah konuşurken bile canım acıyodu birazda damağım şişmiş.dün doktorum ağrı kesici filan vermedi yanlızca bi sorun olursa gelirsin tekrar dedi.sabah kendim ağrı kesici aldım ama ağrısıkulağıma filan vurdu.normalmi acaba bu durum yoksa bir iki güne geçicek bişeymi :S:S

Ben geceyi çok iyi atlattım Allaha çok şükür...ığnenin etkisi geçince kanala girdiği yerler sızladı hafif hafif ama geçti kendiliğinden .Tedaviden sonra hafif şişlik olmuştu damağımda ama bu sabah kalktığımda inmiş.Hiç bi sızı bile yok bugün çok iyiyim düzeldi.
Bana ağrı yaparsa apranax alırsın demişti .
Keşke alsaydın oda geçirmezse zaten geçici dolgu ile kapattıysa içi basınç yapmış olabilir seninkinin.
Yıllar önce başıma gelmişti sabah kendimi işyerine zor atmıştım o dolgu sökülünce ağrı geçiyor hemen .Hatta ben bundada yine öyle olursa diye korktumm ozaman sivri bişeyle onu çıkartırsın demişti dün.

Geçmiş olsun umarım ağrın geçer.

tek seansta bitirdi dolguyuda yaptı yani geçici dolgu filan değil anladığım kadarıyla ama o dolgunun orda olmasınada alışamadım.sanki ordan o dolguyu çıkarsam rahatlıycakmışım gibi hissediyorum.resmen sızlıyo damağımda bişey atıyo sanki ya.inşallah geçer hemen

tek seansta bitirdi dolguyuda yaptı yani geçici dolgu filan değil anladığım kadarıyla ama o dolgunun orda olmasınada alışamadım.sanki ordan o dolguyu çıkarsam rahatlıycakmışım gibi hissediyorum.resmen sızlıyo damağımda bişey atıyo sanki ya.inşallah geçer hemen
Basınç yapıyo içten demekki sen sor bi druna canım.ıltihapmı yaptı acaba..
Tamamen kapadıysa öyle yapmaması lazım bir iki gün daha bekle aynıysa git bence

cuma günü gittim doktora apse yapmış dişim antibiyotik başladı içebildiğin yere kadar iç şişi inmezse son çare çekicez dedi dtrum cumadan beri kllanıyorum çok şükür daha iyiyim.yüüzmünde şişi indi daha rahat yemek yiyorum.yaptıracak olan arkadaşlar çok dikakt etsin bu iltahap olayına gerçekten çok büyük sıkıntı çektim...

Ben 2. seansa bu sabah gittim .Kanalları yine açtı temizledi hiç bir acım olmadı şuan uyuşukluğumda geçti çok şükür rahatım.Yemek bile yiyebiliyorum acı olmuyor o dişimde.Haftaya ptesi yine temizleyip tedaviyi bitiriyor ve kalıcı dolgu yapıp kapatıyor .
cubish sana çok geçmiş olsun canım iltihap yaptığını tahmin etmiştim senin dişinin .yoksa iltihaplıykenmi tedaviye başlamıştı.nerde yaptırıyorsun canım sen.?

Ben 2. seansa bu sabah gittim .Kanalları yine açtı temizledi hiç bir acım olmadı şuan uyuşukluğumda geçti çok şükür rahatım.Yemek bile yiyebiliyorum acı olmuyor o dişimde.Haftaya ptesi yine temizleyip tedaviyi bitiriyor ve kalıcı dolgu yapıp kapatıyor .
cubish sana çok geçmiş olsun canım iltihap yaptığını tahmin etmiştim senin dişinin .yoksa iltihaplıykenmi tedaviye başlamıştı.nerde yaptırıyorsun canım sen.?

çok saol canım.ben istanbul ağız ve dişte yaptırdım.bilmiyorumki iltihaplı olduğunda ben hissediyodum ağzıma geliyodu yani ama gittiğim zaman bi sıkıntım yoktu.ben hissetmedim apseli olduğunu ama işlemi yaparken görülebilecek bişeymi acaba bu onu bilemiyorum.doktorumun bunu fark etmesi gerekiyormuydu acaba?:uhm:

arkadaslar bugun kanal tedavisine baslandi
matkap gibi birseyle oydular ,icine sinir öldürücü ilac koyup ve alciydi sanirim alci yaptilar
bir hafta sonraya randevu verdiler

simdi soze sormak istediklerim var

- bugun ne yemeliyim ,ne kadar süre sonra birseyler yemeliyim

-haftaya disimde hangi islemler yapilacak (bazilari ucu ince ignelerle sinirler cekilcek cok agrili falan yazmislar ,bu dogrumu gercekten ? )

canım dişinin içine koydukları sinir öldürü ilaç değil bildiğim kadarıyla geçiçi dolgu. Benim tedavim geçeli epey oldu. Ne kadar süre sonra yemek yemeye başlayabileceğini doktoruna sorsaydın keşke. Aslında onun söylemesi lazımdı. Ben hatırlayamadım şu an. Ancak çok sıcak ve çok soğuk gıdalardan kaçınman gerektiğini hatırlıyorum. Haftaya yapılacak işlemler dişinin durumuna göre değişir. Belki tedavi daha sürecektir belki de dolgusu yapılıp sonlandırılacaktır. Evet ucu ince iğnelerle sinirler toplanıyor ama zaten anestezi altında yapılmıyor mu tedavin? Anestezi altında bir acı hissetmen mümkün değil. Eğer anestezi kullanılmadıysa(benim ilkokulda bir kanaltedavimde kullanılmamıştı) zaten sinirlerin o duruma uygun ve acı çekmeyeceksin demektir. Yalnız sinirler alındıktan sonra dolguyla kapatılmadan önce oradaki mikropların ölmesi için bir ilaç sıkıyorlar. O zaman biraz canın yanabilir açık söylemek gerekirse. Ama o da kısa süreli ve dayanılmayacak bir ağrı değil. Zaten tedaviden kaçış yok. Aksi daha büyük acılara neden oluyor sonuçta. Korkuyla gitme. Karnını sıkma. Rahat ol:KK1:

çok saol canım.ben istanbul ağız ve dişte yaptırdım.bilmiyorumki iltihaplı olduğunda ben hissediyodum ağzıma geliyodu yani ama gittiğim zaman bi sıkıntım yoktu.ben hissetmedim apseli olduğunu ama işlemi yaparken görülebilecek bişeymi acaba bu onu bilemiyorum.doktorumun bunu fark etmesi gerekiyormuydu acaba?:uhm:
Tabiki muayene de farketmesi gerekiyordu kii ben bile üsteleyerek sordum hemen başlıyomusun iltihap yokmu diye :sinifsinif: Yok dedi ..Öyle başladı yani.dr mutlaka anlardı yani bunu belki işlemden sonra iltihap oluştu :1no2:
arkadaslar bugun kanal tedavisine baslandi
matkap gibi birseyle oydular ,icine sinir öldürücü ilac koyup ve alciydi sanirim alci yaptilar
bir hafta sonraya randevu verdiler

simdi soze sormak istediklerim var

- bugun ne yemeliyim ,ne kadar süre sonra birseyler yemeliyim

-haftaya disimde hangi islemler yapilacak (bazilari ucu ince ignelerle sinirler cekilcek cok agrili falan yazmislar ,bu dogrumu gercekten ? )
Geçmiş olsun öncelikle...Benim dr um herzaman yolcularken aynı şeyleri hep tekrar eder durur gerçekten çok iyi bir dr.tanıdığım olduğu için değil herkese öyle gerçekten.Aslında drunun söylemesi gerekiyordu sana olacak olmayacak herşeyi...
Uyuşukluk geçene kadar sıvı şeyler iç, ama yeme , aşırı bir ağrı sızı yaparsa 1 haftayı beklemeden hemen gel diyo her seferinde bana...
Benimde şimdi 2. seans bitti.Dişin içini açıp çürükleri temizliyorlar canım öncelikle ..
Sonra kanallara ince uçlu iğne gibi aletlerle giriyorlar diş köküne kadar açıyorlar orayı...sinirleri yok ediyorlar.Sonrada ilaç koyup geçici dolguyla kapatıyorlar.Senin alçı dediğin o sanırsam ..
2 hafta yine aynı işlemi yaptı bana.İlk uyuşturmadı bir kanala girdi ağrı varmı diye sordu yok dedim hiç duymuyorum bile ikinci kanala girince beynime vurdu acı
hemen uyuşturdu röntgen çekti o kanala baktı yine aynı işlemi yaptı ..Sinirleri tam ölmemiş oranın.Tabi uyuşturunca hiç bir ağrı acı hissetmedim.sonrasındada ağrı olmadı.
Bir anlık acıydı ...Uyuşturunca hiç bişey duyulmuyor merak etme.Bir an önce bitsede kurtulsak hepimiz :lepi:

arkadaslar yorumlar icin tesekkürler
üc seans oldu gidiyordum kanal tedavisine
taaki ücüncü seansta disimde apse olusmus ve apseli oldugu halde inatla disimi cekme karari almadi doktor
antibiyotik bile vermediler bebek emziriyorum diye
ehh sonuc ne oldu iltihap beynimi ve kulagimi kaybedercesine agriyla saplaninca solugu doktorda aldim
igne vurup actilar temizlediler kapadilar
ama en yuksek dozda hap aldigim halde agri tam gaz devamdi
gece nöbet doktoruna gittik ve dogumdan sonra hayatimin en ama ennn aci gecesini yasadim
iki cm bile kapatamadigim agzima hayvanca girisen bir doktorla karsi karsiyaydim
tek hatam disimin agrimasi ve gece onu tatli uykusundan uyarmakti sanirim
igne bile vurmadan gecici dolguyu cekmeye calisti ve acidan bayildim
ölüyorum sandim
ve orayi terkettim sabaha kadar agriyi cektim ve bugun doktoruma gittim son kez yine temizlemeye calistilar ve kapadilar
ama iki saat icinde uuyusturucu etki gidince beynim delinmeye basladi ve bu kanal tedavisi sendromu BUGÜN BENIM ICIN BITTIIIII VE DISIM CEKILDI

Kanal tedavisi, dişin merkezindeki küçük, iplik benzeri dokunun, yani dişözünün (pulpa) çıkarılmasıdır. Kanal tedavisi endodonti branşı altında bir uygulamadır. Endodonti kelime olarak dişin içi anlamındadır. Bu tedavide dişin kronundaki pulpa odası ve kökü içerisindeki pulpa kanalları hedef alınır.

Kanal tedavisi pulpa(sinir, kan, lenf damarlarını içeren dişin içindeki yumuşak tabaka)nın hasar gördüğü durumlarda uygulanan bir tedavi şeklidir. Önceki yıllarda hastalanmış yumuşak diş tabakasıyla karşılaşıldığında tek çözüm çekim iken, günümüzde bu dişleri tedavi etmek mümkündür. İçerlerinde bulunan ve dişin beslenmesini sağlayan; sinirler, kan ve lenf damarları temizlenir. Temizlenen bölgeler dolgu maddesiyle kaplanır böylelikle dişin kaybolan fonksiyonu geri kazandırılır.

Kanal tedavisini gerektiren bir çok durum vardır. Bunlardan en belirgin olanı büyük ve çok ilerlemiş çürüklerdir. Çürük minede başlamış tedavi edilmediği için ilerleyerek dişin sinirlerine kadar ulaşmıştır. Kanal tedavisi gerektiren diğer durumlardan bazıları da; pulpaya kadar uzanan kırıklar, ani sert gelen darbeler, eski kötü dolgular, dişeti hastalıklarıdır.

Sebep her ne olursa olsun pulpa zarar görmüş, bir enfeksiyon oluşmuştur. Tükrük içindeki bakteriler pulpada çoğalmış, bir baskı ve ağrı hissi oluşturmuşlardır. Devamında pulpanın ölümüyle de diş etrafındaki kemiğin kaybı sözkonusudur.

Kanal tedavisinde zamanlama oldukça önemlidir. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa hasarlı dişin kurtarılabilme şansı o kadar artar. Ağrı hemen kesilir ve enfeksiyonun yayılma riski azalır. Tüm dişhekimleri kanal tedavisi eğitimi alırlar ve tedaviyi rutin olarak uygularlar. Ancak bazı durumlarda hastalar endodontistlere (kanal tedavisi dalında uzmanlık yapmış diş hekimlerine) sevk edilebilirler.

Öncelikle şu bilinmelidir ki, doğal dişin yerini hiç bir yapay diş tutmaz. Dolayısıyla doğal dişlerimiz tedavi ederek son noktaya kadar korumalıyız. Dişlerimizden biri hastalandığında en bilinen koruma yöntemlerinden biri de kanal tedavisidir. Kanal tedavisi hasar görmüş dişlerin korunmasında yardımcıdır.

2-3 haftadır nerdyse hergün dişçiye gidiyorum ne cektim..
kanal tedavisi olurken herhangi bi acı yok. daha sonra da bende fazla daynamayacgım kadar şiddetli bi agrı olmadı Allah'a şükür. Ama agzının içi apacı oluyo. 3 köklü dşimi yatırdgım gece hiçç uyuyamamştım su içemiyordum acı geliyordu ne ymek ne bişe ya agzımda ki tükürük bile acı yutkunamıyordum ne feciydi. snra tekrar gittim normal dedi senn agzında cok kuvvetli ilç var dedi o dişmde en büyüğmş zamnla gecer dedi ve gcti. smdi kaplamalarını da oldum. cuma günü üst kaplamaların provası var.. bi bitseydi şu dişlerim bilmiyorumkismile

geçen sene sağ azı dişim 2 ay öncede sol azı dişim kırıldı
hemen dr gidip dolgu yaptırmadığım için kanal tedavisi şart olmuş
bugün başladık tedaviye....korkudan altıma edecektim nerdeyse :bbo:
Allahtan doktorum çok nazik davrandı...ilk günü atlattım 5 gün sonraya tekrar randevu verdi
acı duyacam diye çok korktum ama hiç korktuğum gibi olmadı eyvahedigeldismile hatta uyuşma hissi çok hoşuma gitti kaydirigubbakcemile3 bazen piskopatlığımda tutuyor hani aklinialirimsmile
neyse salı günü tekrar gidecem
şimdilik acil olan dişimle başladı dr... anestezik etki geçti..tedaviye başlamadan önceki ağrı var sadece
birde ağzımı çok ayırmışım çenem ağrıyor -tatlicadiarzu- yoksa adammı asıldı çeneme bilemiyorum yani korkudan altıma etmediğime şükrettim o ara hiçbişeyin farkında değildim :kedi:

kanal tedavisi yaptıranlar memnunmusunuz
yoksa eskisini ararmıyım...
kurtuluyum şu işten başka bişey istemiyorum yaa :sinifsinif:

ay maşallah diyim kendime, neler çekmişsiniz?? :1shok: geçen hafta 2 kanal yaptırdım gık demedim yav. çok pahalı bi doktora gidiyorum alakası varmı acaba :S

bacılar bi de kanal tedavisi illa 2 seansta mı oluyo? daha gidicem doktora ama bana kanala bişi yapcaz demedi hiç??

çok şükür bugün bitti dişlerim en son olarakta temizledi inci gibi oldu dişlerim maşallah :nazar:

hiç acı çekmedim ...korkulacak bişey yokmuş
fiyatıda çok uygun eşimin amcasının oğlu pazarlık etti arkadaşı olduğu için onunla gittik
3 köklü 2 dişe kanal tedavisi + temizlik 250 tl ye yaptırdıkguclubacismile

bacılar bi de kanal tedavisi illa 2 seansta mı oluyo? daha gidicem doktora ama bana kanala bişi yapcaz demedi hiç??

benim ilk kırılan dişim problemli olduğu için 3 seans sürdü
yeni kırılan dişimde hemen gittiğim zaman kaybetmediğim için 1 seansta bitti
toplamda 1 ay sürdü 4 seans .her hafta salı günü gittim

benim soldaki köpek dişime kanal tedavisi yapıldı,doktor çivi gibi bir tane birşey taktı ,onun yanındaki azı dişinde de dolgu var ,kanal tedavisi yapılan dişim sanki çürümüş gibi siyahımsı olmuş ama ağrım yok,elleyince bide fırçalayınca sızlıyor gibi,acaba sizce dişimi çekeceklermi yoksa tekrar kanal tedavisimi yaparlar :S

Son düzenleme:
X