Kapalılık açıklık

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bazı gruplar için belki böyledir ama Türkiye'de yaşıyoruz. Heterojen bir toplumuz. Ben açığım, 10 yakın arkadaşım varsa 7si tesettürlü. Ya sizin çevrenizde bir problem var ya da dümdüz sizinle arkadaş olmak istemiyorlar, bunu dini yargılama olarak algılıyorsunuz

Ben norm fazlası olduğum için imam hatip lisesinde görevlendirilmiştim bir dönem. Orada alan dersi öğretmenleri benimle de pek muhabbet etmemişlerdi. 😐 Ama onun dışında öyle bir ortam görmedim. Çok samimi olduğum, evime girip çıkan bir arkadaş grubum var. Üçü kapalı, aralarında bir tek ben açık. Böyle bir genelleme yapılamaz. Bahsettiğiniz istisnai bir durum.
İmam hatipte bedenci açık bir hoca vardı. Orada bir erkek hoca o hocaya niye etekle geliyor, burası İmam Hatip düzgün gelsin diye kadına laf etmiş. Kocası ağzını burnunu kıracaktı. Zor zaptetmişler😁😁

Açıktan kastettiğim şu ben ve arkadaş çevrem fazla açığız yetişme yerlerimiz istanbul izmir gibi eşim bile söylemiştir bir ortamda seni tanımasam ilk dikkat kesileceğini kişi sen olursun diye bu mu acaba batıyor önyargıyla yaklaşılıyor bunu merakediyorum
Çok muhafazakâr ailede nasıl bu kadar açık olabildin

Şuan bulunduğum şehir küçük ve kapalı bayanların çoğunlukta olduğu bir yer bu kadar uçurumu ben buraya gelince farkettim çünkü

Bazı küçük şehirler böyle, dışardan gelenleri aralarına almıyorlar, aşırı muhafazakarlar öyleler böyleler ... öğretmen veya asker eşi varsa onlarla arkadaşlık et derim kanka.

Bazı gruplar için belki böyledir ama Türkiye'de yaşıyoruz. Heterojen bir toplumuz. Ben açığım, 10 yakın arkadaşım varsa 7si tesettürlü. Ya sizin çevrenizde bir problem var ya da dümdüz sizinle arkadaş olmak istemiyorlar, bunu dini yargılama olarak algılıyorsunuz
Dini yargılamak için söylemedim giydiğim mini etekten yaptığım makyajdan sebep mi diyorum bu da bir nevi önyargı çünkü dümdüz istenmesem kimse tarafından istenmezdim ben gözlemimi söyledim sadece

Ben tesettürlü değilim. Her telden arkadaşım var. Mevzu kafanın üstü değil, içi.
Çok uç noktalardaysanız belki o sebeple pek yaklaşmıyorlardır herkesin kendi tercihi. Ben böyle bir dışlanma hissetmedim kimseyi de dışlamadım.

Açıktan kastettiğim şu ben ve arkadaş çevrem fazla açığız yetişme yerlerimiz istanbul izmir gibi eşim bile söylemiştir bir ortamda seni tanımasam ilk dikkat kesileceğini kişi sen olursun diye bu mu acaba batıyor önyargıyla yaklaşılıyor bunu merakediyorum

Yasam tarzlariniz örtüsmüyorsa sohbetin fazla ileri gitmedigi normal🤷🏻‍♀️

Bazı küçük şehirler böyle, dışardan gelenleri aralarına almıyorlar, aşırı muhafazakarlar öyleler böyleler ... öğretmen veya asker eşi varsa onlarla arkadaşlık et derim kanka.
Tam da kastettiğim buydu İstanbul'da kapalı arkadaşım oldu samimi ama küçük şehirlerde bunu gözlemleyemiyorum anlatmak istediğim buydu ama yine önyargılı yorumlarla karşılaştım

Tam da kastettiğim buydu İstanbul'da kapalı arkadaşım oldu samimi ama küçük şehirlerde bunu gözlemleyemiyorum anlatmak istediğim buydu ama yine önyargılı yorumlarla karşılaştım
Benim de İstanbul da ve bir çok şehirde tesetturlu arkadaşlarım çok var.
Mesela ben de konya da uyum sağlayamadım. Hala da sebebini çözemedim. Oluyor bazen çok da şey yapmamak lazım.
Herkes kendini olduğu gibi kabul edenle görüşsün bence.

İnsanlar büyükşehirlere göre yazmışlar, benim de dinle pek aram yok ama tesettürlü arkadaşım var din konularına girmeyi zaten sevmem, saygılı da davranırım problem olmaz. Ama bazı küçük yerleri yaşayan bilir, yobazlık, dedikodu, apacaip kafalar, dışardan gelenleri kabul etmeme .... dediğim gibi yaşayan bilir küçük yer yazınca anladım. Ben de ilkokuldayken 1 yıl kadar yaşadım hayatımın en bayık ve kötü yılıydı.

Benim de İstanbul da ve bir çok şehirde tesetturlu arkadaşlarım çok var.
Mesela ben de konya da uyum sağlayamadım. Hala da sebebini çözemedim. Oluyor bazen çok da şey yapmamak lazım.
Herkes kendini olduğu gibi kabul edenle görüşsün bence.
Ya da belki biraz nasip mi diyeyim artık her yerde çiçeklenememek gibi

Merhaba konuya giriyim ben açık bir kadınım bir o kadar da ailem kapalı muhafazakardır. Son zamanlarda gözlemlerim en azından kendim ve birkaç arkadaşım için söyleyeyim kapalı kadınların çok olduğu ortamlarda açık bayanları aralarına almak istemediklerini farkettim konuşmak selam alıp vermek değil kastettiğim ileri arkadaşlık ve dostluk olarak söylüyorum. Herkes tabi aynı değil ama arkadaş çevreme baktığımda hepsi açık. Kapalılara asla önyargılı değilim iletişim kurmaya çalışıyorum ama bir yerden sonra kendi gibileriyle daha samimi oluyorlar yakın bir arkadaşım bir kapalı bayanla arkadaş olmuştu ilerletmeye çalşıyordu sırf onun için hazırlık yapıyordu dışarıya davet ediyordu bir baktık ki o kişi kendi gibi başka arkadaşlarıyla hikayeler atıyor vs arkadaşımda çok üzüldü bu duruma. Gözlemlemeye ve sorgulamaya başladım ben de sizin de bu durum için gözlemleriniz oldumu acaba dediğim gibi herkes bir değil herkes aynı da değil şuan karşılaştığımız örnekler bu yönde
İnsan belli bir yere kadar düzeyli bir arkadaşlık kurabilir ama ilerletip kanka olmaya gerek yok ki zaten bu da pek mümkün değil. Ben şimdi kapalı bir kadınla nereye kadar aşırı iyi arkadaş olabilirim? Benle pub'a gelmeyecek, benle ve erkek arkadaşlarımla muhtemelen denize giremeyecek benim sosyal ortamımda ona rahatsızlık verecek düşünceler duyabilecek falan filan. Herkes kendi hayat gorusune uygun arkadaşlar edinmeli. Saygı filan inan ki bir yere kadar oluyor biyerde geriliyo ipler. Arkadaşın kendini niye ezikliyo anlamadım istemiyosa güle güle dicek yani

İnsanlar büyükşehirlere göre yazmışlar, benim de dinle pek aram yok ama tesettürlü arkadaşım var din konularına girmeyi zaten sevmem, saygılı da davranırım problem olmaz. Ama bazı küçük yerleri yaşayan bilir, yobazlık, dedikodu, apacaip kafalar, dışardan gelenleri kabul etmeme .... dediğim gibi yaşayan bilir küçük yer yazınca anladım. Ben de ilkokuldayken 1 yıl kadar yaşadım hayatımın en bayık ve kötü yılıydı.
Evett İstanbul'u örnek vereyim bu kadar bariz uçurum yoktu küçük şehire geldim bi selam kelam yok herkesi kastetmiyorım ama geneli böyle ama kendi aralarında o biçim samimiler e insan hayırdır diyor absürtlüğüm olsa eyvallah hiçbir yer de tutunamam ama öyle de değil

İnsan belli bir yere kadar düzeyli bir arkadaşlık kurabilir ama ilerletip kanka olmaya gerek yok ki zaten bu da pek mümkün değil. Ben şimdi kapalı bir kadınla nereye kadar aşırı iyi arkadaş olabilirim? Benle pub'a gelmeyecek, benle ve erkek arkadaşlarımla muhtemelen denize giremeyecek benim sosyal ortamımda ona rahatsızlık verecek düşünceler duyabilecek falan filan. Herkes kendi hayat gorusune uygun arkadaşlar edinmeli. Saygı filan inan ki bir yere kadar oluyor biyerde geriliyo ipler. Arkadaşın kendini niye ezikliyo anlamadım istemiyosa güle güle dicek yani
Arkadaşımda çok iyiydi o kapalı arkadaşıda iyidi ve sevmişti o kişiyi ben de tanıdım öyle arkadaş olunmayacak bir kız değildi ama arkadaşımla dışarı çıkmak istemiyordu yan yana gözükmek vs bakıyorum ikisi de iyi sebep ne o zaman diye sorguladıgımızda açık olup fazla dikkat çekmesi mi acaba dedik

herkes arkadaş seçiminde özgürdür, sana uzak davranıyorlarsa sende uzaklaş. Belkide muhabbetin sarmıyordur.

Arkadaşımda çok iyiydi o kapalı arkadaşıda iyidi ve sevmişti o kişiyi ben de tanıdım öyle arkadaş olunmayacak bir kız değildi ama arkadaşımla dışarı çıkmak istemiyordu yan yana gözükmek vs bakıyorum ikisi de iyi sebep ne o zaman diye sorguladıgımızda açık olup fazla dikkat çekmesi mi acaba dedik
E öyledir tabii çok düşünecek bir şey yok. Yanında "açık saçık" biriyle görülmek istememis

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X