Karar veremiyorum yardım edin.

4buçuk yıllık bi türlü evliliğe gidemeyen bi ilişkim var. 27 yaşındayız. Sevgilimin evlilik fobisi var ciddi anlamda. Konusu açıldı mı karnına ağrılar girer. Rahatım bozulacak korkusu değil bu psikolojik bi korku bunun altını çizmek istiyorum.
Defalarca ayrılığı denedik ama her seferinde dayanamadık.
birlikteyken çok mutluyuz, birbirimizi seviyoruz, ailesi arkadaşları beni çok seviyor bende onları. Maddi bi problemimiz yok.
şimdi yine aynı süreçteyiz. Düşünmeye karar verdik.
Sevgilim iyi ve sevilen bi insandır. Benimle gönül eğlendirme gibi bi durumu olmadığını belirtmek istiyorum.

Ben bu sefer çekip gitmeyi düşünüyorum. Benim bi iş yerim var. Onu kapatıp her şeyi, 12 yıldır yaşadığım şehri geride bırakıp ailemin yanına gitmeyi düşünüyorum.
Bu süreçte istihareye de yattım ancak rüyamda mavi ve gri gördüm yani belirsizdi.
Her zaman gittim psikoloğa gittim oda artık konudan bıkmış olacak ki böyle insanlar tanıdığı insanı bırakıp bi anda doğru düzgün tanımadıkları insanla evlenirler diyerek beni daha derin bi üzüntüye boğdu.
Sizce ne yapmalıyım? Bana bi akıl verin nolur..
Sevgilin psikologa gitse?

Gerçekten öyle. Herkes üç ayda bir yılda başkasını bulacakmışım gibi konuşuyor. Halbuki içimdeki yaranın nasıl tamir olacağı kısmı yine bana kalıyor. Çivi çiviyi söker insanı asla değilim.
çivi çiviyi sökse bile kısa bir zaman degil yasadıgınız, insan birine sarılarak uyumaya alıstı mı baska biri oldugu zaman yadırgıyor, kendini kötü hissediyor ve bunların yok olması baskasına alısmanız icin de uzun zaman gerekiyor acıkcası.. bulmasına bulursunuz belki baskasını ama bir iliskiyi uzun sure devam ettirmek cok emek isteyen bir sey, ve butun bu verilen emekleri bir anda silip atmak kolay verilecek bir karar degil. siz iyi dusunun, oturun karsısına acık acık konusun, cocuk mu bu, evlilik fobisi nedir, ya iliskinizi kurtarmak icin gidip tedavi görsün ya da sizi kaybetmeyi göze alması lazım. ki daha once de ayrılmıssınız ama olmamıs, zaten evlilik fobisi diye bir sey literatürde yok bence, herkes daha onceden kötu bir seyler yasamıstır ailesinde, hepsi bizde fobi olsa etrafta sağlam insan kalmazdı. bize kötü seyler anımsatan her seyi kafamıza gore fobi olarak adlandıramayız. ben inanmadım cok buna o yuzden. ama sizi sevmedigini de dusunmuyorum. bence iliskinizi kurtarabilirsiniz. ama bu sekilde sizi de oyalamasın yani. kurtarmaya da gönlü yoksa zamanınızı almasın

çivi çiviyi sökse bile kısa bir zaman degil yasadıgınız, insan birine sarılarak uyumaya alıstı mı baska biri oldugu zaman yadırgıyor, kendini kötü hissediyor ve bunların yok olması baskasına alısmanız icin de uzun zaman gerekiyor acıkcası.. bulmasına bulursunuz belki baskasını ama bir iliskiyi uzun sure devam ettirmek cok emek isteyen bir sey, ve butun bu verilen emekleri bir anda silip atmak kolay verilecek bir karar degil. siz iyi dusunun, oturun karsısına acık acık konusun, cocuk mu bu, evlilik fobisi nedir, ya iliskinizi kurtarmak icin gidip tedavi görsün ya da sizi kaybetmeyi göze alması lazım. ki daha once de ayrılmıssınız ama olmamıs, zaten evlilik fobisi diye bir sey literatürde yok bence, herkes daha onceden kötu bir seyler yasamıstır ailesinde, hepsi bizde fobi olsa etrafta sağlam insan kalmazdı. bize kötü seyler anımsatan her seyi kafamıza gore fobi olarak adlandıramayız. ben inanmadım cok buna o yuzden. ama sizi sevmedigini de dusunmuyorum. bence iliskinizi kurtarabilirsiniz. ama bu sekilde sizi de oyalamasın yani. kurtarmaya da gönlü yoksa zamanınızı almasın
Ne güzel anlattınız içimdekileri. Silip atmak kolay olsa keşke. 2013te başlamış bi hikaye bu ... en iyisi kararını verip konuşalım dediğinde ayrılmayalım derse psikolog şart. Ayrılalım derse efeler gibi alıp başı gitmek :)

Korkusu olanlarin evlenmek istedigi kisi karsisina cikinca korkularinin gittigini baska biriyle o korkusunun olmadigini cok gordum ben. Korkuyorum kelimesi bahane.

Ne güzel yazdınız. Hiç farketmedim bi şeyi farkettim şu an. Ben hep onun hayatına adapte olmayı başarabileceğimi düşünürüm. Sanki onu açmak ben taşırım ben kaldırabilirim gibi gelir. Ama hiç onun benim hayatıma ne kadar girdiğini düşünmüyordum. Hatta nasılsa benim ailem uzakta onun için sorunda olmayacak diye bile düşünürdüm. O derece.
Maalesef kadınlara öğretilen bu. Hep erkeğin hayatına göre yaşamak. Kendimizi yetiştirmek veya kendimize yetişmek yetmiyormuş gibi hep başkalarının da yükünü omuzlamamız gerektiği öğretilmiş. Sevgi fedakarlık bir yere kadar ilerleyen şeyler, işin ucunda bunlara değmeyecek bir sonuç varsa büyük kararlar almak şart oluyor. Bazen aklın sesini dinlemek gerekiyor. İleriyi düşünün, en az pişmanlıkla yaşamınıza devam etmeye çalışın. Ömür boyu mutsuzluk çekmektense kısa bir süreliğine yıkılmaya izin vermek lazım. Umarım sizin için en doğrusu olur.

Annesi babasının boşanma süreci çok korkunç olaylarla dolu. Ve hem anne tarafı hemde baba tarafında akrabalarında çok fazla boşanma var.
Bence bu saydıklarınız mazeret olamaz, siz inanmışsınız ama nasıl inandınız ... bu adamın sizinle evlenmek gibi bi sorunu olabilir ... malesef sizden ayrılınca başkasını bulup evlenmeyeceği ne malum.. çok böyle örnek var.. neden bu kadar seviyorum diye köle oldunuz orasını anlayamıyorum... sanki siz bir birey değilsiniz işyerini onun için mi açtınız o olmazsa kapatıp gitme fikri dışardan bakılınca çok aciz ve saçma..

bende evlilikten korkuyorum aynı evde yaşarım ama asla evlenmem ne yani hayatıma alacağım insanı sevmeyeceğim anlamına mı gelir bu, oğlana iyilik olsun diye çekip gidin bence evlilik diye ölen insanlar içimi ürpertir hep.

4buçuk yıllık bi türlü evliliğe gidemeyen bi ilişkim var. 27 yaşındayız. Sevgilimin evlilik fobisi var ciddi anlamda. Konusu açıldı mı karnına ağrılar girer. Rahatım bozulacak korkusu değil bu psikolojik bi korku bunun altını çizmek istiyorum.
Defalarca ayrılığı denedik ama her seferinde dayanamadık.
birlikteyken çok mutluyuz, birbirimizi seviyoruz, ailesi arkadaşları beni çok seviyor bende onları. Maddi bi problemimiz yok.
şimdi yine aynı süreçteyiz. Düşünmeye karar verdik.
Sevgilim iyi ve sevilen bi insandır. Benimle gönül eğlendirme gibi bi durumu olmadığını belirtmek istiyorum.

Ben bu sefer çekip gitmeyi düşünüyorum. Benim bi iş yerim var. Onu kapatıp her şeyi, 12 yıldır yaşadığım şehri geride bırakıp ailemin yanına gitmeyi düşünüyorum.
Bu süreçte istihareye de yattım ancak rüyamda mavi ve gri gördüm yani belirsizdi.
Her zaman gittim psikoloğa gittim oda artık konudan bıkmış olacak ki böyle insanlar tanıdığı insanı bırakıp bi anda doğru düzgün tanımadıkları insanla evlenirler diyerek beni daha derin bi üzüntüye boğdu.
Sizce ne yapmalıyım? Bana bi akıl verin nolur..
Öncelikle psikoloğunu değiştir
İkinci olarak önemli kararlar için rüyaları referans alma
Üçüncü olarak ayrılık iş kapatma vs gibi radikal kararların tümünü birden alma. İşlerin bozulursa daha cok bunalırsın.
Ya işini kapat sonra ayrıl ya da işine devam et hemen ayrıl ama sehit iş değişikliği ilişki bitirme vs aynı anda yapamaz elemana geri dönersin.
Evlilik olmazsa olmazı ise bence bu cocuk için fazla cabalama.
Ya da cocuk Bi uzmana görünsün belki basit bir cözümü vardır. Bu da bir ihtimal.

Psikoloğun dediğini ben diyecektim, ağzımdan almış. Sizden ayrılır, 6 ay sonra bir bakmışsınız evlenmiş. Bu hikayeler hep böyle bitiyor maalesef.
Travması varsa terapi alsın.
Siz de onu beklemeyin eğer evlenmek istiyorsanız. Harcadığınız yıllar elinizde arkasından bakakalırsınız. Zamanla değişecek bir durum yok ortada.

Bence siz değil onun bir uzmana görünmesi lazım eğer bunu çözmek istiyorsa .Kaldı ki evlenmek istemiyorsa da zorla olucak birşey değil .Bir noktada kabullenmek lazım .

Bu konuda seven insan evlenmekten Korkmaz diyenlere asla katılmıyorum benim de hayatımda 5 yıldır erkek arkadaşım var onu seviyorum ama evlenmekten bende çok korkuyorum erkek arkadaşınızla normal zamanda gayet mutluymuşsunuz konu sizi yeterince sevmemesi dğril evliliğin kendisine olan bakış açısı evlenince herşey değişecek eskisi gibi mutlu olamayacağız belki de diye düşünebilir ki demişsiniz ailesi boşanmış çevresi boşanmış ki bende bundan çok korkuyorum düzenimin bozulma hissi evlenince karşı tarafın değişebileceği gerçeği ki burda da gayet görüyoruz açılan konularda erkeklerin değiştiğini o yüzden bence bi psikoloğa yönlendirin birlikte terapi alın

Ne güzel anlattınız içimdekileri. Silip atmak kolay olsa keşke. 2013te başlamış bi hikaye bu ... en iyisi kararını verip konuşalım dediğinde ayrılmayalım derse psikolog şart. Ayrılalım derse efeler gibi alıp başı gitmek :)
8 yıllık ilişkimiz vardı. Etrafımdaki kötü evliliklerden dolayı evlilik fobim vardı. Eşim rest çekip çocuk istediğini söyleyince paşa paşa çeyiz bakmaya başladım😂 2 ayda nişan düğün kına yaptık 1. Yılımızda çocuğumuz olmuştu😬 onu kaybetme korkum evlilik korkumun önüne geçti çok aşıktım çünkü. Aksi şekilde davranan insanın sevdiğine inanmıyorum

sizin değil de sevgilinizin durumu düzeltmek için psikologa gitmesi gerekmiyor mu bu durumda?
korkmuyordur diyemem ama eğer sizi gerçekten seviyor ve korkuyorsa terapiyle bunun düzeleceğini düşünüyorum.
eğer bunun uğruna hiç düşünmeden sizi kaybetmeyi göze alıyorsa o zaman zaten bitirin

Erkek arkadaşınız bence sizinle evlenmeye cesaret edemiyor dönüp bir bakın ilişkinize sürekli tartıştığınız aynı konu var mı?

X