Karar vermemde yardımcı olur musunuz?

Merhabalar öncelikle çok geçmiş olsun. Ameliyat konusunda en sağlıklı bilgiyi doktorunuzdan alırsınız diyeceğim ama biliyorum ki onlar bu konuda yönlendirme yapmak istemezler. Çevrenizdeki ve medyadaki örnekleri iyice inceleyin ameliyattan önce. Bir de zaten vücudunuzda bazı sorunlar olduğunu söylüyorsunuz acaba bunlar bir sorun teşkil eder mi mutlaka birkaç farklı branş doktorundan öğrenin bence.

Metabolizmam sıfıra yakın demişsiniz ama ameliyatın da mantığı neticede iştahı kesip -daha doğrusu mideniz küçüldüğü için yiyemeyerek- kilo verdirmesidir. Yani normal şartlar altında irade gösteren bir insan ameliyat olmadan da kilo verebilir. İrade göstermenin ne kadar zor olduğunun farkındayım, gösteremeyen bir insan olarak yazıyorum bunları.

Son olarak annem kendimi bildim bileli kilolu bir insan oldu. Biz onu hep böyle kabul ettik onun çirkin olduğunu hiç düşünmedik. Hiçbir zaman zayıf bakımlı bir kadın görünce keşke benim annem olsaydı demedim. Sizin çocuklarınız da böyle demeyecekler, belki ergenlikte görünüşe çok önem verdikleri bir dönem böyle düşünebilirler ancak bunu da kişisel algılamayın. Düşünülmesi gereken en önemli mevzu yaşlanma ile birlikte kilo vermenin çok zorlaşması almanın daha kolay hale gelmesidir. Bu sebeple müdahale etmezseniz yıllar içinde daha çok kilo alma olasılığınız yüksek. Bu da zaten hareketlerin yavaşladığı, bacakta dizlerde vs. bir takım problemlerin başladığı yaşlarda insanlara yük olmak anlamına gelebilecektir. Belki yük olduğunuz insanları rahatsız etmez ancak bu durum sizi rahatsız edebilir.

Sonuç olarak ameliyatı denemeden önce öz eleştiriyi yapıp irade konusunda zayıflıkların olup olmadığını iyice gözlemlemek gerekir bence. Neticede ameliyat da size yedirmeyerek kilo verdirecek.

Sağlıkla..

Teşekkür ederim yorumunuz için. Yeşillik çok severim maydonoz limon yeşilçay bunlar rutinim artık. Doktorum uzun süre sağlıklı beslendiğim içim metabolizmamın kendini durduğunu söyledi çünkü komik gelebilir ama az besleniyormuşum
İyi de bu durumda ameliyatın size nasıl faydası olabilir? Bu ameliyat mideyi küçültüp daha az besin alabilmesi için yapılıyor. Siz ısrarla çok az yediğinizi söylüyorsunuz. Bu durumda doktor neden bu ameliyatı size önerdi?

Zor bir durum ancak şu var ki çevremde ameliyat olanların çoğu zamanla eski kilolarına dönüyorlar, yaşam tarzı değişmeden kilo verilmiyor maalesef. Uzun ve sabırlı bir programla bazı şeyleri düzeltmek mümkün özellikle tip 2 diyabette yaşam tarzı değişikliği olumlu sonuç veriyor. Hayatınızda değişiklik yapma iradeniz varsa bu riski alın derim. Eşinize gelince böyle görmüş, sevmiş şimdi beğenmemezlik ediyorsa çok şey derim de akşam akşam edebimiz bozulmasın... Sağlığınızla ilgilenin bırakın ne hali varsa görsün
Evet size katılıyorum yaşam şekli değişmeden dünyanın en iyi cerrahı en iyi ameliyatı yapsa nafile önce yeme bozukluğunu düzeltmek gerekiyor.Maalesef bu tip insanlarda ciddi irade sorunları var yemezlerse açlıktan öleceklermiş gibi düşünüyorlar oysa öyle değil.Çok yakınımda biri de obezite ve yemeği görünce o kadar hızlı yiyor ki sanırsınız 5 dk içinde yemese biri gelip o yemeği sonsuza kadar alacak.Ameliyatlar iradeyle devam ettirilecek şeyler.Umarım iyi sonuç alır konu sahibi.

Tup midede mide kucultulmuyor mu?
Bilmedigim icin soruyorum.
Sayet oyleyse siz zaten az yiyormussunuz.Daha da mi az yiyip vereceksiniz?Nasil vereceksiniz o kiloyu ?
Surecinizde bir mantik hatasi var ama nedenini cozemedim.
1.58 boya 98 kilo olup gunde ortalama 14-15 bin adim atan ve saglikli beslenen birinin kilo verememesi oturmuyor kafamda.

Merhaba ben 55kg verdim30 geri aldım halen öyle 3 aşağı 5 yukarı devam kilolar midem halen ameliyattan öncesi kadar büyük değil bunu biliyorum ama 1 porsiyonda yiyebiliyorum hareketsiz ofis ortamı da olunca aldım haliyle
Ömer beyi bilmiyorum ilk zamanlardaki doktoralrı bilirim şuan nerdeyse tüm Genel Cerrahlar yapıyor
İnanın ameliyat kişiden kişiye göre çok değişiyor çok korkarak giripte korktuğum kadar değilmiş diyeni de çok duydum birde bn 11 sene önce hemde devlet hastanesinde oldum şimdi çok daha iyi imkan lana ameliyat malzemesi bilgi herşey vs..
bnm şansım Koray Tekin gibi bi hocaya ameliyat olmaktı maalesef ben sonrasında değerlendiremedim yoksa mükemmel bir hekim kendisi
Evet bu ismi duydum ama hala burda mı bilmiyorum. İnstagramda falan görüyorum hergün binlerce kişi bu ameliyatı oluyor ama ben cesaret edemiyorum nedense umarım bende iyiki olmuşum derim ileride

Hiç bir cocuk annesini çirkin bulmaz böyle yapıp kendini sakin üzme.
Eşin ayıp etmiş ama şöyle düşün el oğlu de geç. Sende sana nasılsa öyle ol .
Anneniz haklı ufak risk te olsa kötü bir durum.
Aidin salihin öğrencileri var diplomalı Dr lar , isyerleri var. Mutlaka araştırıp beslenme şeklinden değişim yapıyorlar. Hastalıkların geçip gidiyor Allahin izniyle. Ve belli aralıklarla tahlil yapıp kontrol altına alabiliyorlar.
Ölümden başka herseyin çaresi var . Sen kendine inan umudunu kaybetme çabala araştir . Hersey olur.
Lütfen eşini takma kafana üzülme. Kızının herseyisin kendini boşuna yipratiyorsun.
Bu arada başın sağolsun.
Bence sen çok güzel kalpli, güzel yüzlü, harika bir anne , hoşgörülü bir eşsin. 💜
Çok teşekkür ederim ❤️ Güzel mesajlarınız mutlu ediyor beni. Araştıracağım dediğiniz ismi

Tup midede mide kucultulmuyor mu?
Bilmedigim icin soruyorum.
Sayet oyleyse siz zaten az yiyormussunuz.Daha da mi az yiyip vereceksiniz?Nasil vereceksiniz o kiloyu ?
Surecinizde bir mantik hatasi var ama nedenini cozemedim.
1.58 boya 98 kilo olup gunde ortalama 14-15 bin adim atan ve saglikli beslenen birinin kilo verememesi oturmuyor kafamda.
Cerrahinin amacı daha çok diyabeti kontrol altına almak. Önceki mesajlarımda da biraz açıkladım. Hem dirençten dolayı hemde kullandığım ilaçlarım zaten yavaşlamış olan metabolizmamı daha da yavaşlatması. İnşallah olursam tüm ilaçlardan kurtulabilirim bu beni sevindiriyor ama cerrahi olunca korkuyorum işte

Merhabalar öncelikle çok geçmiş olsun. Ameliyat konusunda en sağlıklı bilgiyi doktorunuzdan alırsınız diyeceğim ama biliyorum ki onlar bu konuda yönlendirme yapmak istemezler. Çevrenizdeki ve medyadaki örnekleri iyice inceleyin ameliyattan önce. Bir de zaten vücudunuzda bazı sorunlar olduğunu söylüyorsunuz acaba bunlar bir sorun teşkil eder mi mutlaka birkaç farklı branş doktorundan öğrenin bence.

Metabolizmam sıfıra yakın demişsiniz ama ameliyatın da mantığı neticede iştahı kesip -daha doğrusu mideniz küçüldüğü için yiyemeyerek- kilo verdirmesidir. Yani normal şartlar altında irade gösteren bir insan ameliyat olmadan da kilo verebilir. İrade göstermenin ne kadar zor olduğunun farkındayım, gösteremeyen bir insan olarak yazıyorum bunları.

Son olarak annem kendimi bildim bileli kilolu bir insan oldu. Biz onu hep böyle kabul ettik onun çirkin olduğunu hiç düşünmedik. Hiçbir zaman zayıf bakımlı bir kadın görünce keşke benim annem olsaydı demedim. Sizin çocuklarınız da böyle demeyecekler, belki ergenlikte görünüşe çok önem verdikleri bir dönem böyle düşünebilirler ancak bunu da kişisel algılamayın. Düşünülmesi gereken en önemli mevzu yaşlanma ile birlikte kilo vermenin çok zorlaşması almanın daha kolay hale gelmesidir. Bu sebeple müdahale etmezseniz yıllar içinde daha çok kilo alma olasılığınız yüksek. Bu da zaten hareketlerin yavaşladığı, bacakta dizlerde vs. bir takım problemlerin başladığı yaşlarda insanlara yük olmak anlamına gelebilecektir. Belki yük olduğunuz insanları rahatsız etmez ancak bu durum sizi rahatsız edebilir.

Sonuç olarak ameliyatı denemeden önce öz eleştiriyi yapıp irade konusunda zayıflıkların olup olmadığını iyice gözlemlemek gerekir bence. Neticede ameliyat da size yedirmeyerek kilo verdirecek.

Sağlıkla..
Evet haklısınız teşekkür ederim

Yağ, tuz, unu azaltın hatta unu tamamen hayatınızdan çıkarın. Yağı da sağlıklı yağlarla değiştirin. Bol sebze bol yürüyüşle mutlaka kilo verirsiniz.

Fakat bu süreçte sabır ve irade çok önemli.

Cerrahinin amacı daha çok diyabeti kontrol altına almak. Önceki mesajlarımda da biraz açıkladım. Hem dirençten dolayı hemde kullandığım ilaçlarım zaten yavaşlamış olan metabolizmamı daha da yavaşlatması. İnşallah olursam tüm ilaçlardan kurtulabilirim bu beni sevindiriyor ama cerrahi olunca korkuyorum işte
Peki diyabet diyetinize dikkat etmediginiz zamanda mi sekeriniz yuksek ?

Ameliyat esnasında mideyi küçültmek dışında bişey dahamı yapılıyor?Diyabeti nasıl kontrol altına alıyorlar?siz insülinmi kullanıyorsunuz tam olarak diyabetiniz tip kaç yada derecesi vs ne?

Bence yanlış yerdesiniz, az yiyerek metabolizmanızı küstürmüşsünüz. Bu konuda diyetisyen bir şeyler önermedi mi?

Bana kalırsa ameliyat yerine aynı parayı spor hocasına/koçuna verin ama çok çok iyi bir tane olsun. İkinci olarak düzenli ve düzgün şekilde metabolizmanızı çalıştırmak için kardiyo egzersizleri yapmalısıız mutlaka. Bunu hocaya danışıp yapın, neden derseniz azla başlayıp süreyi uzatarak gitmelisiniz. Bir de kiloluysanız dizlere ve eklemlere çok yüklenmeyen şeyler yapmanız gerekiyor, misal tempolu yürüyüş yapın ama 30dk yapın zayıfladıktan sonra 45dkya çıkın.
Bence kilo işini bir süreliğine unutun, mideyi kestirmeyi de erteleyin çok profesyonel bir spor koçu bulun kesinlikle. Çocuğum öyle mi düşünür diye asla düşünmeyin , 85 yaşındaki anneannem hem diyabetik hem kilolu ama hepimizin başının tacı :KK200: Kocayı mocayı da boşverin eloğlu işte sizin sağlığı düşünmez siz düşünceksiniz. Moral bozmayın, spor ayakkabıları giyin vınlayın:)

Ameliyat esnasında mideyi küçültmek dışında bişey dahamı yapılıyor?Diyabeti nasıl kontrol altına alıyorlar?siz insülinmi kullanıyorsunuz tam olarak diyabetiniz tip kaç yada derecesi vs ne?
Tip 2 yim insülini sadece gebelikte kullandım şuan hba1c değerimde yüksek dikkat etmeme rağmen. Ameliyatın çeşitleri var bağırsağa direk geçişi sağlayan vs o sebeple diyabette düzelme sağlıyorlar

Az yiyorum derken neler yiyorsunuz mesela bir gününüzü yazar mısınız? Yeterince kaliteli lif ve protein var mı mesela?
Mesela bugün örnek menümü yazayım
Sabah bir haşlanmış yumurta zeytin peynir yeşillik (domates maydonoz dereotu reyhan ve çiğ biber) ve bir dl tam hatıllı ekmek
Öğle bir küçük kepçe çorba tavuk sote ve yoğurt (çorba olduğu için ekmek yok pilav vs tüketmiyorum)
Akşamı biraz önce yedim bol yeşillikli salata fasülye yemeği ve cacık
Aralarda yeşilçay ve su içiyorum
Ben genel olarak sebzeyi çok seviyorum zaten
Nöbet usulü çalışıyorum bu hafta diyetisyenle ilerledik nöbete gideceğim zaman sabahları uyuyorum o zaman kahvaltıyı öğlen yapıp ara öğünde yapıyorum ve hergün yürüme bandında 30-40 dk yürüyorum sıfır kaçamakla 200 gr vermişim :))) sorun nerde bende bilmiyorum artık. Diyetisyen ödem için bitkisel bir hap verdi onu da kullanmama rağmen ödemin azalmamış dedi

Tiroid ilaçla düzelen bir rahatsızlık değilmi
Kiloyada sebep oluyor
Diyet ve tedaviyle tiroidtende kurtulabilirsiniz
Belkide tiroid tedavi olmadığından kilo veremiyorsunuz
Saydığınız rahatsızlıklar kilo vermeye engel değil
En fazla bir iki ay veremezsiniz sonrası çorap söküğü gibi gelir
Ayrıca sağlıklı bir diyetle metabolizma hem hızlanıyor hemde gençleşiyor
Kilo veremiyorum diyenlere çok inanasım gelmiyor
Heleki çok kiloluysanız ayda rahat 5 gider

Evet genelde yüksek ilaçlarımı almazsam az bile yesem daha da yüksek oluyor
Tam tahıllı ekmek iki kaşık pilav ve sütlü tatlılar hatta bir süreliğine meyveyi dahi çıkaracaksınız
Yani bi nevi karatay uygulayacaksınız o zaman
Meyve ve ekmek şekeri yükseltir
Bunları kestiğiniz zaman şekeriniz düşer
Eşimde obez ve ona uygulattım bu diyeti gayet güzel verdi
Ayrıca bir tanıdık bu mide ameliyatını oldu çok kilo verdi ve sonrasında tekrar aldı hepsini
Yaşam tarzınızı tiroid ve şekeri düzeltmezseniz tekrar eski halinize dönersiniz

Kendimi bildim bileli kilolu bir insan oldum hep. Bunun dezavantajları hep karşıma çıktı. Gerek sosyal ortamda gerek iş hayatında hep ezildim. Kilo alımım tamamen genetik ve fizyolojik kronik hastalıklarımdqn kaynaklı. Geçtiğimiz kasım ayında doktor hem diyabeti dengelemek için hemde kilo vermem için bir çeşit zayıflama iğnesi vermişti ama o da bende işe yaramadı. Ve cerrrahi önerdi. Artık kendi kendine zayıflaman çok zor bir ihtimal dedi.

Sorun ne diyecekseniz ameliyatın risklerinden çok korkuyorum. Kısa vadede kaçak, emboli, %2 bile olsa ölüm riski vs var. Uzun vadede ise mide ters dönebiliyormuş veya daralma olabiliyormuş (bunun tedavisi yok denecek kadar zormuş). Kısaca korkuyorum. Çok korkuyorum hatta. Kendi kendime diyet spor neler neler denedim ama yok metabolizmam sıfıra yakın olmuyor. Troid, diyabet ve ekstra kalp rahatsızlığım var. Kilom artık bu rahatsızlıklarımı da zorluyor.

Doktor bu ameliyatla diyabetin tedavi olabileceğini söyledi. Ama bundan beş veya altı sene önce ameliyat olup tekrar kilo aldığını veya kilo almasa da diyabetin geri geldiğini söylüyorlar.

Ameliyatın eksi yönleri var. Artı yönleri ise dediğim gibi hastalıklarıma olumlu etki etmesi durumu da var. Küçük bir oğlum var. 3 yaşında. Onu düşünüyorum ona bakıp bakıp üzülüyorum. Benim gibi bir annesi olduğu için kendimi suçluyorum. Sağlıksız kilolu çirkin bir annesi var. Beni o seçmedi. Ama ben %2 lik bi ihtimal dahi olsa onu hayatta yalnız bırakma ihtimalini göze alamıyorum. Bu şekilde de bir yere varacağım yok. Kendimi çaresiz hissediyorum….

Bu arada eşim ameliyat olmamı istiyor ama annem istemiyor. Yakın zamanda babamı ve abimi kaybettik. Bu yüzden korkuyor. Bir yandan eşim olmasanda olur ben seni böyle gördüm sevdim demiyor ona içerliyorum. Zayıf biriyle olmak istiyor belliki…

Sizi bu kadar rahatsız eden bir ameliyatı olmak zorunda değilsiniz beden sizin karar sizin.Oğlum,eşim ,annem ...vs kimseyi düşünmeyin.Gerçekten siz ne istiyorsunuz bu önemli öncelikle.Ama kilonuz özgüveninizi çok etkilemiş, söylemlerinizden öyle anladım.Eşinizin zayıf biriyle birlikte olmak istemesi sizin yorumunuz,eşinizin değil. Hep kiloluymuşsunuz ne mecburiyeti vardı da evlendi sizinle? Belli ki seviyor işte sizi olduğunuz gibi.Düşündüğü şey sağlığınız bence onun da ,sonuçta kilonuz sağlık sorunlarınızı da perçinlemiş.
Ameliyata da tek bir doktor ile karar vermeyin en yakın üniverste hastahanesine de danışın.Bu ülkenin ünversite hastahanelerine güvenim sonsuz.Şahsen ben sağlığım konusunda onlar ne derse gözüm kapalı yaparım.
Kilo alımının psikolojik nedenleri olduğunu okumuştum.Geçmişteki bir travma ...Çoğunlukla cinsel travmalar...Bir utanç ya da taciz benzeri şeyler.Böyle bir öykünüz olup olmadığını düşünün bulursanız Barış Muslu'yu bir araştırın sonuçta bir zararı yok bir alternatif.
Geçmiş olsun

X