Karatay: "Vücudunuza girdiği an cin gibi olursunuz"

Caddy

Guru
Pro Üye
28 Mart 2012
8.170
2.001
Her dediği olay olan Prof. Dr. Canan Karatay, çocuklar için tavsiyelerde bulundu. Detaylar haberimizde…
canan_karatay.jpg

Çocukların paketlenmiş suni yiyecekleri asla tüketmemeleri gerektiğini söyleyen Karatay, günümüz çocuklarının hareketsiz yaşadığına dikkat çekerek, “Saatlerce bilgisayar başında kalmak beyinleri dumura uğratıyor, çocuklar hareket etsin” şeklinde konuştu. Öğrencilere şekeri hiçbir zaman önermediğini söyleyen Canan Karatay, şekerin beyni beslemediğini söyledi.

Zihinsel performans için şeker yerine kahveyi öneren Karatay, “Çocuklar, Türk kahvesini şekersiz olmak şartıyla istedikleri kadar içebilir. Kahve çok güçlü bir antioksidandır. Şeker beyinde tahribat yapar, Türk kahvesi onu düzeltir, cin gibi yapar” ifadelerini kullandı.

“Çocuklarınıza paça verin” diyen Karatay, sözlerine şöyle devam etti:

“Çocukları bunlara alıştırmamız lazım. Sarısıyla doğal köy yumurtası, yağıyla doğal kuzu eti yemeleri lazım. Çocuklara paça vermek de çok önemli. Büyüme çağındaki çocukların köy tereyağı yemesi de çok önemli. Bunların içinde çocukların büyüme çağında çok ihtiyaçları olan kalsiyum, protein, mineral, vitamin, omega 3 ve bütün yağlar bulunuyor. Bu yağlar ve çocukların büyüme çağında ihtiyacı olan A, D, E ve K vitaminleri vücuda girdiği zaman çocuklar cin gibi oluyor."

Sağlıklı kuruyemişlerin önemine değinen Karatay, “Fındık ve fıstıkta doğal karbonhidrat, yağ, protein, mineral ve vitaminler vardır. Fındık, fıstık doğanın vitamin ve mineral kaynağıdır” diyerek çocuklara önerdi.

Kuru baklagillerin doğal karbonhidrat içerdiğini hatırlatan Karatay, okul kantinlerindeki hazır yiyeceklerin çocukların sağlığına zararlı olduğuna vurgu yaparak, kantinleri sağlıklı hale getirmenin zor olmadığını söyledi. Prof. Dr. Canan Karatay, "Kantinlerde doğal, günlük sebze ve meyveler bulunabilir, çocuklara onlar sunulabilir. Sağlıklı, doğal süt, fındık ve fıstık da sunulabilir. Anneler, okula giderken çocuklarının ceplerine, çantalarına fındık, fıstık, bir de ayran, ev yapımı yoğurt koysun. Çocuklar ev yoğurdunun içine ceviz koyup kaşıklasın. Kantinlerde pakete girmiş yiyecek bulunmasın. Ceviz, omega 3, D vitamini çok önemli, beyni geliştirmek için. Roma İmparatorluğu zamanında ruh hastalarına ceviz yediriliyordu, beyinlerini geliştirmesi için" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Gıdagündemi

Daha anne karnındayken oğluma faydası dokundu paçanın işkembenin ne içiyordum beee off misss :)) evde kuzu inciği pişirip suyunu içiriyorum şimdilik oğluma

paça çorbası kadar sevdiğim bi çorba var mı :kk77::kk77:

Daha anne karnındayken oğluma faydası dokundu paçanın işkembenin ne içiyordum beee off misss :)) evde kuzu inciği pişirip suyunu içiriyorum şimdilik oğluma
Hamilelikte sirke kullanılabiliyor mu peki? Ben işkembe hastasıyım ama bol bol sirke olacak içinde :)

İşkembeyi, kelle-paçayı sirkeli sarimsakli sosu olmadan içebilen var mıdır acaba?

Kahve mi??? Hemde türk kahvesi, oldu sonra çocuk kalp krizi geçirsin

İşkembeyi, kelle-paçayı sirkeli sarimsakli sosu olmadan içebilen var mıdır acaba?
Var ama o kişi ben değilimmm. İşkembe hala içemiyorum, kelle paça da uzun yıllar içemedim ıykk oluyordum, son birkaç yıldır zorlayarak, bu soslar ve baharatlar eşliğinde içiyorum.

"Hemde Türk kahvesi" derken, işlenmiş ürün olan kahveleri daha mı salıklı buluyorsunuz? Bu arada Prof. Karatay, kalp doktorudur.
Bir çocuk için kahvenin ne türü olursa olsun sağlıklı olamaz. Evet bu bayanın bir doktor olarak yaptığı açıklamarı çok üzücü buluyorum

Bir çocuk için kahvenin ne türü olursa olsun sağlıklı olamaz. Evet bu bayanın bir doktor olarak yaptığı açıklamarı çok üzücü buluyorum
"Hem de Türk kahvesi"deyince, "Türk kahvesi en zararlı olan" gibi anlaşılıyor. Oysa ki tercih edilmesi gereken türler, Türk kahvesi ve filtre kahvedir. Büyükler içinde, küçükler içinde diğerleri zararlıdır.

Canan teyzemiz sayesinde annem 10 kilo verdi. kolestrolü bitti, ilaç kullanmıyor artık. çok seviyorum bu kadını

"Hem de Türk kahvesi"deyince, "Türk kahvesi en zararlı olan" gibi anlaşılıyor. Oysa ki tercih edilmesi gereken türler, Türk kahvesi ve filtre kahvedir. Büyükler içinde, küçükler içinde diğerleri zararlıdır.
Hayır canım benim kastım türk kahvesinin mesela bir Latte macchiato dan daha sert olmasıydı.

X