Kardeşim hiçbir şey yapmıyor

rumuz08

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
23 Mart 2023
4
1
Merhaba hanımlar. Sitede yeni uyeyim umarım doğru yere yazıyorumdur..
Sorun kız kardeşim. gerçekten HİÇBİR ŞEY YAPMIYOR hiçbir şey yapmadan tüm gün telefona bakıp yatıyor. 11. sınıf ne ders çalışıyor ne evde bize yardım ediyor. Okulu öğlenci okula gitmeden önce okula gideceğim bahanesiyle 9 10da uyanır üstünü başını giyinir odayı dağıtır 12de çeker çıkar. Peşini ya ablası ya anası toplayacak kendi toplayamaz. Akşam yok okuldan geldim yorgunum diye ne bir sofra kurar ne mutfak toplar.. Gider odaya 12 1e kadar telefona bakar arkadaşlarıyla konuşur topladığım odayı dağıtır. Ödevler dersler sınavlar hak getire seneye 12 olacak sınav umrunda değil.Bir de 6 yaşında kız kardeşim var ortanca kılıklı sürekli dağıtıyor, çok hareketli.Ben üni okuyorum okullar uzaktana geçti biliyorsunuzdur o yüzden sürekli evdeyim.ama bölümüm çok ağır ve daha kendime yetişemiyorum bir de bunlar çıkıyor başıma. Ne yapacağımı şaşırdım.bağır çağır bir işe yaramıyor bir kulağından girer öbüründen çıkar. Bir şey dediğimizde ders konusu veya yardım vs hemen tersler bağırır kavga çıkarır. E bu evin tek kızı da ben değilim bir yere kadar, o sürekli yatsın sen çalış olmuyor yardım falan edesim gelmiyor zaten işim başımdan aşkın. Bu sefer annem üzülüyor söyleniyor bana da kızıyor. Takmayayım anneme yazık diyorum ama olmuyor yapamıyorum. Akıl verin lütfen

Son düzenleme:
ben bu konuda yüzde yüz anne babayı suçlu buluyorum
anne baba coxuklar arasında tarafsız kalmak kendisi kötü olmamak için asla net adımlar atmıyor hep bir tarafı diğerine eZdırıyorlar.
o evde yaşıyor ise evin kuralları olmalı ve buna uymalı.
yaşadığınız sorunlar genel olarak şimdiki gençlerin davranış biçiminden kaynaklı , çoğu kardeşiniz gibi.
inanılmaz ötesi bencil bir nesil yetişiyor

Tek söyleyebileceğim çocuklar sorumluluklarını yerine getirmiyorsa onun yükü diğer çocuğa binmemeli.

Kardeşinize bağırıp çağırmak, kardeşlik ilişkinizi zedelemek yerine annenize elinizden gelen işleri söyleyin, fazlasına zaman ve güç yetiremediğinizi anlatın.

Yorulsalar da zorlansalar da gerisi annenizin ve babanızın problemi.

Okurken kafasına terliği geçirdim :KK70: Şaka bi yana kuzenimde böyle ve ne yazık ki bizim ki 27 yaşında. Emin ol bu daha kötü :) Ama varış geliş anne babanız öğretmez bir sınır koymazsa sizin kardeşinizde sonsuza kadar böyle tembel yaşayacak. Arkadaşları çağırsa koşa koşa gider, enerjisi yükselir, evine gitse ev işi bile yaparlar ama kendi evlerinde asla ailesine acımazlar. Bazen köyden diğer kuzenim geliyor yediği yemeğin tabağını bile alıp koymaz. Hemen telefona sarılır. Valla ben kızıyorum ister küssün ister darılsın. Zaten gelen kimseye iş yaptırmam normalde ama böyle ye iç yat modunda bir akrabam oldu mu da yapılmayacak işi bile veriyorum. Yapmak zorunda zira bi daha gelmez zaten :) Bu iş anne babanızda bitiyor dediğim gibi sizi ciddiye almıyorlardır ama ceza verecekler gerekirse.

Dağıttığı odasını toplamayın. Aynı odada kalıyorsanız hepsini tıkın bi köşeye. Seni iyi anlıyorum. Kız kardeşimle aynı odayı paylaşıyorduk. O okuyordu ben çalışıyordum. Odanın kapısından yatakların üstüne kadar heryer defter kitap dolu olurdu. Bir gün çıldırdım hepsini bir araya topladım. Değişti mi dersin değişmedi 😀 evli hala öyle

Anneniz ne diyor bu durumda?neden tüm yük sizin üstünüzde.sen de öğrencisin sonuçta en azından odasını toplasa dağınık bırakmasın diye uyarmıyor mu?benim 11 ve 14 yaşında iki kızım var onların böyle yapmasına izin vermiyorum.
Annem de rahatsız bu durumdan. Ev işlerinin çoğu annemde yanlış anlaşılmasın... Çok söyledi çok konuştu kardeşimle ama artık yaşı yüzünden saldı o da

Dağıttığı odasını toplamayın. Aynı odada kalıyorsanız hepsini tıkın bi köşeye. Seni iyi anlıyorum. Kız kardeşimle aynı odayı paylaşıyorduk. O okuyordu ben çalışıyordum. Odanın kapısından yatakların üstüne kadar heryer defter kitap dolu olurdu. Bir gün çıldırdım hepsini bir araya topladım. Değişti mi dersin değişmedi 😀 evli hala öyle
Aynı odadayız.valla ben de tıkıştırıyorum bazen ne varsa dolabına :KK70:

Annenizin kuramadığı dengeyi maalesef siz ne bağırmak ile ne de güzel konuşma ile yapamazsınız.
Konuyu annenize iletmeniz ve çözümü ondan beklemeniz gerekiyor.
Kimse sizi dinlemiyor ise sizde görmeyin yani eşyaları dağınık pis vs ise aynı şekilde alıp dolabına koyun.
Yemekte ise herkes tabağını kaldırıp makineye koysa iş biter. Paylaşımı baştan yapılmamış evde işiniz zor.

Siz neden topluyorsunuz ki, aynı odada misiniz? Kendinize bir alan yaratın, birakin kalanını b.k götürsün,niye kizin arkasını toplayasiniz ki?
Ayrıca 6 yaşındaki kardeşe 'ortanca kilikli' niye diyorsunuz,alt tarafi 6 yaşında. Evi mi supursun kız, ne yapsın?

Siz neden topluyorsunuz ki, aynı odada misiniz? Kendinize bir alan yaratın, birakin kalanını b.k götürsün,niye kizin arkasını toplayasiniz ki?
Ayrıca 6 yaşındaki kardeşe 'ortanca kilikli' niye diyorsunuz,alt tarafi 6 yaşında. Evi mi supursun kız, ne yapsın?
Ortanca kılıklı dediği yardım etmeyen değil mi ben öyle anladım 😀

Annenizin kuramadığı dengeyi maalesef siz ne bağırmak ile ne de güzel konuşma ile yapamazsınız.
Konuyu annenize iletmeniz ve çözümü ondan beklemeniz gerekiyor.
Kimse sizi dinlemiyor ise sizde görmeyin yani eşyaları dağınık pis vs ise aynı şekilde alıp dolabına koyun.
Yemekte ise herkes tabağını kaldırıp makineye koysa iş biter. Paylaşımı baştan yapılmamış evde işiniz zor.
aileler bu denge işinde son zamanlarda cidden çok kötüler
bence eskiden böyle değildi.

Ortanca kılıklı dediği yardım etmeyen değil mi ben öyle anladım 😀
Yardım etmeyen zaten ortanca kardeş..küçük de ortanca kilikli
Bir de 6 yaşında kız kardeşim var ortanca kılıklı sürekli dağıtıyor, çok hareketli.
Konu sahibi aynı yaprak dökümü fikret gibi..herkes keyfinde aleminde . Ama kendisi hem mutsuz hem gereksizce tüm sorumluluğu almış, bu yüzden insanlara bileniyor.
Oysa biraz salsa , o da keyfine baksa sorun çözülecek

Küçük olduğunun farkındayım ama en azından oyuncaklarını kıyafetlerini evin yüzünden kaldırabilir diye düşünüyorum :KK43: ya da sorumluluklarını öğrensin diye gözüme batıyor bilemedim :KK43:(((((

Ben bu tarz sorumlulukların sonradan kazandırılmasının zor olduğunu düşünüyorum.

Okul öncesi dönemden başlayarak, yaşa uygun sorumluluklar verilmeli.

Kardeşlerinizin ilerde sizi sevmesini ve saymasını istiyorsanız onlara anneleri gibi davranmayın. Sorumluluk öğretmek anne babanın işi ablanın değil . Siz kendi payınıza düşeni yapın ne eksik ne fazla

siz üniversiteyi bitirince başarılı bir meslek hayatınız olacak doğal olarak ve muhtemelen de aynı eğitim ve gelir seviyesinde biriyle evleneceksiniz. annenizden aldığınız ev düzeni sorumluluk yemek içmek vs ister tek yaşayın ister evlenin hayatınızı kolay idame ettireceksiniz. ortanca kardeşiniz ise muhtemelen okul kazanamayacak ve sorumluluk duygusu olmadığından ilişkilerinde de başarısız olacaktır. siz sıkılmayın herkes hayatta ne ekerse onu biçer. annenize yardım etmeye devam edin. en küçük kardeş daha yaşı küçük olduğundan rol model olarak sizi almasını sağlayın. ileride gıpta ile bakılan siz olacaksınız. sorumluluk çok önemli. millet günde 6 saat üniversite sınavına hazırlanıyor enayi mi ileride doğru düzgün yaşayabilmek için.

Peki neden sadece size yükleniliyor bu kadar ? Bekarken benim annem de öyleymis simdi diyor ki yapmasaydım yan yatan da bir bir tarafıni yırtan da bir en büyük cocuğa hep en büyük sorumluluk verilir aa sen ablasın denir öyle yanlış ki.Kardesiniz de annenizin babanizin disiplinsizliginden yüz bulmuş.

siz üniversiteyi bitirince başarılı bir meslek hayatınız olacak doğal olarak ve muhtemelen de aynı eğitim ve gelir seviyesinde biriyle evleneceksiniz. annenizden aldığınız ev düzeni sorumluluk yemek içmek vs ister tek yaşayın ister evlenin hayatınızı kolay idame ettireceksiniz. ortanca kardeşiniz ise muhtemelen okul kazanamayacak ve sorumluluk duygusu olmadığından ilişkilerinde de başarısız olacaktır. siz sıkılmayın herkes hayatta ne ekerse onu biçer. annenize yardım etmeye devam edin. en küçük kardeş daha yaşı küçük olduğundan rol model olarak sizi almasını sağlayın. ileride gıpta ile bakılan siz olacaksınız. sorumluluk çok önemli. millet günde 6 saat üniversite sınavına hazırlanıyor enayi mi ileride doğru düzgün yaşayabilmek için.
Oyle mi dersiniz? Ya da konu sahibi hep calismaya ezilmeye alistigindan oyle devam edecek. Ortanca kız da hep prenses olmaya devam edecek. Zengin bir koca bulup süslenip gezecek. Konu sahibinin sorumlulukların altında kalmaya devam edecek 🤷‍♀️ bu devirde boyle malesef

X