Kardeşim için endişeleniyorum çok mu takıntılıyım

Ee nolur ki yapsa?
Sokağa mı atacaksınız böyle bir şey olsa, sahip çıkarsınız
Anneniz sizden daha rahat
Karşınızdaki çocuk değil ki bir birey.
Kendi hayat tercihi buysa yapar
Dünyanın sonuymuş gibi takmışsınız kafaya
Kimse üzmesin kardeşimi, zarar vermesin bana yeter
Her zaman da yanında olurum bekar, evli fark etmez canım ciğerim o benim
Ben hep yanındayım ne olırsa olsun. Ama babamın vereceği tepkiler beni korkutuyor hep. Destek alacağım teşekkür ederim.

Niyetiniz iyi olabilir ama davranışlarınız düşünceleriniz korkunç. Ne demek ona güvensem mi ayırsammı?!? Anası değilsiniz babası değilsiniz. 18 yaşında genç kadın. Rahat bırakın insanları.
Henüz 18 değil. Annemin babamın haberi yok ve oblara yalan söylüyor her seferinde. Bana gerçeği söylüyor ama bir şey olursa diye korkuyorum işte.

Size ne yahu ? Yani işim gücüm yok kardeşim biriyle seks yapıyor mu diye niye tüm gün düşüneyim,gerçekten düşünen var mı ? En fazla bir abla olarak ''ne yapacaksan yap ama bilinçli davran hayatında'' gibi öğütler verebilirsiniz.Hayat onun,sizin seçtiğiniz yolu seçmeyebilir,bu onu yanlış biri yapmıyor.

Ayrıca her gün ağlamak falan nedir ? Bariz takıntı olmuş sizinki.
Evet bence de takıntı olduğunu kabul ediyorum. Destek alacağım.

Sakin olun, imkanınız varsa psikolojik yardım alın hatta takıntı olmuş bu durum sizce çünkü. Durup durup her gün ya olursaya ağlamak normal değil. 1 ay sonra reşit oluyor kız kardeşiniz. Siz kendi doğrunuzu anlatırsınız ama hayat onun hayatı.
Evet orası öyle. Gereksi bir paranoya ve koruma içgüdüsüyle yaklaşıp ona ben zarar vereceğim böyle giderse. Bu tavırlarımı bırakacağım.

Ne olur cevaplayın kardeşim 18 yaşına girecek 1 ay sonra. Seneye üniye başlayacak. Sevgilisi de öyle. 1 senedir beraberler. Aklımda sürekli kötü düşünceler var. İşte yok ileriye giderler mi, fotoğraf atar mı, hamile kalır mı her şeyi paranoyak gibi düşünüyorum. Bu arada bazen evine gidiyor ama evde annesini olduğunu söylüyor. Onu karşıma aldım ve sakın pişman olacağın bir şey yapma ablacım annesi yokken gitme kendini koru erkeklere güven olmaz kim olursa olsun dedim. Napacağımı bilmiyorum. Aileme anlatsam babam çok sinirli hayatını mahveder onun. Annem çok üzülür. Ama sanırım annem olduğunun farkında sesini çıkarıp bir şey sormuyor. Başına bir şey gelse tüm yük benim omzumda gibi hissediyorum. Onun yaşlarında benim de sevgilim vardı ama ben gerçekten kendimi korudum ve hala da onla beraberim ona güvensem mi ayırsam mı offf. Bu arada telefonunu karıştırdım cinsel içerikli hiçbir şey bulamadım. Ama çok korkuyorum bir hataya düşer hamile kalır vs. Her gün ağlıyoruö. Hatta her saniye. Artık işlerime odaklanamıyorum.
18 yasına gırecek .Bır seyler hakkında bılgısı vardır .Kendını de korur ınsallah .Şimdiki gencler baya bilinçli bence .Ama ne sen nede bız bılebılırız

Her şey kontrolünüzde değil. Pişman olacaksa da olacak. Buna yapacak bir şeyimiz yok. 🤷🏻‍♀️ Biz doğruları gösterip kenara cekilebiliriz.

Bende erkek kardeş var ve 20 yas civarı bol erkek kuzen. Hepsini tembihledim emin olmadan sevişmeyin diye.🤷🏻‍♀️ Ben de kızlardan gelecek kötülükleri düşünmek zorundayım. Dedim sizle sevişip ertesi gün gider tecavüze uğradım derler. Olabilir. 🤷🏻‍♀️
Evet haklısınız. Her durumda endişelencek bir şey bulunur. Ama ben abartıyorum sanırım.

Evet. Sanırım şu an ikilemdeyim. Aileme söylesem mi söylemesem mi. Kendi içimde savaşıyorum.

Kendi obsesyonunu rahatlatmak için kardeşini atacaksın yani arabanın altına.
Bana hiç de değer veriyormuşsun gibi gelmedi.
Bu senin kendi kafanda-kendinle ilişkilendirdiğin bir korku.
Ve onu ailene şikayet ettiğinde dinmeyecek bu sefer başka bir şeye takacaksın daha önce de kabul ettiğin gibi.
Ek olarak da kardeşinin güvenini kaybedeceksin ve aranız bozulacak.
Kendi içini rahatlatmak için başkasının huzurunu bozmaya ne hakkınız var?

Henüz 18 değil. Annemin babamın haberi yok ve oblara yalan söylüyor her seferinde. Bana gerçeği söylüyor ama bir şey olursa diye korkuyorum işte.
1 ayın hesabını mı yapıyorsunuz cidden? Siz de o yaşlarda sevgili yapmışsınız. Siz de büyük ihtimal yalan söylediniz annenize babanıza zamanında.. Bu kadar sıkboğaz ederseniz size hiç bir şey anlatmaz.

Genel hayatımda da çok takıntılı bir insanım kesinlikle psikoloğa gitmem lazım. Ona bir şey olursa kendimi suçlardım çünkü.

Böyle devam ederseniz kardeşiniz hayatındaki her şeyi saklar sizden. Gittiği yerler konusunda yalan söylemek zorunda kalır vs. Emin olun bu şekilde daha tehlikeli.

Ayırmayı bile düşünmüşsünüz, onun yerine bir abla olarak rehberlik yapın. Doğruyu yanlışı güzelce anlatın, tabii onun üzerinde baskı kurmadan.

Napmalıyım peki. Sadece destekçisi mi olmalıyım
sen anca fikir ve tavsiye verirsin alacağı aksiyonu yine kendi bilir
Ama 1 ay sonra 18 olunca hemen reşit mi sayılıyorlar yoksa bir süre daha geçmesi mi gerek ondan tam emin değilim bak...
Kardeşinin bu korkularından haberi var mi?

‘Ne olurda olsun ben senin yanındayım, başımıza ne gelirse gelsin altından beraber kalkarız, bu sebeple hiçbir insanın tehdidine, zorlamasına, istemediğin şeylere boyun eğme, dijital çağ aleyhimize olabilir buna özen göster gerisi hallolur’ deseydiniz daha etkili olurdu.
Ayrıca sevişip sevişmeyeceğine siz değil, kendi karar vermeli.

Haklısınız. Bu saatten sonra sadece destekçi olarak yanında olacağım. Yaptığım gerçekten çok yanlış farkındayım.

Hepimiz bir koruma refleks icinde olabiliyoruz, sizi bu konuda yargilamiyorum. Ama yalnis adimlarla kardeslerimin güvenini kaybedebiliriz ve asıl o zaman kendimizdem uzaklasirlar. Kardesinize güvenin ama en cok ona kendine güvenmesinde destekci olun. Cogu zaman genc insanlar kendinden ödün vererek hatalar yapsalar bunu daha yeterli kadar öz sevgi ve öz saygi hissetmediklerinden yapar. En büyük destek orda lazim aile icinde

Ne olur cevaplayın kardeşim 18 yaşına girecek 1 ay sonra. Seneye üniye başlayacak. Sevgilisi de öyle. 1 senedir beraberler. Aklımda sürekli kötü düşünceler var. İşte yok ileriye giderler mi, fotoğraf atar mı, hamile kalır mı her şeyi paranoyak gibi düşünüyorum. Bu arada bazen evine gidiyor ama evde annesini olduğunu söylüyor. Onu karşıma aldım ve sakın pişman olacağın bir şey yapma ablacım annesi yokken gitme kendini koru erkeklere güven olmaz kim olursa olsun dedim. Napacağımı bilmiyorum. Aileme anlatsam babam çok sinirli hayatını mahveder onun. Annem çok üzülür. Ama sanırım annem olduğunun farkında sesini çıkarıp bir şey sormuyor. Başına bir şey gelse tüm yük benim omzumda gibi hissediyorum. Onun yaşlarında benim de sevgilim vardı ama ben gerçekten kendimi korudum ve hala da onla beraberim ona güvensem mi ayırsam mı offf. Bu arada telefonunu karıştırdım cinsel içerikli hiçbir şey bulamadım. Ama çok korkuyorum bir hataya düşer hamile kalır vs. Her gün ağlıyoruö. Hatta her saniye. Artık işlerime odaklanamıyorum.
Her saniye bunu düşünmek de ilginç.
Kimsenin hayatını kontrol edemezsiniz. Biraz akışına bırakın. Hasta olursunuz böyle.

bu kadar endişelenme, panikleme ve kızı bu kadar sıkma sebebiniz ne? kardeşinize neden güvenmiyorsunuz?
ailenize neyi neden söyleyeceksiniz? (nihal ziyagil gibi oldum :ıslık: )

Annemi gördüm yazılanları okurken sanki.
Lise yıllarımı, üniversite yıllarımı, hepsini mahvetti. Yıllarca atamadım üzerimde bıraktığı etkiyi.
Kardeşlerinizi, çocuklarınızı böyle koruyacaksanız hiç korumayın, sadece kendisini nasıl koruyacağını öğretin.

Ayırsam mı nedir ya?
Konuşmuşsun işte kendini koru diye ablalık görevin o kadar olabilir ancak şu aşamada. Zehir hafiyelik yapmak senin işin değil ki. Özel hayat diye bir şey var.

X