Kardeşim için endişeleniyorum çok mu takıntılıyım

İlk olarak bu takıntı uzman yardımı alın. İkinci olarak kardeşinize bunu yansıtıyorsunuzdur ve sizinle hiççbirşey paylaşmaz. Ona arkadaş gibi olursanız sağlıklı bir iletişim kurarsınız sizinle herşeyi paylaşır. Böylece ona tavsiye verme şansınız doğar. Onun dışında kimsenin sevişmesini engelleyemezsiniz ama aklı başında, eylemlerinin sorumluluğunu alan, kendine zarar verecek insanlardan uzak durabilecek güçlü bir birey olmasına yardımcı olabilirsiniz. Belli ki bu takıntılarınızın ardında ailesel baskılar da var yardım almanız bunlardan da kurtulmanızı daha sağlıklı bir psikolojiye kavuşmanızı sağlar. Takıntılar öldürmez ama süründürür o yüzden ihmal etmeyin.

Ay çok kötüsünüz.
Kardeşinizi rahat bırakın, bir uzmandan destek alın ve kendinize bir hobi bulun.
Bu ne yahu!

Hiç unutmuyorum, kardeşinizden bir ya da iki yaş büyüktüm. Sevgilimin fotoğrafına bakıyordum görüntülü konuşurken ss almıştım (askerdeydi). Üstümde gecelik vardı. Annem odaya girdiğinde zannetti ki ben sevgilime kendimi gösteriyorum 🤷🏻‍♀️ Bir saat bana küs kaldı, gittim yanına “pişman olacağın bir şey yapmıyorsun değil mi” demişti. Sonra kendisine durumu anlattım özür bile dilememişti. Fotoğrafım çekilme tarihini de göstermiştim. Sen beni inandırana kadar kendini inandır demişti.
Yapmayın böyle. Böyle yaptıkça sizden uzaklaşır. Bir şey olursa bile gerçekten anlatmaz. Siz söyleyeceğinizi söylemişsiniz sonuçta.

Ne olur cevaplayın kardeşim 18 yaşına girecek 1 ay sonra. Seneye üniye başlayacak. Sevgilisi de öyle. 1 senedir beraberler. Aklımda sürekli kötü düşünceler var. İşte yok ileriye giderler mi, fotoğraf atar mı, hamile kalır mı her şeyi paranoyak gibi düşünüyorum. Bu arada bazen evine gidiyor ama evde annesini olduğunu söylüyor. Onu karşıma aldım ve sakın pişman olacağın bir şey yapma ablacım annesi yokken gitme kendini koru erkeklere güven olmaz kim olursa olsun dedim. Napacağımı bilmiyorum. Aileme anlatsam babam çok sinirli hayatını mahveder onun. Annem çok üzülür. Ama sanırım annem olduğunun farkında sesini çıkarıp bir şey sormuyor. Başına bir şey gelse tüm yük benim omzumda gibi hissediyorum. Onun yaşlarında benim de sevgilim vardı ama ben gerçekten kendimi korudum ve hala da onla beraberim ona güvensem mi ayırsam mı offf. Bu arada telefonunu karıştırdım cinsel içerikli hiçbir şey bulamadım. Ama çok korkuyorum bir hataya düşer hamile kalır vs. Her gün ağlıyoruö. Hatta her saniye. Artık işlerime odaklanamıyorum.
başına kötü bir şey gelmesin diye endişelenmek tabikide yerinde ama her gün ağlayacak kadar biraz abartmış olmuyor musunuz? ne güzel özel hayatını sizinle paylaşan bir kardeşiniz var her an yanında olamazsınız yapmak istediğini elbet bir gün yapar. Ona verebileceğiniz en güzel tavsiye ne yaşarsa yaşaşın size anlatması gerektiğini, her zaman yanında olduğunuz ve her derdin bir çaresi olduğunu söylemek olur. ergenlik çağındaki gençlere şunu sakın yapma aman dikkat et demek doğru değil bence. yasak olan her şey cazip gelir. önemli olan hatada yapsalar danışabilecekleri birilerinin olduğunu bilmektir.

Düşünsenize 17 yaşında bir genç kızsınız, sevgiliniz var, birlikte üniversite hayalleri kuruyorsunuz.
Ruh hastası ablanız bunlar ya sevişiyorsa diye her gün ağlıyor, işlerine konsantre olamıyor. Üstelik onun da 17 yaşındayken sevgilisi varmış :KK70: :KK70: :KK70:

kafana biraz fazla takıyorsun kardeşin de bir birey düşünebilir böyle şeyleri kendini yıpratma bu kadar kendini düşün

Ne olur cevaplayın kardeşim 18 yaşına girecek 1 ay sonra. Seneye üniye başlayacak. Sevgilisi de öyle. 1 senedir beraberler. Aklımda sürekli kötü düşünceler var. İşte yok ileriye giderler mi, fotoğraf atar mı, hamile kalır mı her şeyi paranoyak gibi düşünüyorum. Bu arada bazen evine gidiyor ama evde annesini olduğunu söylüyor. Onu karşıma aldım ve sakın pişman olacağın bir şey yapma ablacım annesi yokken gitme kendini koru erkeklere güven olmaz kim olursa olsun dedim. Napacağımı bilmiyorum. Aileme anlatsam babam çok sinirli hayatını mahveder onun. Annem çok üzülür. Ama sanırım annem olduğunun farkında sesini çıkarıp bir şey sormuyor. Başına bir şey gelse tüm yük benim omzumda gibi hissediyorum. Onun yaşlarında benim de sevgilim vardı ama ben gerçekten kendimi korudum ve hala da onla beraberim ona güvensem mi ayırsam mı offf. Bu arada telefonunu karıştırdım cinsel içerikli hiçbir şey bulamadım. Ama çok korkuyorum bir hataya düşer hamile kalır vs. Her gün ağlıyoruö. Hatta her saniye. Artık işlerime odaklanamıyorum.
Uzman desteği alın lütfen, en acilinden.
Bunları çoğu kişi düşünebilir normal düşünceler belki amaaa telefonunu karıştırma, sürekli kontrol altında tutmaya çalışma, günlerce ağlama gibi gibi şeyler normal değil.
Birde siz böyle birşey yaşadınız da ondan mı bu kaygı anlayamadım?

kız kardeşiniz afedersiniz kaba tabirle çok mu saf salak bir kız
bide siz hadi ayrıl dediğinizde dinleyecek mi sizce?
bence de yardım alın.. gece gündüz ağlamak nedir ya

Kesinlikle hayır. Benim endişem ikisinin de çok genç olması ve sonuç olarak ilişki bitince bu durum yüzünden kendini kötü hissetmesi ya da korunmadan ilişkiye girmesi bilinçsizce vs.
Anladım ama sen bunun önüne geçemezsin üstüne gidersen amacın ters teper yapmayacaksada yapar

Benim annemde sürekli "kendini koru, uslu kız ol"der 25 yaşındayım arkadaşlarımın yanında bile rencide edici sekilde uyarır, aşırı bunaldım en son annemle kendi rızamla bir sırrımı paylaştığımda 8 yaşında falandım herhalde hiç hatırlamıyorum bile en son hangi sırrımı paylaştım köpeğim olduğunu bile bilmez genede yapacagimi yaptım böyle daha mı iyi oldu ? Hayır. Kardeşiniz muhtemelen birkaç seneye kalmaz sizden her şeyini saklayacak. Kendini koru diyeceğinize istemediğin bir şey yapacak olursa ayrıl diyebilirsiniz ya da ne yaparsan yap ben senin yanındayım destekcinim diyebilirsiniz. Ya da ne olursa olsun sen ona muhtaç değilsin diyebilirsiniz. Bi salın şu gençleri

Ne gelebilir mesela ? Cinselliği o hariç kimseyi ilgilendirmez ablasıda olsan haddini aşma bence.
Diyelim ki ilişkiye girdi kızlık zarı için mi endişeleniyosun?
Ben buna katılmıyorum ya maalesef bence Türkiye şartlarında 21-22 yaş öncesi cinsel ilişki çok erken. Çünkü özellikle kadınlar kafeste büyütüldüğü için neyi istiyor neyi istemiyor ne doğru kiminle doğru bilemiyor akıl başa geç geliyor. Ama ilgilendirir derken bu kısıtlama yapma etme demek değil. Bu konularda onu bilgilendirip yol gösterecek biri lazım

Ben buna katılmıyorum ya maalesef bence Türkiye şartlarında 21-22 yaş öncesi cinsel ilişki çok erken. Çünkü özellikle kadınlar kafeste büyütüldüğü için neyi istiyor neyi istemiyor ne doğru kiminle doğru bilemiyor akıl başa geç geliyor. Ama ilgilendirir derken bu kısıtlama yapma etme demek değil. Bu konularda onu bilgilendirip yol gösterecek biri lazım
Yol göstermekse amaç tabiki ama namus bekçiliğiyse o kimsenin haddine değil diye düşünüyorm konu sahibi açıkladı zaten amacının bekçilik olmadığını

Çok yorar bu düşünceler insanı ve kardeşiniz bu tavrınızın düşüncelerinizin farkındadır bence, size güvenip bir sır vermez zaten farkındaysa ve akıllıysa

X