Kardeşim sizden akıl istiyor (deprem korkusu, okul işleri)

Ne yapsın?

• Okulu dondurup sınava çalışsın

OY: 3 6,4%
  • Korkusunu boşversin okula devam etsin

OY: 44 93,6%

• Ankete Katılan
    47
İyi de sadece bir sene kadar bile çocuğuna şimdi verdiğinden fazla para vermek istemeyen baba cocugunun üni masraflarını sıfırdan onca sene karsilar mi?
Ayrıca Ankara'yı kazanacağı da garanti değil ki. Belki bu anksiyiteler beynini fazlasıyla dolduracak, strese girip odaklanamayacak (ki anksiyite bozukluğu böyle şeyler yapar,bilen biri olarak söylüyorum). O zaman ne özele gönderecek baba kişisi, ne artı bir sene daha para yollayacak.
Yani baştan aşağı saçma bir plan..
1 seneligine fazla para vermeye bile niyeeti olmayan bir baba çocuğa 2-3 4 sene daha bakacak.
Hiç mantıklı değil. Üstelik çoğu arkadaşı para kazanmaya , askere gitmeye evlenmeye falan başlayacak.kiz arkadaşı mezun olup kendi parasını kazanacak.sizinki hala babasindan harçlık alacak.
Depresyon is loading
Katılıyorum, sadece 1 seneye odaklı düşünülerek mantıklı gibi geliyor ama olası negatiflikler hesaplanmıyor.

Açıkçası üzgünüm ama 145 bin iyi bir sıralama değil, 45 olsa derdim kesin kazanabilir ama ben hazır 9 eylüle girmişken bitirsin diye düşünüyorum.

İzmir Buca'da öğrencilerin oturduğu bir sürü yeni bina var. Hem de tınaztepe gibi tam dağın tepesinde. Bornovadan çok daha iyi bir zemin, kaya. 2020'deki depremde yıkımlar hep Bayraklının eskiden tarla olan zeminlerinde oldu. Buca gibi kaya yerlerde binalar hasar bile almadı. O zaman da bucadaydım şimdi de Bucadayım. İzmir içinde taşınmak gibi bir seçenek varken neden şehir değiştiriyor ki? Bornova, Karşıyaka, bostanlı, mavişehir, Bayraklının son dönemlerde gelişmiş yerleri falan yani nerde dolgu, eski tarım arazisi zemin varsa hepsi risk altında. Sahil kenarları da öyle. En güvenli yerler kaya. Bina 99 sonrası kaya zeminde yapılmışsa bu kadar korkmaya gerek yok diye düşünüyorum. Bornovadaki kiraların bucadan daha ucuz olmadığını söylememe gerek bile yok bence
Yurtta kalıyor kardeşim, ev için babamı ikna etmeyi düşünüyor şimdi burdaki yorumları okuyunca. Babam ev tutma fikrine sıcak bakmıyordu çünkü

Katılıyorum, sadece 1 seneye odaklı düşünülerek mantıklı gibi geliyor ama olası negatiflikler hesaplanmıyor.

Açıkçası üzgünüm ama 145 bin iyi bir sıralama değil, 45 olsa derdim kesin kazanabilir ama ben hazır 9 eylüle girmişken bitirsin diye düşünüyorum.
Girmek istediği yer yani gazi inşaat 145k zaten. Sayısalda sıralamalar ea gibi olmuyor, ortalama bir sıralama denebilir bunun için.

Yurtta kalıyor ve eve çıkmak için babamdan destek göremedi. Çalışıp para biriktirme fikrini o da düşündü ama oturduğu yerden hem yks çalışıp hem okul derslerini vermekte zorlanacakken çalışarak nasıl o ağır dersleri verecek bilemiyorum, bu da mantıklı gelmiyor bana. Kaldı ki eve çıkınca karşılaşacağı masrafı ödemenin sürdürülebilirliği yok, izmirde de çalışıp okula devam etse okulu yine uzatmış olacak. Aynı hesap olacak yani geçiş yapmakla
Tınaztepe yerleşkesi tarafındaki yurtlara baksın yer değiştirme için başvursun

Dört sene daha neden baksın onu anlamadım. Kardeşim 3. Sınıf dersleri dahil vermiş olacak. Geçiş yaptığı okulda verdiği dersleri saydıracak. Baştan okumayacak yani
Evet ama üniveriste sınavı Haziran'da. Birkac ay içinde ankarada inşaat mühendisligi kazanacak kadar hakim mi üniveriste sınavı derslerine?
Sonuçta ilk aldığından bile daha iyi bir puan alması lazım.
Bu sene kazanamazsa 1 sene sınava hazırlanacak, okulda kalan 1,5 senesi olacak. Belki izmirdeki tüm dersleri saydiramayacak,yeni üniversitede olan başka 1-2-3. Sinif dersleri eklenecek. Birebir aynı değildir heralde hiçbir üniversite. Tüm kredileri 1,5 senede alıp verebilecek mi? Okula adapte olabilecek mi?
Ne bileyim, kisa bir süreç değil ki.
Ne gerek var, diyesi geliyor insanın.
Bir de herkes mezun olup para kazanmaya, düzenini kurmaya başlayacak. Sizinki hala kazandım mi, kazanamadım mi stresinde.
Ne bileyim, kız arkadaşı mezun olacak cebi para görecek, sizinki hala babadan harçlık alıyor.
Yani değer mi dusunmesi lazım.
Ben olsam
1) kardeşimi psikiyatriye yönlendiririm. Çünkü bana çok tanıdık geldi halleri. ben ilaç kullanarak aştim
2) özel ders vermek, emlakcida çalışmak gibi işler bulsun , parasını kazansın. Kredisini ve Babanın verdiğinin üstüne ekleyip başka bir ilçeye tasinsin. Hayatını komple değiştirecek radikal kararlar alana kadar bu daha mantikli değil mi?

Ailenin yanina gidip bu donemi online tamamladiginda kosa kosa izmire gideceginden eminim ben. Biraz psikolojik yatdimla atlatilabilir

Evet ama üniveriste sınavı Haziran'da. Birkac ay içinde ankarada inşaat mühendisligi kazanacak kadar hakim mi üniveriste sınavı derslerine?
Sonuçta ilk aldığından bile daha iyi bir puan alması lazım.
Bu sene kazanamazsa 1 sene sınava hazırlanacak, okulda kalan 1,5 senesi olacak. Belki izmirdeki tüm dersleri saydiramayacak,yeni üniversitede olan başka 1-2-3. Sinif dersleri eklenecek. Birebir aynı değildir heralde hiçbir üniversite. Tüm kredileri 1,5 senede alıp verebilecek mi? Okula adapte olabilecek mi?
Ne bileyim, kisa bir süreç değil ki.
Ne gerek var, diyesi geliyor insanın.
Bir de herkes mezun olup para kazanmaya, düzenini kurmaya başlayacak. Sizinki hala kazandım mi, kazanamadım mi stresinde.
Ne bileyim, kız arkadaşı mezun olacak cebi para görecek, sizinki hala babadan harçlık alıyor.
Yani değer mi dusunmesi lazım.
Ben olsam
1) kardeşimi psikiyatriye yönlendiririm. Çünkü bana çok tanıdık geldi halleri. ben ilaç kullanarak aştim
2) özel ders vermek, emlakcida çalışmak gibi işler bulsun , parasını kazansın. Kredisini ve Babanın verdiğinin üstüne ekleyip başka bir ilçeye tasinsin. Hayatını komple değiştirecek radikal kararlar alana kadar bu daha mantikli değil mi?
Muhtemelen kazanacaktır sınavı ama dediklerinizin hepsi ihtimal. Kız arkadaşı geç girdiği için henüz birinci sınıfta ama bu zaten bir kriter değil.
Bu ihtimaller nedeniyle kararsızdı zaten sanırım yorumları okuyunca da izmirde kalmayı düşünecektir.
Kontrole götürürüm o ayrı ama yaşananlardan sonra deprem nedeniyle yer değiştirme düşünen insanların tamamının anksiyete vb sorunları olduğunu düşünmüyorum. Kardeşimde de belli konularda hafif kaygılar olabilir ama bu konudaki durum anksiyete falan değil. Bence haklı, olanlara bakılınca.

Girmek istediği yer yani gazi inşaat 145k zaten. Sayısalda sıralamalar ea gibi olmuyor, ortalama bir sıralama denebilir bunun için.
Ea sıralamaları da bu şekilde değildi ki bunlar hep 5 yılın içindeki bozulmalar, arkadaşlarım hep 15 20 k arasindayken mühendislik okudular zamanında, şaşırdım o nedenle. Üzücü.

Derslerini saydırsa dahi sene kaybı olmayacak mı? Yani yine üçüncü sınıf mı olacak? Son sene için bana macera geldİ açıkçası. Mezun olup ankarada iş araması daha gerçekçi olurdu.
Bütün ülke deprem bölgesi. Kaçıp kurtulma durumumuz yok ne yazık ki…

Muhtemelen kazanacaktır sınavı ama dediklerinizin hepsi ihtimal. Kız arkadaşı geç girdiği için henüz birinci sınıfta ama bu zaten bir kriter değil.
Bu ihtimaller nedeniyle kararsızdı zaten sanırım yorumları okuyunca da izmirde kalmayı düşünecektir.
Kontrole götürürüm o ayrı ama yaşananlardan sonra deprem nedeniyle yer değiştirme düşünen insanların tamamının anksiyete vb sorunları olduğunu düşünmüyorum. Kardeşimde de belli konularda hafif kaygılar olabilir ama bu konudaki durum anksiyete falan değil. Bence haklı, olanlara bakılınca.
Herkesin endişe düzeyi arttı ama zaten anksiyite endişe hali değil ki.
Ne zaman ki yaşam kaliteni etkiliyorsa o zaman sorun haline gelir.
Yani, depremden korkmak,binadan endişelenmek - normal kaygi
Bu korku ile okulu bırakmak gibi radikal kararlar almak - kaygı bozuklugu
Şüpheli ilişkiden sonra hamile miyim diye korkmak - kaygı
Kaset testler ve kan tahlilleri negatif çıkıp adet olmana rağmen hala KK'da konu açıp soruyorsan - kaygı bozukluğu
Uçakta korkup strese girip tırnaklarını yiyorsan - kaygı
Bindigin uçakta korkudan dayanamayacak hale gelip 'durun ineceğim' diyip inmek - kaygı bozukluğu.

Yorum yapmam . Gerçekten takip ettiğim yani sözünü önemsediğin uzmanlar İstanbul ve İzmir konusunda yıllardır uyarıyor. Son deprem hepimizin gözünü açtı . Daha dikkatimizi verdik . Ama bilgiler yeni değil .
Şimdi oku çocuğum derim yarın deprem olur vicdan azabı yaşarım . Okuma derim bu sefer deprem olmaz yine vicdan azabı çekerim çünkü eğitimine engel olmuş olurum .

Herkesin endişe düzeyi arttı ama zaten anksiyite endişe hali değil ki.
Ne zaman ki yaşam kaliteni etkiliyorsa o zaman sorun haline gelir.
Yani, depremden korkmak,binadan endişelenmek - normal kaygi
Bu korku ile okulu bırakmak gibi radikal kararlar almak - kaygı bozuklugu
Şüpheli ilişkiden sonra hamile miyim diye korkmak - kaygı
Kaset testler ve kan tahlilleri negatif çıkıp adet olmana rağmen hala KK'da konu açıp soruyorsan - kaygı bozukluğu
Uçakta korkup strese girip tırnaklarını yiyorsan - kaygı
Bindigin uçakta korkudan dayanamayacak hale gelip 'durun ineceğim' diyip inmek - kaygı bozukluğu.
Sizce ülkede yaşananlardan sonra ve yeni binalarda bile yapılan usulsüzlükleri gördükten sonra okul değiştirmek (bırakmak değil) istemek, negatif çıkan kan testine rağmen “hamile miyim” diye korkmakla aynı düzeyde mi?

Sizce ülkede yaşananlardan sonra ve yeni binalarda bile yapılan usulsüzlükleri gördükten sonra okul değiştirmek (bırakmak değil) istemek, negatif çıkan kan testine rağmen “hamile miyim” diye korkmakla aynı düzeyde mi?
Ama Ankarada da başka olasılıklar var.
Bomba riski mesela diğer illere göre daha fazla. O zaman Kızılay’a da adım atmamalı.
Her yerde risk var.

Ama Ankarada da başka olasılıklar var.
Bomba riski mesela diğer illere göre daha fazla. O zaman Kızılay’a da adım atmamalı.
Her yerde risk var.
Ben şahsen adım atmıyorum zaten, yani bu en azından belli alanlara gitmemekle çözülebilecek bir problem. 11 ildeki insanlar bilselerdi bu olacakları acaba dururlar mıydı o şehirlerde? Binalara güven olmuyor ki. Keşke olsa, kimse dünya var olduğundan beri yaşanan bir doğa olayı yüzünden 2023 yılında hayatına yeniden yön verme kararı almasa. Ama maalesef ülkemiz böyle.

Ben şahsen adım atmıyorum zaten, yani bu en azından belli alanlara gitmemekle çözülebilecek bir problem. 11 ildeki insanlar bilselerdi bu olacakları acaba dururlar mıydı o şehirlerde? Binalara güven olmuyor ki. Keşke olsa, kimse dünya var olduğundan beri yaşanan bir doğa olayı yüzünden 2023 yılında hayatına yeniden yön verme kararı almasa. Ama maalesef ülkemiz böyle.
O zaman hiç tatile de gitmeyeceğiz lou. Girit yayında da bekliyorlar. İzmir Muğla Aydın ve hatta Antalya komple gitmemeliyiz.
Yozgat Çankırı kırıkkale ve ankaradan adım atmayacağız.
Yani tüm ülke olarak dört şehire sığamayacağımıza göre başka yollar bulacağız.
Çözümü inan böyle maceralara atlamak değil.
Biraz daha sakinleşin ikiniz de.
Ben de deprem riskinde olan bir şehirdeyim. Ankara’ya dönmeye çalışmıyorum mesela. Çünkü önünü ardını da düşünmek lazım.
Kalmış üç ay diyelim ki girdi sınava üç senede unuttuğu konular illaki olacak üç ayda yetiştirmesi zor. Haf yetiştirdi diyelim. Gaziye geldi mutlaka fazla yada eksik dersler yada kredi farklılıkları olacak. Sandığı gibi bir yıl kayıp olmayacak. Daha fazla kayıp senesi olabilir. Hocaları tanımıyor mesela yada öğrencileri. Bu da bir sürü sıkıntıya sebep olabilir. Not isteyeceği çocukların bile önemi olabilir.
Bilmiyorum bana macera geldi. Bir sene için.
Hani başında olsa evet denesin ama bir sene kalmış zaten

O zaman hiç tatile de gitmeyeceğiz lou. Girit yayında da bekliyorlar. İzmir Muğla Aydın ve hatta Antalya komple gitmemeliyiz.
Yozgat Çankırı kırıkkale ve ankaradan adım atmayacağız.
Yani tüm ülke olarak dört şehire sığamayacağımıza göre başka yollar bulacağız.
Çözümü inan böyle maceralara atlamak değil.
Biraz daha sakinleşin ikiniz de.
Ben de deprem riskinde olan bir şehirdeyim. Ankara’ya dönmeye çalışmıyorum mesela. Çünkü önünü ardını da düşünmek lazım.
Kalmış üç ay diyelim ki girdi sınava üç senede unuttuğu konular illaki olacak üç ayda yetiştirmesi zor. Haf yetiştirdi diyelim. Gaziye geldi mutlaka fazla yada eksik dersler yada kredi farklılıkları olacak. Sandığı gibi bir yıl kayıp olmayacak. Daha fazla kayıp senesi olabilir. Hocaları tanımıyor mesela yada öğrencileri. Bu da bir sürü sıkıntıya sebep olabilir. Not isteyeceği çocukların bile önemi olabilir.
Bilmiyorum bana macera geldi. Bir sene için.
Hani başında olsa evet denesin ama bir sene kalmış zaten
Ben tatilde bodrum depremine yakalandığımdan beri tatilden de soğudum zaten gitmek istemiyorum. Üç şehre sığmayacağız ama çözüm bulmak da bizim işimiz değil. Vergimizi verip üstümüze düşeni yapmamıza rağmen sistem bizi 3 şehre sığmaya zorluyorsa ne yapabiliriz ki? Bu arada senin bulunduğun şehre direkt geçebiliyor sınava girmeden. Onu da düşünüyoruz her an darlayabilirim seni hahahah😂

Ben tatilde bodrum depremine yakalandığımdan beri tatilden de soğudum zaten gitmek istemiyorum. Üç şehre sığmayacağız ama çözüm bulmak da bizim işimiz değil. Vergimizi verip üstümüze düşeni yapmamıza rağmen sistem bizi 3 şehre sığmaya zorluyorsa ne yapabiliriz ki? Bu arada senin bulunduğun şehre direkt geçebiliyor sınava girmeden. Onu da düşünüyoruz her an darlayabilirim seni hahahah😂
İşte burası da çok güvenli değil.
Binalar umarım bir an önce taranır yeni bir yol izlenir diye umuyorum ben.
Sağlam bir ev baksın kardeşin.

X