Karı-koca arasında maaş/para mevzusu?

Kadının parası ,kadında durur ,kimse kusura bakmasın ,maaş olayında eşin maaşını el koymasına karşıyım,kadınsınız kendinize özel gideriniz olur sizde kalsın mutfak masrafını yapın gerisi biriksin ,iyi niyetli görmedim eşinizi

Bugün rahat bir günüm sitede takılıyorken ve yeni evliyken yorum yazayım dedim. Açıkcası biz bu konu hakkında şöyle yapalım böyle yapalım gibi bir konuşmaya girmedik. Nikahtan sonra bir ev aldık biraz kredi çektik evin eşyalarını almaya başladık. Bütün eşyaları eşimin kredi kartıyla aldığımız içinde ben maaşım yatınca yüklü miktarını eşime gönderdim kendime ayırıp. Düğüne kadar, çünkü ikimizin ev kredisi, ikimizin eşyaları. Neden tek taraflı yaptınız harcamaları diyecekler için not: Ailelerden fazla bir şey istemedik, tek yerden cıksın borçlarımız görüp ayarlayalım istedik. Kendiliğinden böyle bir düzen oturdu aramızda. Yani krediler ve ödemeler için bir miktarını eşimin hesabına gönderiyorum; o ev kredimizi, eşya taksitlerimizi vs ödüyor. Maaşım yatınca yazıyorum hayatım bu kadar atıyorum hesaba diye, o ay daha sıkışıksak eğer ikimizde bir tık daha sıkıyoruz diğer harcamalarımızı.
Bunun dışında eğer bana maaşını veya maaş kartını ver deseydi sanırım kendime yediremezdim. O maaş benim için uykusuz kaldığım geceleri, kariyer yapmak için didinip durduğumu, annemin elime ekmek alayım diye kendi hayatını önüme sermesi gibi bir şey. Anneme hadi sana kahve ısmarlayayım, hadi yemek ısmarlayayım diyemiyorsam; hoşuna giden bir şeye kasada kartımdan geçiremiyorsam, hesabımda keyifle harcayacağım, gerekirse saçma sapan bile yiyebileceğim bir para olmazsa işimde de evliliğimde de mutlu olamazdım.

Ben paramı cebimde tutuyorum gerekirse zaten harcıyoruz ay içerisinde aldığı paralar onda kalır ama maaş zamanı aldığı paranın hepsini bana verir ufak bir harçlık alarak çünkü bütün ödemeleri ben takip ediyorum ikimizin maaşlarını birleştirip

Peki ayni sey erkek içinde geçerlimi? Erkekte istedigi miktarda ailesine para yollasin? Yada parasi ile istedigi seyleri alsin. Oda tabiri caiz ise esek gibi çalisiyor. Hakki degilmi istediklerini almaya?

O halde ev idaresi ne oluyor? Kira, gaz, elektrik? Niye buna sadece erkek üstleniyor? Eski erkek kadin rollerine gireceksek, o halde erkekte "ben hiç ev isine yardim etmem, ek olarak benim aileme hizmet etmeni istiyorum" derse kadina, hakli olmazmi?

Ortada bir ev, bir yuva varsa, beraber idare edilmeli. Ortak giderler beraber ödenmeli, beraber mücadele edinmeli.
ELbette sekerim erkek de kadin da dedim zaten ben. İkisi de gonlunden geceni ailesine verebilir. Tum ev yuku neden erkekte olsun ki hayat musterek. Ne kendi maasimi kocaya verip harclikla yasarim ben ne de aynisini kocamin yapmasini beklerim mesela. Koca aldim esek degil :KK66: ben aylik giderler icin ortak hesap yapmayi da karsilikli guvensizlik olarak goruyorum. Neden ortak hesap,ben 50 lira koyduysam esim de 50 koydu mu acaba diye gormek icin mi? Veya ben elektrik faturasi odedim diye acaba esim ne odedi onu mu gormek istiyorum neden yani. Ortak hesap sadece birikim icin olabilir,herkesin maasindan kalani oraya atabiliriz belki. Gerci ona da gerek yok,benim maastan kalan bende dursun esiminkinden kalan esimde dursun.

mesela biz nişanlımla şu kararı verdik..
para akısı bende olacak bunun sebebi benm daha tutumlu olmam.. sana veririm sen sağlarsın dedi tamam dedim.. ben daha tutumluyum zaten borçlarımız olacak bi hesaptan benden çıkacak .. bana sadece yol parası verirsin dedi.
aile durumlarını da konustuk , o da annesine bende anneme durumumuza göre bilmek kaydıyla yardım edeceğiz. zaten duğunumuzden dolayı kızkardesıne borcumuz olacak önce onu vereceğiz ki ileri de sorun olmasın . belki düğün paramızla kapatırız ses seda çıkmaz ileride.. bu eşinizle anlaşmaya bağlı aslında..

Maasinin ne kadarini esine vermeli derken? Siz calismasaniz esiniz acaba maasimin ne kadarını esime versem diye dusunecek miydi?
Suan calismiyorum. Calistigimda da esime vermem. Ben ver maasini ben sana harclik vereyim demiyorsam o da diyemez.

Herhangi bir borcumuz yok ödemeler sadece fatura ve mutfak masrafı ve kedilerimizin masrafı.
Eşim maaşımı hiç sormaz
Ben de vermem
İstese de vermezdim
Çünkü ihtiyacı yok
Olsa seve seve verirdim tabi
Ama maaş kartımı vermem o benim özgürlüğüm.

Bir yatırım yapma amacımız da yok
Herkes kendi birikimini yapıyor
Faturaları eşim ödüyor
Ben evde ne eksikse gider alırım ona söylemem
Geri kalanı da bankaya atıyorum.
İsteseydi verebilir miydim bilmiyorum
Bu zamana kadar hep kendi paramı kazandım harcadım çünkü

Kendi kişisel masraflarımı kendim karşılarım benzin parası vs. Ondan para istemem
Bu da bence bir katkı.

Arkadaşlar merhaba,çalışan kadınlar maaşının ben kadarını eşine vermeli sizce?Erkeğin,maaş için sorun çıkarması doğru mu?Kadın,kendi ailesine para gönderme konusunda nasıl davranmalı?Objektif fikirlerinize ihtiyacım var :KK43:
Benim eşim de ay başında maaşının tamamını benim hesabıma gönderir.. Ay içinde kazandığı ekstraları da aynı şekilde benim hesabıma atar. Kredilerimizi, kartlarımızı, masraflarımızı benim hesabımdan öderiz. Kalanını da nasıl değerlendireceğimizi o ayın ihtiyaçlarına göre birlikte karar veririz. Bi yere yardım etmemiz gerekiyosa ona da birlikte karar veririz durumumuzu değerlendirip. Kimin paraya ihtiyacı olursa çekeriz harcarız ay içerisinde. Eğer bir para artırma durumu olursa da onu da yine benim başka bir hesabımda biriktiriyoruz. Biriktiğinde ne yapacağımıza da birlikte karar veriyoruz.

Arkadaşlar merhaba,çalışan kadınlar maaşının ben kadarını eşine vermeli sizce?Erkeğin,maaş için sorun çıkarması doğru mu?Kadın,kendi ailesine para gönderme konusunda nasıl davranmalı?Objektif fikirlerinize ihtiyacım var :KK43:
Benim eşim de ay başında maaşının tamamını benim hesabıma gönderir.. Ay içinde kazandığı ekstraları da aynı şekilde benim hesabıma atar. Kredilerimizi, kartlarımızı, masraflarımızı benim hesabımdan öderiz. Kalanını da nasıl değerlendireceğimizi o ayın ihtiyaçlarına göre birlikte karar veririz. Bi yere yardım etmemiz gerekiyosa ona da birlikte karar veririz durumumuzu değerlendirip. Kimin paraya ihtiyacı olursa çekeriz harcarız ay içerisinde. Eğer bir para artırma durumu olursa da onu da yine benim başka bir hesabımda biriktiriyoruz. Biriktiğinde ne yapacağımıza da birlikte karar veriyoruz.

ELbette sekerim erkek de kadin da dedim zaten ben. İkisi de gonlunden geceni ailesine verebilir. Tum ev yuku neden erkekte olsun ki hayat musterek. Ne kendi maasimi kocaya verip harclikla yasarim ben ne de aynisini kocamin yapmasini beklerim mesela. Koca aldim esek degil :KK66: ben aylik giderler icin ortak hesap yapmayi da karsilikli guvensizlik olarak goruyorum. Neden ortak hesap,ben 50 lira koyduysam esim de 50 koydu mu acaba diye gormek icin mi? Veya ben elektrik faturasi odedim diye acaba esim ne odedi onu mu gormek istiyorum neden yani. Ortak hesap sadece birikim icin olabilir,herkesin maasindan kalani oraya atabiliriz belki. Gerci ona da gerek yok,benim maastan kalan bende dursun esiminkinden kalan esimde dursun.

Iyide herkes istedigi miktari ailesine verirse, evde para kalmaz ki :KK53:

Bizim ortak hesap ve ayri hesabimiz var. Ben her ay ortak hesaba bir miktar para yatiririm, ortak giderler için. Diger miktarda kendi hesabimda kalir. Gerçe bu geçen iki ayda maddi zorluk çektigimiz için benim hesaptada pek para kalmiyor. :KK53:

Ama genelde biraz para kaliyor ve kendime kiyafet felan alirim, yada kizim için birsey gördüysem. Ayni sistem esim içinde geçerli, onunda kendine ait hesabi var.

Elbette hersey tam ikiyi bölünmez, güven olmasida lazim. Yada karsindaki için iyi niyet. Mesela maddi zorluk olmasina ragmen, yine esim "birsey olmaz, al o kiyafeti iste, sende çok çalisiyorsun, elbette para harcayacaksin" diyor. Yani birazda karsilikli anlayis ve paylasim ile alakali bence.

Ve "koca aldim esek degil" cümlesine baya baya güldüm. Harika! :KK70:

Valla benim eşimde Araba almak için elimdeki avcumdakini aldı sömürdü.. Arabayı bana kullandırmadı Benden kıskandı arabayı Sonra senin aldığınla evin kirası yemesi içmesi faturaları öden di dedi.. arabayı benim paramla aldık dedi :) Sonra Rabbim öyle birşey yaptıki Arabayla 4 defa kaza yaptı soğudu sattı.. Sonra Benim Altın param araba parası biraz kredi çektik Kardeşi dükkan ac dedi koşa koşa memleketine gitti dükkan açtık Ailesi ni iş durumuna dahil etti Beni Eşek gibi çalıştırdı üzerine bir dünya hakaretlerini işittim rabbim ne yaptı Dükkan battı Kapattık.. Ben açtım ben yaptım benim dükkanımdı oldu.. o dükkanda ben bulaşık da yıkadım milletin wc pisliğini temizledim motor la kışın karın yagmurun altında Paket servise çıktım. garsonluk yaptım.. Kendim de aşcıyım Beraber mutfakta yiyecek işlerinide halletim.. Dükkan batınca Tarlaya gittim çalıştım gene eşek gibi biber fasulye ektim Çapa yaptım damlamaları çektim su tesisatı döşedim.. Sonuç Annemin evinde oturuyorum 5 kuruş para göndermedi.. şu da senin hakkın diyerek.. Umrunda bile değilim Tarlada ondan daha fazla çalıştım o Şimdi Annesi babası ile Mahsulleri toplayıp yiyor ohhh sefası olsun benim gibi aptalın üzerinden iyi geçindi :)
Sepetledin mi bacım? Senin gibi çalışkan insan her türlü başarılı olur, yeniden tutunur hayata, o salak varsın bir sezon senin mahsulünü yesin, elbette hakkını eninde sonunda alacaksın.... asalak zaten kolay kolay dikiş tutturamayacaktır.

Bizde herkesin maaşı kendinde durur.Birimiz ay başı birimiz ay ortası alır .Ödemeleri yaparız hangimize ne denk geldiyse artık .Ailelerimize bir miktar destek oluruz ,biraz birikim yapmaya çalışırız böyle böyle devam eder .Hiç bir zaman ne eşim ne ben bu durumu sorun etmedik .Ne ben istediklerimden mahrum kaldım ne de o .

Peki ayni sey erkek içinde geçerlimi? Erkekte istedigi miktarda ailesine para yollasin? Yada parasi ile istedigi seyleri alsin. Oda tabiri caiz ise esek gibi çalisiyor. Hakki degilmi istediklerini almaya?

O halde ev idaresi ne oluyor? Kira, gaz, elektrik? Niye buna sadece erkek üstleniyor? Eski erkek kadin rollerine gireceksek, o halde erkekte "ben hiç ev isine yardim etmem, ek olarak benim aileme hizmet etmeni istiyorum" derse kadina, hakli olmazmi?

Ortada bir ev, bir yuva varsa, beraber idare edilmeli. Ortak giderler beraber ödenmeli, beraber mücadele edinmeli.
Eşşek gibi çalışıyor diye karısının maaş karını alsın karısına biraz harçlık mı versin?
Peki madem kadınlar kocalarının maaş kartını alıp kocalarına harçlık versinler bakalım kaç erkek kabul edecek?
Sonuçta ortak bir ev (!) geçindiriyorlar.

Valla benim eşimde Araba almak için elimdeki avcumdakini aldı sömürdü.. Arabayı bana kullandırmadı Benden kıskandı arabayı Sonra senin aldığınla evin kirası yemesi içmesi faturaları öden di dedi.. arabayı benim paramla aldık dedi :) Sonra Rabbim öyle birşey yaptıki Arabayla 4 defa kaza yaptı soğudu sattı.. Sonra Benim Altın param araba parası biraz kredi çektik Kardeşi dükkan ac dedi koşa koşa memleketine gitti dükkan açtık Ailesi ni iş durumuna dahil etti Beni Eşek gibi çalıştırdı üzerine bir dünya hakaretlerini işittim rabbim ne yaptı Dükkan battı Kapattık.. Ben açtım ben yaptım benim dükkanımdı oldu.. o dükkanda ben bulaşık da yıkadım milletin wc pisliğini temizledim motor la kışın karın yagmurun altında Paket servise çıktım. garsonluk yaptım.. Kendim de aşcıyım Beraber mutfakta yiyecek işlerinide halletim.. Dükkan batınca Tarlaya gittim çalıştım gene eşek gibi biber fasulye ektim Çapa yaptım damlamaları çektim su tesisatı döşedim.. Sonuç Annemin evinde oturuyorum 5 kuruş para göndermedi.. şu da senin hakkın diyerek.. Umrunda bile değilim Tarlada ondan daha fazla çalıştım o Şimdi Annesi babası ile Mahsulleri toplayıp yiyor ohhh sefası olsun benim gibi aptalın üzerinden iyi geçindi :)
Allah kadının hakkını koruyur ana kimse farkında değil. Eşitlik diye diye içimiz dışımız eşitlik oldu ama hala kadın cinayetleri, hala boşanan kadını kapının önüne 5 kurussuz koyma, kadını sömürme adına ne varsa o yaşanıyor.
Ben görmedim ki çalışan kadın çok ferah yaşıyor. Gerçi çalışmayan kadın da ferah yasamıyor.
Erkekler eşlerinin maaşıyla evi geçindiryorlar kendi maaslariyla sefa sürüyorlar, anne babalarına yardım ediyorlar.

Eşşek gibi çalışıyor diye karısının maaş karını alsın karısına biraz harçlık mı versin?
Peki madem kadınlar kocalarının maaş kartını alıp kocalarına harçlık versinler bakalım kaç erkek kabul edecek?
Sonuçta ortak bir ev (!) geçindiriyorlar.
Valla benimki kabul ediyor.. Daha doğrusu bu onun fikriydi ben kabul ettim desem daha doğru olur. Maşşlarımız da birikimimiz de herşeyimiz sürekli benim hesabımda.. Hatta harici olarak eşim dışardan iş yapıyor o paraları da direk benim hesabıma yatırıyor. ama bişey almak isterse alır kartı gider, ben de aynı şekilde, yani bizim aramızda paranın kartın lafı senin/benim şeklinde değil sarı kart, mavi kart, beyaz kart şeklinde dönüyor daha çok.. Borcumuz,gelirimiz, giderimiz, paramız,arabamız,evimiz,ihtiyacımız şeklinde devam ediyor.. Bu arada eklemeden edemeyeceğim evimiz ve arabamız da benim üzerime.. Ama bunların hiçbiri benim talebim değil :KK66:

Valla benimki kabul ediyor.. Daha doğrusu bu onun fikriydi ben kabul ettim desem daha doğru olur. Maşşlarımız da birikimimiz de herşeyimiz sürekli benim hesabımda.. Hatta harici olarak eşim dışardan iş yapıyor o paraları da direk benim hesabıma yatırıyor. ama bişey almak isterse alır kartı gider, ben de aynı şekilde, yani bizim aramızda paranın kartın lafı senin/benim şeklinde değil sarı kart, mavi kart, beyaz kart şeklinde dönüyor daha çok.. Borcumuz,gelirimiz, giderimiz, paramız,arabamız,evimiz,ihtiyacımız şeklinde devam ediyor.. Bu arada eklemeden edemeyeceğim evimiz ve arabamız da benim üzerime.. Ama bunların hiçbiri benim talebim değil :KK66:
Böyle birbirinize güvenebilmek çok güzel ama burası Türkiye. Karısının boğazını kesen herifler böyle incelikten anlar mı hiç?
Kaç konu okuyoruz burda. Boşanma esnasında kadına bir şey kalmasın diye annesinin kardeşinin üzerine ev veya araba alanlar.....

X