Kayınpederin “gitmesi için cesedimi çiğnemesi lazım” demesi?

kendi anlamlar hamileyken aman abla yanımıza gelme hamilesin mi dediniz” dedim. Eşim ne desen haklısın diyor. Ama babasına ağzını açamıyor.

İşte şu kısım çok önemli.

Diğer taraftan anladığım kadarıyla eşinizden olan bir sıkıntıdan tüp yapmışsınız yani sizin düşük ihtimaliniz çok düşük. Doktorunuz izin veriyorsa elbette gidin. Kendi kızlarına gelince tabi gelecek diyenler gelin olunca aman gitmesin modunda

bizimkiler gibi bütün düğün borcunu üzüerinize yıkıp birde hesap sorsaydı ozaman ne yapardın bilmiyorum ,

birgün 2 gğnlüğüne bir yere gidecektik benım neden haberim yok dedi , kp
niye söylememizmi gerekiyordu dedim , sesimi bir tık yükselterek ,

ben babama hesap vermemiş adamım , senın babanamı hesap verecem dedim , neyime yetiştilerki , neyimi ödediler ki ,
param var diye bir kuruş düğün borcu ödemediler , saygılarını kendıler yitirdi diye bas bas bagırdım ,

yani demem o ki hem yardım etmeyip hem hesap soran insanlar var , senın kp zor oldu bir şey olmasın telasındadır ,
ondan öyle söylemiştir , emın ol senın yerınde olsaydım bende gitmeyi düşünmezdim , özel bir dönem ve ona göre davranmak gerekiyor ,

dr sordum gitmemi uygun görmedi dersin onun yanında , en azından senın sözünü dinlemedim dr dinledim gibi olur ,

gereksiz kırma kp ni

Vallahi sizde sinmiş oturuyosunuz sizinde gitmeye niyetiniz yok vazgeçmiş gibisiniz.
Biletimi alır gidiyorum der giderdim. Kimseyi ilgilendirmez. Onun ki ana baba da sizinkiler ne ?
Tüp bebek olunca noluyo patlıyomu mesela ?
Susup oturursanız bundan sonrasında daha çok kp emrinde devam edersiniz.

Vallahi sizde sinmiş oturuyosunuz sizinde gitmeye niyetiniz yok vazgeçmiş gibisiniz.
Biletimi alır gidiyorum der giderdim. Kimseyi ilgilendirmez. Onun ki ana baba da sizinkiler ne ?
Tüp bebek olunca noluyo patlıyomu mesela ?
Susup oturursanız bundan sonrasında daha çok kp emrinde devam edersiniz.
Valla aynen benimde aklima o geldi basınçta filan patlar sanıyor herhalde ama soyle bir şey açıkçası saygı filan of tamam da beni yapan büyüten besleyen giydiren adam olan babam bana dese olumu çiğnersin sen tüp bebeklisin diye derim baba sana ne oluyor

Ki şu an ailemle aynı evde kaliyorum hamileyim kimse de tek laf edemiyor

Valla aynen benimde aklima o geldi basınçta filan patlar sanıyor herhalde ama soyle bir şey açıkçası saygı filan of tamam da beni yapan büyüten besleyen giydiren adam olan babam bana dese olumu çiğnersin sen tüp bebeklisin diye derim baba sana ne oluyor

Ki şu an ailemle aynı evde kaliyorum hamileyim kimse de tek laf edemiyor

Zaten yetişkin bir bireyin kendi başına karar vermesi zor olmasa gerek. Kp emrinde yaşıcaksam başımdaki adam ne işe yarıyo ki o bile emir veremez bana.
Kp kadar bebeğin anası babası daha çok düşünüyodur bebeğini okadar şey yaşamışlar sonuçta.

Yerinizde olsam pasif eşimi bir tarafa bırakıp kpederle kendim konuşurdum.

Valla kayıpederi hiç de masum iyi niyetli göremedim ben.

Eğer öyle olsaydı karşısına alıp güzelce konuşur, "sen bilirsin, ama dikkat edin, riskli bir durum varsa gitmeyin, hele bir doğsun istediğin kadar git..." gibi şeyler söyleyebilirdi. Ne demek ölümü çiğnemesi lazım. Hangi sıfatla der bunu.

O bebek sizin bebeğiniz. Sizin kanınız sizin canınız. Ondan daha az düşünmeniz imkansız. Sadece parası var diye sizi emir eri yapmış. Eşiniz de babasına karşı gelemiyor, her dediğini emir saymış.

Bu tarz şelerde hiç ciddiye almayın başkasını. hatta eşinizle bile tartışmayın baban niye böyle söyledi demeyin. Duymayın. Sadece dr u dinleyin, kendi içgüdülerinizi dinleyin.

Bu arada hamile iken ben de gitmezdim. Ailemi çağırırdım.

Kızma ama kayınpeder haklı okdr yol.tek başına kazası var belası varmide bulantisi,uzun oturunca kasik ağrısı, valla annem de kayınvalide de 10 dk.lik yolda asla gitmiyorum diz pişir getirin bizde oturalim diyorum merdiven çıkıp orada saatlerce oturup yemek kokuları çekecek durum da değilim, ayrıca ben kontrole gidince bile annem ler dikkat et diyo her taraf hastalık.virus hiç maceraya gerek yok

Gidin!

bu durumda gerçekten gitmek istiyormuşsunuz yoksa inat mı yapıyorsunuz. KP niz söylediginize göre kötü biri değil elinden geleni yapmış ve sizin için endişeli (daha doğrusu torunu için) aileniz sizin yanınıza gelsin sorunda çözülsün.

gidin kesinlikle
Allah kazasız belasız hayırlı yolculuklar nasip etsin

Uçakla gidin.
Bir şey olmaz.

Dün sağlık bakanı "mecbur kalmadıkça sokağa çıkmayın " dedi. hamile halinizle havalimanına ggitmeyin,Allah korusun coronavirüs filan var, kesinlikle uçak tehlikeli.
Aileniz gelsin.Böyle bir durum olmasa basın gidin derdim. Bizim de eşyalarımızı aileleler, aldı düğün de yaptılar ama kimse özgür irademe karışamaz kendi anam babam dahil.

Ucaga binen kisi zaten Singapur'da calisma izni ile calisan bir Fransiz, Turkiye'ye donme gibi bir durumu yok. Su an Singapur'da karantinada, THY ucus ekibi belirti gostermedikleri icin bos ucakla geri donduler Turkiye'de karantinaya alinacaklar. Boyle durumlarda zaten hicbir ulke vatandasini baska ulkede birakmamaya gayret ediyor.

Diger konuda yazdiklariniza katiliyorum bu arada.
Bilmiyorum yanlış mı anlamışım ben adam sonuçta İstanbul havaalanında bulunmamış mi? Oradan binmiş uçağa havaalanında oksurup hapsurduysa eğer virüs bulaşabilir başkasına diye soyledim

Bilmiyorum yanlış mı anlamışım ben adam sonuçta İstanbul havaalanında bulunmamış mi? Oradan binmiş uçağa havaalanında oksurup hapsurduysa eğer virüs bulaşabilir başkasına diye soyledim
aynen öyle işi acil olmayan havalimanına falan gitmesin kardeşim oturun oturduğunuz yerde :)

Hanımlar selam. Burası da olmasa derdimi nerelere anlatırım bilmiyorum. Galiba ya delirdim ya da delirmek üzereyim. Uzun olursa kusura bakmayın mobilden giriyorum cevap yazamasamda tek tek okuyacağım lütfen bana akıl verin çünkü ben artık düşünemiyorum...
Ben tüp bebekle hamile kaldım. 2 senelik evliyim.(niye acele ettin derseniz kaç doktora gittiysek tüp bebekle bile zor geç kalmayın dediler çok şükür ilk seferde oldu, eşim oligospermi)
Çok şükür hamileyim, çok stresli sıkıntılı zamanlardan geçtik. 14. Haftamda ikili testte risk yüksek çıktı yurt dışına kan gönderdik 2 hafta geçmek bilmedi. Sonunda güzel haberi aldık tabii, bir problem yokmuş. ALlah kimseye yaşatmasın.
Ailemin yanına en son geçen sene haziranda gittim. Bir hafta kalıp geldim. Kayınvalidem ameliyat olacaktı onunla birlikte 20 gün hastanede kaldım(iki kızı var biri hamileydi biri de uzakta) lavaboya vs gittiğinde ihtiyaçlarını karşılayamadığı için de eşimi istemedi, ben kaldım. Neyse sonra tedaviye başladık derken hamile kaldım.
İlk üç ay doktor sorun yok demesine rağmen “olsun 3 ay bitsin öyle giderim” diyerek ailemin yanına gitmedim. 3 ay bittiğiniz ikili test belasına bulaştık onun sonucunu bekle vs yine gidemedim. Sonuç geldiğinde eşimle çok sevindik. Ben bilet bakmaya başladım. Annemle görüşmüyorum babam ve kardeşim Babannem ve dedemle yaşıyor, mayısta kardeşim askere gidecek.
Bir gün eşim dışardan geldi. Baktım suratı asık, ne oldu diye ısrar ettim döküldü tabii.
Babasıyla otururken “nanim de gidecek istanbula bugün yarın” diye bir şey söylemiş. Babası da “gitmesi için benim cesedimi çiğnemeniz lazım, tüp bebek karnındaki tüppp!!” Demiş.(tüp bebeği ne sanıyorsa)
Ben bunu duyunca eşime sinirlendim, sen niye suratını asıyorsun ki baban istediğini desin, benim eşim sensin sen ne düşünüyorsun dedim.
Gevelemeye başladı “eeee babam da işte bizi düşünüyor merak ediyor zor çocuğumuz oldu bi şey olur diye korkuyor” bilmem ne....
Ben sinirden yere göğe sığamadım eşime saydırdım “sen korkak mısın diyemedin mi baba biz de senin kadar düşünüyoruz, en çok zorluğu biz çektik nanimin de ailesini görmeye ihtiyacı var diyemedin mi!!” Diye. Bu arada bir görümcem ve eşimin ailesi ile aramızda iki bina var. Eşim bir gün gözükmese görüntülü ararlar iki adım yerden.
Bunları düşündükçe sinirim daha çok tepeme çıkıyor.
Neyse eşim tamam ben halledicem olmazsa rapor alır arabayla bi haftalığına ben götürürüm seni filan dedi. Ben de konuyu kapattım.
Tabii ailem de arıyor sürekli gelecektin hani ne oldu ne saman geliyorsun diye. Normal de gidemeyecek olsam sorun değil ya da eşim “ben işe gidiyorum, gitmesen olmaz mı” dese yine sorun değil onlar gelir. Ama kayınpederin sözünü dinlemesi çok sinirimi bozuyor. Bir de kendi kendime eğer şimdi tatsızlık çıkmasın diye gitmesem bu bana sözünü dinlettiğini düşünecek ve bebeğim olduğunda da “aman gitme üşür aman gitme hasta olur” gibi saçma sapan konuşmalar yapar diye düşünüyorum. Babaanneme bu yüzden gelemiyorum desem zaten kayınpedere dolu düğün zamanından filan bu sefer tutamam açar ağzını yumar gözünü.
Bir yandan eşimi düşünüyorum eşim babasından aşırı çekiniyor. Kayınpederin durumu çok iyi eşim öğretmen ama arta kalan zamanda kayınpederin gelir gider islerine bakıyor. Eşim de babasının kolunda engel var kıyamıyor ne dese tamam diyor. Ve eşim en ufak bişey dese; mesela şu faturayı getir diye eşimi arasa eşim baba suan işim var bir saat sonra getirebilirim dese babası hemen “ben senin için(babası erkek çocuk düşkünü herşeyi eşime adamış) çalıştım didindim benim babam yoktu arkamda senin dağ gibi baban var, getirme tamam ben başkasını yollarım” gibi saçma sapan bir tribe giriyor. Eşin de bu sefer “babam doğru söylüyor tek koluyla bizim için çalıştı durdu,gitmem lazım” diyip gidiyor. Oturduğumuz evi de kayınpeder aldı, eşim işlerine yardım ediyor diye. Kendine yeni araba alınca eski arabasını da eşime verdi. Tamam sağolsun hakkını asla ödeyemeyiz ama bunları isteyen ben değildim ki. Oğluna yaptı. Ben düğün bile istemedim. Sanki her seferin de “her şeyinizi ben yaptım benim emrimdesiniz” tavrında.
Eşime de “eğer gitmezsem babana söyle dinlediğim için değil, sırf sen arada kalma diye” demeyi düşünüyorum. Bir yandan da ağzıma geleni sayıp çekip gitmek istiyorum.
Eşime dedim “yolculuğun vs bana hiç bir zararı yok ama bu bana verdiğiniz sıkıntının çok zararı var, kendi anlamlar hamileyken aman abla yanımıza gelme hamilesin mi dediniz” dedim. Eşim ne desen haklısın diyor. Ama babasına ağzını açamıyor. Haftaya kontrolüm var kaynanamı da götürüp “hocam nolursunuz anlatın artık normal gebe gibiyim yolculuğunda bir zararı yok sizden duysunlar” diyeceğim. Kafayı yemek üzereyim. Bir yandan gitsem de Allah korusun bir problem çıksa hem benim başımın etini yerler hem de eşimi dolduruşa getirirler “bak gitti ondan oldu” diye.... ne yapacağımı bilmiyorum sinirimi de alamıyorum. Eşinle nasıl konuşmalıyım, ne demeliyim. Nolur akıl verin.
Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Valla evlenirken bize yardim eden olmadi kendi ailem.disinda oğullarına ders vermek istemisler vs vs ilgilenmedim oralarıyla baslarda benim kayinpederde hafta sonu nereye gittiniz felan soruyordu muhabbet eder gibi ben bastan tavrımı aldim hic cekinmem asarim suratımi konusmam kimse bizim ne yaptığımızla ilgilenemez sahsen benim kocam varken kimseyede karismak dusmez annem veya babam bana laf etti zaman esim der onun kocasi var kendi anneside bikere kıyafetime laf etti ona birtek ben karışırım dedi ilk bas esin koycak o tavri benim esim koymasaydi ben onu kapinin onune koyardım net

Samsunla istanbul sanki uc gunluk yol kimseye aciklama yapmak zorunda degilsin al ucak biletini git son aylarda seyahat sikinti kpin suratini esin ceksin sana bisey derse ailemle gorusurken sizden izin alacak degilim dersin birak esinle yesinler birbirlerini simdi taviz verirsen daha sonra daha fazla karisir zaten hukum surmeye calisiyor baski altindasiniz sana karismasina izin verme

Kayınpederiniz dedi diye kalmanız anlamsız. Kayınpederinizi doktora götürmenize de gerek yok. Bu tamamen sizin kararınız. Gitmek istiyorsanız gidin. Öncesinde doktorunuzla görüşün, kesin emin olun.

ama ben kendi adıma şunu ekliyeyim. Kendim de tüp bebek süreçlerinden geçmiş biri olarak, ben çok sakınıyorum tüp bebek hamileliklerinde. Zaten zor bir süreçle hamile kalınıyor. Allah korusun bir şey olursa, normal bir düşükteki gibi üzülme yine olur denilemiyor. Ben kayınpederim dediği için değil ama kendim için kalmayı Ve daha sakin bir hamilelik geçirmeyi tercih ederdim.

tabi benim tüp bebek süreçlerim düşükle sonuçlandığı İçin olabilir bu evham. İlk gebeliğim normal gebelikti, Şehir dışına da çıktım, evde de hep hareketliydim.
Arkadaşla aynı dönem gebe kaldık aynı topikte sonuç bekledik. O kadar zor süreçler yaşadım ki iki başarısız tedavi. Benimde eşimden kaynaklı evet beden olarak ben ve ailem psikolojik eşim ve onun ailesi çok yıprandık. Adamın diğer yaptıklarını tavrını doğru bulmuyorum ama oğlunun baba olma şansı elinden gider diye böyle bir tepki vermiş olabilir. Belki gelinden olsa bunu demezdi. Ara tatilde eşim ailesinin yanına gitti üç saat uzaklığa gitmedim benim ailemde benim yanıma geldi. Asla çık gel demediler. O kadar şeyin üzerine ben gidemiyorum bir yere 🤷

Git ve hic kimsenin hayatina mudahele etmesine izin verme.Sonra pişman olursun. Doktoruna sor ve ona gore hareket et.

X