Kayınpederin rahatsızlığı

siz asla meseleye sağlıklı bir bakışaçısı ile yaklaşamıyorsunuz. kusura bakmayın ama ebeveynlerinizin sizi ihmal etmek adına verdikleri bakım, Allah korkusu ya da büyüğü hürmeten değil; eziklik. bu dünyada her şey sıra ile iken bakım verilmes sırası size bir türlü gelmek bilmemiş. madem ananız ve babanız can sahibi idiler; o doğrultuda davransalar idi. günümüzde de siz korkunç bir bakışaçısı geliştirmekle kalmayıp tolere edebildiğiniz daimi mutsuzluğunuzu başkalarına da reva görüyorsunuz ve hatta insanların bu mutsuzluğu tolere etmemesi ya da üstlenmemesi üzerinden yargı dağıtıyorsunuz.
gelin hanımın elbette ki üstüne hiçbir şey düşmüyor. bu aileye kadın olarak eklemlendi diye kendisine sıkıntı verecek bir bakımı üstlenmek zorunda değil.
Bakımı üstlenmesi gereken konu sahibinin kocası zaten gelin değil

Gorumcenin içinde bulunduğu durum kolay mı sizce? O da çalışmasına rağmen izin alıp babasıyla ilgileniyormuş. Biraz d erkek kardeşin bakmasını destek olmasını istemesi gayet normal. Çok ilginç bir biçimde bazı insanlar ebeveynlere bakmanın sadece kız evlatlara düştüğüne inanıyor.
Keşke yorumlarımı okusaydiniz. Ben iki evladın da ortak sorumluluğu olduğundan bahsettim. Adam gayet akılcı yaklaşmış . Babamgilin bir malını satalım faize koyalım gelen parayla ya bakıcı tutalım ya hastaneye yatıralım demiş . Adam üç vardiya çalışıyor evde kadın dört aylık çocuk bakıyor izin bile alamadığı belli ki düşük bir maaşlı bir iş . Bu adamın yapacağı birşey yok . Görümce de madem zorlanıyor çözüm belli . Anasının ağzıyla iş tutmayacakti bir hafta da hasta adamı tartaklayacak kıvama gelmiş . Ben yaşlı bakimini çok iyi bilirim. Aynı şekilde demans hastası bir ananem var çünkü

Görümce sağa sola satasip adamı işinden etmeye çalışmak yerine mantıklı olanı düşünecek. Kendisine de zor geliyorsa çözüm belli . Birde bu adamin bir karısı var aklı başında eli ayağı tutan . Bu iş çalışan iki çocuğa düşmez . Hayat arkadaşı olarak o diyecekti çocuklar sizde yardım edin bir mal satalım bir yardımcı tutun bana diye.

Bu konuya bu son mesajım polemik yaşamak istemiyorum.Hayatim boyunca en değer verdiğim şey kul hakkından kaçınmak ve adil olmaktır.Bu konuda Gorumcenin pozisyonundaki bir ailede büyüdüm.Herkes keyfine bakarken bizim evimiz yaşayan bir mezardi .Hepsinin kendine göre bahaneleri vardı.Ne hikmetse benim annemin babamın hiç bahanesi olmuyordu.Sadece Allah korkusu için ve buyugumuzdur diye ne eziyetlere katlandilar yıllarca.Bize bile yapmaları gereken ebeveynlik görevlerinden vazgeçerek , çünkü mecburlardi kendi vicdanlarindan dolayı sadece.Buyuklerimiz yatalak huysuz aşırı titizdi.Benim annemin babamın cani yok muydu.O yüzden bu konuda hep görümce açısından bakacağım kimse fikrimi değiştiremez.Bizler nasıl ki evimiz kira ,vardiyadayim vs diye evlatlarımıza arkamizi dönmüyorsak aynısını ebeveynlerinize de yapmaya hakkımız yok.Gelin hanımın kp bakma zorunluluğu elbette yok.Ancak o da üstüne düşen ne ise onu yapacak,.Burda asıl sorumluluk kocasında.Daha önce defalarca söylediğim gibi burda asıl sorun kvdede.Gerekirse oğlu anneyi ikna edecek ve bir şekilde maddi olarak destek olacak.Gelin hanım laf olsun diye söylüyor bir şeyler, gönülsüz olarak.Ama bu işin tek sorumlusu ve tek yük sahibi olması kesinlikle doğru değil.Herkese iyi günler dilerim
Sizin evinizin yaşayan bir mezar olması tam anlamıyla bir istismar. Siz de bu istismarı içselleştirdiğiniz için başka bir seçenek görmüyorsunuz. "Kendini feda eden kişi olmak" kutsal ve iyi bir kimlik olarak sizi idare ediyor olabilir ama eminim yıllardır çok şey götürmüş ve gizli bir öfke bırakmıştır. Yoksa konu sahibine böyle yaklaşmazdınız.
"Ne eziyetlere katlanmak" "vicdandan dolayı mecburluk" "ebeveynlikten vazgeçmek".. hepsi o kadar sağlıksız ki. Bu ülkede en anlayamadığım şey bu "arabesk kafa". 100 saat ders alsam yine beynim almayacak, bu acı kültürü neden bu kadar yüceltiliyor?

Yüzleşin, öfkelenin, size verilmeyenler için, bunlara maruz kaldığınız için. Hiç kendinize sormuyor musunuz diğer yeğenlerinizin kuzenlerinizin cocukluğu mutlu geçerken siz cehennemde olmayı neden hak ettiniz diye?
Birileri sınır çizmeyip, "kutsal kurban" modunu açınca çok büyük mükafatlar mı oluyor sizce? Belki aileniz o tepkiyi koysa ortak başka çözümler bulunacaktı.

Çok sağlıksız.

Aaa kayınvalideniz sağ mı ? O sağken çocukların bu denli helak olması niye taamam herşeyi yapamaz tabiki destek olunurda bakıcıyı falan kabul etmemek de ne ? Işleri zorlastirmaktaan baska birsey değil aynı zamanda üzerinize herhNgi bir sorumluluğu yok yapacaginizi yapiyorsunuz eşinizin maddi destek olmasına carlamıyorsunuz en azından elinizdekini de veriyorsunuz yolu bulacak eşiniz görceniz ve kayınvalideniz
Kp bağırmasa aslında o bakıyordu . Gece 12 den sabaha kadar bağırmış . Kv astım hastası boyun fıtığım var diyor . Bakımevinş kabul etti . Benim yapabileceğim bir şey yok oğluma takılanlwrı vereceğim işte . Az önce eşim oğluma geri vericem hepsini dedi onlar sonra halledilir dedim babam iyi olsunda

Gorumcenin içinde bulunduğu durum kolay mı sizce? O da çalışmasına rağmen izin alıp babasıyla ilgileniyormuş. Biraz d erkek kardeşin bakmasını destek olmasını istemesi gayet normal. Çok ilginç bir biçimde bazı insanlar ebeveynlere bakmanın sadece kız evlatlara düştüğüne inanıyor.
Napacaklar her hafta adamı İstanbul’dan Anadoluya mı taşıyacaklar?

Görümcenizin niyeti sizi de huzursuz etmek belki de sizinle yollamak . Bakımevi de çevre laf eder bir babalarına bakamiyorlar diye isteniyor. Allah yardımcınız olsun sizin bu aileyle işiniz var .
ben bu çevreden laf söz meselesini anlamıyorum
bakım gerektiren bir hastalık söz konusu ise tabi ki bakımevine verilir
orda sağlık görevlileri de oluyor. profesyonel insanlar ilgileniyor
evlatları sıradan vatandaş olarak nasıl bakabilir ciddi bilgi gerektiren bir hastaya ?
en ufak bişide aa 3 tane evlat bi anaya babaya bakamadı oluyor
bakamazlar arkadaşım kolay değil onun bakımı yani
geçici bi süreç olsa tamam bi süreliğine evlatlar evine alır ilgilenir vs ama
adam demans yani ölene kadar bu hastalıkla uğraşacak
kolay değil, konuşması kolay tabi elaleme
bi bakamadılar derler . e bakamaz yani , o da bi beceri istiyor

ben bu çevreden laf söz meselesini anlamıyorum
bakım gerektiren bir hastalık söz konusu ise tabi ki bakımevine verilir
orda sağlık görevlileri de oluyor. profesyonel insanlar ilgileniyor
evlatları sıradan vatandaş olarak nasıl bakabilir ciddi bilgi gerektiren bir hastaya ?
en ufak bişide aa 3 tane evlat bi anaya babaya bakamadı oluyor
bakamazlar arkadaşım kolay değil onun bakımı yani
geçici bi süreç olsa tamam bi süreliğine evlatlar evine alır ilgilenir vs ama
adam demans yani ölene kadar bu hastalıkla uğraşacak
kolay değil, konuşması kolay tabi elaleme
bi bakamadılar derler . e bakamaz yani , o da bi beceri istiyor
Bakabilecek gücü olan evinde oda açsın bir hemşire ile anlassin da herkesin bu olanağı yok . Keşke olsa adam çalışıyor kadın küçük çocuk bakıyor . Önceden olsa insanlar tarlada orda burda çalışıyordu . Herkesin akrabası yanındaydi bir şekilde destek olunuyordu. Şimdi insanlar zaten kendi çocuğuna zor bakiyor

Kp bağırmasa aslında o bakıyordu . Gece 12 den sabaha kadar bağırmış . Kv astım hastası boyun fıtığım var diyor . Bakımevinş kabul etti . Benim yapabileceğim bir şey yok oğluma takılanlwrı vereceğim işte . Az önce eşim oğluma geri vericem hepsini dedi onlar sonra halledilir dedim babam iyi olsunda
doktora goturduler mi? bazen sadece idrar yolu enfeksiyonu gibi basit bir problem, ya da kabizlik gibi bir sey delirium benzeri bir duruma yol acabiliyor. takip eden bir doktoru var mi? Deliryum Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

doktora goturduler mi? bazen sadece idrar yolu enfeksiyonu gibi basit bir problem, ya da kabizlik gibi bir sey delirium benzeri bir duruma yol acabiliyor. takip eden bir doktoru var mi? Deliryum Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?
Doktorlardan çıkılmadı 1 hafta ..
karnımda karnım diye tutturunca nöroloji den psikiyatri ye , dahiliden bağırsak , endoskopi , ultrason tomografi hepsi çekildi bir şey çıkmadı . Belli ki beyin oynuyor . Halüsinasyon görüyor..
şimdi bi tık daha iyi , ilacını değiştirdiler ..

Konu sahibinin bakma zorunluluğu yok ama kocasının var. Adam istifa edip bebeğe ve babasına baksın derseniz o da bir seçenek o zaman. Ancak pratikte böyle olmadığını biliyoruz. Dışarı işi içeri işi ayrıldıysa babanın bakımı da haliyle evdeki kişiye kalır. Kız evlat diye sadece görümceye yüklenilmemeli. 3 günlüğüne gitmek, 5-6 tane çeyrek vermek sorumluluk paylaşmak değil maalesef.

Seçenekler:
-bakımevi ( ücreti yarı yarıya ödenir)
-eve bakıcı (ücreti yarı yarıya ödenir)
-yılın yarısında görümcenin yarısında da konu sahibinin kocasının sorumluluğunda bakılır.

Başka bir çözüm yolu maalesef yok. Bu tür konularda bakımevi, bakıcı öneriyoruz hemen ama bunlar da gerçekten çok pahalı. Umarım karşılayabilecek maddi gücünüz vardır.

Belli yaşadığınız, objektif bakamıyorsunuz o yüzden. Sanki görümce yıllarca bakmış gibi bir tavrınız var, daha bir haftalık mesele sözkonusu. Her hafta şehirdışına taşıyacak halleri yok hastayı, o yüzden alan kişi uzun bakacak mecbur. Görümce dellenecekse bunu annesine yapsın da bakımevine razı etsin. Bebekli kadının kocasına patlamak yapılacak en saçma şey. Herkes baksın iatiyorsa bunu söylemenin de bir yolu yordamı var
Haftalık taşıma olmaz ama 6 ay bir çocuğu 6 ay diğeri bakabilir. Her yerde hastane var zaten. Adamın 2 doktoru olur, farklı görüşler de almış olurlar.

Çok zor Allah yardımcısı olsun. Annesi demans olan arkadaşım yaşadıklarını anlattı o kadar üzüldük ki... Her yolu denedik olmadı dedi. Hocaya dua ettirdik o sakinleştirdi onu dedi.

Görümcenizi alttan alın. Susun... Madem bakım evi istemiyorlar, yanına yardımcı kadın bulun, kadın nefes alsın...

Çok zor Allah yardımcısı olsun. Annesi demans olan arkadaşım yaşadıklarını anlattı o kadar üzüldük ki... Her yolu denedik olmadı dedi. Hocaya dua ettirdik o sakinleştirdi onu dedi.

Görümcenizi alttan alın. Susun... Madem bakım evi istemiyorlar, yanına yardımcı kadın bulun, kadın nefes alsın...
Bakıcı isteseler keşke , istemediler . En son bakım evine razı geldiler şükür 🙏
Ama çok şükür babam şuan sakin .. kardeşi geldi , torununu gördü rahat ☺️

X