Kayınvalide adayımın bana yaptığı

Yaptığı hadsizlik ve terbiyesizlik. İlk önce o kabı insan gibi yıkasın tertemiz yapsın, nezaketen içine bir şey koyup da göndersin. Hediye olarak düşündüyse temiz bir yazma koysaymış. Ne biliyor belki dinsiz bir bireysiniz, ne hadle yani, ona mı kalmış vaaz vermek sizin aklınız yok muymuş? Direkt bitirin, evlerden ırak.
aynen öyle. yaptığı şey vaaz vermek . en nefret ettiğim şeylerden biri.

Bazı aracılarda tanıştırıyım mutlu olsundan ziyade kimin başına sarayım düşüncesi oluyor
Bence de böyle olmuş..insan önce ailenin nasıl bir aile olduğuna ,kadının /erkeğin dengeli geçinilebilecek kişiler olup olmadıklarına bakar..sonra birbirleri ile geçinebilecek kişiler mi buna bakar.bu da uyuyorsa öyle tanıştırmayı yapacağına hiç yapmasın daha iyi.Kız gidip internetten birisini bulsa daha iyi..hatta bence internetten bulsun direkt 🤣 Ama o teyze çok tehlikeli . Ruhsal sağlığını yitirip abuk subuk takıntılar edinen bunun da dini vecibelerini yerine getirmek olduğunu sanan kişiler var.Benim arkadaşın kayınvalidesi gelinin oğlu ile aynı yatakta yatmasını bile istemiyordu.Arayıp soruyordu bi de olmaması gereken birşeymiş 🤐

Dine teşvik etmesi tabii güzel ama bu normal bir şey değil benim gözüm korktu açıkcası bence yol yakınken dönün çok harcanırsınız yoksa siz düşünüp kek yollamışsınız onu bile yıkamamış normal bir kadın bunu yapmaz bence

Herkese merhaba ben görücü usulüyle biri
İle tanıştım Yaklaşık bir aydır görüşüyoruz ailelerimiz biliyor zaten ama henüz tanışma olmadı Allah nasip ederse bir ay sonra olacak kek yapmıstım içimden gelerek kaba koyup onada verdim Neyse işte ondan sonra dün kap geri geldi bana poşetin içinde annesi kabı yıkamamıs bile Sudan geçirmiş içi ıslaktı ve kek kokuyodu içinde iki tane dini kitap bir tane başörtü koymuş başörtü de kullanılmış ve lekeliydi hadi bunları geçiyorum ama ve not yazmış notu açtım baktım şok geçirdim. Namaz kıl kızım ve teşvik et yazıyor ailesi çok muhafazakar ya benim ailem de muhafazakar ama daha hiç tanışmadığım birinin bana böyle yazması garibime gitti notu aldım elime bende sanıyorum ki eline sağlık çok güzel falan yazmış bir baktım şok geçirdim Ben mi abartıyorum sizce yani bana garip geldi açıkçası arkadaşlarımı anlattım onlarda o ne karışır ki falan dedi şimdiden böyle yapıyorsa dedim bide kendi kendime. Zaten görüştüğüm kişi de çok özgüvensiz biri yani aşırı sessiz daha önce hiç kız arkadaşı olmamış falan annesinden kaynaklı mı bilmiyorum ama bu biraz beni düşündürdü açıkçası buraya sormak istedim bir de fikirlerinizi öğrenmek için
salla. hiç uğraşma. aşırı yobaz oluyor bu tipler

aynen öyle. yaptığı şey vaaz vermek . en nefret ettiğim şeylerden biri.
Kesinlikle nefret ederim. Barların önünde millete vaaz veren tipler gibi, sana ne kardeşim, sen kendinden sorumlu ol. İnsanların aklı mı yok, bir sizin aklınız ve doğrunuz mu tek, herkesin kendi seçimleri illâki vardır, seninle aynı değerlere sahip olmak zorunda değil kimse. Bir de dayatmaya çalışmaktır, şiddettir bu. Gel de yobazlara anlat.

kv kişisini yüz yüze görmeden gerçek yüzünü bi kek bile göstermiş.
öncelik olarak bunu şükredin ve 1 ay sonraki tanışma olmadan bu ilişkiden topuklayarak uzaklaşın derim.
kv hem görgüsüz hem pis hem de tanımadığı birine böyle yaklaşacak kadar sınır tanımayan biri.
kadın köprüyü geçmeni bile beklememiş
üzgünüm ama özgüvensiz bir eş de anasının ağzına bakar sende evlendiğinle kalır kocam beni korusun savunsun diye beklersin

Efendimiz diyor ki "nefret ettirmeyiniz, sevdiriniz. Zorlaştırmayınız, kolaylaştırınız"

"Din, güzel ahlaktır"

"Sizin dininiz size, benim dinim banadır"

Konuyla ilgili binlerce güzel söz, hadis ve ayet yazılabilir. Ama gerek yok.

Kimse kimsenin namazına karışmasın. Hadsizliğe lüzum yok. Büyükler tabiki nasihat versin. Ama bu şekilde değil.

Bu nasıl üslup? Bu nasıl bir yaklaşim. Ben belki katolik, belki budist ya da belki dinsizim. Sen bana neden islamiyet üzerine yaklaşıyorsun.

Bu salaklar için muhafazakar demeyin artık. Muhafazakar böyle bir şey değil. Bu densizlik, cehalet ve saygısızlık.

Siz de halen daha bu insanlarla irtibata devam edecekseniz sizin bileceğiniz iş. O konuda da iki kelime yazalım;

Üzüm üzüme baka baka kararır.

Kişi sevdiği ile beraberdir.

Bana arkadaşını şöyle sana kim olduğunu söyleyeyim.

Annesini bilmemde ; annesinin yaptığı bu özensiz ve hadsiz hareketi etkisiz elaman olarak size yansıtan, kirli kabı ve o hadsiz notu ve kitapları size getiren adamla evlilik yoluna girecek kadar ne yaşadınız ben ona üzüldüm.
Sizede bir haber vereyim evlenirsenizde hayatınızdaki ibadetlerinizde dahil tüm konulara kayınvalidenizin karar vereceği, eşinizin kayınvalidenizin ulağı olmaktan ileri gitmeyeceği bir hayata hazır olun. Zira evleneceğiniz adamın bir karakteri ve duruşu olmadığı ve annesinin kuklası olduğu belli.
Son olarakda kayınvalide adayınız muhafazakar değil yobaz bana göre. Muhafazakar olmak böyle birşey değil, herkesin ibadetide hayatıda kendinedir. Herkes kendi dinini başkasına zarar vermediği sürece istediği gibi yaşayabilir ancak başkasının inancına ibadetine karışmak doğru bir davranış değildir. Hele hele tanımadığı genç bir bir kızın yapmadığı ibadetini onun yüzüne vurmak ve üst perdeden namaz kıl diye emir vermek aklı başında bir müslümanın yapacağı iş değildir.

İle tanıştım Yaklaşık bir aydır görüşüyoruz ailelerimiz biliyor zaten ama henüz tanışma olmadı Allah nasip ederse bir ay sonra olacak kek yapmıstım içimden gelerek kaba koyup onada verdim Neyse işte ondan sonra dün kap geri geldi bana poşetin içinde annesi kabı yıkamamıs bile Sudan geçirmiş içi ıslaktı ve kek kokuyodu içinde iki tane dini kitap bir tane başörtü koymuş başörtü de kullanılmış ve lekeliydi hadi bunları geçiyorum ama ve not yazmış notu açtım baktım şok geçirdim. Namaz kıl kızım ve teşvik et yazıyor ailesi çok muhafazakar ya benim ailem de muhafazakar ama daha hiç tanışmadığım birinin bana böyle yazması garibime gitti notu aldım elime bende sanıyorum ki eline sağlık çok güzel falan yazmış bir baktım şok geçirdim Ben mi abartıyorum sizce yani bana garip geldi açıkçası arkadaşlarımı anlattım onlarda o ne karışır ki falan dedi şimdiden böyle yapıyorsa dedim bide kendi kendime. Zaten görüştüğüm kişi de çok özgüvensiz biri yani aşırı sessiz daha önce hiç kız arkadaşı olmamış falan annesinden kaynaklı mı bilmiyorum ama bu biraz beni düşündürdü açıkçası buraya sormak istedim bir de fikirlerinizi öğrenmek için

Bana garip gelmedi. Neden garip gelmedi esimle kac sene sevgiliydik 1 gun bile kek yapip gondermek aklima bile gelmedi. Hos kek yapmayi da evlendikten cok sonra ogrendim :) siz gorucu usulu ile tanistiginiz ve daha 1 aydir tanidiginiz birine kek yapip gonderirseniz ne bekliyordunuz ki? Bu sey demek mi ben marifetli ve hamarat tam evlenilecek kizim demek mi? Karsi taraf da beklentilerini yazmis ve siz ondan sonra adamin ozguvensiz olduguna karar vermissiniz.

28 yaşında , yetişkin , meslek sahibi "öğretmen" bir kadınsınız.

1 ay gibi çok kısa bir süredir tanıdığınız insanın hayat arkadaşınız olmasını istediğinizden nasıl emin oldunuz da ; 1 ay sonra ailelerinizi tanıştıracaksınız ?

Son düzenleme:
X