kayinvalide ve misafirlarini nasil agirlayabilirim

sassyassyy

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
27 Mart 2017
9.523
48.205
hanimlar herkese merhaba,

benim persembe gunu misafirim gelecek. nisanlimin (hahayt evet nisanlandim) annesi ve yengesi vs.

gelecek kisileri soyle anlatayim herkes sunum perisi, hepsi turk kahvesi bagimlisi, hepsinin evi muze gibi ama basi sevgilimin annesi ceker. o bas komutandir bu konuda. dunyada uretilen her tabagi bardagi almak ister yani. ve her seyin markasina falan dikkat eder fenadir. eger evde herhangi bir sey eksik olursa ve eltisinin yaninda ben onu rezil (??) edersem bana alttan alttan yillarca laf sokabilir. bu konuda zaten vukuatli.

benim evimde herhangi bir pasta tabagi falan yok yani olanlar basarisiz birkac sirtaki denemesine kurban gitti. yenisini almadik. markalarini falan hatirlamiyorum. catal bicak takimi gunluk seyler var. cay bardagi maalesef yok. cay icin demlik de yok maalesef cayci var sadece ama kac kisilik yapiyor falan bilmiyorum. turk kahvesiyle ilgili herhangi bir sey yok. kahvenin kendisi bile yok. hali 1 tane var onu da bir kez serdik sonra topladim kaldirdim nerede bilmiyorum ama bulurum. ve bende herhangi bir sekilde ikram edecek bir seyler hazirlamak icin yetenek de yok.

bu durumda misafir nasil agirlanir? yani bu seyleri topluca mi almam lazim, en iyisi nasil olur? mesela en kalitelisi su markadir, simdi bunlar moda falan diyeceginiz bir sey var mi? bir de ben onlara gunduz gittim once cay verdi annesi bir suru yiyecek bir sey vardi daha sonra kahve yaptirdi yine yaninda bir suru yiyecek vardi. bunun normali bu mu? kac cesit yaptirsam iyi olur sizce? bir de onlar mutfaktan tabak hazirlatip getiriyorlar ama evde yardimcilari var bende oyle bir durum yok her seyi ben yapacagim yani. o durumda da yine ben mi iceriden servis tabagini hazirlayip gelecegim ama ben o kadar pratik biri degilim yani misafirlerin yuzunu 3 dakika falan gorebilirim bu durumda.

sorularim bu sekilde umarim derdimi anlatabilmisimdir. sorabilecegim herhangi bir yakinim yok maalesef. lutfen el birligiyle beni bu savastan da cikaralim. 😅

benim persembe gunu misafirim gelecek. nisanlimin (hahayt evet nisanlandim) annesi ve yengesi vs.

gelecek kisileri soyle anlatayim herkes sunum perisi, hepsi turk kahvesi bagimlisi, hepsinin evi muze gibi ama basi sevgilimin annesi ceker. o bas komutandir bu konuda. dunyada uretilen her tabagi bardagi almak ister yani. ve her seyin markasina falan dikkat eder fenadir. eger evde herhangi bir sey eksik olursa ve eltisinin yaninda ben onu rezil (??) edersem bana alttan alttan yillarca laf sokabilir. bu konuda zaten vukuatli.

benim evimde herhangi bir pasta tabagi falan yok yani olanlar basarisiz birkac sirtaki denemesine kurban gitti. yenisini almadik. markalarini falan hatirlamiyorum. catal bicak takimi gunluk seyler var. cay bardagi maalesef yok. cay icin demlik de yok maalesef cayci var sadece ama kac kisilik yapiyor falan bilmiyorum. turk kahvesiyle ilgili herhangi bir sey yok. kahvenin kendisi bile yok. hali 1 tane var onu da bir kez serdik sonra topladim kaldirdim nerede bilmiyorum ama bulurum. ve bende herhangi bir sekilde ikram edecek bir seyler hazirlamak icin yetenek de yok.

bu durumda misafir nasil agirlanir? yani bu seyleri topluca mi almam lazim, en iyisi nasil olur? mesela en kalitelisi su markadir, simdi bunlar moda falan diyeceginiz bir sey var mi? bir de ben onlara gunduz gittim once cay verdi annesi bir suru yiyecek bir sey vardi daha sonra kahve yaptirdi yine yaninda bir suru yiyecek vardi. bunun normali bu mu? kac cesit yaptirsam iyi olur sizce? bir de onlar mutfaktan tabak hazirlatip getiriyorlar ama evde yardimcilari var bende oyle bir durum yok her seyi ben yapacagim yani. o durumda da yine ben mi iceriden servis tabagini hazirlayip gelecegim ama ben o kadar pratik biri degilim yani misafirlerin yuzunu 3 dakika falan gorebilirim bu durumda.

sorularim bu sekilde umarim derdimi anlatabilmisimdir. sorabilecegim herhangi bir yakinim yok maalesef. lutfen el birligiyle beni bu savastan da cikaralim. 😅
Öncelikle hayırlı olsun , böyle bir kv ye hizmet etmek ve beğendirmek çok zor , yani bütçen yettiği kadar al herşeyi, yapacak bişey yok takma hiç, seni seven her halinle sevsin ...

Sunum perisi? Sirtaki? Vukuatlı kaynana? Bas komutan ?
Yaş kac ?????

İlk olarak o gün için bir yardımcı bul derim. Yoksa külkedisi gibi mutfağa gider gelirsin habire. 3 er bardak çay ve birer kahve içseler kişi başı en az 4 5 defa servisle 6 7 defa git gel cıksss😅

Öncelikle hayırlı olsun , böyle bir kv ye hizmet etmek ve beğendirmek çok zor , yani bütçen yettiği kadar al herşeyi, yapacak bişey yok takma hiç, seni seven her halinle sevsin ...
cok tesekkurlerr♥️
onun beni sevme ihtimali bu uzayda yok maalesef hajahajah ama yengesi falan tatli insanlar yani ben onlara gittigimde onlar hep cok ozeniyorlar, acikcasi eve gelen herhangi bir arkadasima yaptigim gibi de yapmak istemem onlara. ama maalesef tecrubem veya bilgim yok.

Bence yemekleri geceden- sabahtan yap, onlar gelmeden acikbufe gibi masaya diz.
Geldiklerinde isteyen isteyen istediğini koysun tabağına. Daha şık olur.
Sunumlu pasta tabağı olarak da, ben uadac'i çok tarz buluyorum. Ürünleri Paşabahçe, kaliteli yani. Basımlari kendileri yapıyorlar.
Bak, şöyle bir sey
IMG_20210608_003252.jpg

Bu japon koleksiyonunun minik bir parçası ama çeşit çeşit koleksiyonu var daha. Hem henuz popüler değil, yani fiyat tahmini falan da yapamaz, "özel tasarım" der geçersin 🤪🤪
Çok da takılma, beğenmeyen küçük oğluna almasin

Sanırım 3 kişi olacaksınız ve çaya gelecekler diye tahmin ediyorum..
Sunum gereçlerine önem verin derim,büyük ihtimalle evinize ilk kez geleceklerse mutfağa girmeyeceklerdir..4 kişilik takım size yetecektir..
Masa hazırlamanızı tavsiye ederim,masada ağırlamak şık olacaktır..

Bence yemekleri geceden- sabahtan yap, acikbufe gibi masaya diz.
Geldiklerinde istegen isteyen istediğini koysun tabağına. Daha şık olur.
Sunumlu pasta tabağı olarak da, ben uadac'i çok tarz buluyorum. Ürünleri Paşabahçe, kaliteli yani. Basımlari kendileri yapıyorlar.
Bak, şöyle bir seyEki Görüntüle 2866420
Bu japon koleksiyonunun minik bir parçası ama çeşit çeşit koleksiyonu var daha. Hem henuz popüler değil, yani fiyat tahmini falan da yapamaz, "özel tasarım" der geçersin 🤪🤪
Çok da takılma, beğenmeyen küçük oğluna almasin
ayy bugun boyle bir seyde kahve geldi. yani hani kahve fincaninin tabagi kucuk olur ya oyle degildi iste boyle sekilli sukullu tabagin ustune kahve fincanini ve tabagini, kenara cicekli bi su, yanina gercek cicek, yiyecek biseyler falan koymuslardi. cicekli gibi bir seydi tabak.

normal servisi de servis tabaginda yapti ama tabagin ustunde tabak vardi yani offf anlatamiyorum bile :KK70: cok inceledim ama aklimda tutmam mumkun degil. bana sana gelecegiz dedikleri andan sonra ben hayattan koptum :KK70:

Kayınvalidenin seni sevme ihtimali yoksa eğer ileride kullanmayacağın hiçbir şeyi alma bence, eksik olan şeyleri bir porselencide hızlıca halledebilirsin -hazır takımlar satılıyor- bu forumda ki yemek bölümünde ki aparetif sunum yemeklerine de bakabilirsin.
Bence kendini hiçte yorma keyfine bak :KK9:

Iyi bir pastahaneden yas pasta ve tatli kurabiye alabilirsin tatliyla ugrasmamis olursun. Yada 1 gun onceden yapilan tam tutan cheescake tarifim var. Istersen denedigim tariflerden sana atarim, 1 cesit borek ve 1 cesit salata yeterli olur bence.
Mecbur biraz pasta tabagi alacaksin o keyfine butcene kalmis.
Kasik spatula fln da ayarla
Sık bir desenli pecete al goz boyar.
Cezven yokmu kopuklu kahvenin sırrı taze kahve+ soguk su+ kisik ates ve ilk basta hizlica karistirip ellememek.

Bacım hayırlı olsun. Bence durumun neyse onu al. Hatta yani çeyiz filan almışsındır neden kendini tekrar masrafa sokuyorsun. Neyse benim annem avizeleri değiştirmeye kalkmıştı geliyorlar diye haklısın. Alabiliyorsan hemen gir trendyol a bacım. Yemek takımları, çatal bıçak takımları hep mağazadan daha uygun. Karaca dan bakabilirsin yemek takımı kahvaltı takimi ve efsane cay takımları var pasabahce . Heybeli cay seti var inanılmaz güzel senin kaynana bayılır. Cerezlikler var elysia model paşabahce efsane. Yöresel yemekleriniz varsa yapabilirsin. Dışarıdan belki su böreği filan yaptırabilirsiniz. İlla bi menu hazırlanması gerekiyorsa yanına peynirli poğaça ufak , elmalı kurabiye , mercimek köftesi, amerikan salatası olabilir. Türk kahvesi Eminönü'nde Mehmet efendiden çekilmiş alabilirsin. Taze siz seviyorsunuz diye özellikle gidip cektirdim aldım diyebilirsin . Yine Karaca da çok sık kahve takimi gördüm İznik ismi onunla da ikram edersin. Tabi bunlar hep masraf bacım. Yoksa da elinden geldiğince güzel menu çıkart, sunumluk bir kaç bir şey al yine de emek verdiğini görur en azından hoşuna gider. Allahm nekadar inceyiz savulun kaynana savici gelinler geldi🤣

Sunum kısımlarına çok yorum yapamayacağım (Ben el yapımı seramikçiyim, diğerlerine elim gitmiyor.😬) Siz de önce bir çay demleyebilirsiniz, demlik alırsınız, demlik boyuna göre iki üç kaşık çay, bir iki tane demlik için Earl Grey ya da tomurcuk çay eklersiniz, güzel kokar. Çayın yanına mesela bir salata (patates salatası gibi), güzel bir kek, bir iki tuzlu (hazır börek, poğaça gibi) tabaklara önceden yerleştirip geldiklerinde ikram edersiniz. Kahve için de bir ufak cezve iş görür. Kahve yanına daha çok tatlı şeyler gidiyor. Küçük kaselere küçük lokumlar, drajeler, belki yanına mesela profiterol gibi bir çeşit tatlı ya da kuplarda magnolia gibi şeyler olabilir.

Pandemiye kadarki pembik gelinlik sürecinde öğrendiklerim bunlardı, arz ederim efem.

Oncelikle tebrikler ☺️🌺

tabak ve catallarda ve hatta tum esyalarda minimalistim ben. Duz renk kare tabaklar falan bana gore 😅 oyle bir seyler tavsiye ederim, hem her seyle uyuyorlar hem de modaya uyum saglamak zorunda hissedip tuketim toplumu olmamiza engel oluyorlar 🙃 butce soylerseniz marka tavsiye edecegim 😌

Ailenden ayrı mı yasıyorsun?
Şimdilik tabak canak işini boşver çeyizine alırsın evlenince kullanırsın. Şuan neysen o ol. Onlar farklı tabak kullanıyor olabilir ama sen kullanmıyorsun olabilir herkes aynı olacak degil.
Ama iş ikrama gelince döktür 😍 Hiç gözünde büyütme öyle yardımcıya falan gerek yok yani hepımızın yaptıgı şeyler yardımcısız şekilde 😀sende yaparsın
Bir gün önce evini pırıl pırıl yap sonra hazırlıklarına basla. Aksamdan hazırlayabilecegın yada ön hazırlıkları yapabilecegin şeyleri seç. Sabah kalkıncada ikramlarını tamamlar tekrar evini bir süpürürsün oh mis. Bu arada onlar öyle yapıyor diye sende tek tek tabak hazırlamak durumunda degilsin. Evde yemek masan varsa herşeyi ortaya koyabilirsin masada servis yaparsın. Uygulama ismi veremiyoruz sanırım ama web siteside olan bir uygulama var orada yorumlara bakarak yapacagın tarıflere karar verebilirsin riske girmemiş olursun. Hazır birşey alma derim el emeginle yap.

Bacım hayırlı olsun. Bence durumun neyse onu al. Hatta yani çeyiz filan almışsındır neden kendini tekrar masrafa sokuyorsun. Neyse benim annem avizeleri değiştirmeye kalkmıştı geliyorlar diye haklısın. Alabiliyorsan hemen gir trendyol a bacım. Yemek takımları, çatal bıçak takımları hep mağazadan daha uygun. Karaca dan bakabilirsin yemek takımı kahvaltı takimi ve efsane cay takımları var pasabahce . Heybeli cay seti var inanılmaz güzel senin kaynana bayılır. Cerezlikler var elysia model paşabahce efsane. Yöresel yemekleriniz varsa yapabilirsin. Dışarıdan belki su böreği filan yaptırabilirsiniz. İlla bi menu hazırlanması gerekiyorsa yanına peynirli poğaça ufak , elmalı kurabiye , mercimek köftesi, amerikan salatası olabilir. Türk kahvesi Eminönü'nde Mehmet efendiden çekilmiş alabilirsin. Taze siz seviyorsunuz diye özellikle gidip cektirdim aldım diyebilirsin . Yine Karaca da çok sık kahve takimi gördüm İznik ismi onunla da ikram edersin. Tabi bunlar hep masraf bacım. Yoksa da elinden geldiğince güzel menu çıkart, sunumluk bir kaç bir şey al yine de emek verdiğini görur en azından hoşuna gider. Allahm nekadar inceyiz savulun kaynana savici gelinler geldi🤣
ay benim ceyizim yok ki :KK70: 2 gun sonra gelecekler trendyoldan siparisim yetismez buyuk ihtimal. parasi onemli degil acikcasi hepsini alabilirim yani gelince annesi hmmm diye tek kasini kaldirip etrafi suzup beni sinir komasina sokmasin yeterli :KK70:

Evli halimle tam olarak senin gibiyim evde ne varsa onlari kullaniyorum Allahtan sunum perilerini agirlamiyorum. 😁😁
Kaynanam, annemler vs geldiginde ben ya hepsini ya da bazilarini disardan yaptirip geciyorum hala. Çok sık gelmezler...
Kolay gelsin demeye geldim. Bir de agirlama bittikten sonra konu bekleriz. 😬🌷

O gün için bir yardımcı ayarlayamaz mısınız?
Misafir ağırlama da bu kadar önem veren insanlarsa, servis konusunda zorlanırsınız, çay kahve olayı bile sıkıntı olabilir gibi geldi bana, yiyecekler dışarıdan sipariş edilecek sanırım bir yardımcı olursa rahat edersiniz.

Tabak çanak kısmına, bahsettiğiniz tarzda bir kayınvalideyi tatmin edecek bilgim yok maalesef. :KK70:Ama gelin olma yoluna girdiyseniz kendi tarzınızda eksik olan şeyleri tamamlamanız icap eder artık. 😀

X