Kayınvalidemden nefret ediyor, eşimden de soğuyorum.

inciava

herşeyimsin kuzum...
Kayıtlı Üye
19 Şubat 2011
351
30
40
2,5 senedir evliyim.. Eşim kendi memleketinde iş bulamadığından eniştemle çalışmaya başladı. Allahın sevgili kuluymuşum o vasıtayla onlardan uzak aileme yakın oturuyoruz.
8 senedir beraberdik. 15 ay askerliğini bile bekledim.okuldayken tatile girip evlerimize dönerken 2 hafta ayrı kalacağız diye ağlardı eşim. Ben üzülmeyeyim diye bir dediğimi iki etmezdi.
sözlendik. eşimin birde abisi var. Bizden 2 sene önce evlendiler. Düğünleri sırasında eltim ve ailesi ile eşimin ailesi arasında anlaşmazlıklar çıkmış. Uzun seneler konuşmadılar. Eltim her defasında yaptıklarını yüzlerine vurdu. Tabi böyle olunca ondan kötüsü olmadı. KV kendince anlatıyor eltim kendince anlatıyordu.şimdi eltime %100 hak veriyorum. Kv yapmıştır diyorum.
Neyse sözlendiğimiz zaman ayrı şehirlerdeyiz diye hem isteme hem söz yapılsın denildi tamam dedik. Bayramlarda bir kere olsun gelmediler. Eşimin babannesi var. 87 yaşında onu bırakamayız diye bahane ürettiler. İçlerine tam giremediğimizden aa evet yaşlı kadın nasıl kalsın, inandık. Neyse düğün zamanı geldi. Kv kendini belli etmeye başladı. İlk golü kına da kuafördeyken anneme gelip kuaför paralarını kim ödeyecek demesi oldu. Kına bizim şehirde oldu. Annemde siz demiş haklı olarak. Düğün onların orda oldu. Ordada anneme herkes kendi ödesin demiş. Annemde adetten gelin ve yanında gidenleri ödersiniz demiş. Ona da tamam dedim. Kv eltime kendini affettirmek için ağzıyla kuş tutmaya çalışır ama sorsan sevmiyorum onu yüzüne gülüyorum oğlum var arada der. Neyse düğün de de sevmediğim hareketler oldu. Düğün bitiminde gelin damat uğurlanır bunlar ortada yok, otelin kapısına çıkmışlar. Misafirlerle lak lak yapıyor. Tüm sülalesi yanımızda onlar yok. Bizde ellerini öpmeden odamıza çıktık.
Neyse kv eltime gider 10 gün kalır bize gelir 2 gün zor dururdu. alınırdım.
Eltimin çocuğu olmuyor. (Tez zamanda Allah'ım kollarını doldurur inş.) Benim kızım oldu. Kızımın olduğu günden sonra kv den resmen nefret ettim.
Beni 40 gün çıldırttı. Bebek ağlar benden önce koşar alır, almak isterim sırtını döner almayayım diye, çocuk ağlar gece uyanır, eşim almaya gider annesinin kokusunu ala ala uyusun der, ben uyutamadım siz mi uyutacaksınız der hem anne kokusu diye birşey mi varmış der. Çocuk oyuncakla oynarken kafasını vurur hemen kucağına alır ver derim duymazlıktan gelir uzaklaşır. Yani annesi olduğumu kabullenemedi. eşim konuşurken telde kızım anneeee der (16 aylık kızım) ordan baba de kızım baba der. Allahtan kızım çok düşkün bana. Peşimden ayrılmaz. Bu duruma bile içerler.Annesiyim tabi beni isteyecek daha süt kuzusu o.
daha 10 günlük lohusa iken, eşim mutfak lavabosunda elini yıkamak istemiş annemde orda yıkama bulaşıklar var haksızmıyım A.... demiş. Kv bir baktım diğer odada ağlıyor.Neymiş ben çocuğuma iyi terbiye verememişim. Nerelere çekiyorsa. Eşime noldu dedim. Annen böle böle dedi diyor. Ne var bunda dedim. Bi anda baktım annemde ağlıyor ben ne dedim ki diye. Eşime dedim. Ben evimde hır gür ağlama istemiyorum. Annem giderse eğer kızımla bende onla gideriz dedim. Eşim annesini almış baktım ikiside annemden özür diliyor. annemin tek dediğide kızımın sütü kesilirse nolcak. Annem kızım doğacak diye tüm oda süslerini yaptırdı, şekerlerini, adan zye herşeyini. Mevlüttede siz o kadar yaptırdınız bizde mevlüt şekerini yaptıralım dediler. Tamam dedik. Mevlüt çıkışı bir komşu aaa ne güzel dedi. Ne dese beğenirsiniz. Biz yaptırdık onları. eşime dedim akşamına. Şoka girdi. Ama sadece şoka girdi. İcraaat yok.
Kızım doğunca nerdeyse bir ay kp bir ay kv geliyor. Bi geliyorlar kp 1 hafta kv 15 gün kalıyor. Eşimde genelde şehir dışına gidiyor. Ben annemlerde kalıyorum. Onlar gelince mecbur eve geliyorum. Eşim olmayınca onlarla kalmak çok sıkıcı. Neyse eşimin babannesi hastaydı ya bırakamıyorları sözlüyken ama çocuk olunca kv banane baksın baban anasına. Kızı gelip baksın diyor. Sözlüyken neden böyle demiyordunuz o zaman. Kızım doğdu dişine kadar oğluna benzetti.
Arkadaşlarım hayırlı olsuna gelmişti. Arkadaşım İyiki İ.... İstanbulda oturuyor yoksa göremezdik demiş. KV de artık işi öğrendi memlekettede iş yapar oğlum demiş. Arkadaş bana dedi. Bende eşime memleketine gitme gibi bir durumun varsa yol orda ama ne ben nede kızım asla oraya gelmeyiz dedim. eşimde annesine ben oraya mı gelecem dedim de sen böle böle diyorsun demiş. Oda nasip oğlum demiş. Eşimde ben işi öğrendim diye eniştemimi satacam. Biz oraya gelmicez bi daha da bu konuyu açma demiş.
Bir arada kızımı gördün diye babanne oraya gittik. Kızımı severken cadı kızım derim. Bir ara diğer odaya geçerken kv kendi kendine cadı diye diye kızı cadıloz yapacaklar dedi. Duydum döndüm lafımı söyleyeyim diye babannesi heyecan yapmaması gerekiyor felç geçiriyor diye tuttum. eşime dedim. eşimde söylemiş şaka dedim oğlum demiş.

Eltimin yanındayken beni hiç aramaz. Yokken 10 kere arar. Yiine eltim kv nin yanında 15 gün oldu ses seda yok.
Eşimden de ailesi yüzünden iyice soğudum. Ailesine laf ettirmeyenlerden. Bişey olunca anlatmaya başlayayım arkasını döner başka odaya gider. Bişey desem savunacak bişeyleri olur. Ama bana yapılan haksızlık olunca yanlış anlamışsındır der. Alıp veremediğin ne der. yada geçmiş gitmiş bitmiş der. Benim için bitmedi derim. Unutmadım unutmayacağımda derim.
Kv yüzünden sinir hastası oldum inanın. MS hastalığına kapıldım. Bilen bilir tedavisi var ama bu hastalıkla ömür boyu yaşamak zorundasın. İlerlerse sakat kalma durumun var. Sinir stres yok. Bildikleri halde ki eşim hiç umrunda değil. Dr. bizzat eşime eşinin sinirlenip üzülmemesi gerek dedi. Ama nafile. Bende eşime bir gün sen benim hastalığımı ciddiye almıyorsun ya sevdiğin birisi bir hastalığa kapılır inşallah inan umrumda olmayacak dedim. Ki 3ay sonra kv meme kanseri oldu. Ameliyat oldu. Eşimde ben hasta olmamış bu lafı etmemiş olsam kadın hasta zaten bilmem ne derdi ama ağzını açamıyor. neyseki başlangıcıymış da ucuz atlattı.
Ama kızlar eşimden o kadar çok soğudum ki, inanın tahammül edemiyorum. Kızıma bakmak için işten ayrıldım. Pişmanda değilim. Okula başlayana kadar da çalışmayı düşünmüyorum. Ama çalışıyor olsaydım ekonomik gücüm yerinde olsaydı inan arkama bakmadan çeker giderdim. Bazen inanın aynı yatakta bile yatmak onun nefesini duymak bile rahatsız ediyor beni.
Düşünüyorum da ailesi bu şekil yapmasaydı eşimle aram nasıl olurdu diye bence ilk günkü gibi olurduk. Çünkü başka hiç bir sorunumuz yok. Bakıyorum da tek tartışma konumuz ailesi.
Eşimle çokkkk konuşmaya çalıştım dediğim gibi anca dinler yada arkasını dönüp gider. Bazen aklıma bişey gelir mesaj atarım cevap yazmaz. Akşam neden cvp vermedin derim. Ailemle ilgili şeylere cevap vermem der.
Yani ailesine verdiği değerin onda birini bana vermiyor desem yeridir. Lafa gelince seni çok seviyorum, sensiz yaşayamam. Tek yaşama hevesim sizsiniz. Ama ben laf değil görmek istiyorum.
Ama artık bende akıllandım. Kv karşı sus pus değilim. Bişey mi dedi hoş olmayan cevabımı sakince veriyorum. Eşim beni bu konuda tınlamıyor, üzüldüğümü görmüyor ben neden onun annesini düşüneyim.Eşim altta kalmadığımı görünce ailesinden birisinin yanında çok temkinli davranıyor. Canım, cicim falan. Ama artık yemiyorum.
Cidden kv iki yüzlü. Gülüşü, sarılması, konuşmaları o kadar yapmacık ki. İnanın ömrümce kimseden bu kadar nefret etmedim. Sayesinde oğlundanda soğudum. Bir anne evladının yuvasını dağıtacak haberi yok.
1 haftaya gelirim 2-3 kalıp döncem diyor. Arkadaşlarıma kv gelecekmiş 2-3 gün kalıp gidecem diyor diyince. O hep öle diyor 15 günden önce gitmez diyorlar:)
Yazmamın tek sebebi bu kadar detaylı kimseye anlatamıyorum. eşim beni anlamıyor zaten. Ailemede bişey anlatmıyorum. Üzüldüğümü görüp üzülmesinler diye. Buraya yazıp içimi dökmek istedim sadece.

Son düzenleme:
yazdıklarnızdan sadece k.v denizin kzınzı size sahiplendirmiyor olması olarak anladım
ayrıca kim ne yaparsa yapsn boşverin allaha havale edin

sen çok takmışsın kafayı kv dene ama değmez öle ay niye dedi niye yaptı diye düşünme. ben böyle durumlarda hep şunu düşünürüm sevdiklerim bana yanlış yaparsa üzüleyim ama benim için değeri olmayan ne derse desin takmıycam. gerçi bazen işe yarıyo. eşinde okadar kötü değil yazdığına göre birçok yerde annesine karşı seni savunmuş ama sürekli şikayet halinde olursan onuda bıktırırsın ve dinlemez seni. evin barkın semtin ayrı sen eşinle iyi olmaya bak. birlikte güzel aman geçirmek varken kv. den konu açıp ortamını bozma. nede olsa annesi ister istemez savunmaya geçer hepsi aynı merak etme bendede var aynı eş ve kv den :))

Sanki annem yazmış bunları. Yalnız bir tek kanser kısmı hariç. Kanseri anneannem geçirdi, annemde MS yok ama tahlilleri kötü doktor başlangıç olabilir falan demiş.
Ben de bu yaşımda (19) kaynana ne öğrendim, babaannem ve babamın teyzesinin anneme yaptıklarını gördükten sonra.
Eşinizden soğumayın, kayınvalidenizi de bu kadar aile hayatınızın içine sokmamaya çalışın. Eşinize de anlatmayın bence hiç kayınvalidenizin yaptıklarını, nasılsa dinlemiyormuş. Bu da size iki katı stres olarak geri döner, boşverin. Kendinizi üzmeyin. İleride kızınız da çok etkilenir, üzülür; örnek ben. Bazen keşke annem bana anlatmasaydı diyorum ama artık anlayacak yaşa geldim, görmemek imkansız... Annem arasını soğuttu o şekilde azaldı bu gerginlikler. Yoksa bitmez bu kaynana çilesi.

herkesin çektigi kendine büyüktür tabiki ama şunuda unutmayalım en azından kayınvalıdenle oturmuyorsun forum da nice kayınvalıdelerıyle oturanlar var yada eşleri tarafından aldatılan ve şiddete maruz kalan var bence kendinden daha kötü durumda olanları düşünüp haline şükredersen şu anki yaşananları pek takmazsın..bu kadar stres yapma...

Allah bağışlasın yavrunu ama sürekli eşine annesini kötülersen olmaz bırak zamanla oda görür annesinin yaptığı hataları sonuçta onunda annesi bende kayınvalidem ile sorunlar yaşadım ama annen şunu yaptı bunu yaptı dedim işe yaramadı artık ben birşey demiyorum kendi görüyor savunuyor beni.Sonuçta eşinin annesidir o ne kadar hatalıda davransa annesine kızıp bağırıp çağıramaz zamanla oda anlar yaptığı hataları bak hasta olmuşsun kafana takma değmez senin yavrun var onu düşünmen gerek bunlardan önce yapma...Bide dikkatimi çeken birşey bende annemle giderim yada memlekete sen gidersin kızım ve ben gitmeyiz diyorsun süreklide bence seni terk ederim gibi imalı konuşmazsan hayrınıza olur...

bir daha gelecegim die tlf ettiğinde .... anne bu sefer gelde bi dahakine geliyim mi die haber ver de .....ev hali nihayetinde kendi programlarım oluyor de....

Seni anlamaya çalışıyorum canım ama senin de haksız olduğun tarafların çok eşinin ailesiyle ne yaşasan gidip anlatman en büyük hata...hee birde kızımı alır giderim kızımı alır giderim o ne öle allah askına evcilik mi oynuyorsunuz....

Seni çok çok iyi anlıyorum. Yaşadıkların kolay şeyler değil. Bir hevesle evleniyorsun, ömrünü geçireceğin en doğru kişiyi bulduğunu umuyorsun sonra, bu tür insanın hayatını darmadağın eden mevzularda onun aslında sana senin tanıdığın insan olmadığını görüyorsun. Kendim de anlattıklarına yakın olaylar yaşadığım için biliyorum.

Kayınvalidesiyle birlikte oturanları veya başka durumdakileri de düşünsen insan kendi başına geleni biliyor. Yaşanan olayları yok sayıp takmamaya çalışmak için de çelik gibi sinirlere sahip olmak gerek. Hassas insanlar bunu pek başaramıyor.

Kendim için şunu biliyorum. Yaşadığım olaylardan sonra eşime bakış açım değişmedi diyemem. Eskisi gibi olmayacak birşeyler eksik. Fakat herşeyi bozacak kadar da bitmedi içimde bişeyler. Bu şekilde devam ediyorum hayata ama ona karşı tahammülüm çok azaldı artık. Sinirlerim de daha da zayıfladı. Ama tartıp biçip devam etmeye karar verdiğim için güçlü olmaya çalışıyorum.

Sen de rahatsızlanmışsın en başta kendini çocuğun için düşünmen gerek. Elinden gelebildiğince güçlü olmalısın. Hayat insan maalesef hep istediği hayatı vermiyor. Ama baktın olaylar artık başedemeyeceğin kendine zarar verici boyuta ulaşmış bu durumda kendine olan güvenini sağlayıcı bir ekonomik özgürlüğün de olmalı.

Buraya içimizi dökmemiz de güzel. Bir şekilde böyle bile başka fikirlerden destek alabiliriz. Elinden geldiği kadar güçlü ve sabırlı olmaya çalış tabi kendini ezdirmeden...

Ya ben bu yazdıklarında eşinden nefret edilcek bi sebep bulamadım bi bakıma haklısın ailesi sevilmeyince eşede sinir olunuyor keşke evlenmeseydim deniliyor ama eşin hiçte ana kuzusu gibi değil diğer konulara bakarsan annesini dinlehip eşini döven aldatan evden atan kocalar var. Bizim bi tanıdığın kv hastalanıp hastaneye yatmış ordaki hemşire kızı gözüne kestirmiş oğlum yakında boşanıyo seni çok beğendim deyip tanıştırmış halbuki boşanma falan yok bide oğulları var ama adamda anası kılıklı başlamışlar görüşmeye ve karısını boşadı sonunda anlayacağın ne adamlar var... Eşin kendi memleketini bırakıp gelmiş annesinede dönmicem diye rest çekmiş, yeri gelmiş annenden özür dilemiş -ki annenin orda bulaşıklar var falan diye müdahale etmesine pekte gerek yokmuş bence yok yere ağlanmış gerginlik olmuş. Neyse işte eşin size hiç saygısızlıkta bulunmamış annesinide uyarmış ne söylediysen halletmiş daha napsın ben bilemedim öyle eşler varki annesini şikayet etmeye kalktığında yapıştırıyo tokadı:KK43:
Hemen hemen her düğün zamanı para mevzuları, aile arası mevzular olur. Ben ne gözyaşları döktüm anlatsam roman olur babam at nişanı dedi verdim ellerine yüzüğü ama çok yalvardılar eşimin kabahati yoktu kıyamadım senin anlattıkların devede kulak bana göre. Kına gecemde sadece ben ve eltim kuaföre gittik kınada takılan parayı kuaföre verdim düğünde eşim cebinden verdi nerdee ailesi para vercek ama hiç takılmadım bile. Babam kayınpederden pek hazetmiyo 2 senedir hiç bayramlarda bize gelmez babamdan korkar babamda gitmez ama hiç dert etmedi iki tarafta lafı bile geçmedi hemde 3 sokak ötede oturuyolar hergün evin önünden geçiyo yani öyle ayrı şehirler değil ama eltimin ailesine köye gider:) Benim annemde başka şehirden ve kardeşleri ailesi anneme 1 tebrik kartı bile yollamaz aramazlar ama annem oraya her sene gitmek için can atar babamda 1 bavul hediye ile gönderir annemi insanlık bizde kalsın başımızın gözümüzün sadakası olsun diye o geldi bu gitti mevzuları olmaz yoksa ben küscem dersen kendi ailende bile küscek şeyler bulabilirsin. Torun oluncada hepsi bu hareketleri yapıyolar sen bakamazsın diye düşünüyolar kendileri daha tecrübeli diye onların kv de öyle yapmıştır büyük ihtimalle kim olsa kızar ama biraz umursamaz olmak lazım böyle şeylerde.
Evine sık sık gelmelerini istemiyosan tel.edip gelcez dediklerinde ben müsait değilim diyebilirsin eşinin kızcağını sanmıyorum. Sürekli ailesini şikayet edersen sıkılıp gitmesi çok normal eski mevzuları falan tekrar tekrar açmanın anlamı yok sonuçta onunda ailesi ve durumun farkında ama sen çok fazla takmışsın inanki yaşadıkların başkaları için çok rahat bi hayat insanlar neler çekiyolar dert etme bu kadar eşinide çocuğunuda üzme.

zaten dün gece karar verdim. artık ağzımı açıp kv yada ailesi hakkında bir tek kelime etmeyeceğim. eşimde onlar hakkında bir olay olunca anlatınca bende onun gibi ağzımı açıp birşey demeyeceğim. yorum dahi yapmayacağım.
kvnin taktiğini uygulayacağım. o yapıp edip köşesine çekiliyor sonrada bişey yapmamış gibi salağa yatıyor ya aynen öle yapacağım. bişey deyince lafımı esirgemiyeceğim. yani kv bişeymi dedi direk ona diyeceğim. hani kv bişey diyince ben eşime diyorum ya annen böle dedi diye oda annesine sorunca "şaka dedim" diyor ya, eğer oda oğluna derse bende dicem şakasına dedim ne var bunda aaaa dicem.zamanıgelince eşim gerçek yüzünü görünce annesinin haklıymışsın diyecek elbet. o zaman da sadece gülüp geçeceğim.
geçen gün bişey oldu ben diyordum inanmıyordu asla öyle birşey olmaz diyordu eşim.eşim geldi haklıymışsın ya dedi. bende ben diyorum ama sen inanmamakta direniyorsun dedim sadece.
bu dorumda anladığım kadarıyla en iyi taktik bu. eşe yansıtma kötüleme kendi işini kendin gör.
anlatamadığım çok şey var aslında. zaten bazı olayları anlatamıyorum o an görülüp yaşanılması gerek. bazı yüz ifadeleri, deme şekilleriyle daha iyi anlaşılıyor. böyle yüzeysel yazılınca bişey yokmuş gibi geliyor.
en basitinden diyeyim yeni doğum yaptıktan sonra eşim uzun süre beraber olmadı benimle hep bi bahane yok yoruluyorsun çocuk yoruyor emziriyorsun artık inanmadığımdan gerçeği söyle dedim. annem ile ilgili yorumlarından kendinden uzaklaştırıyorsun demesi zaten soğuttu. sırf annesi yüzünden eşiyle beraber olmayan bir insan.

Son düzenleme:
İnşallah zamanla düzelcektir sen takmamaya çalış. Taktiğinide beğendim çünkü kaynana oğluna bişe demiyo seni şikayet etmiyo kendisi lafını söyleyip rahatlıyo sen söyleyemeyip eşine anlatıyosun eşin her şikayeti senden duyuyo o zaman seni kötü biliyo. Sende bundan sonra lafını eşin yokken kaynanaya söyle o şikayet edincede aynen dediğin gibi aaa ben şaka yaptım dersin valla iyi düşünmüşsün:) Böylece fazla gelmeyide keser belki. Ailesi rahat vermiyoki eşinle beraber olasın hep evde birileri senin cinler tepende adamda keyifmi kalır:)

X