Kayinvalidemle anlasamiyoru

Gelincik88

Popüler Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
27 Haziran 2015
362
260
35
Kayinvalidemle anlasamiyorum!

O cok diktatör dedigim dedik biri
Hayati boyunca hep yalniz büyütmüs cocuklarini esi yurtdisinda o türkiyede yasamis. Sonrada kayinbabam rahmetli olmus…

6 senelik evliyim ve bastan beri istedigi onun dedigi zaman yemek yensin onun dedigi zaman biryere gidilsin onun dedigi sekilde yatirim yapilsin.
Yanlis anlasilmasin birazcik bilgili olsa bagzi seylerde tamam var bir bildigi dersin. Ama yok. Hersey ayip hersey günah. 1985lerde takili kalmis kafa…
Para hic harcanmasin bebegimin cocuk odasina bile gerek yokmus pusete gerek yokmus…onunda zamaninda olmamis görümcemde almamis yapmamis. Bebek olmadan full time oglu calisiyorsa bende calisiyodum. Yani bu eve bende para getiriyorum! Ev hanimi olsam bile bence ev hanimlarininda söz hakki var ve olmali!! Sirf oglunun parasi düsünüyor denmesin diye acikliyorum bunu!
sürekli bir para para para dilinde…

Cok konusur beni hic konusturmaz mesela

ben daha sakin daha sessiz biriyim bisey demeden 10 kere düsünürüm. Bir adim atmadan 10kere arastiririm. Herseyi arastiririm bebek hakkinda…alacaklarim hakkinda…ve sonunda bütcemize veya aile yapimiza uygunu yaparim tabi ki esimle istisare ettikten sonra…

beni bastan beri yönetmeye calisti! Ben buna izin vermedim! O benim üstüme geldikce benim adima kararlar verdikce ben mesafe koydum. O bunalttikca uzaklastim cünkü benim huyum bu ben tartismam uzaklasirim kim olursa olsun.
Ama her zaman görevimi yaptim doktor mu en iyisini arastirdim götürdüm. Alisverismi hep biz yapiyoruz.resmi dairede isimi var hep ben yaptim yapiyorum…

rahatsiz oldugum su:
benim yüzüme bakmiyo konusurken. Bana söz hakki vermek istemiyo resmen. Bana bisey soruyo ben 2 kelime söyledikten sonra lafa giriyo.
Ben yemek gönderiyorum ogluna elinize saglik diyo.
Daha henüz konusamayan kizima soruyo bagzi seyleri benden cevap bekliyo ama asla bana sormuyo.
Komsusu bana gelecekmis kendine göre ayarliyo bana su gün olur mu demiyo az önce yine Sordum bilmiyorum

bunlar ne demek oluyo?
Ben cok geriliyorum!
esimin annesi degilde arkadasim olsa görüsmem o kadar sinir oluyorum bu hareketlere.

ne yapmam gerekiyo?
bana lütfen yardimci olun bu kadin beni sinir hastasi edecek

Hayati boyunca hep yalniz büyütmüs cocuklarini esi yurtdisinda o türkiyede yasamis. Sonrada kayinbabam rahmetli olmus…

6 senelik evliyim ve bastan beri istedigi onun dedigi zaman yemek yensin onun dedigi zaman biryere gidilsin onun dedigi sekilde yatirim yapilsin.
Yanlis anlasilmasin birazcik bilgili olsa bagzi seylerde tamam var bir bildigi dersin. Ama yok. Hersey ayip hersey günah. 1985lerde takili kalmis kafa…
Para hic harcanmasin bebegimin cocuk odasina bile gerek yokmus pusete gerek yokmus…onunda zamaninda olmamis görümcemde almamis yapmamis. Bebek olmadan full time oglu calisiyorsa bende calisiyodum. Yani bu eve bende para getiriyorum! Ev hanimi olsam bile bence ev hanimlarininda söz hakki var ve olmali!! Sirf oglunun parasi düsünüyor denmesin diye acikliyorum bunu!

ben daha sakin daha sessiz biriyim bisey demeden 10 kere düsünürüm. Bir adim atmadan 10kere arastiririm. Herseyi arastiririm bebek hakkinda…alacaklarim hakkinda…ve sonunda bütcemize veya aile yapimiza uygunu yaparim tabi ki esimle istisare ettikten sonra…

beni bastan beri yönetmeye calisti! Ben buna izin vermedim! O benim üstüme geldikce benim adima kararlar verdikce ben mesafe koydum. O bunalttikca uzaklastim cünkü benim huyum bu ben tartismam uzaklasirim kim olursa olsun.
Ama her zaman görevimi yaptim doktor mu en iyisini arastirdim götürdüm. Alisverismi hep biz yapiyoruz.resmi dairede isimi var hep ben yaptim yapiyorum…

rahatsiz oldugum su:
benim yüzüme bakmiyo konusurken. Bana söz hakki vermek istemiyo resmen. Bana bisey soruyo ben 2 kelime söyledikten sonra lafa giriyo.
Daha henüz konusamayan kizima soruyo bagzi seyleri benden cevap bekliyo ama asla bana sormuyo.
Komsusu bana gelecekmis kendine göre ayarliyo bana su gün olur mu demiyo az önce yine Sordum bilmiyorum

bunlar ne demek oluyo?
Ben cok geriliyorum!
esimin annesi degilde arkadasim olsa görüsmem o kadar sinir oluyorum bu hareketlere.

ne yapmam gerekiyo?
Sınırlarınızı bildiriceksiniz. Konularımı bilenler olucaktır aylardır kayınvalideme benimde söz hakkım varı öğretmeye çalışıyorum. Neymiş cuma izinliymişim kanarya izinli akşam şunu yapalım derdi. Kafasına göre planlar yapardı sormazdı. Mesafe koymakta çözüm ama susmamak cevap vermek daha da çözüm. Mesafe koyunca sınırlarını anlamıyorlar. Komşu gelicek size sormadan mı ayarladı çıkın gidin evden ya “ bana müsait misin demedin ki anne” dersin. Ağır olursa bi bakmam lazım anne müsaitmiyim dersen. Sizi yönlendiriyorsa biz bi eşimle konuşalım, öyle düşünmüyorum, almak istiyorum dersin. Yeni gelinim neymiş altınlarımla köylerinden arsa alıncakmış öyle dedi kaynanam. Bende gittim araba aldım 🤣

Eşiniz bı durumda ne yapıyor? birlikte mi yasıyorsunuz? 6 yıllık evlilikte artık bagımsızlıgınızı ilan etmeniz gerekirdi. Bazı kv ler evin tek hanımını kendisi olduğunu zanneder. Bukadar müdahale hiç normal değil, büyüklerden fikir alınır yeri gelir şunu nasıl yapıyoruz diye bilgi istenir ama evime gelecek insanı da onun istediği zamana göre ayarlamam. Çizginizi çizin, sınırını bilsin hayır demeyi öğrenin zira hasta olduğunuzla kalırsınız.

önce yaptıklarını yapmaktan vazgeç sonra devamı gelir zaten . doktormu kendi gitsin yemek mi kendisi pişirsin . yüzüne bakmadan mı konuşuyor sen de onu dinleme başka şeylerle ilgilen hiçbirşey bulamadın mı mutfağa kalk git . fikirlerini söylemekten çekinme kendinden ödün verme . iyi olmaya çalışma . gerektiği yerde ses tonun yükselsin . ( tecrübe ile sabit )
senin kinin bir üst modeli benim ki de ama o diş herkese geçmez . eltimle konuşması onun çocuklarına davranışı farklı bana ve venim çocuğuma farklıdır mesela . onu rahat ezer çocuklarını azarlar . benimkine ses tonunu bile yükseltemez. bunları yapmak benim için kolay olmadı 4 yıl mücadele ettim şimdi meyvesini yiyorum . ( saygı ve terbiye sınırlarını aşmadan tabiki )

Beraber mi yasiyorsunuz? Sanki oyle gibi.
Beraber yasamiyorsaniz azicik mesafe koyun. Siz de uzak durun. Olmadi saygisizlik yapmadan dökün icinizdekileri.
Esi vefat etmis kayinvalideler hukmunu gelinler uzerinde kuruyor genelde. Cok genelleme yapmak dogru olmasa da. Bu tipler icin sahip olduklari tek varliklari ogullari. Gelini de rakipleri olarak goruyorlar. Ego savasi onunki. Birakin assin suratini. Ben hic umursamazdim. O benimle konusmazsa ben de onunla konusmaya calismazdim. Bunlar birikir birikir uygun bir anda da " ben size ne yaptim? Benden ne istiyorsunuz?" diyerek etegimdeki taslari dokerdim. Esim de arkamda olmayacaksa zaten onun gozunde de kiymetim yoktur demektir. Esine saygi duyan adamlarin anneleri de gelinlerine saygi duyuyor ama bir kadinin en basta esi eziyorsa, deger vermiyorsa eger kadina, adamin kök ailesi de kadina deger vermiyor.

rahatsiz oldugum su:

bunlar ne demek oluyo?
Ben cok geriliyorum!

ne yapmam gerekiyo?
ne karar uzaklıkta yasiyorsunuz

Eşiniz bı durumda ne yapıyor? birlikte mi yasıyorsunuz? 6 yıllık evlilikte artık bagımsızlıgınızı ilan etmeniz gerekirdi. Bazı kv ler evin tek hanımını kendisi olduğunu zanneder. Bukadar müdahale hiç normal değil, büyüklerden fikir alınır yeri gelir şunu nasıl yapıyoruz diye bilgi istenir ama evime gelecek insanı da onun istediği zamana göre ayarlamam. Çizginizi çizin, sınırını bilsin hayır demeyi öğrenin zira hasta olduğunuzla kalırsınız.

Beraber mi yasiyorsunuz? Sanki oyle gibi.
Beraber yasamiyorsaniz azicik mesafe koyun. Siz de uzak durun. Olmadi saygisizlik yapmadan dökün icinizdekileri.
Esi vefat etmis kayinvalideler hukmunu gelinler uzerinde kuruyor genelde. Cok genelleme yapmak dogru olmasa da. Bu tipler icin sahip olduklari twk varliklari ogullari. Gelini de rakipleri olarak goruyorlar. Ego savasi onunki. Birakin assin suratini. Ben hic umursamazdim. O benimle konusmazsa ben de onunla kinusmaya calismazdim. Bunlar birikir birikir uygun bir anda da " ben size ne yaptim? Benden ne istiyorsunuz?" diyerek etegimdeki taslari dokerdim. Esim de arkamda olmayacaksa zaten onun gozunde de kiymetim yoktur demektir. Esine saygi duyan adamlarin anneleri de gelinlerine saygi duyuyor ama bir kadinin en basta esi eziyorsa, deger vermiyorsa eger kadini, adamin kök ailesi de kadina deger vermiyor.

esim artik bikti ne yaparsaniz yapin diyor.
Asla ve asla annesine anlatamiyor. Yapiyor deniyor bagiriyor hatta ama kadin hem yüzsüz hem duygu sömürü kralicesi. Oduna anlat o anlar ama benim kayinvalide anlamiyor.
Esimde yilda bir bana patlar bende öylemi otur dinle derim. Ben öylemi yapmisim seninkilerde sunu sunu yapti o yüzden öyle yaptim
Onlar söyle davrandi bende karsiliginda sunu yaptim ve hepsine ragmende görevimi yaptim dedim mi sap diye oturur susar. 1sene daha böyle gider sonra yine dolar.
ne yaparsaniz yapin diyorsan o zaman ya hic karismayacaksin yada tek benim hatalarima odaklanmiyacaksin yapti ama neden yapti bizimkilerde az degil deyip bana yansitmayacaksin ayarini devamli cekerim ona.
Beraber yasamiyoruz ayni mahallede yasiyoruz malesef
Ev almak icin ciddi bir arayis icindeyiz 2. bebegim büyüyüp bende tekrar ise baslamadan ev almak imkansiz yani 2-3sene daha burdayiz.

Öncelikle allah sabir versin. Burada iki büyük sorun var. Bir kaynanan laftan anlamıyor, iki eşin dengeyi sağlayamıyor. Burada açıkçası eşine çok iş düşüyor. Biraz ipleri eline alıp hem sana destek olmalı hem de biraz annesine sınır koymali. Bu durumun aranızda tartışmalara sebebiyet vermesi de aranızdaki bağların daha da zayıflamasına ve birbirinize karşı saygı yitirimine sebebiyet verebilir. Ben bir terapiste gidin. Öncelik ikinizin arasının rahatlaması. Sonra birlikte nasıl bir tavır takinacaginiza karar verip uygulamalisiniz.

esim artik bikti ne yaparsaniz yapin diyor.
Asla ve asla annesine anlatamiyor. Yapiyor deniyor bagiriyor hatta ama kadin hem yüzsüz hem duygu sömürü kralicesi. Oduna anlat o anlar ama benim kayinvalide anlamiyor.
Esimde yilda bir bana patlar bende öylemi otur dinle derim. Ben öylemi yapmisim seninkilerde sunu sunu yapti o yüzden öyle yaptim
Onlar söyle davrandi bende karsiliginda sunu yaptim ve hepsine ragmende görevimi yaptim dedim mi sap diye oturur susar. 1sene daha böyle gider sonra yine dolar.
ne yaparsaniz yapin diyorsan o zaman ya hic karismayacaksin yada tek benim hatalarima odaklanmiyacaksin yapti ama neden yapti bizimkilerde az degil deyip bana yansitmayacaksin ayarini devamli cekerim ona.
Beraber yasamiyoruz ayni mahallede yasiyoruz malesef
Ev almak icin ciddi bir arayis icindeyiz 2. bebegim büyüyüp bende tekrar ise baslamadan ev almak imkansiz yani 2-3sene daha burdayiz.
Yakin oturmak en buyuk hata olmus. O zaman arayi acin. Her aradiginda acmayin telefonu. Geldiginde o konussa bile siz cekin baska odaya gidin dinlemeyin. O degersiz davraniyorsa siz de oyle davranin onun gibi, cevap vermeyin. Simdiye kadar ne yapti iseniz olmamis. Bir de tersini deneyin. Ancak bunlar gecici cozum. En guzeli o semtten uzaga tasinip sadece ve sadece bayramda seyranda gorusmek. Oglu gorusurse gorussun annesiyle.

az görüşerek ve herseyi anlatmayarak.. alisverise mi gideceksiniz gidin gelin, sunu aldım sunu alacam vs vs muhabbet açmayın
Geldigimiz nokta zaten bu!
Haftalik alisverisini yapiyoruz bizim alisverisimiz ile birlikte.
Zaten hic birsey anlatamiyorum artik ben ondan böyle davraniyo zaten iste bu davranisa karsilik ne yapmam lazim

rahatsiz oldugum su:

bunlar ne demek oluyo?
Ben cok geriliyorum!

ne yapmam gerekiyo?
Benim kvde de aşırı inatçıdır, eşim onlara politik davranmayı öğrenmiş zamanla ben de öğrendim ve kafamız rahat etti, mesela benim kvde de 1900 lerde falan kalmış ama fikir belirttiğinde tamam anne haklısın diyip kendi bildiğimizi yapıyoruz. Ya da mesela bana sormadan yemek takımı almıştı bize(iyi niyetle aldığını biliyordum), ben de öncesinde eşime dedim ki "beğenmezsem kaş göz yapayım sen beğenmediğini söyle, söyleyemezsen de alalım yemek takımını ama ben onu 2.el bir sitede satıp evime kendi beğendiğimi alırım" dedim eşim de tamam dedi, yani aslında he diyip geçmeyi öğrendim ben de, çünkü eski kafalı inatçı insanlara asla ama asla laf anlatılmıyor, artık kv ile de konuşmuyoruz aramıza çok kalın bir sınır çizdim, çünkü bu inatçılığın dozunu baya arttırmıştı artık, şimdi kafam daha da rahat, siz de biraz politik davranın bence, açıklamaya girerseniz işin içinden çıkamazsınız gibi geliyor bana, eğer sizinki de benim kv gibiyse

Eğer mesafeden soğukluktan anlamıyorsa veya anlamak istemiyorsa sende hayır demen yerde hayırı deyip gerekli cevabı dinlese de dinlemede de vermelisin ve geri adım atmamalısın

Geldigimiz nokta zaten bu!
Haftalik alisverisini yapiyoruz bizim alisverisimiz ile birlikte.
Zaten hic birsey anlatamiyorum artik ben ondan böyle davraniyo zaten iste bu davranisa karsilik ne yapmam lazim
aciklama yapmayarak.
mesela suna ne gerek var sözüne -ben boyle uygun gordum.- diyerek..

Maddiyat yatırım vs gibi konularda konuşmaya başlayınca onun kararını biz veririz herkesin kesesi de fikri de kendine diyin. Hiç uzatmayın, polemiğe girmeyin. Onun kararını biz veririz, herkesin kesesi de fikri de kendine nokta. Sessizlik.

Bu DÜNYADA BIR BITMEYEN BIR SORUNDUR KAYNANA SORUNU😳

Eğer mesafeden soğukluktan anlamıyorsa veya anlamak istemiyorsa sende hayır demen yerde hayırı deyip gerekli cevabı dinlese de dinlemede de vermelisin ve geri adım atmamalısın

aciklama yapmayarak.
mesela suna ne gerek var sözüne -ben boyle uygun gordum.- diyerek..

hic birseyden anlamadi bugüne kadar
Sogukluk mesafe uzun uzun anlatma aciklama sinir krizi gecirdim birazcik sustu sonra tekrar basladi

esim her zaman diyo ki onlar konussun dursun sen bana bak ben ne dersem o olur. Oda allah var biz ne karar alirsak onu yapiyo ama biraraya gelince zoruma gidiyo fikrimin hice sayilmasi adima sözdr kararlar alinmasi

Biseyimize karismamis kayinvalide simdiden sonra hic karismazmis fikrini söylemis sadece öyle demis

hic birseyden anlamadi bugüne kadar
Sogukluk mesafe uzun uzun anlatma aciklama sinir krizi gecirdim birazcik sustu sonra tekrar basladi

esim her zaman diyo ki onlar konussun dursun sen bana bak ben ne dersem o olur. Oda allah var biz ne karar alirsak onu yapiyo ama biraraya gelince zoruma gidiyo fikrimin hice sayilmasi adima sözdr kararlar alinmasi

Biseyimize karismamis kayinvalide simdiden sonra hic karismazmis fikrini söylemis sadece öyle demis
karsinizdaki değişmiyorsa siz değişeceksiniz. bazen hep karşı tarafın degismesini bekliyoruz. peki biz kendimiz neden degisime acik degiliz..
bakis acinizi değiştirin, hayatiniz değişir...

Bir musibet bin söze bedeldir derler, bunu davranış olarak da yorumlayabilirsiniz.

İnsanların ne dediğini değiştiremezsiniz, ancak değiştirmenize de gerek yok ki.

Eşiniz uymadığı sürece ne dediğinin de önemi yok, bırakın söylensin dursun. Açıklamalara, anlatmalara hiç gerek yok.

Zaten eşiniz de annesini tanıyor ki size böyle demiş. Dinleyip dinleyip bildiğinizi okuyacaksınız.

X