kayinvalidemle olan tartisma

Bence kv sizin evde yaşamak için kendine rol biçmiş. İşte çocuk ve temizlik görevlerini üstlenmiş ki sizle istediği kadar yaşasın, canınız sıkılsa hadi evine diyemeyin diye. Bazı yaşlılarda böyle bir korku oluyor. Bu üstlendiği görevler de onu yıpratıyor haliyle.

Siz ona kabul ettirmek zorunda değilsiniz yardımcı almak istiyorsanız alın. Bırakın üç beş gün darılır sonra düzelir. Ayrıca en nihayetinde orası sizin eviniz kv nin değil, yardımcı alınıp alınmayacağına siz karar verirsiniz.

Ben şöyle düşündüm
Sizinle uzun süreli kaldığı için hiç işe yaramıyor gibi görünmemek adına evde kendine işler yüklemiş
Aslında aldığı sorumlulukları yerine getirecek gücü yok ama bir yandan da devam etmeye çalışıyor
Misafiri de kendi isteğiyle çağırmış ama işler planladığından biraz daha çılgın gitmiş sanırım
Karşılıklı yorgun olduğunuz için de tahammül seviyeniz düşmüş
Biriyle o kadar zaman kalıp hiç ters düşmemek mümkün değil zaten
Bence çocuğa bakıcı tutun
Kayınvalideye de onun daha rahat etmesi için tuttuğunuzu güzelce anlatın
Çok büyütülecek mevzu değil

Gereksiz bir tartışma olmuş aksi anına mı denk geldi yoksa hep öyle huysuzmu bilemem ama bende net bi şekilde konuşun haksızdınız diye burda eşinizinde araya girmesi lazım bence

Aslinda temizligi yapmiyor hic, bir ara onu da ustlenmeye kalkti, suratimi astim, tartistik, bi daha da yapmadi. Hala beni engelledin hic bir seye karistirmiyorsun evde diyor. Yardimci asla istemez, zaten yardimci gelse de her isi kendi yapmaya calisiyor.

aslinda normalde cok sinirlenecegim bir sey degil ama akşama kadar bir gün önceki şeyi kafasında kurup birden tartışma başlatması sinirimi bozdu.

Ayrıca sorun şu ki kimse yorulma konusunu açamıyor hemen küsüyor bağırıyor, ben şikayet mi ettim meselesine getiriyor durumu. Aman karışmayayım diyorum bu sefer de gerginlik çıkıyor.

Hadi çocuklara bakıyor da, iş neden yaptırıyosunuz? Kendi yapıyor yazacaksınız muhtemelen ama “akşam eve geldiğimde istemezse hiç iş yaptırmamaya çalışırım” yazmışsınız. Yani sanki o size yardımcı olmuyor da siz ona yardımcı oluyorsunuz, tüm yük kv üzerinde. Bunalmasını haklı buluyorum. Sizin yorgunken yüzünüz düşüyor onun da pekala düşer, sinirli olur. Ben tek çocukla yetişemiyorum kadın napsın. Alttan almanız gerekiyor. Hem çocuk bakımı, ev işi, yemek.. o yaştaki kadın için inanılmaz zordur.

di mi gitti mi ço
Bence sizde kvnizde gayet anlaşılır insanlarsınız kv sürekli evde olduğu için bunalmış olabilir malum biz en azından işe gidip arada farklı insanlar görüyoruz..Arada akşam işten gelince en kötü bir yürüyüşe çıkarın.
Bu arada kvnin yaşı kaç

Ayrıca sorun şu ki kimse yorulma konusunu açamıyor hemen küsüyor bağırıyor, ben şikayet mi ettim meselesine getiriyor durumu. Aman karışmayayım diyorum bu sefer de gerginlik çıkıyor.

çünkü yoruluyorsun bakma deyince sığıntı hissedecek kendini

şimdi siz ona muhtaçsınız da o fedakarlık yapıyor gibi hissediyor yoksa gelinin evine çöreklenen kv pozunda olacak

yıllar önce bir yakınımızın çocuğu oldu

annesi geldi çocuğa bakmaya ki kadın rahatsızdı vs bakıcı ile birlikte baktı bebeğe

sonra çocuk büyüdü işte biraz, kreş ilkokul vs vs

bir seferinde oturmaya gittik, temizlikçiyi çağırdık gelmedi de ben temizlik yaptım yoruldum, lafa gelince temizlik yapma der ama yapmasam da misafir gelecekti şurayı bari silemedin mi der vs diye konuşuyordu hem de kızının yanında (asıl amacı ben bu evde işe yarıyorum diye bize duyurmak gibi gelmişti bana o zaman da)

sonra çocuk büyüdü, aslında anneye çok da ihtiyaç kalmadı ama anne hala kızı ile oturuyor (bakıma muhtaç değil memlekette evi, evde yaşayan bekar kızı, emekli maaşı vs var)

sonra kızı ikinci bebeği yaptı

bu sefer anne bakıcı istemem ben bakarım dedi

çok pahalı imiş vs, 10 yıl önce annesinin yanına bakıcı tutan sevgili kızı da bu sefer sen bak, tamam demiş

bir akşam eve geldiğinde annesini baygın, bebeği çığlık çığlığa bulup hastaneye kaldırmışlardı, kadın ölümden döndü, yüksek tansiyon hastası strese gelememiş, bebek ağlayınca

sonra bakıcı artı anneanne devam ediyorlar

sığıntı olmayacağız diye işe yarar hissedeceğiz derken hem kendilerine hem de ailedeki diğer bireylere zarar verebiliyorlar

Bence cocuklari krese yollayin. Bu sekilde onlarin gelisimi içinde iyi degil. Yorulmus, sinirlenmis bir babaanne ile evde olmak. Muhtemelen kv'dede kural koymuyor yada koyamiyordur. Buda tabiki curcunanin daha fazla olmasina neden olur.

O ev ayrica senin evin. Yardimci çagirilcaksa sen belirlersin. Yoksa mecbur degilsin hem eve gel, ekstra kv'nin nazini çek ve ev isini yap. En azindan yardimci ile ev temiz olur yada yemek yapilmis olur.

Gerçekten ben senin kadar sabirli asla olamazdim. Herkes kendi evinde daha rahat eder bence. Esin ile konus, kv'deyi memlekete yollasin. Cocuklarda krese gitsin. Bare eve bir düzen gelir. Sende rahatlarsin, herkes daha mutlu olur.

Yapıcı yorum yapın demişsiniz ama maalesef pek yapıcı tarzda yorumda bulunamayacağım. İnsanın yeri geliyor sürekli birarada olunca kendi annesiyle bile anlaşamadığı oluyor. Siz kv ile 6 ay yada bir yıla yakın birlikte vakit geçirmekten bahsetmişsiniz. Orası sizin eviniz ve kararları siz almalısınız. Üstteki arkadaşın söylediklerine katılıyorum, böyle yorgun ve haklı olarak yorgunluktan asabi hale gelmiş bir babaanneyle evde durmak çocuklara da iyi gelmez. Onları kreşe verip babaanneyi de bir süre memlekete yollamak en iyisi gibi. Kv ye git diyemeyiz diyorsanız da bakıcı yada kreş işini halledip biz böyle karar verdik demelisiniz. Sırf o üzülmesin alınmasın derken kendi çocuklarınızı ve kendinizi huzursuz ediyorsunuz. Eşinizle bile ilişkiniz etkilenir bu evdeki gerilimden.

Ayrıca kv tamam iyi hoş yardımcı oluyor da siz de epey fedakarlık içindesiniz. Herkes yemeği ve temizliği yapılıp çocukları bakılıyor diye çekirdek aile dışında biriyle aylarca aynı evde kalmaya katlanamaz. Şahsen öyle olmasındansa ya kendim yapıp yorulmayı yada yardımcı almayı tercih ederdim. Evde sürekli birinin olması beni rahatsız eder rahat edemem. Sizde bana göre bayağı fedakarlık içindesiniz. Kurallarınızı koyun, alınan alınsın bu saatten sonra. O kadar çalışıp yorulup eve gelip bir de naz kapris çekmek zorunda değilsiniz.

Valla biz bile bu genç yaşta çocuk bak yemek yap yoruluyoruz ki kadın yaşlı .Birde nasıl yordularsa kadını gelen çocuklar sinirleri bozulmuş .Keşke nazına gitseydiniz. Birde saat yedi ne kadar geç yazık kadına gerçekten onaylanmak istiyor demekki .

Çocuğa bakıyor temizlik yemek yapıyor yoruluyor demişsin ama , siz bunları yapmak zorunda olmadığını söylemişsiniz , yok bakıcı istemem temizlikçi istemem evde kuralı koyan resmen kv olmuş siz de etrafınızda dönüyorsunuz eşinle aman yoruldu aman bunaldı.

Herkes bi hayat yaşıyor herkes yoruluyor bunaliyor iki çocukla çalışıyor olmak seni yormuyor mu mesela ? Kv nin senin kadar fedakâr olduğunu düşünmüyorum ben. Çok şikayetçiyse yorulmaktan kreş ve temizlikçi fikrini kabul etsin kimse zorla yaptırmıyor anladığım kadarıyla durumunuz da iyi.

Bir süre sonra bu tartışmalar eşinle aranıza yansır bi de burda eş kişisi konusu okuruz. En mantıklısı kreş, arada bir de temizlikçi gelsin şöyle dip köşe temizlesin kv sadece günlük işler ve yemekle ilgilensin hepinizin kafası da rahat etsin bunun sonu dolup dolup patlamalar oluyor genelde o zaman daha kötüye gidiyor durum.

Yapıcı olmaktan kasıt Kv ye hak vermek, size sabırlı ol demek filansa ben yapıcı olmayı tercih etmiyorum bu konuda. Çünkü evde 6 ay bir sene kalan Kv zaten sınırını çoktan aşmıştır. Evlilik sülalece yaşanılacak bir kurum değil benim gözümde. Eğer kalıyorsa ve bu kadar uzun sürede evdekilerin kendisine sürekli gülümsemesini, alttan almasını isteme lüksü olamaz! Diyelim ki gerçekten asık suratla girdiniz içeri, yorgun olabilirsiniz, iş stresi yaşamış hatta iş arkadaşınızla tartışmış veya telefonda eşinize kızmış olabilirsiniz. Kendi evime istediğim yüz ifadesi ile girerim bunu farkediyorsa büyüklüğünü gösterir görmemezlikten gelir. Yorulmasına gelince yorulan insan kapıdan giren geline mi sarmak zorunda? Neden oğluyla tartışmamış yorgunluktan mesela? Evde misafirliğin sınırını çoktan aşmış olan kendisi. Misafir dediğin haddini bilir, tartışma çıkarmaz. Siz yeterince anlayışlı bir insansınız bu belli ama bence size bağırmasına ve tartışmasına izin vermeyin. Kuralları koymasına izin vermeyin. Kadın tutmak istemiyorsa kendi evinde tutmasın.Kadın tutun işleri kadın yapsın, Siz yokken misafir de kabul ettirmeyin. İlgilenmek istiyorsa sadece çocuklarla ilgilensin. Eşinizi biraz daha kendinize çekin. Bu ve benzeri kararları eşinizle başbaşa alın ve uygulayın. Gerekiyorsa eşinizle birlikte karşınıza alıp sakin ve kararlı bir şekilde bizim kararımız böyle böyle deyin, onaylaması gerekmiyor. Misafir olarak kararlarınıza uyum sağlaması gerekiyor. Böyle tatsız saldırgan tartışma istemiyorum diyin eşinize de. Bu tür durumlarda araya girmeli.

Ben yaşlı ve yalnız insanlara çok üzülüyorum. Eşi de vefat etmiş, yalnız olmasa o da size yük olmak istemezdi bence. Siz de uzun süreler kapınızı açtığınıza göre iyi niyetli birisiniz. Tüm gün evin içinde çocuklarla yorulmuştur. O yaştaki insanların hayattan beklentileri bizler gibi olmadığı için tahammülleri azalmıştır ve daha alıngandir. İkinizin de yanlış bir zamanına gelmiş bence, o anlık frekansıniz tutmamış. Sıradan anne kız atışması gibi geldi bana. Konunun üzerinden 2 hafta geçmiş zaten çoktan düzelmişsinizdir eminim

Evet konuştum ve ben alttan aldığım için barıştık. Bana keşke kavga etsek de ben de çekip gitsem rahat etsem dedi. Kendi içinde çelişki yaşıyor, hem çocuklarının her an yanında olup hayatlarına dahil olmak istiyor, hem de çocuklarla vs sıkılıyor. Ben de anne sürekli fedakarlık yapıyor ve karşılık göremeyince tartışıyorsun, sonunda takdir sözleri görünce rahatlıyorsun, bense bu şekilde yıpranıyorum dedim. Senin yaptığın fedakarlığın bir karşılığı olamaz, çocukların üstünde emeğin büyük ama ben sürekli ne zaman patlayacaksın diye yaşayamam dedim. Sustu. Yalnız olman, geçmişte yaşadığın problemler benim suçum değil ama böyle giderse o zaman ben de resmî takılırım dedim. Kendisi de biliyor herseyini çocuklarına bile anlatamaz bana anlatır. Konuşunca kızdı ama sonra aşırı iyi davrandı. Böyle değer görmeye alışmış.. Kendine hayatı zorlaştırıyor, ben napayım artık.

Bence siz çok iyi bir gelinsiniz elinizden geleni yapmışsınız zaten, gelin gibi de değil zaten az önce de dediğim gibi kız evladı gibi yaklaşiyorsunuz. Onda da hiçbir yere ait olamama durumu var galiba. Benim teyzem öyle oldu boşandıktan sonra. Evde yalnız kalamıyor (oğlunun ilk eşinden olan kızına bakmasına rahmen) sürekli bir yerlere gitmek istiyor, gidince de rahat edemeyip eve dönmek istiyor yalnız olmak istemiyorlar ama bunu kendi duzenlerinde yapmak istiyorlar galiba. Siz evlatları olsanız da sizin düzeniniz orası bir yerden sonra kendini fazlalık gibi hissedip alınganlık gösteriyor olabilir. Bunu anlamamız imkansız gerçekten direkt yaşlılık psikolojisi çünkü. Aranızı düzeltmenize sevindim. Aynı şekilde nabza göre şerbet vererek davranmaya devam edin, hem sizin için huzursuzluk olmamis olur, hem de onun gönlü olur

Klasik gzrgin yasli kadin davranisi, kendini is yapmaya mecbur hissediyor ama is yaptığı için de gergin

Siz de elinizden geldiğince alttan almaya arayı bulmaya çalışmışsınız bence kendisi sinirini sizden çıkarmaya çalışmış galiba üstüne gitmeyin bence kendisi size gelsin arayı bulmak için

Yapıcı yorum: Yaz geldi kv yi evine yollayın kafasını dinlesin.Çocukları da kreşe verin böyle asabi ortamda büyümesinler

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…