Kaynanam her yere beni de sürüklüyor ne yapmalıyım

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
O cocuk bakmaya gidince girsattan istifade esimle basbasa kalmak istiyorum diyin .
Ama belki anne iz yeni vefat etti diye sizin biraz ustunuzede dusuyor olabilir bilemedim .ama sevmediginiz seyleri yapmayin .

Kayınvalidenize söyleyin sizi götüreceğine kocasını götürsün de bari kocanızla baş başa kalın biraz.

Bunu akıl edemeyen insanlara da aman şöyle iyidir böyle iyidir diyip kandırmayın kendinizi.

Birikim planlayan insan ev alacak insan koştur koştur çocuk istemez. Yaşınıza veriyorum ama kandırıldınız. Çocuk olunca annem şöyle yardımcı böyle destek aman çocuk büyüklerle büyüsün masraf çok ev almayalım bebeğe harcayalım bla bla bla..diye gelecek karşınıza.
Ya kadin niye niye kocasinida gotursun ki ?
Koca evde otursun oda rahat rahat takilsin ayrica amca evden niye gitsin orasi kp evi zaten .hala bu devirde kv kp ile ayni eve girenler dusunsun bence.

Evet bence de bundan sonra daha da çoğalacak zira dediğiniz gibi geçinmek çok zorlaştı, konu sahibinin eşi ayrı ev açmayı denememiş bile ama, sende bir işe girersin ikimiz el ele veririz ayrı evimiz olur dememiş baştan beri plan böyleymiş ki kızın ailesi aynı evde oturmalarına itiraz etmiş istememişler.

Evlenip imkanlarını zorlayarak kirada oturan ama sonrasında hiçbir çıkış yolu bulamadığı için hayat pahalılığından ailelerinin yanına taşınanları bir nebze anlarım ama mesela neden çoğunlukla erkek ailesinin yanında yaşıyorlar onu anlamıyorum🤷‍♀️

Konu sahibinin annesi vefat etmiş, babası başka şehirde kardeşleriyle birlikte yaşıyormuş ki adamın da kira mı bilmem ama kendi oturduğu bir evi var, bu tarafta kayınvalide kayınpederle oturmak yerine madem ayrı ev açmıyorlar kızın babasıyla oturabilirler lakin eşi buna da yanaşmaz, işini bahane eder başka bahaneler bulur gitmez, kadın erkek ailesinindir mantığı var çoğunda.
Bende aynı şeyi düşünüyorum niye kadın evlendikten sonra erkek ailesinin dir mantığı var bende bunu anlamıyorum zaten.....

Siz bu kafayla giderseniz o evden cikamazsiniz kv bulmus her isi yapan herseye he diye. Gelini birakirmi? Kosa kosa cocukta yapmissiniz aferim :)

Kafama takilan iki nokta var: Insanin daha kendine ayit yasam alani yokken neden hamile kalir? Hani onu gecelim olan olmuş. Bir ekonomist olarak merak ettim: Iki sene icinde ne kadar para biriktiriyor esiniz tek maasla? Su anda Türkiyede ev almak isteseniz fiyatlar malum. Iki sene bana hic realist bir sayi gibi gelmedi Türkiye standartina göre. Iyi maasi zaten yoktur cünkü o zaman kv ile oturmazdiniz. Karisik olaylar. Ben en büyük sorunu esinizde görüyorum. Kardesi felan bassagligi bile vermemis size (basiniz sag olsun bu arada)..o da belli ki onlara ayar da vermemis ve herseyi sadece izliyor. Ondan rahati yok vallaha mis

Eşim iyi diyosunuz ya iyi eş ailesine karşı eşini kendi savunur.Öyle "istemiyorum de"demekle olmaz o iş... "eşim gelemez yanımda olmasını istiyorum,kimsenin çocuğuna bakamaz" bu cümleleri eşiniz kurmalı siz değil... ayrı ev masalına lafım yok...

Merhabalar ablalarım kardeşlerim henüz 7 aylık evliyim ve kayınvalidemle yaşıyorum birkaç ay önce ektim hastaneye gidecekti kaynanam da orda kalıp çocuklara bakacaktı eltim gece orda kalmak için beni de çağırdı “ annemle sen de gel “ diye ben gitmek istemedim yani sanki kayınvalidemin bekar kızıyım eşim evde oturacak ben kayınvalidemle çocuk bakmaya gidicem , neyse gitmedim ama gündüzüne yine gittim yani neyse, şimdi de görümcem doktora gidecek onun da iki küçük çocuğu var akşam orda kalmak için kayınvalidem yine oraya gidecek e yine beni de çağırıyorlar dediğim gibi eşim evde kalacak ben kayınvalidemle yatıya gidicem çocuk bakmaya bu duruma sinir oluyorum yani evliyim ben artık eşim var sanki kadının bekar kızıyım, bmyle şeyleri annemle konuşmayı akıl almayı çok isterdim ama annem düğünümden 2 hafta sonra vefat etti , ve ne eltim ne de görümcem bana baş sağlığına geldi bu yüzden ısınamıyorum aynı evde kaldığımız için mecbur yakın olmak zorunda kalıyorum sizce abartıyor muyum “ aman git ne olacak “ mı diyorsunuz fikirlerinizi merak ettim
Nasıl yani, başsağlığı dilemediler mi?
Kaynana sürüklemek ister ama sen gitmeyeceksin, yani nasıl bir akıl verilebilir ki?
Kocan ne diyor bu duruma?

Allah size de herkese de yuvasında huzur mutluluk sağlık nasip etsin🙏

Konu sahibinin eşi 32 yaşındaymış şimdi gördüm bu detayı, aile evinde kira vermeden oturan bekar bir adamın asker sonrası düzenli işi olduğunu varsayarsak en az 10 yıldır çalışıyor olması gerekir, bu durumda nasıl hala maddi sıkıntıları oluyor? Kira da olsa ayrı ev açamıyor?
Adamın düzenli işinin olmama ihtimali, varsa da asgari ücret alma ihtimali yüksek bence.

Hamdolsun evlilikten dolayı eşimden dolayı 1 kere pişman olmadım ben küçüğüm ama eşim 32 yaşında yaklaşık 4 senelik bir birlikteliğimiz vardı, benim eşimden yana eşimin de benden yana bir problemi yok evliliğimiz çok güzel ilerliyor maşallah sadece bu beraber yaşama işi canımı sıkıypr , kayınvalidem kötü birisi değil bana karışmaz etmez kendi temizliğini de yemeğini de yapar ben de yardım ederim , ben sadece aileye ısınamıyorum ,kalkmışım ailemi başka şehirde bırakmış gelmişim daha 2 gaftalık gelinken annem vefat etmiş ama ne eltim ne görümcem arayıp sormuş kapımı çalmış bu yüzden onlara ısınamıyorum kayınvalidem de aynı şekilde o sırada köydeydi günde arardı oğlunu demezdi ki “gelinim nasıl ver bi onunla konuşayım üzmesin kendini “ falan demezdi anlayacağınız derdim çok da neyse işte
Herkes sana yaptığın hatayı yazmış. Yapmışsın bir hata çekeceksin mecbur. İşin gücün yok, yakında kucağında çocuk olacak. Kocanın eline bakıyorsun. Anasını da çekiver. Dediklerini kulağın duymasın. En fazla yapabileceğin onun karşısında sağır taklidi yapmak.

Çünkü burada ne tavsiye verilse " hayır" diyeceksin belli. Belki önceki sayfalarda demişsindir de.

Maddi durumdan dolayı eşimden sözünü aldım maksimum 2 sene diye ev alacağız inşallah , birikim yapıyoruz
2 senenin 7ayı geçmiş bile
Cezanızın bitmesine pardon taşınmamıza kalmış 1 sene 5ay yani 17 ay
17 ay sonra taşıncağınız evin dekoruna başlamışınızdır herhalde? Çünkü ustaydı, mobilyaydı ıvır zıvırdı derken epey zaman alıyor. Anca yerleşirsiniz.
7ay önce maddi durumu olmayan adamın 2 sene içinde ev alabilmesini taktir de ettim ayrıca
Siz burdaki kötü niyetli yorumlara takılmayın, hepsi sizi kıskanıyor. Aslında hepimiz kv ler ile yaşamak isterdik ama kismet işte, olmadı. Mecbur ayrı eve çıktık,amannn yemekti bulaşıktı uğraş dur vallahi siz en iyisini yapmışsınız. Çıkmayın ayrı eve falan mis gibi hepbirlikte büyütürsünüz bebeyide peşinede bitane daha olur, kocaman aile hep beraber yaşar gidersiniz.

İki sene içinde evimizi alırız diyen adama iki sene sonra evleniriz demeyenlere her şey müstahaktır. Hadi öldün aşkından kavuşmak istedin tamam, evde oturup hamile kalmak niye? Siz de çalışın iki maaşınız olsun ev alamayacağınıza uyandığınız an kapıyı çekip çıkın ev kiralayın. Eşimle çok mutluyuz eşim beni çok seviyor.. Eşiniz çok mutlu orası kesin. Sağında anası solunda karısı dört dönüyor. Bir üye daha yazmış, hadi yarın gidin 1 hafta içinde ev kiralayıp çıkarız yoksa ailemin evine dönüyorum deyin. O an hayatın gerçeğiyle eşinizin nasıl bir adam olduğuyla yüzleşeceksiniz. 2 senede birikim yapıp ev alınacakmış. Okulda toplama çıkarma derecesinde matematik öğrendiyseniz hesabını yapın. 2023 senesinde yeni doğan bebeğin aylık masrafı 6.643 TL hesaplanmış. Annesine de veriyordur her ay.

Uyku numarası yapanı uyandıramazsın. Aynen çok seviyor seviliyorsunuz çok mutlusunuz evliliğinizde. Eşiniz uyanık adammış. Bebek doğunca da aşkım bizim tecrübemiz yok annem başımızda dursun göstersin bize diyecek ki yanlış görmediysem bunu siz de yazdınız.

Ben size bir şey söylemek istiyorum teşekkür ederim beni düşündüğünüz için bana akıl verdiğiniz için kv ile yaşamayı savunmuyorum dedikçe üstüme geliyorsunuz sabahtan beri , eşimle mutluyum eşimi seviyorum dediğimden beri üstüme geliyorsunuz peki siz söyleyin madem o kadar düşünüyorsunuz hamile bir kızın üstüne bu kadar gelmek ,normal zamandan daha hassas ve sulugöz olan birinin her söylediğini bastırmaya çalışmak sizin etik açınızdan ne kadar doğru teşekkür ederim yorumlarınız için
Gülüm kimse seni darlamak niyetinde değil. Ev almak su devirde çok zorlaştı hepimiz için o yüzden tek göz oda olsada evinizi ayırın diye nasihat veriyor insanlar. Şuan gençsin herşeye toz pembe bakıyorsun. Daha tam manasıyla eşinle kendinize ait bir hayatınız yok maalesef. Üstüne bir de bebek bekliyorsunuz yerinizee olsam çok uzatmadan kiraya çıkarım. İleriki dönemde sizi uzer bu durum. Eşiniz ne işle meşgul bilmem ama dedigi sürede ev almak her gelir grubundaki insanlar için zorlaştı.

Merhabalar ablalarım kardeşlerim henüz 7 aylık evliyim ve kayınvalidemle yaşıyorum birkaç ay önce ektim hastaneye gidecekti kaynanam da orda kalıp çocuklara bakacaktı eltim gece orda kalmak için beni de çağırdı “ annemle sen de gel “ diye ben gitmek istemedim yani sanki kayınvalidemin bekar kızıyım eşim evde oturacak ben kayınvalidemle çocuk bakmaya gidicem , neyse gitmedim ama gündüzüne yine gittim yani neyse, şimdi de görümcem doktora gidecek onun da iki küçük çocuğu var akşam orda kalmak için kayınvalidem yine oraya gidecek e yine beni de çağırıyorlar dediğim gibi eşim evde kalacak ben kayınvalidemle yatıya gidicem çocuk bakmaya bu duruma sinir oluyorum yani evliyim ben artık eşim var sanki kadının bekar kızıyım, bmyle şeyleri annemle konuşmayı akıl almayı çok isterdim ama annem düğünümden 2 hafta sonra vefat etti , ve ne eltim ne de görümcem bana baş sağlığına geldi bu yüzden ısınamıyorum aynı evde kaldığımız için mecbur yakın olmak zorunda kalıyorum sizce abartıyor muyum “ aman git ne olacak “ mı diyorsunuz fikirlerinizi merak ettim
Annenizin yerine kendini koyup kendince sarıp sarmalamaya çalışıyor olabilir mi?

Esinle çoook mutluysan çocuğu da doğur otur. Ailen zamanında karşı çıkmış yok seviyorum deyip koştur koştur evlerine gitmişsin .

Annen öldüğünde bile seni umursamayan insanlar bakıcı olarak seni kullanıyor . Yani kusura bakma ha eve yardımcı alırsın hadi kızımın işini de gordureyim dersin aynı mantık . Senin mutluluğuna burada inanmadık çünkü normal insanlar bu durumda mutlu olmaz . Sen mutluysan kocan harika o evde çocuk doguracaksan ne yapalım anlamadım biz de mi gidelim kaynanalara .

herkesin mutluluk anlayışı farklı. Kimi kadın için kocasının mutluluğu ve kayın ailesinin memnuniyeti onu doyuruyor.
Başka nasıl mutlu olunur? Bilmiyor.
Bir filmde kızı, annesine şu soruyu sordu: 'Anne sen niye böyle bir kadın oldun ? '
Kadın düşündü ve cevap verdi. 'Başka türlü bir hayat nasıl yaşanır bilmedim ben. '

Kimisi dayalı döşeli evi, pırıl pırıl eşyalarıyla, kimisi de sırt çantasıyla dünyayı gezerken mutlu.

Kafama takilan iki nokta var: Insanin daha kendine ayit yasam alani yokken neden hamile kalir? Hani onu gecelim olan olmuş. Bir ekonomist olarak merak ettim: Iki sene icinde ne kadar para biriktiriyor esiniz tek maasla? Su anda Türkiyede ev almak isteseniz fiyatlar malum. Iki sene bana hic realist bir sayi gibi gelmedi Türkiye standartina göre. Iyi maasi zaten yoktur cünkü o zaman kv ile oturmazdiniz. Karisik olaylar. Ben en büyük sorunu esinizde görüyorum. Kardesi felan bassagligi bile vermemis size (basiniz sag olsun bu arada)..o da belli ki onlara ayar da vermemis ve herseyi sadece izliyor. Ondan rahati yok vallaha mis
yani nasıl bir ileri görüşlülük. Ben başka bir ülkede yaşıyorum galiba.
Ücretli çalışan bir insanın, ortalama yılın ilk 3 ayı cebine zamlı maaş giriyor.
Yıl sonuna doğru artan gelir vergi dilimleri, ve her ay zamlanan fiyatlar ile zaten ederi kadar alıyoruz.
2 yıl öncesindeki ev fiyatları 3 e katladı. 2 yıl sonrasını düşünmek istemiyorum. :işsiz:
Laf cambazlığı diye bir söz var, işte bilmiyorsan inanıyorsun.
Dilerim yanılan biz oluruz.

herkesin mutluluk anlayışı farklı. Kimi kadın için kocasının mutluluğu ve kayın ailesinin memnuniyeti onu doyuruyor.
Başka nasıl mutlu olunur? Bilmiyor.
Bir filmde kızı, annesine şu soruyu sordu: 'Anne sen niye böyle bir kadın oldun ? '
Kadın düşündü ve cevap verdi. 'Başka türlü bir hayat nasıl yaşanır bilmedim ben. '

Kimisi dayalı döşeli evi, pırıl pırıl eşyalarıyla, kimisi de sırt çantasıyla dünyayı gezerken mutlu.
Insanlar istediği gibi yaşayabilir . Ben böyle konularda da genellikle yorum yapmam . Sonuçta bu da bir tercihtir . Sorun ama karşı tarafı salak yerine koymaya gidiyor artık .

Kendi ailesine karşı gelip yine de evlenmiş evde resmen insan yerine konulmuyor . Bugün komşumun annesi ölse arar hal hatır sorarım bir kap yemek götürürüm. Yani ben normalde komşularını tanıyan bir insan bile değilim . Bu kadın evin içinde bir birey olarak görülmüyor . Kayinvalidenin ekurisi gibi çocuk baktirmaya cagiriyorlar . Bu ortama çocuk doğurmak bana artık insanların tercihi değil de topluma yapılmış bir darbe gibi geliyor.
Bence artık insanlarin çocuk sahibi olmasi için bazı şartlar getirilmeli . Belirli en azından azami gelir çocuğun kendi odası olması gibi vs. Bu şekilde hastalıklı bir toplum meydana geliyor .

Evde birey olmamış bir kadının bir birey yetiştirmesinden söz edemeyiz . Neyse belki de ben yanlış bakıyorum . Belki hayatta herkesin kaderi ve yolu farklı bilmiyorum. Böyle konular görünce inanılmaz sinirleniyorum sadece . Kendi anne babasının evinden çıkıp başka bir aileye hizmetçilige giden kadın hikayeleri bence bu devirde geride kalmaliydi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X