Kaynanam ve görümcelerimin ızdırabından bunaldım. Fikirlerinize ihtiyacım var :(

benzer hatta daha agırlarını esımın aılesıyle yasadım
ılk baslarda alttan almaya calısıyor
ıyı nıyetle bakabılıyordum yaptıklarına bıle
sımdı salaklıkmıs yaptıgım dıyorum
en basından ben mutevazılık yaparken onlar benı sındırdıklerını dusunmusler hep
ama bellı bır zaman sonra duzelmıyor
sana evınızı ayırınca uzaklasınca bunlar bıtecek dıyemıyorum maalesef
duzelmeyecek cunku
ıcınde bulundugunuz aıle en basından kalıtesını koymus ortaya
hıcbırısını duzeltemezsınız
bır noktadan sonra kaldıramıyor ve artık ısyan bayraklarını acıyorsunuz
ve bu da esınızle olan huzurunuzu etkılıyor

oncelıkle tavsıyem
asla sorunlarınızı cozmeden cocuk sahıbı olmayı dusunmeyın
eger de duzeltemıyorsanız zorlamayın
sız ıyı olmadıgınız surece ne esınıze, ne evınıze, ne aılenıze ne de dogacak cocugunuza verımlı olamazsınız
zorunluluklarınız artıktıkca acınız cogalır
herseyı once ben nasıl ıstıyorum dıye dusunun ve kımse ıcın degıl esınız ıcın bıle degıl kendınız ıcın bırseyler yapın
ınanın hersey once kendımıze saygı duymakla baslar

eşini etkilemelerine izin verme umarım eşin de bu olgunluk vardır.onların hatalarını yanlışlarını görebiliyordur yoksa işin zor
ve bir an önce evini taşıyıp uzak durmaya çalış görüşmek istiyorsanda az görüş diyeceğim ama bu kadar kalabalık bir aile ile de nasıl az görüşülür ki:26:
allah yardımcın olsun canım

sen taşıncağınız evle ilgili planlarını eşine şimdiden anlatmaya başla canım bence..taşın ve kurtul ordan..yoksa evliliğin biter bu bencil insanlar sayesinde..görümcenin eşini doldururken söylediği laf çok sinir edici :KK36: ailene kansız insanlar demiş..nasıl bir aile bunlar böyle ya..

Arkadaşlar,

Geçen gün eşimle münakaşa edip aileme ve bana hakaretler yağdıran muhterem görümceme haddini bildirdim. Dün akşam işten çıkıp eve gittim. Daha ben üstümü değişip mutfağa girmeden kapı çaldı. Kapıdan göz uzuyla baktım. Görümcem ve eşi. Açıp açmamakta kararsız kaldım. Sonra açtım.Ardından. Bana eşimi sordu.
Yok dedim
İyi biz çay içmeye geldik dedi
İşten yeni geldim bir
İkincisi seninle hiçç işim olmaz sana verecek çayım yok, iki gün önce kansız köpektim
Şimdi kapıma gelmişsin
Şimdi geldiğin gibi git dedim

Sonra bana hoşt diyip kolidora daldı, sen kim oluyorsun burası kardeşimin evi gitmiyorum. Eşek gibi alıcaksın dedi. Kocası da bir yandan çekiştiriyor gel gidelm falan diyordu. Eşinden özür diledim x bey benim sizle bir sorunum yok, eşiniz haddini çok aştı diyebildim.

Polisi arıyorum dedim eşimi aradım. Eşim de apartmanın girişindeymiş ki hemen geldi.bu arada kayınvalide kayınpeder diğer görümce hepsi benim evde bitti. Kızlarını evine gönderdiler. Biz de bu vesileyle eteğimizdeki taşları döktük.
Benden ziyade eşim konuştu ailesiyle. Kayınpeder ortayolcuydu.
Eşim Annesine gelininden hizmet ve alaka bekliyorsan kızlarına gösterdiğin sevgiyi ve ilgiliyi benim eşime de göster ki karşılığını sen de gör. Sen sürekli ablalarımı şımartıp kapı önlerinde mahalle kavgasına sevk ediyorsun. Beyzaaa benim eşim bunu artık herkes kabullensin falan dedi..

Sonra öğrendim ki; görümcem ve eşini bizim eve gönderen kayınvalideymiş. Sen kardeşinin evine gidiyorsun, kardeşinle aranı soğutman gelinin işine gelir diyip iki gün önce bize hakaretler savuran kadın düğün değil bayram değil bana çay içmeye geliyor.

Bu yaşadıklarımı yakın çevreme anlatsam sen nerde yaşıyorsun derler. Hayatıma kimseyle söz münakaşasına girmedim ama biraz daha durursam burada üzüm üzüme baka baka kararır misali, hiç farkında olmadan onların kültürünü alıcm. Benim için bu sınav biter inş.

Bu arada derdimi okuyup da bana fikir beyan eden arkadaşlara çok teşekkür ediyorum.

ALLAH kimsenin ağız tadını bozmasın…
Not: Kapıma gelen her kim olursa olsun kimseyi geri çevirmemem gerektiğini biliyorum ancak bu geliş bana bir göz dağı vermek olunca, had bildirmek gerekti. Bunu yapmasaydım daha da ileri gideceklerdi.

İyi yapmışsın, hak edilmiş..:KK19:
Ne demek "kardeşimin evi", bu seni yok saymak demek..
Benim endişem şu:
Temmuza kadar sana ve eşine rol icabı çok iyi davranıp, eşini taşınmaktan vazgeçirmek gibi bir niyetleri olmasın?

konunu başından başlayarak yorumlarla beraber tek tek okudum. şu son sayfaya kadar yüzüm düşmüş gerilmişim farkında değilim :) ne kadar sabırlı ne kadar sakin kalabilmişsin, potansiyeline hayran kaldım gerçekten..
ama en sonunda görümcene içindekileri bir parça da olsa hissettirmen, okuduğumda öyle rahatlattı ki beni anlatamam :) görümcem yok ama kendimi senin yerine koydum ve onu evine almamanı ''oh rahatladım'' diyerek okudum :)
insanlar bu kadar bencil ve çirkefken iyi niyetini muhafaza etmek gerçekten de zorlaşıyor.
senin sınavın da aile birliğini ve bütünlüğünü bir arada tutmaya çalışmak sanırım. Allah yardımcın olsun arkadaşım. ama eşinin yanında olması çok çok güzel birşey gerçekten.
selametle..

hıcbır zaman yapılan davranıslarda cok yanlıs bu da yapılmaz kı demedım
olaylar oyle gelısır ve oyle sekıllenır kı
en kotu davranıs bıle yerınde cuk dıye oturur

bu sebeble yapılanı kınamak yerıne bunu yapmasına sebep neydı dıye dusunurum

bence haddını bıldı
sana ve aılene arkandan sayıp sayıp da yuzune gelınce hıcbır sey olmamıs gıbı davranmanı bekleyemez artık
ayrıca da ne haddını bılmezmıste sana sen kım oluyorsun kardesımın evı dıyebılıyor

bır aılede kayınvalıde gelını tutarsa ne gorumce, ne kayınbırader ne de esınızle sorununuz olmaz
ama eger o sızınle yarısıyorsa yas olarak kayınvalıdenıze nıspeten cahıl dıyebılecegınız gorumcenızden de, eltınızden de cahıl oluyorlar.
belkı de genclıklerınde yapamakdıkları kaprıslerını, ıclerındekı kotu yanı tatmın edıyorlar bılınmez

ama sızın esınızın aılesıne tutunmanız ıcın esınızın arkanızda olması yetmez bana gore
sızın durumunuzda da kayınvalıdenız cahıl bır kadın kı gorumcenızı doldurup uzerınıze yollamıs
uzak dur ve bulasma demekten baska tavsıyem olmuyor
ama umarım ıse yarar...

Tebrik ederim, çok iyi yapmışsın. Bu zamana kadar beklediğin hataymış zaten. Eşin de senin yanında, onların ikiyüzlülüklerinin, görgüsüzlüklerinin farkında.

İyi yapmışsın, hak edilmiş..:KK19:
Ne demek "kardeşimin evi", bu seni yok saymak demek..
Benim endişem şu:
Temmuza kadar sana ve eşine rol icabı çok iyi davranıp, eşini taşınmaktan vazgeçirmek gibi bir niyetleri olmasın?
kayınpeder taşınmamızı kabullenmiş gibi görünüyor ama görümcemin durup dururken eşme gelmesi planlarının başlangıcıydı sanırım. Bu kadar şeyi yaşamışken, bana en ufak olumlu adımları hiç samimi gelmiyor. kafamda onlara karşı hep soru işareti olacak..
fakat eşimi etkiliyebilirler mi? EVET
Dün akşam eşim aileyle konuşurken yapılanların farkındaydı.
sonra dedim ki, durumu toparlamasaydın ya da desteğini hissetmeseydim acile kaldırılırdım herhalde
tükendim artık dedim
bend e buna izin vermiyeceğim dedi
bilemiyorum bu saatten sonra nasıl bir yol izlemem gerekir acaba?

konunu başından başlayarak yorumlarla beraber tek tek okudum. şu son sayfaya kadar yüzüm düşmüş gerilmişim farkında değilim :) ne kadar sabırlı ne kadar sakin kalabilmişsin, potansiyeline hayran kaldım gerçekten..
ama en sonunda görümcene içindekileri bir parça da olsa hissettirmen, okuduğumda öyle rahatlattı ki beni anlatamam :) görümcem yok ama kendimi senin yerine koydum ve onu evine almamanı ''oh rahatladım'' diyerek okudum :)
insanlar bu kadar bencil ve çirkefken iyi niyetini muhafaza etmek gerçekten de zorlaşıyor.
senin sınavın da aile birliğini ve bütünlüğünü bir arada tutmaya çalışmak sanırım. Allah yardımcın olsun arkadaşım. ama eşinin yanında olması çok çok güzel birşey gerçekten.
selametle..
Amin arkadaşım, öyle bir hale gelmişim ki, yanardağ misali patlayıverdim.bundan sonra da susmayacağım artık..
hıcbır zaman yapılan davranıslarda cok yanlıs bu da yapılmaz kı demedım
olaylar oyle gelısır ve oyle sekıllenır kı
en kotu davranıs bıle yerınde cuk dıye oturur

bu sebeble yapılanı kınamak yerıne bunu yapmasına sebep neydı dıye dusunurum

bence haddını bıldı
sana ve aılene arkandan sayıp sayıp da yuzune gelınce hıcbır sey olmamıs gıbı davranmanı bekleyemez artık
ayrıca da ne haddını bılmezmıste sana sen kım oluyorsun kardesımın evı dıyebılıyor

bır aılede kayınvalıde gelını tutarsa ne gorumce, ne kayınbırader ne de esınızle sorununuz olmaz
ama eger o sızınle yarısıyorsa yas olarak kayınvalıdenıze nıspeten cahıl dıyebılecegınız gorumcenızden de, eltınızden de cahıl oluyorlar.
belkı de genclıklerınde yapamakdıkları kaprıslerını, ıclerındekı kotu yanı tatmın edıyorlar bılınmez

ama sızın esınızın aılesıne tutunmanız ıcın esınızın arkanızda olması yetmez bana gore
sızın durumunuzda da kayınvalıdenız cahıl bır kadın kı gorumcenızı doldurup uzerınıze yollamıs
uzak dur ve bulasma demekten baska tavsıyem olmuyor
ama umarım ıse yarar...

Kötülükle bir yola varmayacağını anlayınca kayınvalide iyi görünüp yapacağını yapar yine, can çıkar huy çıkmaz misali. aileyi toparlamak yerine kendi egosu için şu yaptıklarına bakın. Ama ben uyandım artık. mümkün olduğunca uzak duracağım bundan sonra.
yorumun için teşekkürler.

Benim bildiğim ve de gördüğüm, evin hanımından izinsiz & habersiz bir eve misafirliğe gidilmez...

Malum kişiye haddini bildirmiş olmanıza sevindim, içinizde kalıp size dert olacağına söyleyip rahatlamışsınız...

canım çok iyi yapmısşın helal sana, dinsizin hakkında imansız gelir. bir daha gelmeye kalkarsa delikten bak, müsait değilim açamam de tıpış tıpış gitsin evine.

off içim şişti okurken.. evı terketmekle iyi yapmışsın bi nevi..
eşin sana ddönmüş fikirce biraz.
neysekı sabret temmuza ne kaldı kutulursun ayrıyere cıkarsın..
sureklı onların yuzunu gormez seslerını duymassın.
bende seneye yaz başı cıkıcam eve.. daha var ama sevınıyorum delice..
en azından bazı şeyler kafamda daha net şuan.. çıkıcagım bile bbelı degıldı.
şimdi tarıhı belli buda güzel...:KK34:

bu insanlarla hic ugrasmayin yani nasil basa cikabilirim diye kendinizi yormayin...
basa cikamazsiniz boyle cirkeflerle...
o evden bir an once ayrilmalisiniz...
esiniz cikmak istemezse onu da ailesiyle birlikte birakin ve siz oradan ayrilin bu gidisle manisalik olursunuz...
ama sizdeki hata cok buyuk...
bir kere neden herkesin bir arada yasadigi binaya gelin gidiyorsunuz bu bir...
bir de butun akraba butun kardesler ayni mahallede oturuyor asiret gibi bunu bile bile yine de oralara gelin gidiyorsunuz bu iki...
yani bu islerin boyle olacagi belliymis ne bekliyordunuz ki...

yapacaginiz tek sey oradan ayrilmak...ancak o zaman huzur bulursunuz...

anladığım kadarıyla ekonomik özgürlüğü olan bir bayansınız, bu tarz kişilere kesinlikle ezdirmeyin kendinizi.. evinize taşınmanızı şiddetle öneriyorum gerekirse eşinizden de ailesini ya da sizi seçmesini dayatın bu insanların anladığı dil o..

Canım ben de seninle aynı yorumu yaptım eşimin durumunu öğrenince, sanırım sağlıklı bir çocuk büyütemezdim. her şeyde bir hayır vardır diyorum şimdi. Bu konuyu da eşimin yanında pek açmıyorum zaten incinmemesi için..( kayınvalidem de her ortamda, gelininiz çalışıyor torununuza bakarsınız artık dendiğinde ; “bana güvenen çocuk yapmasın derdi. Şimdi oğlunun durumunu bilmiyor, öğrendiğinde nasıl bir yorum yapacak merak ediyorum. )

İki gün önceki talihsiz olayda eşim de sinirlendi tepki verdi. Bana da sen de cevabını verseydin sustursaydın dedi. Ben de o şaşkınlıkla kendimi toparlayıp da cevap veremedim neye uğradığımı şaşırdım dedim.. o zaman sende doğru zamanı kolla haddini bildir dedi.

Ben de diyorum ki; kardeşleri bizim ailemizin kararlarına kiminle görüşüp kiminle görüşmeyeceğimize hangi evde yaşayacağımıza neden karışıyorlar. Bu haddi ve cesareti nereden buluyorlar, apartman dışında dahi rahat vermiyorlar diyorum. Bana haklısın onlar seni çekemiyor diyor. Kardeşlerinin haksız olduğunu kabul ediyor ancak annesine toz kondurmuyor. Ben ablalarının bu cesareti annenden aldığını düşünüyorum dediğimde annem iyi niyetlidir aslında, cahil kadın kendini ifade edimiyor ki konuşmasını beceremiyor falan diyor.

Yani sonuç olarak kardeşleri haksız ve kıskançlar anneye laf yok. Şimdi olduğu gibi onlarla görüşmek istemiyorum. Taşındığımızda yüzümü dahi göremiycekler diyorum. Bana böyle bir lüksümüzün olmadığını ailelerle belli zamanlarda iletişim halinde olmamız gerektiğini söylüyor. Bir de ben onun annesiyle görüşmezsem bayramda seyranda falan o da benim ailemle görüşmezmiş. tamam kadul ediyorum diyorum. Ben seni il dışına tek göndermem. Hem ailenden bir kötülük görmedim ki niye böyle yapıyorsun falan diyor. Mevzuu çıkmaza giriyor.

Bütün bunların dışında normalde çok iyiyiz. Bana karşı sesini hiç yükseltmez, sevgisini belli eder. İyi vakit geçiririz. Tek derdim ailesi. Onu da değiştiremem ki diyor Öff yani tam bir çıkmaz. Bunlardan yakamı kurtaramıycak mıyım ben Aile terapistine mi gitsem acaba. Bunaldım. Bir de tüb bebek mevzu var.Benim için dua edin olur mu. Kendimi aptal gibi hissediyorum.

canım eşin en azından senin tarafında senin ağızlarının payını vermene izin veriyor
o zaman görümceklerin hakkından gel ama zaman alır öyle hemen lafı yapıştırmak
sen onlara içinden geçeni söylemeye başladığın zaman hırsının geçmeye başladığını göreceksin
ben 12 yıllık evliyim bunu belirterek söylemek isterimki
kaynananı en çileden çıkaracak şey onların tüm çabalamalarına rağmen senin eşinle mutlu olaman olacak
sen eşinle canım cicim oldukça kaynana görümcekler kudurur
onların yanında yada oldukları ortamda eşine daha yakın ve güleryüzlü davran
şu mesajı hareketlerinle vermen çok önemli
naparsanız yapın takmıyoruz oğlunuzu ben mutlu ediyorum!!!!!!
nolursa olsun eşini dırdırla daraltma ailesi napabilirki
her konuda sıcak ve tatlı dilli ol karşılığını alırsın
kusura bakma çok akıl verir gibi bi yazı olmuş :KK69::KK69:

bu insanlarla hic ugrasmayin yani nasil basa cikabilirim diye kendinizi yormayin...
basa cikamazsiniz boyle cirkeflerle...
o evden bir an once ayrilmalisiniz...
esiniz cikmak istemezse onu da ailesiyle birlikte birakin ve siz oradan ayrilin bu gidisle manisalik olursunuz...
ama sizdeki hata cok buyuk...
bir kere neden herkesin bir arada yasadigi binaya gelin gidiyorsunuz bu bir...
bir de butun akraba butun kardesler ayni mahallede oturuyor asiret gibi bunu bile bile yine de oralara gelin gidiyorsunuz bu iki...
yani bu islerin boyle olacagi belliymis ne bekliyordunuz ki...

yapacaginiz tek sey oradan ayrilmak...ancak o zaman huzur bulursunuz...

Arkadaşım o kadar haklısın ki, kendim ettim kendim buldum. Aslında görünen köy klavuz istemedi. Çok ikilem yaşadım. Eşim söz ve nişanlılık dönemimde ailesiyle görüştürmedi beni.yani çok fazla tanıma imkanım olmadı. Bir de ailem eşimi çok sevdi, onlara karşı en ufak bir saygısızlık yapmadı.
düğünümüzü de eşimle birlikte ikimiz üstlenince, maddi olarak yıprandık. Eşimle kendimizi toparlayana kadar ailesinin evinde bir süre oturup sonra taşınırız dedik. Ama keşke borç içinde dursaydım da onların içine girmeseydim.

canım eşin en azından senin tarafında senin ağızlarının payını vermene izin veriyor
o zaman görümceklerin hakkından gel ama zaman alır öyle hemen lafı yapıştırmak
sen onlara içinden geçeni söylemeye başladığın zaman hırsının geçmeye başladığını göreceksin
ben 12 yıllık evliyim bunu belirterek söylemek isterimki
kaynananı en çileden çıkaracak şey onların tüm çabalamalarına rağmen senin eşinle mutlu olaman olacak
sen eşinle canım cicim oldukça kaynana görümcekler kudurur
onların yanında yada oldukları ortamda eşine daha yakın ve güleryüzlü davran
şu mesajı hareketlerinle vermen çok önemli
naparsanız yapın takmıyoruz oğlunuzu ben mutlu ediyorum!!!!!!
nolursa olsun eşini dırdırla daraltma ailesi napabilirki
her konuda sıcak ve tatlı dilli ol karşılığını alırsın
kusura bakma çok akıl verir gibi bi yazı olmuş :KK69::KK69:

ne demek cnm, tek bir fikir bile önemli benim için. İnsan olayların içinde bazen kendini, ne yapması gerektiğini bilemiyor.insan burada fikir alışverişinde bulundukça rahatlıyor.
Ama artık susmamam grektiği biliyorum. Eşime dırlamama konusunu da umarım becerebilirim :)

Son düzenleme:
davranışınıza hayran kaldım,resmen erkek gibi... hep böyle davransaydınız belkide bu kadar üstünüze gelmezlerdi,böyle yaratıklara diyorum çünkü bir insan evladı böyle şeyler yapmaz diye düşünüyorum,bu tavrınızı hiç değiştirmeyin...:KK9: eğer eşin senin arkandaysa korma dahada güçlü olursun....:KK9:

hiçbiriyle muhattap olma boşver görüşmek zorundada değilsin eşinle aranı iyi tut eşin yanında olur :79:

canım zaten sen halletmişsin ama benden sana naçizane tavsiye;

eşim annesine toz kondurmuyor diyorsun ya bırak kondurmasın hatta sen de kondurma ablaların galiba kışkırtıyor ama kocaman insan beni bilmiyor mu anlamıyor mu de sürekli önce ablalarının ne olduğunu anlasın eşin (ki aslında farkında) sonra yavaş yavaş kayınvalidenden şikayetlerin olsun

benim eşim de kızkardeşi ve teyzesine sinirlenir annesini de onların doldurduğunu söylerdei ben de yavaş yavaş aşıladım annesinin de haksız olduğu fikrini şimdi herşeyin tamamen farkında ama benim evliliğim beşinci yılına gidiyor eşim son bir yıldır annesinin de fazlasıyla fena olduğunu fark etti

az sabır eşinin huyuna suyuna git bu konuda ama kesinlikle kendini ezdirme kimseye baban annen de mutlaka gelsin bu aralar bir kaç gün kalsınlar hatta onlar varken kayınvalideni davet et yemeğe babanlar uygun bir dille görünsünler gözlerine

biz bir dönem kayınvalide yüzünden boşanacaktık neredeyse babam geldi yanımıza başka iş için hiç yapmaz kayınvalidenlere gidelim dedi gittik bizim kızımız bir tanedir o kendi kararlaırını kendi verir biz hep arkasındayız dedi ama bambaşka bir meseleden bahsetti hiç evlilik boşanma lafı açmadı seninki de onu yapabilir az gözleri korksun bakayım sahipsiz sanınca azıyorlar çünkü

X