Kayseri de nişan söz adetleri nasil olur ?

En yakın arkadaşım kayserili onların yaptıklarını anlatıcam direkt baş nedime olarak. Kız evi nişanı yaptı erkek evi düğünü kınayı yaptı, erkek evi nişanda 3 bilezik bir tam altınlı kolye aldı küpe var mıydı hatırlamıyorum. Nişanda kız ailesi hem kıza hem erkeğe güzel saatler aldılar ki o zaman tanesi 5 bin tl idi çok pahalıma gelmişti unutmadım :KK70: Düğünde kızın ailesi iki bilezik kıza taktılar ama bu adette olan bir şey değilmiş kıza düğünden önce verdiler lazım olur o senin bizden diyip saklayacaksın çok zora düşmedikçe çıkartmayacaksın diyerek eşine de vermeyeceksin diyerek. Erkek evi de düğünde bir altın set ve 5 bileziğe tamamladı. Altın kısmı bu şekilde.

Eşya kısmı ise yatak odası ve beyaz eşyalar+çeyiz kız tarafında kalanlar erkek evinde. Bohça meseleleri vardı nişandan önce erkek evi bohça getirdi kız evi bohça götürdü. Damatlığını ve nişan elbisesini kız tarafı aldı. Nişanlı kızla gezmeyi seviyorlar kollarına takıp arkadaşım ilk kavgasını o gezmelerden birinde verdi.

Yani baktığınızda aslında klasik her yerdeki adetleri uyguladılar. İstemede üç kere gelecekler hayır dicez dördüncüde vericez dedi kız tarafı ama öyle olmadı insafa geldiler :KK70: Aklıma geldikçe eklerim üstünden uzun zaman geçti unutmuşum biraz. Hayatımda ki ilk nedimeliğimdi her işlerinde vardım :)

En yakın arkadaşım kayserili onların yaptıklarını anlatıcam direkt baş nedime olarak. Kız evi nişanı yaptı erkek evi düğünü kınayı yaptı, erkek evi nişanda 3 bilezik bir tam altınlı kolye aldı küpe var mıydı hatırlamıyorum. Nişanda kız ailesi hem kıza hem erkeğe güzel saatler aldılar ki o zaman tanesi 5 bin tl idi çok pahalıma gelmişti unutmadım :KK70: Düğünde kızın ailesi iki bilezik kıza taktılar ama bu adette olan bir şey değilmiş kıza düğünden önce verdiler lazım olur o senin bizden diyip saklayacaksın çok zora düşmedikçe çıkartmayacaksın diyerek eşine de vermeyeceksin diyerek. Erkek evi de düğünde bir altın set ve 5 bileziğe tamamladı. Altın kısmı bu şekilde.

Eşya kısmı ise yatak odası ve beyaz eşyalar+çeyiz kız tarafında kalanlar erkek evinde. Bohça meseleleri vardı nişandan önce erkek evi bohça getirdi kız evi bohça götürdü. Damatlığını ve nişan elbisesini kız tarafı aldı. Nişanlı kızla gezmeyi seviyorlar kollarına takıp arkadaşım ilk kavgasını o gezmelerden birinde verdi.

Yani baktığınızda aslında klasik her yerdeki adetleri uyguladılar. İstemede üç kere gelecekler hayır dicez dördüncüde vericez dedi kız tarafı ama öyle olmadı insafa geldiler :KK70: Aklıma geldikçe eklerim üstünden uzun zaman geçti unutmuşum biraz. Hayatımda ki ilk nedimeliğimdi her işlerinde vardım :)
Kız tarafı hem damatlığı hem nişan elbisesi mi aldı ? Erkek tarafı istemede nişan da ne takıyor ve ne getiriyor özelden yazsam sorun olur mu

Kız tarafı hem damatlığı hem nişan elbisesi mi aldı ? Erkek tarafı istemede nişan da ne takıyor ve ne getiriyor özelden yazsam sorun olur mu
Yazdım ya nişanda erkek tarafı kızın elbisesini aldı kız tarafı erkeğin takımını aldı düğünde de aynı şekilde. gelinliği damat aldı damatlığın gelin aldı. Nişanda erkek tarafı 3 bilezik bir tam altınlı kolye şu çerçeveli olanlardan taktı. düğünde 5-6 ya çıkarttılar sayıyı. Kız evi de erkeğe güzel kaliteli bir saat taktılar o da adetmiş paradan kaçmadılar hiç saatte falan .

Nişanı kız tarafı olarak biz yaptık. Kına yarı yarıya, düğünü erkek.
damatlığı biz aldık gelinliği onlar.
Yatak odası ve mutfağı beyaz eşyalar dahil biz aldık, salon ve oturma odası TV de dahil onlar aldı. Herkes kendi duzdugu odanın halı ve perdesini de aldı.

Bizim iki taraf ailenin de durumu orta halliydi, adetlere göre yarı yariya oldu.
Ama bizim durumumuz hiç olmasa bu kadar yapamazdık, erkek tarafının da olmasa 2 oda birden yapilmazdi mesela.

Ailemdeki her üye bana bilezik taktı.
Erkek tarafında da bilezik harici takilar çeyrek para kayinbabamlara kaldı. Düğün eşya masrafı i ödedi onlarda. Çok şükür borçsuz yaptık.

Başka şehirden Kayseri'ye gelin gideceğim nişan söz düğün adetleri nasıl oluyor damat kız tarafuna ne alır gelin damat tarafına neler alır
Tatlım Kayseri'nin yerlisi bir aileye gidiyorsan adet töre döktürürler istenen bir gelinsen tabi, gösteriş şatafat altın severler.
Ama kayserinin normal bir ailesi veya göç edip bulgaristandan selanikten gelen Türk aileler daha farklı
Veya karışık olan aileler var orijinal sayılmaz
Başka mesela Ermeni kökenli aileler var
Sen hangisine gelin gideceksin ve maddi durumları ne?
Hepsinin bakış açısı farklı tamam Kayseride yaşıyorlar da hangisi yani?
Adet töre çok da her şey paraya ve seni istemelerine bağlı değişir,
Bunlar zaten isteme töreninde konuşulur. Sorsun annen sizde ne yapılır bizde ne yapılır. Hangisi yapılsın yapılmasın orta yol bulunur. Size bir şeyler yapılırsa aynısını sizden beklerler bunu unutma.
Nişanda sözde düğünde ne kadar takı kaç gram set nasıl hepsini kararlaştırman lazım akışa bırakırsan üzülürsün
Kıyafet eşya bilmem ne nasık yapılacak düğün sonu takılsr ne olacak bunları koca adayı ve aileler konuşmanız lazım
Öyle her aileye göre değişir
Biz eşyayı kendimiz aldık aileler karışmadı yok o oda bu oda halı sizin perde bizim
Meselesi olmadı

X