Kedi ve komşu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hayvanları koruma gününde bu konuyla karşılaşmak. Kedileri kovuyormusda öyle geçiyormuş hanim efendi. Kedileri kovamau hakkiniz yok.Kedileri rahat bırakın kadıncağız besliyor iyilik yapıyor sizin yapamadığınız insanlık vazifesini yapıyor hayvanları ve hayvansever insanları rahat bırakın.
Kedilerden korkmaniza gerek yok kediler insana hiç bir sey yapmaz. Bir psikoloğa görünün. Insanlardan korkun insanlar her kötülüğü yapar hayvanlar yapmaz. Hatta bir kedi evlat edinin ve tüm kedilere alısin ön yargilarinizdan arının.

ben de evimde kedi besliyorum. ama evimde besliyorum. hukuken apartman önü ortak alanınız, sizin rızanız hilafına kedileri oraya alıştırmasına engel olabilirsiniz. sokak kedilerini apartman giriş çıkışını engellemeyecek bir noktada besleyebilir. ancak evinde beslediği kedilere yönelik bir tedbir alamazsınız.
Site ve apartman bahçelerinde bulunan özellikle KEDİLER için de orası doğal yaşam alanlarıdır. O doğal yaşam alanlarında da da hayatları kanunlar tarafından güvenceye alınmıştır. Yasa, hayvanlara yaşam güvencesi verirken, özel mülkiyet genel mülkiyet diye ayırmamıştır. Çünkü hayvanlar için girebildikleri gidebildikleri her yer onların yaşam alanıdır. Kanun ise, gönüllülere sahipsiz hayvanları besleme yani DOYURMA hakkı vermiştir. Dolayısı ile site-apt-üniversite-özel kuruluş-resmi kuruluş vs bahçelerindeki hayvanları beslemek YANI DOYURMAK yasal haktır.

Apartmanin arka bahçesine kedi evi koymustum. Dairelerden biri rahatsiz olup atmis. Guvenlik kameralari ile sikayet ettim. 350 lira odediler. Belediyede yeni ev gonderdi kediler icin. Yok oyle bir dunya. Orasi o hayvanlarin yasam alani..

hangi hakka dayanarak şikayet ettiniz ve hangi hukuk, gerekçe ile ceza ödediler? bilmek isterim, ben de hukukçuyum, hukuki dayanağı anlayamadım.

Site ve apartman bahçelerinde bulunan özellikle KEDİLER için de orası doğal yaşam alanlarıdır. O doğal yaşam alanlarında da da hayatları kanunlar tarafından güvenceye alınmıştır. Yasa, hayvanlara yaşam güvencesi verirken, özel mülkiyet genel mülkiyet diye ayırmamıştır. Çünkü hayvanlar için girebildikleri gidebildikleri her yer onların yaşam alanıdır. Kanun ise, gönüllülere sahipsiz hayvanları besleme yani DOYURMA hakkı vermiştir. Dolayısı ile site-apt-üniversite-özel kuruluş-resmi kuruluş vs bahçelerindeki hayvanları beslemek YANI DOYURMAK yasal haktır.

özel mülkiyete tabi toplu yapıların ortak alanında beslenen sahipsiz kedilere ait yaşam alanı hangi kanun tarafından güvence altına alınmıştır? bilmek isterim. ben de hukukçuyum, bahsettiğiniz kanunu merak ettim.

Kapının hemen önüne dökmesi yanlış. Korkan olabilir, sevmeyen olabilir, kadına tepkisini o canlardan çıkaran olabilir. Apartmanın etrafında girişe uzak kuytu bir yere dökmesi doğru olandır. Bazı hayvan severler malesef bencil hareket edebiliyor. Uygun bir dille varsa yer de göstererek rica edebilirsiniz. Kapımıza sürekli yönetim bizim de yazı asıyor kapı önünde beslemeyin diye. Ben bahçe içinde kuytu bir yere bırakıyorum, başka beslemek isteyenler de yine göz önünde olmayan yerlere koyuyorlar. Bu kavgayı önlediği gibi kedileri de koruyan bir davranış. Burda okuyan hayvanseverler dikkat edelim bu konuya. Konu sahibi siz de bu korkunuz yenmek için birşeyler yapın. Çok normal değil, her zaman eşiniz olmaz ve ne bizler güzel sokaklarında kedilerin köpeklerin gezdiği bir ülkede yaşıyoruz.

hangi hakka dayanarak şikayet ettiniz ve hangi hukuk, gerekçe ile ceza ödediler? bilmek isterim, ben de hukukçuyum, hukuki dayanağı anlayamadım.
Resmi googledan suan aldim. Daha once eskisehirin cesitli yerlerinde benzeri afisi gormustum. Orman ve su isleri idaresine sikayet ettim. Belediyeye sikayet ettim. Cezayi hangisi verdi bilmiyorum.Veapartmanda bagirdigi kadari ile 350 lira odedigini biliyorum. Birde daha sonrasinda ebb yeni kedi evleri gonderdi ekledigim afisin benzerinin yazisiyla beraber. son olarakta üzerinde benim daireme ait oldugu yazan mala zarar verdigi gerekcesi ilede savciliga sikayet ettim. Savciliktan henuz bir sey cikmadi. Sabirsizlikla bekliyorum ne olacak.

Eklentiler

• Screenshot_20191004-221448_Chrome.jpg
    Screenshot_20191004-221448_Chrome.jpg
    90 KB · Görüntüleme: 22
Zaten biliyordum tek sorunun korku olmadigini ama herkes "korkani anlamiyirlar" diye coşup duruyor. Hayvan seven ama korkan ile hayvani istemeyen ve korkuyorum diyen o kadar belli oluyor ki.
Ya bence sorun benim korkmam da değil.

Onun buna hakkı var mı yok mu

Ben temizlik takıntılı da olabilirdim

İstememek için bir dünya sebep sayabilirim
Size katılıyorum burda zaten belli etmiş.

Resmi googledan suan aldim. Daha once eskisehirin cesitli yerlerinde benzeri afisi gormustum. Orman ve su isleri idaresine sikayet ettim. Belediyeye sikayet ettim. Cezayi hangisi verdi bilmiyorum.Veapartmanda bagirdigi kadari ile 350 lira odedigini biliyorum. Birde daha sonrasinda ebb yeni kedi evleri gonderdi ekledigim afisin benzerinin yazisiyla beraber. son olarakta üzerinde benim daireme ait oldugu yazan mala zarar verdigi gerekcesi ilede savciliga sikayet ettim. Savciliktan henuz bir sey cikmadi. Sabirsizlikla bekliyorum ne olacak.

görselde bahsedilen kanunu ve ilgili hükümler incelediğimde herhangi biri ortak yaşam alanındaki kedi evlerinin uzaklaştırılmasıyla ilgili bulunmadığı gibi bu konuda yaptırım uygulayabilecek bir mercii işaret etmiyor, ceza öngörmüyor. İdari para cezaları 28. maddede düzenlenmiş ancak orada cezaya tabi sayılan durumlar da ne sizin anlattığınız vakaya, ne de konu sahibinin durumuna uygulanabilir nitelikte değil. anladığım kadarıyla sizin olayınızda ceza başka bir gerekçeyle verilmiş olmalı.

Az önce yazdim kanunu açıp bakın
Baktım da ceza falan göremedim. Apartman önleri doğal yaşam alanıdır da yazmıyor. Göremediysem kopyalayın rica ediyorum. Ben şunu gördüm mesela
g) Hayvanların korunması ve rahat yaşamalarının sağlanmasında; insanlarla diğer hayvanların hijyen, sağlık ve güvenlikleri de dikkate alınmalıdır.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X