Kedili ev ve bebek

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Şaka bu heralde o kadar paralar verip aşi yaptıriyoruz ne demek fayda eder yahu birşey bilmiyorsunuz bari yorum yapmayın gidin bi veterinerlerle konuşun
Bu kadar iyi niyetle yazdigim seylerin buralara cekilmis olmasi cok tuhaf.Kediyi sokaga at demedim.Veterinere danis dedim.Koca kari lafida etmedim.Doktorun dediklerini dedim.Iyi niyetimizi kaybetmisiz insanlar olarak.Kedilerin degil insanlarin asiya ihtiyaci var.Inanmayan ayni acilari CEKMEZ insaAllah.Herkes yasadigi aciyi bilir.

Ortam fazla gerilmiş ama ben 22 yılda 400 kedi bakmış biri olarak tecrübemi paylaşayım belki faydası olur;

1- kedilerinizi hayır sözcüğüne alıştırın, bebeğe yaklaştığı zaman sesinizi hafif yükselterek hayır deyin, beraberinde el çırpabilir yada tek ayağınızı hafifçe yere vurabilirsiniz
2- Özellikle bebek uyurken kedinizi ona alıştırın, kucağınıza oturtun bir bebeği, bir kediyi sevin, üzerine bebeğin kokusu geçsin
3- Bebeğinizin giysilerine özellikle paça ve kol kısımlarına hafifçe nane yağı damlatabilirsiniz kediler kokusunu sevmez, leke de yapmaz
4- Sabah kalktığınızda kedilerinizi tarayın ve elinizi ıslatıp fazla tüylerini alın vücutlarından
5- Eşinizden yardım isteyin en azından süpürme konusunda, kendi sağlığınıza da dikkat edin halsizlikten bahsetmişsiniz en azından bir doktora danışıp takviye alın
6- Bebeğiniz yerde oynarken kediniz yaklaşma eğilimi gösterdiğinde yere bebeğin yanına yatın üçünüz oynayın , siz aralarında olun bu yöntemin çok faydasını gördüm

Evimde iki bebek büyüdü , aşırı kedili bir ortamda başımıza kötü bir iş gelmedi, biraz sabır ve sakinlik gerek bunun için. Verme taraftarı asla olamam, öyle bir şeyi hayal bile edemem, sizinde etmeyeceğinizi umuyorum, inanın çok acı çekersiniz. Belli ki yükünüz ağır gelmiş bebek, kediler, ev, yemek sürekli dikkat yormuş sizi ama mantıklı düşünün, onları verimce mutsuz olacaksınız. Biraz sakin olun, mantıklı davranın, sorunun kaynağına bakın

Edit: hayvanı kısırlaştırmamışsınız, hırçınlığı gayet normal, bir an evvel yaptırın
1.bizde işe yaramıyor. 2.yi yapıyorum. 3.nane yağını deneyeyim. 4.tamamdır. 5.eşimin yardımı imkansız, doktora gideceğim ilk fırsatta. 6.bu çok ilginç mutlaka deneyeceğim çok teşekkür ederim. Vermek aklıma geldikçe sabahları bu bir kabus olsun diye uyanıyorum o kadar üzgünüm ki. İnşaallah gerek kalmadan yoluna girer herşey

Tüylü kediler o kadar yikanmaz ama cok zararli onlar için zaten kendileri temizliyor kendini sadece sfenks kediler yikanir bu kadar.
Haklı olabilirsiniz. Ama
Anam 4 tane doğurmuş çatır çatır ta köylerden beri kedisi köpeği varmış eskilerden ne ası ne birşey bide :)
O da doğru ben çok sokak kedisi besledim sevdim. O zaman da ciğerine geçer falan diyorlardı. Ama çok şükür sağlığında sorun olmadı

☝ben varim ifinim. KIzim 3 yasinda, ve dogdugunda 3 kedim vardi.
1. Saglikli (bekarliktan beri benimle, sağ)
2..bir gozu kor ve daima iltahap akintili ( tedavi edilip sahiplendirildi)
3. 3 bacakli ve sistit kedi. Yani surekli herysre her an fark etmesden kan isiyor.(öldu)
Hepsi telkir.
Kedileri tras ettim, tirnaklarini kestim, butunnn bakimlari bana ayit, yemegimi de yaptim evimide piril piril tuttum. Esimin benim kizimin kollarinda tirnak izleri hala vardir.

Suan hala 1. Kedim var; ve kizim sizinki kadarken bir kedi daha sahiplendik sokaktan. Gecen sene de yolda annesiz minicik yavru kediyi oldurmeye calisirlarken kurtardim aldim. 1 sene ye yakin bizimle yasadi, sonra FIB oldu ve oldu.

2 gun once 2gundur aglayam bir yavru kedi bulduk eve getirdik. Annesini bulmasaydik, oda bizimle olacakti.

Yani mevcut olan 2 kedim 1 cocugum var, ben sadece avantajini gordum kizim acisindan. Yani mumkun. Evet kizim kolikti. Kanguruya bagli is guc yemek yapiyordum.
Allah sizin gibi insanların sayılarını artırsın. Benim mümkün değil ev işine çocukla güç yetirmem. Gerçekten birilerine ihtiyacım var. Kediniz için üzgünüm. Ailenizdeki herkese uzun ömürler dilerim

Feliway diye bir ürünle ilgili çok olumlu yorumlar okudum.kedileri yatıştıran ve sakinleştiren bir sprey.inceleyin,bu ürünün size yardım edeceğine inanıyorum

Tüylü kediler o kadar yikanmaz ama cok zararli onlar için zaten kendileri temizliyor kendini sadece sfenks kediler yikanir bu kadar.
Merhabalar,teşekkür ederim tavsiyeniz için. Haklı olabilirsiniz. O yazmış olduğum rutini takip etmediğim zamanlar çok oluyor. Bazen üşeniyorum. Bazen ise hava çok çok soğuk oluyor. Kışın zaten hiç yıkamıyorum. Ama benim kedim beyaz ve kalın kürklü bir hayvan. Takdir edersiniz ki beyaz renkte kir kolayca görünür. Sıklığı böyle yazarak çok abarttığımı farkettim. Çok üzgünüm

Şunu çok iyi anladım ki bazı insanlar malesef hayvanlara verdikleri kadar insana değer vermiyorlar.Sirf böyle biri yüzünden kedilerden nefret ettim bir anım var hiç çıkmıyor aklımdan

Merhaba, benim de bekarlıktan sahiplendiğim gözleri görmeyen bir kedim var. Her zaman tüyünden kumundan huylandım ama sevgisi üstün geldiği için yastığımda birlikte uyuduk, sonra kızım dünyaya geldi, hareketlenene kadar yatak odamıza girmesi hariç hayat aynen devam etti( neden ayırdınız derseniz, bebeğin yatağına giriyordu bir anda yanında üstünde buluyorduk, doğal olarak merak ediyordu), bebek hareketlenince kedim ondan rahatsız olup kaçmaya başladı, bebeğin ağzından tüy de toplamaya başlayınca ayırmaya karar verdim. Önce tutabildiğim kadar bebişi sonra da kedimizi, ancak benim kedim yaşlı ve kör olması sebebiyle zaten ağır kanlı bir hayvandır, bir isteği olmadıkça miyavlamaz ve ben onun ilk miyavında fırlar yanına koşarım. Şimdi çocuklar büyüdü artık uslandıklarını o da anladı içeride daha çok zaman geçirmek istiyor, biz de ne zaman istese alıyoruz canı sıkılınca balkona çıkıyor. Kediniz oyuncuysa tırnaklarını kesebilirsiniz, eşinizden biraz destek rica edebilirsiniz, yeriniz müsaitse önce bebeği bir odada tutumaya sonra kedileri rahat edebilecekleri bir odada veya balkonda tutmaya başlayabilirsiniz. ( her türlü ihtiyaçları anında karşılanmak kaydıyla) zaten bir süre sonra birbirlerine ilgilerini kaybedecekler ve bebeğiniz kedili evde büyümenin avantajlarını yaşayacak. Aynı anda kedi bakıp bebek büyütmeyen kimsenin de lafına kulak asmayın derim( bir tırmıktan bir şey olmaz ayrıca, ev kedisi ve aşılılardır mutlaka, bebeğiniz de alışır zamanla)

Şunu çok iyi anladım ki bazı insanlar malesef hayvanlara verdikleri kadar insana değer vermiyorlar.Sirf böyle biri yüzünden kedilerden nefret ettim bir anım var hiç çıkmıyor aklımdan
Bunun gerekçesi olarak da insanoğlu çok kötü cani falan diyorlar. İnsan ırkına karşına bir nefret oluşmaya başladı son yıllarda. Kötü insanları kimse sevmez zaten. Bazı insanlar kötü diye toptan tüm insanlığı kötü ilan etmeseler keşke.

İki kedim ve yaklaşık altı aylık bir bebeğim var. Kedilerimden biri uysal diğeri çok hırçın. Şu ana kadar bebeğe ikisi de yaklaşmıyordu. Ama bebek hareketlenmeye başlayınca yaramaz olan kedimin dikkatini çekti. Bebek ona yaklaşmaya çalışınca onunla oyun oynamak istediğini düşündü ve iki kere elini çizdi. Çocuk o kadar çok ağladı ki zor sakinleşti, çok korktum. Hala hareketlerini takip ediyor, ben yakınında olmasam yine atlamaya niyetli.
Kedileri sahiplendirmeyi düşünüyorum ama ne kadar üzgün olduğumu anlatamam. Hala bir çıkar yol arıyorum. Bekarlıktan beri benimleler. Hiçbir şey evladımdan değerli değil ama yaşayan birilerinin belki bir çözüm önerisi vardır diye yazıyorum.
Bebeğe tek başıma baktığım için zorlanıyorum ve kedilerin bakımıyla ilgilenemiyorum. Gittikleri yerde muhtemelen daha iyi bakacaklar onlara.
Öte yandan hırçın olan kedi benden başka sahip tanımaz, başkasına başını bile sevdirmez. Başka bir ev büyük travma olacak ona. Sabah kalkıyorum kesinlikle vereceğim diyorum akşama çok üzülüyorum vazgeçiyorum. Bir yol bulunur, idare ederim, yaklaştırmam diyorum. Ama her yerimiz kedi tüyü malum temizlik yapmakta çok zorlanıyorum. Ne yapacağımı bilmiyorum. Benzer tecrübesi olan var mı

Edit: arkadaşlar hadsiz hadsiz yorumlar okuyorum. Tek tek alıntılayamadım. O hayvanlardan biri sokağa terkedilmiş bir İran kedisi. Tabiatı itibarıyle çok sakin olduğundan diğer kedilerden dayak yemiş yara bere içindeydi. Üst solunum yolu enfeksiyonu vardı. Perişan olduk veteriner kapılarında. Diğeri 3 haftalıkken tır tekerine sıkışmıştı, gerizekalı şoföre anlatamadığım için arabayı çalıştırıyordu az kalsın son anda kurtardık. 3 senedir bebek gibi bakıyorum ben bunlara. Kolunun altına cins kedisini alıp instagrama atan tipler bana burada hayvanseverlik taslıyor.
Arkadaşlar çocuğum var çocuğum. İnsan bebeğim var. Tırlamalığında o kadar ağladı ki nefesi kesildi acile götürüyorduk neredeyse.
Yok tüy beni rahatsız ediyormuş yok üşengeçmişim. Sen 6 aylık bebeğe tek başına bak bakalım yemek yemeye vaktin oluyor mu
Kediler için ortamı düzenleme vs aklıma gelmiyor çözüm önerisi olan varsa yazsın. Yoksa yalan yanlış iftira atası olup da yazanların ne düşündüğü umrumda değil
Benim de 1 kedim ve 6 aylik kizim var kedim cok kiskaniyor bazen hircin bazen sakin bir kere benim kedim de cizdi kizimi o gunden beri cok dikkatli olmaya calisiyorum ev temizligine gelince koltuklarim da ortu var hergun silkeliyorum tuy toplama rulosuyla kalan tuyleri topluyorum birde el supurgem var hergun evi supururum haftada bir un detayli supururum bir gun de silerim bunlari kizimin moduna gore uyurken yada uyanikken yaparim bazen kizimi kendime sarip yaparim bazen salincagina yada otokoltuguna kizimi yere koyacagim zaman ayri bir ortusu var onu serip oynatiyorum bunlari belki size bi faydasi olur diye yaziyorum sizi cok iyi anliyorum bazen bende sahiplendirsem mi ilgilenemiyorum diye dusunuyorum ama kiyamiyorum bakalim bi sekilde idare ediyoruz darisi sizin basiniza

Ben insanlara hayvanlardan daha çok değer veririm. Hayvanları insanların önüne koyan kişilerin insanlardan sevgisizlik ve ihanet gördüğünü düşünüyorum. Ancak hayvanları da asla oyuncak ya da heves olarak görmüyorum. En nihayetinde evcil hayvanlar eve ve sahibine alıştıktan sonra bir bebek gibi bakıma muhtaç oluyor. Bir kedi elbet bir bebeğe zarar verebilir, hayvan en nihayetinde, bebeğin hareketlerini ters algılayabilir. Bir bebekte tabiki bir hayvana nasıl davranacağını belli bir yaşa kadar bilemez. Tüm çocuk sahibi olacak hayvan sahiplerinin günü geldiğinde iki çocuğu olmuş gibi davranması gerektiğinin bilincinde olmasını diliyorum.

Yapılacaklar belli, işlere eşiniz ya da ailenizden birisi yardım edecek. Bebek bakımının yanı sıra kedilerin tüyleri güzelce temizlencek ve kediler bebekle başbaşa bırakılmayacak. Bir süre böyle idare ettikten sonra zaten bebeğiniz büyüyecek ve kedileriniz ile iyi anlaşacak.

Size ozelden attim bahsettigim kisinin bilgilerini. Kendisinden tavsiye alabilirsiniz. Ayrica ic ve dis parazitler icin de urun satiyorlar ben sokak hayvanlari icin aliyorum nano havlu. Gozlerini kaybetmek uzere olan kac kediyi kurtardim o urun sayesinde. Siz de bir gorusun mutlaka derim. İsinize yarar
merhaba nano havlu hakkında ben de bilgi alabilirmiyim.
Konu sahibine de sabırlar diliyorum

Bunun gerekçesi olarak da insanoğlu çok kötü cani falan diyorlar. İnsan ırkına karşına bir nefret oluşmaya başladı son yıllarda. Kötü insanları kimse sevmez zaten. Bazı insanlar kötü diye toptan tüm insanlığı kötü ilan etmeseler keşke.
Kötü kendileri oysa ! Sözünü ettiğim ani bir kenarda dursun başka bir anım daha var.Bir gun yolda yürüyorum,hamileyim çok da belli oluyo,riskim de var.Kopegin biri setbest dolanıyordu kocaman,köpeklerden de korkarım çünkü olduğum yerde sürü halinde geziyorlar peşine koşuyorlar bazen insanın.Neyse yolun diğer tarafına kaçtım meğer sahibi de arkasından geliyormuş,bir kadın.Bir parladı bana ne var ne oluyo der gibi.ses çıkarmadım da hey heyleri üstünde üstüme salacak diye koca köpeği.Tasma tak iple gezdir bari be kadın.Karnimdaki bebisten daha mı degerli

Bana kedileri vermek acımasızlık geliyor.Tamam şartlar değişti ama en başından böyle bir ihtimal vardı.Sonsuza kadar bekar kalacağınızı düşünmemişsinizdir.Ne yapılabilir derseniz,bebeğin bulunduğu odanın kapısını kapatın.Temizlik mi yapıyorsunuz,oda oda yapıp kapılarını kapatmaktan baska care yok.Kapıyı delip geçemezler.Zaten 1-2 seneye sorun cozulur

Kötü kendileri oysa ! Sözünü ettiğim ani bir kenarda dursun başka bir anım daha var.Bir gun yolda yürüyorum,hamileyim çok da belli oluyo,riskim de var.Kopegin biri setbest dolanıyordu kocaman,köpeklerden de korkarım çünkü olduğum yerde sürü halinde geziyorlar peşine koşuyorlar bazen insanın.Neyse yolun diğer tarafına kaçtım meğer sahibi de arkasından geliyormuş,bir kadın.Bir parladı bana ne var ne oluyo der gibi.ses çıkarmadım da hey heyleri üstünde üstüme salacak diye koca köpeği.Tasma tak iple gezdir bari be kadın.Karnimdaki bebisten daha mı degerli

Size mi soracak neyle gezdirecegini. Siz sevmiyor olabilirsiniz sevene de karisamazsiniz Sokaklar sizin değil kusura bakmayin o kadar yanlış tespitler yapmışsınız ki diyecek bir şey bulamıyorum
Kocisiniz yanınızda yok muydu kurtarirdi sizi kiayamam ya

Size mi soracak neyle gezdirecegini. Siz sevmiyor olabilirsiniz sevene de karisamazsiniz Sokaklar sizin değil kusura bakmayin o kadar yanlış tespitler yapmışsınız ki diyecek bir şey bulamıyorum

Hayvan koşup kovalamamis ki kendi kendine tribe girmiş 😂
Var böyle 50 m den çığlık atanlar .
Hayvanın umrunda değil halbuki

Bu üslupla yazan birine cevap veremeyeceğim,tarzım değilsiniz

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X