Kedim ve bebeğim

Kendimi bildim bileli hem kedim hem köpeğim var.Biz hiç ayirmadik hiçte gelip üstüne yatma girişimleri olmadi.Ayak ucuna yatarlardi. Köpeğim şimdi 2 yıldır normal insan gb sırt üstü ortamıza yatıyor küçük bir çocuk gb düşünün.Ben hiç duymadım kendinin üstüne yatıp bogdugu bebek olayı.Sadece kıl tüy mevzusu var eğer aşıları tamsa oda problem değil.Instagramda öyle bir bayan var kedileri ve yeni doğmuş bebeği birarada.İsterseniz bir bakın tugba Tuncel tülü diye.Bebek kedilerinden lavinya var bebeğin yani basinda yatıyor hiçte zarar vermiyor.

Merhabalar,
Ben inşallah bir kaç gün içinde ilk bebeğimi kucağıma alacağım, çok mutluyum tabiki ama beni üzen ve tedirgin eden bir konu var. Aslında ilk bebeğimi dedim ama benim bir de bebeğim gibi sevdiğim bir kedim var, bebekliğinden beri 3 senedir bizimle birlikte ve onu çok çok seviyoruz ben de eşim de. Bu ailenin bir parçası o, bizi daha güzel bir aile yaptı ve hep neşemiz oldu bizim. Hamile kaldığım günden itibaren tüm çevre baskısına rağmen asla ondan vazgeçmeyi bir kere bile düşünmedik, hayatımıza aynı şekilde devam ettik. Kedimiz bizimle birlikte uyuyor, akşam canı istediğinde başka odada olsa bile gece uyanıp istediği zaman yanımıza gelir. Burada balkon kapısı var oradan dışarıyı izler ayak ucumuzda uyur, onla uyumak bizim için de çok keyifliydi hep dolayısıyla da alışmasına izin verdik buna. Şimdi tabiki bebek anne yanı yatağında bizim yanımızda yatacak, kendimizin istemeden de olsa üzerine oturma yaslanma gibi durumlar nedeniyle ona zarar verebilme olasılığı nedeniyle elbette artık bizimle yatmaması lazım. Fakat gel de başar bunu. Odaya almadığımız için kapıya gelip ağlıyor ve de kapıyı açmayı da biliyor kapı koluna zıplayıp. Kapıyı kitlesek de kapıda miyavlıyor ve devamlı zıplayarak açmaya çalışıyor. Bu zamana kadar pek çok kez denedik alıştırmayı ve hep aynı şeyi yaşadık, kıyamayıp eski düzene devam ettik. Ama şimdi yaklaştıkça bir çözüm yolu arıyoruz, ve doğum stresinin üzerine bir de bu eklenince, bir de iyice hassas olunca bir akıl almaya ihtiyaç duydum. Benim aklıma gelen iki şey var:

Birincisi:Kedimizi geceleri yatmadan önce mamasını ve tuvaletinin olduğu odaya kapatmak, yani geceden sabaha kadar hareket alanını kısıtlamak. Burada da pes etmeden miyavlayacağını ve kapıyı açmaya çalışacağını düşünüyorum. Apartmanda yaşadığımız için etrafa rahatsızlık verir miyiz tedirginliği var biraz. Böyle yapsak bir süre sonra bu duruma alışır mı, miyavlamayı vs.bırakır mı ve en önemlisi çok büyük bir strese girer mi uzunca bir süre, yoksa adapte olur mu bir şekilde.

İkincisi: Bebeğin yatak odasında bizimle uyuması yerine, benim bebekle ayrı bi bebek odasında birlikte uyumam, eşimin de yatak odasında uyuması. Tabi bu en az bir yıllık bir süreç olacak bilemedim. Bebeğin tüm gece bakım sürecinde yalnız kalmış olacağım bu şekilde ve evlilikte ayrı kalmak için uzun bir süre sanki. Aslında bu çözümde en karlı çıkan uykuları bölünmeden kalkıp işe gidebilecek olan eşim ve sevgi bağımlısı kedim olacak, en zararlı çıkanı da söylememe gerek yok sanırım🤣

Şimdiden sağolsun cevap yazan herkes, kimilerine çok basit bir konu gibi gelebilir ama benim için çok önemli gerçekten, kedim de tabiki bebeğim de bizim için çok değerli.
@portibon diye bir instagram hesabı var 3 tane kedisi var kademeli alıştırmayı anlatmıştı bir bakın isterseniz

Kendimi bildim bileli hem kedim hem köpeğim var.Biz hiç ayirmadik hiçte gelip üstüne yatma girişimleri olmadi.Ayak ucuna yatarlardi. Köpeğim şimdi 2 yıldır normal insan gb sırt üstü ortamıza yatıyor küçük bir çocuk gb düşünün.Ben hiç duymadım kendinin üstüne yatıp bogdugu bebek olayı.Sadece kıl tüy mevzusu var eğer aşıları tamsa oda problem değil.Instagramda öyle bir bayan var kedileri ve yeni doğmuş bebeği birarada.İsterseniz bir bakın tugba Tuncel tülü diye.Bebek kedilerinden lavinya var bebeğin yani basinda yatıyor hiçte zarar vermiyor.
Çok teşekkürler hemen takibe alıyorum😊

Kedi ile birlikte yatmak nedir?? En baştan bir hata zaten. Gönderin gitsin kediyi, bu kadar hayat zorken kedi için bu kadar derde düşeceğim bir de... yok kedinin psikolojisi bozulurmuş yok bilmem ne.. Kedinin bebeği kıskanıp uyurken üzerine oturmayacağı boğmayacağı ne malum.. Hayvan bu sonuçta be yapacağı belli olmaz, ne örnekler gördük, hiç mi korkmuyorsunuz??
Kedinin bir hayvan olduğunun ve tıpkı davranışlarının sonuçlarını kestiremeyecek yaşta, kardeşi olan küçük bir çocuk gibi bebeğe zarar verebilme ihtimalinin olduğunu idrak edebildiğimden bu konuyu açtım zaten. Gerçekten çok güzel öneriler geldi herkesten sağolsunlar, fakat sizin gibi dilinden hayvan nefreti ve sevgisizlik akan biriyle aynı frekansta iletişim kurabileceğimi düşünmüyorum.

Derdinizin tatlışlığına bayıldım:KK200: eminim kediniz ve bebişiniz çok iyi anlaşacaktır . Bu güzel yürekle sizde çok tatlı bir anne olursunuz... bence de 2.seçenek mantıklı zaten kedi gündüzleri bebeğe alışınca üzerine atlama durumu olmaz en fazla 3 4 aya normale dönersiniz.

Yatakların ayrılmasının evliliği olumsuz etkilediğine ilişkin bir calisma okumuştum. 2-3 ay olsa tamam ama 1 yıl emin olun uzar 2-3 yılı bulur. Ayrıca eşten destek sırf fiziksel değil duygusaldır da.. o yüzden ikinci diyebilirim ben. Ama kedinin de psikolojisi var tabi. O da bebeğe alışmalı. Kendini dislandi gibi hissetmemeli. Zor bir süreç. Sanırım çözüm olarak eğer kediyi ayiracaksaniz bebek doğmadan yapın. Ve duygusal olarak onu da yeni düzene hazırlayın. Bizimki bizimle uyumuyor gece. Ama öyle alıştı. Odasına kendi gidip yatıyor hatta. Sabah sarılma merasimimiz oluyor. Mamasini veriyoruz. Akşam iş donusu de oynuyoruz. Ama o rutin öyle alıştı işte. Hatta uyku arkadaşı var ördeği. Onunla yatıyor☺️

Kedi ile birlikte yatmak nedir?? En baştan bir hata zaten. Gönderin gitsin kediyi, bu kadar hayat zorken kedi için bu kadar derde düşeceğim bir de... yok kedinin psikolojisi bozulurmuş yok bilmem ne.. Kedinin bebeği kıskanıp uyurken üzerine oturmayacağı boğmayacağı ne malum.. Hayvan bu sonuçta be yapacağı belli olmaz, ne örnekler gördük, hiç mi korkmuyorsunuz??
Yazık ne kadar sevgisiz, merhamet yoksunu bi insansınız... eşya mı bu bir canlıdan bahsediyoruz "gönderin gitsin" ne demek... sizin gibiler gerçekten üremesin çoğalmayın nolur! Kedi durduk yere insana zarar vermez hanımefendi ve sakın unutmayın en tehlikeli canlı türü İnsandır malesef... Konu sahibi bende bayılırım kedimle yatmaya bu güzelliği yaşamayan sizi anlamaz...

Bir arkadaşın da köpeği böyleydi. Bebeğim odasını yakın yere yaptı. Doğduğu andan itibaren bebek odasında yattı. Anne de çok hafif uykusu olduğu için benek uyandıkça yanına gitti.

Yuh ya bu kadar da nefret dolu olmayın. Siz evde hayvan beslemediğiniz için anlayamazsınız. Evde beslenen hayvan evlat yerine geçer insanın kendi doğurduğundan bir farkı olmaz. Emin olun hayvanlar yeni doğmuş bebeğini sokağa atan sözde annelerden daha merhametlidir. Ayrıca ben bir kedi tarafından öldürülen bebek görmedim duymadım

Yuh ya bu kadar da nefret dolu olmayın. Siz evde hayvan beslemediğiniz için anlayamazsınız. Evde beslenen hayvan evlat yerine geçer insanın kendi doğurduğundan bir farkı olmaz. Emin olun hayvanlar yeni doğmuş bebeğini sokağa atan sözde annelerden daha merhametlidir. Ayrıca ben bir kedi tarafından öldürülen bebek görmedim duymadım

Aksine şöyle haberler var ☺️

Merhaba teşekkürler cevabınız için 😊Peki birşey soracağım, eşle aynı odada yatmanın bebeğin bakımına kolaylaştırıcı etkisi oluyor mu, yani benim tecrübem olmadığı için, bebek ağladı kalkıp emzirdim, ben kalkmadan eşimin yapabileceği şeyler de varmı yoksa olay kalkıp emzirmek mi. İnanın hiç bilmiyorum, sadece ilk zamanlar 2 saatte bir kaldırıp emzireceğimi biliyorum, sonra nasıl oluyor. Benim derdim eşim de illa uyansın o da baksın değil ama bu süreçte de aşırı uykusuzluk nedeniyle tek taraflı çok fazla yıpranmak istemem. Ayrı odaya geçme konusunda yaşadığım tereddüt bundan dolayı.
Eşiniz çalışan olsa da odanın ayrılmaması taraftarıyım, istisnai durumlar olabilir tabii. Eş de bebekle ilgilensin. Başka odada uyuyan erkekler keyif çatarken annenin halinden pek anlamıyor, çocuk bakımından da uzaklaşıyor sanki.

Eniştem oda ayırmadı. Ablam kalkamadığında bazen o kalkıp kucağında veya beşikte sallamış yeğenimi, emzirmesi için yanına getirmiş ve beşiğine geri yatırmış. Eniştem uykuya da düşkündür, adam kendi kalkıp ilgilendi. Hala da yeri geliyor yeğenimi gece o uyutuyor ablam uyurken.

Ben mi çok rahatım bilmiyorum ama iki çocuğumda da bir önlem almadım.
Kedimiz gidip oğlumun kafasını yalardı bebekken, kendi çocuğu sanıyordu sanırım.
Kedinin bebeğe nasıl bir zararı olabilir ki?

Merhaba teşekkürler cevabınız için 😊Peki birşey soracağım, eşle aynı odada yatmanın bebeğin bakımına kolaylaştırıcı etkisi oluyor mu, yani benim tecrübem olmadığı için, bebek ağladı kalkıp emzirdim, ben kalkmadan eşimin yapabileceği şeyler de varmı yoksa olay kalkıp emzirmek mi. İnanın hiç bilmiyorum, sadece ilk zamanlar 2 saatte bir kaldırıp emzireceğimi biliyorum, sonra nasıl oluyor. Benim derdim eşim de illa uyansın o da baksın değil ama bu süreçte de aşırı uykusuzluk nedeniyle tek taraflı çok fazla yıpranmak istemem. Ayrı odaya geçme konusunda yaşadığım tereddüt bundan dolayı.
Baba en fazla gazini cikarip altini degistire bilir. Yanliz esiniz calisiyorsa cok yorulur.
Benim kizim 6 haftaliyken gece uyanmamaya basladi. Ben saat kurup mamasini iciriyordum, sabahda hanim efendinin uyanmasini beklerdim. Cok fazla uykusuz kalmamisdim. Umarim sizinde bebeginiz böyle uslu ve rahat olur.
Tek tavsiyem gündüzleride cocuk uydugunda sizde uyuyun. Ev isler kalsin, dinlenmis anne mutu annedir, oda mutlu cocuk demektir. ☺️
Saglikla kucaginiza alin. Kedi konusunda hic tercübem yok, yardimci olamiyacagim.

Belki benimle aynı durumda olan biri daha sonra bu konuya denk gelir diye yazmak istedim.
Bebeğim doğdu şu an 8 haftalık oldu. İlk 10 gün kadar kedimizi odaya almadık geceleri, zaten ben bebeği emzirmek için falan devamlı ayakta olduğumdan arada çıkıp onunla da ilgilendim. Tabi bebekle evde ilk gecemizde kapımıza gelmesini ve benim onu orada bırakmak zorunda olduğumuz için hüngür şakır ağlamamı hiç unutmuyorum. bu süreçte kedimizi gözlemledik, bebeği arada çok temkinli bir şekilde koklamak dışında hiçbir şekilde ona yaklaşmıyordu. Asla ne beşiğine ne ana kucağına çıktı, ki doğumdan önce aylarca o beşikte yattı. Çok şükür hiçbir agresif tavır sergilrmedi benim tontişim. Bir bakmışız eski düzene geri dönmüşüz. Şu an isterse bizim ayak ucumuzda yatıyor yine, bebek ağladığında rahatsız olup gidiyor bazen. Tabi bu bir öneri değil asla her hayvanın mizacı farklıdır, ben kendi Tecrübemi paylaşmak istedim🐱

Sahiplendireceksiniz ya da sokağa atacaksınız diye korkarak okudum. Hep kedilerle büyüdük hiç öyle üzerine yatmalı sorun yaşamadık ama insanın aklı kalır tabi. Kedinizin huyu önemli. Bizimkilerden birine hayır gelme diyince gelmiyor, öbürünün şeyinde değil. Ben olsam napardim bilemedim.

Kedilerinde bebeginle uyuyabilir.. bunda bir sakinca yokki! Bence yazik kediyi iceriye almamak. Binlerce insan var hatta kediler bebegin besigine girip beraber yatiyorlar 🤣koltukta bebege siginip uyuyorlar.. bunu neden sorun ettiniz pek anlamadim acikcasi.

Merhabalar,
Ben inşallah bir kaç gün içinde ilk bebeğimi kucağıma alacağım, çok mutluyum tabiki ama beni üzen ve tedirgin eden bir konu var. Aslında ilk bebeğimi dedim ama benim bir de bebeğim gibi sevdiğim bir kedim var, bebekliğinden beri 3 senedir bizimle birlikte ve onu çok çok seviyoruz ben de eşim de. Bu ailenin bir parçası o, bizi daha güzel bir aile yaptı ve hep neşemiz oldu bizim. Hamile kaldığım günden itibaren tüm çevre baskısına rağmen asla ondan vazgeçmeyi bir kere bile düşünmedik, hayatımıza aynı şekilde devam ettik. Kedimiz bizimle birlikte uyuyor, akşam canı istediğinde başka odada olsa bile gece uyanıp istediği zaman yanımıza gelir. Burada balkon kapısı var oradan dışarıyı izler ayak ucumuzda uyur, onla uyumak bizim için de çok keyifliydi hep dolayısıyla da alışmasına izin verdik buna. Şimdi tabiki bebek anne yanı yatağında bizim yanımızda yatacak, kendimizin istemeden de olsa üzerine oturma yaslanma gibi durumlar nedeniyle ona zarar verebilme olasılığı nedeniyle elbette artık bizimle yatmaması lazım. Fakat gel de başar bunu. Odaya almadığımız için kapıya gelip ağlıyor ve de kapıyı açmayı da biliyor kapı koluna zıplayıp. Kapıyı kitlesek de kapıda miyavlıyor ve devamlı zıplayarak açmaya çalışıyor. Bu zamana kadar pek çok kez denedik alıştırmayı ve hep aynı şeyi yaşadık, kıyamayıp eski düzene devam ettik. Ama şimdi yaklaştıkça bir çözüm yolu arıyoruz, ve doğum stresinin üzerine bir de bu eklenince, bir de iyice hassas olunca bir akıl almaya ihtiyaç duydum. Benim aklıma gelen iki şey var:

Birincisi:Kedimizi geceleri yatmadan önce mamasını ve tuvaletinin olduğu odaya kapatmak, yani geceden sabaha kadar hareket alanını kısıtlamak. Burada da pes etmeden miyavlayacağını ve kapıyı açmaya çalışacağını düşünüyorum. Apartmanda yaşadığımız için etrafa rahatsızlık verir miyiz tedirginliği var biraz. Böyle yapsak bir süre sonra bu duruma alışır mı, miyavlamayı vs.bırakır mı ve en önemlisi çok büyük bir strese girer mi uzunca bir süre, yoksa adapte olur mu bir şekilde.

İkincisi: Bebeğin yatak odasında bizimle uyuması yerine, benim bebekle ayrı bi bebek odasında birlikte uyumam, eşimin de yatak odasında uyuması. Tabi bu en az bir yıllık bir süreç olacak bilemedim. Bebeğin tüm gece bakım sürecinde yalnız kalmış olacağım bu şekilde ve evlilikte ayrı kalmak için uzun bir süre sanki. Aslında bu çözümde en karlı çıkan uykuları bölünmeden kalkıp işe gidebilecek olan eşim ve sevgi bağımlısı kedim olacak, en zararlı çıkanı da söylememe gerek yok sanırım🤣

Şimdiden sağolsun cevap yazan herkes, kimilerine çok basit bir konu gibi gelebilir ama benim için çok önemli gerçekten, kedim de tabiki bebeğim de bizim için çok değerli.
Bence cok hassas bir konu duyarliliginizdan ötürü de tebrik ederim muhtesem bir anne olacağınızı bu ince düşüncenizle de göstermiş oldunuz. Bebeginizin yataginin üzerini kapatabilirsiniz güvenli şekilde kedinizin bebege zarar vermeyeceği bir sekilde mümkün mü bu bilemedim ama aklima boyle bir fikir geldi

X