Kedisi olanlar özellikle veteriner olanlar bakabilir mi?

Bana da bir şeye sinirlenip yapıyor gibi geldi.

Bana bir şeye kızdığınızda kızıp hafifçe poposuna vurarsanız anlar demişlerdi. Bilmiyorum anlar mı.

Benimki tuvalette tuvalet kabının yanına dışına yapmıştı. Tutup koklattım bu ne diye. Durdu sanki anlamış gibi. Sonra sirkeyle sildim. Kokladı. Bir daha yapmadı. Tabiki yapmaması gerektiğini öğretmek gerek ama yerinizde olsam bir sıvı geçirmez alez kullanırdım. Her seferinde yatak mi silinir? Ayrıca illa kokusu kalıyordur orda. Bari alez olsa direkt çarşafı ve alezi at makinaya ne koku kalır ne bir şey

Ciddi sıkıntısı var demek ki. İdrar yolu enfeksiyonu vs olsa hayvan yaparken ağlar, sık sık yapar. Parazit vs de sıkıntı yaratır ama bilerek yapıyordur. Yataksa. Kediler asla normalde kendi yataklarına veya sevdikleri insanların eşyalarına, yatağına sinirlenmedikçe yapmaz. Sizi cezalandırıyor. Kedileri rahatsız eden kokular var. Yatağa yaklaşmaması için tel çare sinir nedenine odaklanıp, yatağa yaklaşamamasını önlemek ve de kuma yaptığında kedi otu vermeniz. Zaten o otu hiç denediniz mi bilmiyorum, kim ona verirse hayvan normalde nefret ettiği insana bile neler neler yapıyor, nasıl deliye dönüyor. Deneyin.
Nasıl bir şey bu kedi otu

Unutturmaniz lazım zor olacak biraz ben poffy'e unutturmak için baya cabaladim ve aklıma geldikçe gidip kumuna koydum kendi kokusunu alınca kuma devam etti artık bir istedigi olmayınca yatağa yaklastiginda direk kucakliyorum 😄 kuma götürüyorum
Inşallah duzeltirsiniz
İnşallah teşekkür ederim 🙏🏻

Odayı kapalı tut, bakalım ne yapacak, tuvaleti ulaşılabilir yerde mi? Benimki balkonda bazen açamıyorum bakıyorum oğlum balkon kapısının önüne yapmış oluyor..

Canım benim de evde kedim var ve eşim veteriner hekim :) bu davranışı yeni mi edindi yoksa baştan beri olan bir şey mi cunku kediler genelde bir şeye sinirlendiklerinde kıskandıklarında böyle şeyler yapabiliyor davranış haline getirmemesi önemli :) sirke tavsiye eder eşim bu durumlarda cunku bizim de kedimizin yavruları yatağa yapıyordu cislerini sirkeyle sildikten sonra yaklaşmadılar bir de sirkeyi deneyin isterseniz:)
Rica etsem eşinize bunu da denediğimi söyler misiniz hem beyaz sirkeyle karbonatla sildim hemde gün içinde püskürttüm yatağa bana mısın demiyor geldiği ilk zamanlar yoktu sonradan öğrendi

Disi kedi kolay kolay eve isemez,kizginlik doneminde aci aci bagirirlar genelde.benim oglanlarda subattan beri evin her yerine isiyodu.kuvete,odalarin belirli koselerine genellikle yere ama simdi havalar isindi disari cikiyorlar,bazen gunlerce gelmiyorlar(evim sehir disi,guvenli).Eger sizinki hep ayni yere yapiyorsa bunu aliskanlik haline getirmis,stres vs olsaydi farkli yerlere de yapardi.Yataga isememesi gerektigini ogreticeksiniz,camsil vs arta kalan sprey kutunuz varsa icine su koyun iseme esnasinda sikin,kediler sudan nefret eder,kacicaktir muhtemelen,etkiye tepki kisacasi.Biraz gaddarca bulabilirsiniz belki ama yaptigi seye tepki gosterdiginizi belli edin.Onun disinda ben kedilerimi ne zaman iseyecegini anlasam kucagima alip kumuna gotururdum,mecbur oraya yapardi.kedi milleti cok zordur,isteyince sevdirir,istemedigine tepki gosterir,aklina eseni yapar,inatci bir tur ama iyiki varlar🐈🐈
Hep belli yer evet ben görmüyorum çoğu kez işediğini ıslaklıktan anlıyorum ve bende bunun bir değişiğini bantla yaptım banda basınca da korkup zıplıyor ama en fazla iki gün

Kısırlaştırma uzun vadede çok iyi bir şey. Hem kedi için hem sahibi için.
Bir kedinin kızgınlık dönemi çok sancılı geçiyor. Evde en çok ses/eko yapacak yeri bulup canından can cekmisler gibi bağırıyor erkek kediler gelsin diye. Organı sulanıyor, yalayıp duruyor acı acı bağırıp gözlerini sana dikip. Veteriner, kulak pamuguyla kedini rahatlatmani istiyor. O saatten sonra hiçbir şey aynı olmuyor. Kedin seni vibrator olarak kullanıyor
Eğer çiftleşmezse birkaç ayda bir böyle sorunlar yaşanıyor.
Diyelim ki çiftleşti. Her batında 3-5-7 Allah ne verdiyse doğuruyor. O bebeklere yuva bulmak inanılmaz zor bir süreç (ki evde doğan kediler sokaktaki muhtaç kedilerin ev hakkını çalıyorlar bence) .
Zannediyorsun ki kedim anne oldu,mutlu oldu..
Asla doğru değil. Bebek iki aylık olunca artık anne onu sallamiyor bile. Benim eski kedimin sahiplendirilmeyen bir yavrusu kalmisti,kedi tokat manyağı yaptı bebeği. Veteriner bile 'cok kıskanıyor,sahiplendirin' dedi. Zaten kedilerde annelik babalık yok. Baba dedigin anne yeniden ciftlessin arzusuyla bebeklerini yiyebiliyor. Anne desen aynı evde kalınca oğluyla çiftleşen kediye şahit olmuştum. Çok da 'anne' sayılmazlar..
Kedi hamile kaldı, emzirdi... 4 ay böyle geçiyor. İki ay da kafadan versek ilk ciftlesmeden 6 ay sonra kedi yine azitiyor. Yine aynı süreçler. Ya çiftleştirio yeni 3-5-7 kediyle uğraşacaksin ya her ay kediye muamele yapmaya devam edeceksin 😂
Kaldı ki kedi kaç sene doğurgan kalacak. Artık bir yerden sonra doğurduğu her çocuk onun vücudunda zarar verecek...
İnan ki bu saydıklarım ya yaşadığım ya da birebir gözlemledigim şeyler. Dokuz yıldır aktif olarak kedi anası ve mahallenin kedili kadınıyım.
Kısırlaştırma candır.
Bir köşede dursun bu bilgi en olmadı bunu yaparm

kısırlaştırma öncesi ve sonrasında 3 ay kadar yaşadık aynı sorunu. Muhtemelen kısırlaştırma gerekiyor kedinize. Bizimki de önce yatakla başladı sonra bütün eve işedi kısırlaştırma sonrası yatakla devam etti. Ben çözümü yatak odasını duvarlara varana kadar temizleyip bir birbuçuk ay kadar odaya girişini engelleyerek buldum. Kokusu odadan tamamen çıkınca çiş yapmayı kesti.
Odaya girişini engelleyemiyorum kapı yok çünkü

Kıskanıyor olabilir mi? Eşim bekarken yavru bir kedisi vardı, iş arkadaşları toplanıp misafirliğe gitmiştik. Sonrasında eşimin yatağına yorganına kıyafetlerine falan pislemeye başlamıştı. Sıvı kaka gibiydi. Çözüm bulamadı, başka bir aileye sahiplendirdi. Onlarda hiç yapmadı bunu. 🤷🏼‍♀️🤷🏼‍♀️ Tamamen eşimi sahiplendiği ve onun yanında kimseyi görmek istemediği için yapıyor diye düşündük.
Kedi geldiğinden beri evde iki kişiyiz ve gelen gidenimiz sıfır bizden başka kimse yok ki kıskanıp tavır yapacağk

İdrar yolları enfeksiyonu olabilir. Ya da başka bir rahatsızlığı vardır. Kediler hasta olduklarını bu şekil belli ederler. Veterinere danışmanız iyi olur
Götürdüm çok veterinere sağlıksal bir problemi yok sisit kum vs hiçbir şey yok

benim de ikinci sahiplendigim kedim ayni seyi yapiyordu.neden oldugunu anlamadigim bir sekilde yatagima isemeye basladi.abartmiyorum yorganin birini alip digerini veriyordum yikamaciya.ilk kedimle aralarinda bir problem de yok gibiydi iyi anlasiyor birbirlerini seviyor gorunuyorlardi.
Sonra onune gelen her yere aklina geldikce isemeye baslayinca bas edemeyip iyi bakacak birine sahiplendirdim mecburen.
Simdiki sahipleriyle gorusuyoruz o kedi bizdeki kedi degil.o kadar degismis o kadar mutlu ki inanilmaz yani.urkek korkak herkesten kacan hayvan gitmis yerine sicak ve sosyal bi hayvan gelmis sanki.hayir biz de cok iyi baktik cok seviyorduk ama demek ki digerini kiskaniyormus.o gidince evdeki kedi de tuy dokmez oldu o da istemiyormus herhalde diyoruz.
Sanirim sizinkinin de stres yaptigi bir durum var.benimki ondan yapiyormus cunku.rahatsiz hasta olsa simdi de yapardi.

Stress yapabileceği ne olabilir bunu inanın bulamıyorum

Napacaksınız peki? 6 ayda bir çiftleştirip doğurtacak mısınız hayvanı? Damızlık olarak mı kullanacaksınız?
Hı hı damızlık kullanacağım hayvanı hatta bir de erkeğini alayım çiftleştirir çiftleştirir satarım diye düşünüyorum . Kısırlaştırma olayına sıcak bakmıyorum çünkü duygusal zekaları var üzüleceğim son çare bu kalırsa

Bana da bir şeye sinirlenip yapıyor gibi geldi.

Bana bir şeye kızdığınızda kızıp hafifçe poposuna vurarsanız anlar demişlerdi. Bilmiyorum anlar mı.

Benimki tuvalette tuvalet kabının yanına dışına yapmıştı. Tutup koklattım bu ne diye. Durdu sanki anlamış gibi. Sonra sirkeyle sildim. Kokladı. Bir daha yapmadı. Tabiki yapmaması gerektiğini öğretmek gerek ama yerinizde olsam bir sıvı geçirmez alez kullanırdım. Her seferinde yatak mi silinir? Ayrıca illa kokusu kalıyordur orda. Bari alez olsa direkt çarşafı ve alezi at makinaya ne koku kalır ne bir şey
Dikkate alacağım

X