Kefir: Kafkasya'dan Gelen Sağlık Mucizesi

Annem hergün kefiri mayalıyor kızlar ıstanbulda yaşayıpta isteyenler varsa çoğaltıp gönderebilirim.

MMMMM Tadı harikaların harikası bir içecek bayıla bayıla içerim,
günde 3 bardak olsun yine içerim delikafadulden

merhaba..bende 4 gündür evde kefir mayalamaya çalışıyorum fakat bir türlü olmuyor..mayalamdan önce kefiri klorsuz suyla yıkıyorum daha sonra cam bir kavonoza koyup üzerine sütü koyuyorum..yaklaşık 1 yemek kaşığı kefire 1-1.5 su bardağı süt kulanıyorum ve karanlıkta 24 saat bekletiyorum..ama hep cıvık kalıyo tadı ekşiyo ama..birde bugün peynirsuyu üst kıma çıkmıştı dibi hafif katıydı.. acaba bişeyleri yanlışmı yapıyorum yoksa kefirlerim öldümü yardımcı olursanız çok sevirinirim

şekerim suyla yıkama kefiri kefiri asla sütten çıkarma...bak ben sana nasıl yaptığımı anlatayım..kefiri yarım lt süte ekle dediğin gibi cam ve plastik kapaklı bir kavanoza 24 saat bekle.plastik bir süzgeçten geçir...bu arada kavanozu yıkayıp yarımlt sütü kavanoza koy ..süzdüğün kefiri süte ekle......en ve en önemlisi kesinlikle kefire metal değdirme çünkü kefir ölür biliyorsun onlar iyi huylu ve yararlı bakteri türü

ilk yaptığın ve ertesi günü güzel olmayabilir sonradan düzeliyor....birde kefiri yaptıkça çoğalır fazlasını plastik veya tahta kaşıkla al küçük cam bir kavanoza koyup içine biraz süt ekleyip dipfirizinde saklayabilirsin

sağol canım bi sorum daha var..bugün yaptığım sanırım olmuştu yani netteki fotolarla aynı gözküyodu..süzdüm sırf peynir suyu doldu bardağa bir miktar koyuluk kaldı kavanozun dibinde..bi kaç yerde süzmeden önce çalkalayın yazıyodu..böyle bi durumda tahta bir kaşıkla karıştırmammı gerekiyor Yogurt Land die bi site var..oradaki resimlerilere benziyodu benim kefirde

tahta bir kaşıkla veya plastik bir kaşıkla karıştırabilirsin...ama metal bir kaşık kesinlikle değdirme

Yoğurt,ekmek,peynir,meyve,meyve suları,şıra,pekmez vb. bir çok besin kefirdeki kadar alkol içerir.Haram olan ''içki'' tüketmektir,nedenleri de dinimizde açıkça anlatılmıştır.Kefir bir çok üniversitenin Ziraat Fakültelerinde satılmaktadır.Alıp üretebilirsiniz.

evet güzel kardeşim kefir konusunda çok haklısın.. ayrıca lütfen yasakkelime arkadaşlar cahilce konuşmayalım.. çünkü dinimizde kefirin haram oldu söylenmemektedir bunun dısında bazı hastalıklarda alkol kullanılması da uygun görülmektedır gunumuzde.. bence bu konularda kulaktan dolma degıl de saglam bır arastırma yapmanızı onerırım.a.s kendınızde mayalayabılırsınız taze olmasını ıstıyorsanız.. ustelık ufak bır maya bulduktan sonra her yenı mayalamada kullanabılecegınız mayalıklar olusabılıyor guzelce yıkayıp kullanabılıyorsunuz.. bana kefır mayası yurtdısındakı bır arkadasımdan gelmıstı .. bayada lezzetlı oluyordu. kefırı bugune kadar kullanmamıs arkadaslar denemenızı tavsıye ederım .. saygılar :kahve:

kefirin mayayı naıl çoğaltabiliriz ben de maya aldım ve ilk defa yapacağım için yanlış birşey yapmak istemiyorum bir sürü yerden araştırdım ama acayip bir bilgi kirliliği var.

Kimi yerde inek sütüyle yapın kimi yerde günlük süt kullanın uzun ömürlülerle tutmaz demiş kimi yerde Türkler keçi sütüyle yaparlardı eskiden keçi sütü kullanın denmiş,
kimi sitelerde kefiri klorsuz suyla yıkayın diyorlar ama siz burada suyla yıkamayın demişsiniz, bir de saf suyla yıkayın denmiş ki saf su nedir eczanelerde satılan su mu?

vallahi tek anladığım şey metal kaşık değmeyecek..fizik problemi mübarek kaydirigubbakcemile3

Bir de tatlı kefir ekşi kefir olayı var. Tatlı olsun istemiyorum ekşi seviyorum daha mı uzun mayalamam gerek?

Elimde 1 tatlı kaşığı kadar kefir mayası var, yarım litre keçi sütünü 20-25 dereceye ısıtıp içine atsam yıkamadan ne olur? Ankara ziraat fakültesinden aldım suyun içinde duruyor.
Bu maya kendi kendine mi çoağalacak durduk yerde bira mayası gibi yoksa sütün içinden çılardığım zaman mı büyümüş olacak?

Yardım edebilirseniz çoook sevinicem :)

Kımız, kefir ve kombu çayı
Sual: İnek sütü, kefir mayası ile mayalanıyor ve bu esnada alkol az da olsa teşekkül ediyor. Buna kefir deniyor. Bir de Kombucha mantarı’nın üremesi ile elde edilen ve az da olsa içinde alkol bulunan kombu çayı vardır. Kefir de, kombu çayı da birçok hastalıklara iyi geldiği söyleniyor. İlaç olarak kullanmakta mahzur var mıdır?
CEVAP
Bugün kefir ve kombu çayının yerini tutan ilaç çoktur. Bunları kullanmaya zaruret de yoktur. Eğer, salih bir doktor, (Kefir veya kombu çayı şu hastalığa iyi gelir. Bu hastalık için mubah başka ilaç yoktur) derse, o zaman bunları kullanmak caiz olur.

Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
(İhtimar [mayalanarak alkol teşekkül] etmiş her içki haramdır.) [Ebu Davud]

Bu hadis-i şerifin fıkıh kitaplarında nasıl açıklandığına bakalım:
Bal, incir, arpa, buğday, mısır, darı, erik, kayısı, elma ve benzerlerinden biri soğuk suda durup ısıtılmasa da, alkol teşekkül ederek bira gibi olur. Bira, tadı acı ve keskin olduğu [alkol bulunduğu] için azı da çoğu da, her ne maksatla içilirse içilsin, imam-ı Muhammede göre haramdır, fetva da böyledir. Diğer üç mezhepte de haramdır. Yapıları, bileşimleri aynıdır demek değildir. Çünkü Muhammed aleyhisselam, maddelerin hakikatlerini, fen bilgilerini öğretmek için değil, bunların hükümlerini bildirmek için gönderilmiştir. Kısrak, inek sütleri, mayalanıp, tadı keskin olunca, bira gibi alkollü olur. Kısrak sütünden yapılana Kımız, inek sütünden yapılana Kefir denir. İçilmesi haramdır.

Portakal ve diğer meyvelerdeki alkol oranı kefirdekinden çok diyerek kefir içmeyi caiz görmek yanlıştır. Çünkü dinimizde alkolün azlığı çokluğu önemli değildir. Bir damla şarap da haramdır. Ama dinimiz, içinde alkol bulunsa da, sirke içmeyi ve meyve yemeyi, haram kılmamıştır. Ama alkol teşekkül eden içeceklerin damlasını haram etmiştir. Demek ki, kımızda, birada, kefirde, bir damla alkol olsa da haramdır. Fakat hamurda, meyvede ve sirkede 10 damla alkol olsa haram değildir. Çünkü birinde alkol tabii olarak bulunuyor, ötekinin alkolleşmesine biz sebep oluyoruz.

bence başta siz ve sizin gibi düşünenler kendilerine başka bir platform bulsun. burası kadınların dayanışma ve paylaşım alanı. ama nedense diğer insanların sağlık sebeplerinden dolayı kullandıkları bir gıda üzerinden bile vaaz verecek hakkı kendinizde bulmuşsunuz. lütfen çok meraklıysanız kendinize bir başlık açın ve sizin gibi düşünenlerle orda sabahtan akşama neler kullanmamalıyız falan diye fikir alışverişinde bulunun.

kefirin mayayı naıl çoğaltabiliriz ben de maya aldım ve ilk defa yapacağım için yanlış birşey yapmak istemiyorum bir sürü yerden araştırdım ama acayip bir bilgi kirliliği var.

Kimi yerde inek sütüyle yapın kimi yerde günlük süt kullanın uzun ömürlülerle tutmaz demiş kimi yerde Türkler keçi sütüyle yaparlardı eskiden keçi sütü kullanın denmiş,
kimi sitelerde kefiri klorsuz suyla yıkayın diyorlar ama siz burada suyla yıkamayın demişsiniz, bir de saf suyla yıkayın denmiş ki saf su nedir eczanelerde satılan su mu?

vallahi tek anladığım şey metal kaşık değmeyecek..fizik problemi mübarek kaydirigubbakcemile3

Bir de tatlı kefir ekşi kefir olayı var. Tatlı olsun istemiyorum ekşi seviyorum daha mı uzun mayalamam gerek?

Elimde 1 tatlı kaşığı kadar kefir mayası var, yarım litre keçi sütünü 20-25 dereceye ısıtıp içine atsam yıkamadan ne olur? Ankara ziraat fakültesinden aldım suyun içinde duruyor.
Bu maya kendi kendine mi çoağalacak durduk yerde bira mayası gibi yoksa sütün içinden çılardığım zaman mı büyümüş olacak?

Yardım edebilirseniz çoook sevinicem :)

bildiğim kadarıyla anlatayım olayı. evet orjınalında kaçi sütü ebende artık keçi sütüyle yapıyorum ama partorıze inek sütüylede oluyor hatta yağsız sütle bile oluyor. çok farketmez yani ama tabi uuzun ömürlü yerine günlük süt ya da organik sütle daha da güzel olur. ama keçi sütüyle daha koyu oluyor ama suyla inceltebilirsin eğer seninkide biraz katı olursa eğer.
ben kullandıkdan sonra minnacık bir kavonozda kefire süt ekleyip saklıyorum ve gayette ıyı korunuyor böyle. benim aktar bana kefiri taze olarak o minik kavonozda sütün içinde satmıştı ve o bana sütte sakla demişti.
elindeki maya yarım litre için bence yeterli. eğer ekşi istersen azıcık daha beklet. arda kontrol edersin ekşimişmi diye.
büyüme olayına gelince bendeki bu taze olan kefir (kurusuda varmış ben onu hiç bilmiyorum ama kullanımı aynı olsa gerek) için aktarım eğer bozacak birşey yapmazsan yani metal falan değdirmezsen artar dedi ama benimki hala aynı ebatlarda.

X