Sandviç - Kanepeler Kek Kalıbında Peynirli Börek ve Kahvaltı Sofram-Sütaş Süt Sponsorluğunda

15 Aralık 2009
9.221
14.629
Uzun bir aradan sonra herkese yeniden merhaba canlarım;güneşin yüzünü göstermeye başladığı,toprağın yeniden uyandığı,kuşların neşeli seslerini duymaya başladığımız bu güzel ilkbahar gününden yeniden merhaba...:KK37:

Bunun yanında bugün 8 Mart dünya kadınlar günü,hayatımızda olan olmayan,tanısakta tanımasakta dünyaya binbir renk salan tüm kadınlarımızın,dünya kadınlar gününü kutlarım.:KK19:

Herkesin bildiği ama genelde farklı sunumlarda yaptığımız klasik peynirli börek tarifiyle aranızdayım,her ne kadar klasik desemde birazda su böreği kıvamında enfes bir börek. Hadi başlayalım o zaman;

:KK200:Malzemeler:KK200:

1) 5 adet yufka
2) 2 adet yumurta
3) 1 su bardağı süt
4) Yarım su bardağı sıvıyağ
5)300 gr peynir(Dilediğiniz peyniri kullanabilirsiniz ancak ben tam yağlı beyaz peynir kullandım)
6)Dilerseniz iç harcınıza maydonoz ve üstüne süslemek için susam,çörekotu

a4.jpg

Not:Eğer susam veya çörekotu kullanmak isterseniz kek kalıbını yağlar yağlamaz hemen susamınızı yada çörekotunu kalıbın içine serpmelisiniz ki üzerine yufka koyacağımız için piştikten sonra böreğin üst tarafında olsun.

:KK200:Yapılışı:KK200:

Öncelikle kullanacağınız kek kalıbının heryerini güzelce yağlayın,ben silikon kek kalıbı kullanıyorum böylece hem çok fazla yağ sürmenize gerek kalmıyor hem de yaptığınız kek veya börek pürüzsüz bir şekilde çıkıyor,hatta ben kek yaptığım zaman kalıbı yağlamıyorum bile.Bunu eğer bilmeyen arkadaşlarımız varsa diye püf nokta olarak vermek istedim.

Yumurtaları bir kabın içerisinde iyice çırpıyoruz,daha sonra içerisine sıvıyağ ve sütümüzü ilave edip yeniden çırpıp bu yumurtalı sosumuzu bir köşeye koyuyoruz.Daha sonra yufkamızın bir tanesini alıp kek kalıbımızın ortasına yırtılmayacak şekilde ve yanlardan sarkacak şekilde yerleştiriyoruz.2.yufkamızı elimizle 5-6 parçaya bölüp ayırmış olduğumuz yumurtalı sosa batırıp,kalıbın içine gelişigüzel buruşuk şekilde yerleştiriyoruz,bu yufkanın üstüne peynirimizin yarısını yayarak serpiyoruz,daha sonra diğer 2 yufkayıda aynı şekilde elimizle parçalayıp yumurtalı sosa batırıp aynı işlemi tekrarlıyoruz ,tekrar üzerine peynirli harç koyuyoruz ve yine 5.yufkamızı alıp elimizle parçalayıp sosa batırıp en son kalıbımızdan sarkan yufkaları kalıbın içine doğru topluyoruz,en son olarakta kalıbın ortasındaki yufkayı elimizle daire şeklinde aşağı doğru yırtıp diğer yufkaların arasına kardeş kardeş kaynaşıp oynasınlar diye ilave ediyoruz.:KK48:Geri kalan sosumuzu da böreğimizin üstüne boca ediyoruz ve en son sos içerisine iyice emsin diye yarım saat kadar buzdolabında bekletiyoruz.Eğer hazırlama aşamasında sos yetmezse hemen sos malzemesini yarıya azaltarak tekrardan sos hazırlayın,çünkü böreğimiz ne kadar bu yumurtalı sütlü karışımı emerse ve bol olursa o kadar su böreği kıvamında ve lezzetli olur.

Tamam panik yok kızlar;belki anlatamamış olabilirim,o halde işte size fotoğraflar
a2.jpg
a1.jpg

180 derece fırında üstü kızarıncaya kadar pişiriyoruz ve mutlu sona doğru gidiyoruz.
a3.jpg
b1.jpg

Tabii bu böreği kuru kuru ikram etmek olmaz,yanında damak tadımıza,yaratıcılığımıza ve hayal gücümüze bağlı kahvaltılıklar hazırlıyoruz.
ff3.jpg
777777777777777777.jpg

Ve işte sunumum,dilerim beğenirsiniz canlarım...Resimler sanki biraz bulanık ve dağınık çıkmış ama olsun:21:

22c.jpg

23ıı.jpg

aa26.jpg

aa1.jpg

aa16.jpg

kk2.jpg

aa9.jpg

ff4.jpg

Yarışmaya koymayı unuttum diye bu sunumu buraya dahil etmemiştim ama fikir olsun diye ekliyorum canlarım

287.jpg

Sütaş 1975 yılında Bursa'nın Karacabey ilçesinin Uluabat köyünde kuruldu. Kurulduğu tarihteki günlük süt işleme kapasitesi 5 ton olan Sütaş, bugün Karacabey tesislerinde 1.200 ton, Aksaray tesislerinde 1.400 ton olmak üzere günlük toplam 2.600 ton süt işleme kapasitesine sahiptir.
1975 yılından beri sadece süt ve süt ürünlerine odaklı olarak faaliyet gösteren Sütaş, Türkiye, Makedonya ve Romanya’daki 4 tesisinde, yılda 750 milyon litre süt işlemekte ve tüketicilerine 70 çeşit ürün sunmaktadır.
Sütaş, Çiftlikten Sofralara iş modeli ile ineklerinin yediği çiftlikten sofralara ulaşan ürünlerine kadar, bütün süreci yönetmekte ve denetlemektedir. Ürünlerinin doğallığının ve kalitesinin güvencesi olan bu modelin gereği olarak Sütaş, üretim tesislerinin yanı sıra; eğitim merkezleri, uygulama çiftlikleri, damızlık yetiştirme çiftlikleri, yem fabrikaları, geri kazanım ve enerji tesislerinden oluşan bütünleşik bir yapı ile faaliyet göstermektedir. Bölgesel ihracat stratejisi çerçevesinde Sütaş, Ortadoğu başta olmak üzere Türki Cumhuriyetlere, Kuzey Afrika ve ABD’ye 15.5 milyon dolarlık ihracat yapmaktadır.​

Son düzenleme:
Uzun bir aradan sonra herkese yeniden merhaba canlarım;güneşin yüzünü göstermeye başladığı,toprağın yeniden uyandığı,kuşların neşeli seslerini duymaya başladığımız bu güzel ilkbahar gününden yeniden merhaba...:KK37:
Herkesin bildiği ama genelde farklı sunumlarda yaptığımız klasik peynirli börek tarifiyle aranızdayım,her ne kadar klasik desemde birazda su böreği kıvamında enfes bir börek. Hadi başlayalım o zaman;

:KK200:Malzemeler:KK200:

1) 5 adet yufka
2) 2 adet yumurta
3) 1 su bardağı süt
4) Yarım su bardağı sıvıyağ
5)300 gr peynir(Dilediğiniz peyniri kullanabilirsiniz ancak ben tam yağlı beyaz peynir kullandım)
6)Dilerseniz iç harcınıza maydonoz ve üstüne süslemek için susam,çörekotu

Eki Görüntüle 1790774
Not:Eğer susam veya çörekotu kullanmak isterseniz kek kalıbını yağlar yağlamaz hemen susamınızı yada çörekotunu kalıbın içine serpmelisiniz ki üzerine yufka koyacağımız için piştikten sonra böreğin üst tarafında olsun.

:KK200:Yapılışı:KK200:

Öncelikle kullanacağınız kek kalıbının heryerini güzelce yağlayın,ben silikon kek kalıbı kullanıyorum böylece hem çok fazla yağ sürmenize gerek kalmıyor hem de yaptığınız kek veya börek pürüzsüz bir şekilde çıkıyor,hatta ben kek yaptığım zaman kalıbı yağlamıyorum bile.Bunu eğer bilmeyen arkadaşlarımız varsa diye püf nokta olarak vermek istedim.

Yumurtaları bir kabın içerisinde iyice çırpıyoruz,daha sonra içerisine sıvıyağ ve sütümüzü ilave edip yeniden çırpıp bu yumurtalı sosumuzu bir köşeye koyuyoruz.Daha sonra yufkamızın bir tanesini alıp kek kalıbımızın ortasına yırtılmayacak şekilde ve yanlardan sarkacak şekilde yerleştiriyoruz.2.yufkamızı elimizle 5-6 parçaya bölüp ayırmış olduğumuz yumurtalı sosa batırıp,kalıbın içine gelişigüzel buruşuk şekilde yerleştiriyoruz,bu yufkanın üstüne peynirimizin yarısını yayarak serpiyoruz,daha sonra diğer 2 yufkayıda aynı şekilde elimizle parçalayıp yumurtalı sosa batırıp aynı işlemi tekrarlıyoruz ve geri kalan peynirimizi de ilave edip kalıbımızdan sarkan yufkaları kalıbın içine doğru topluyoruz,en son olarakta kalıbın ortasındaki yufkayı elimizle daire şeklinde aşağı doğru yırtıp diğer yufkaların arasına kardeş kardeş kaynaşıp oynasınlar diye ilave ediyoruz.:KK48:

Tamam panik yok kızlar;belki anlatamamış olabilirim,o halde işte size fotoğraflar
Eki Görüntüle 1790778 Eki Görüntüle 1790779
180 derece fırında üstü kızarıncaya kadar pişiriyoruz ve mutlu sona doğru gidiyoruz.
Eki Görüntüle 1790780 Eki Görüntüle 1790781
Tabii bu böreği kuru kuru ikram etmek olmaz,yanında damak tadımıza,yaratıcılığımıza ve hayal gücümüze bağlı kahvaltılıklar hazırlıyoruz.
Eki Görüntüle 1790810 Eki Görüntüle 1790811

Ve işte sunumum,dilerim beğenirsiniz canlarım...
Eki Görüntüle 1790822 Eki Görüntüle 1790824 Eki Görüntüle 1790814 Eki Görüntüle 1790817 Eki Görüntüle 1790818 Eki Görüntüle 1790819 Eki Görüntüle 1790827
Oleyyyy sucuklu yumurtaaa :KK73::KK73: ellerine sağlık canım harika görüyor :KK36:

Ellerine sağlık yamukprenses,
Her şey çok güzel görünüyor, :KK68:
Ama itiraf ediyorum bu tarifi ben yapacaktım :KK61:
Hatta sunum şeklindeki o salamlar falan aynen kafamdan geçmişti:KK57:
Yarışmada başarılar diliyorum..:KK68:

Ellerine sağlık:KK9:.Aynı tarifi bende yapıyordum ama kek kalıbında hiç aklıma gelmemişti,.Çok güzel masa hazırlamışsın,başarılar dilerim.
Çok teşekkürederim Deynepnazcığım:KK36:ben de eskiden tepside yapardım ancak bunu gördükten sonra kek kalıbında yapmaya başladım,görsel olarak daha çok seviyorum,bir de bu börek sürekli yumurtalı sosa batırdığımız için su böreği gibi oluyor biliyorsun,sen de bundan sonra böyle denersin canım,seversen devam edersin.Eeee ben sıramı savdım,sen ne zaman geliyorsun:KK48:

Ellerine sağlık yamukprenses,
Her şey çok güzel görünüyor, :KK68:
Ama itiraf ediyorum bu tarifi ben yapacaktım :KK61:
Hatta sunum şeklindeki o salamlar falan aynen kafamdan geçmişti:KK57:
Yarışmada başarılar diliyorum..:KK68:
Çok teşekkürederim güzel yorumun için:KK36:

Olsun canım sen de aynı tarifle katıl ne farkeder,herkesin masa sunumu farklı nede olsa,sen de gel :KK19:

Çok teşekkürederim Deynepnazcığım:KK36:ben de eskiden tepside yapardım ancak bunu gördükten sonra kek kalıbında yapmaya başladım,görsel olarak daha çok seviyorum,bir de bu börek sürekli yumurtalı sosa batırdığımız için su böreği gibi oluyor biliyorsun,sen de bundan sonra böyle denersin canım,seversen devam edersin.Eeee ben sıramı savdım,sen ne zaman geliyorsun:KK48:
Bir püf noktası da fırına koymadan önce en az yarım saat buzdolabında bekletmek.Sosunu daha iyi çekiyor..Ben daha düşünme aşamasındayım ne yapsam diye.Aklımda birşeyler var ama henüz tam karar veremedim.

X