Kek özürlüsüyüm

Namutenahii

"Direnenler yaşar"
Kayıtlı Üye
13 Ekim 2016
3.293
5.812
Selam kızlar

Başlıktan da okuduğunuz üzre ben tam bir kek özürlüsüyüm.
Youtubedan videolar izleyip bire bir yapıyorum
Tadı çok güzel oluyor , çok da güzel kabarıyor puf puf
Ama bir türlü şekli tam bir bütün olmuyor yani yerken unufak oluveriyor
Tanecikler arası bağ yok, sünger gibi değil
Çatalı atınca irmik helvası gibi dağılıyor
Ne yapmalıyımmm acaba ?
Şunu yaparsan garanti güzel olur dediğiniz bir yol var mı?

Ben nefis yemek tariflerinden elif ataların tariflerini yapıyorum ve asla böyle birşey olmuyor. Yanılma durumuda yok tek tek tarif edip gösteriyor çünkü.

unu az koyuyor olabilir misin acaba çünkü markasına göre bile değişiyor diyorlar söylenenden biraz daha fazla koy ama abartma skfkdlhlb bir de yeni başladıysan normal aslında zamanla kendi tarifin bile olabilir denemeye devam et 🧁

Eğer kek kalıbında yapıyorsan borcam o dikdörtgen olan ölçüleride doğru orantıda koyuyorsan olmaması lazım
ya yumurtayı az koyuyorsun yada unu çok koyuyorsun çünki un çok oluncada dağılır ,,ilk önce şekerle yumurtayı
iyice karıştır köpürünceye kadar ondan sonra diğer malzemeleri ilave et .

Selam kızlar

Ne yapmalıyımmm acaba ?
İrmik gibi dağıldığına göre yağı az geliyor olabilir mi acaba?

Öyle de olmaz yav bi kek olmuyosa söner de olmaz daha başka oldurmama yöntemini nasıl buldun? 🤣 Onun için de bazı fırınların kek yapmaya uygun olmadığını düşünüyorum.

Selam kızlar

Ne yapmalıyımmm acaba ?
Yaptığınız kekin tarifini buraya yazar mısınız?

Çok mu pişiyor acaba?

Keki elimle yediğim için aklıma kuru olması geldi. O zaman dağılır sanırım 🤷‍♀️

Yaptığınız kekin tarifini buraya yazar mısınız?

Tabii.

Tüm malzemeleri ılık olacak şekilde kullanıyorum oda sıcaklığında.

4 adet M boy yumurta
1 su bardağı toz şeker

Bu ikisini beyaz olana kadar çırpıyorum 4 5 dk kadar
Burda mikseri tamamen bırakıyorum.
Sonra
yarım su bardağı sıvı yağ
1 su bardağı süt
Karıştırıyorum

Ardından 2.5 su bardağı un,
1 paket vanilin ve
2 paket kabartma tozu bu üçünü elekten geçirerek ekliyorum.

Yavaşça karıştırıyorum topak kalmayınca kadar

Sonra emsandan aldığım seramik gibi görünen kalın kek kalıbıma döküyorum. Onu da tereyağlıyorum hafif unluyorum.

Önceden ısıttığım 175 derece fırında yaklaşık 40 45 dk pişiriyorum.
Çok güzel kabarıyor.
Ama yerken paramparça dökülüyor kaşıkla yiyecek oluyorum

Tarif verim bir dene bakalim yine ayni mi olacak.
Uc yumurta ve iki bardak seker koyun bir kaba iyice cirpin. Az degil bayagi bayagi cirpin. Icine bir bardaktan biraz az siviyag koyun yine iyice cirpin. Sonra cirpicinin ayarini dusurup bir bardak sut koyun. Biraz daha cirpin. Icine eleyerek bir kabartma tozu bir vanilin iki bardak un koyun. Karisim haline gelene kadar cirpin ama cok fazla degil. Kalibi yaglayin karisimi dokun. Firinin ayarina gore degisir ama 180 derecede 35 dakikada piser. Yinede emin olmak icin bir bicak batirip bakin yapisma yoksa pismistir afiyet olsun

Tarif verim bir dene bakalim yine ayni mi olacak.
Uc yumurta ve iki bardak seker koyun bir kaba iyice cirpin. Az degil bayagi bayagi cirpin. Icine bir bardaktan biraz az siviyag koyun yine iyice cirpin. Sonra cirpicinin ayarini dusurup bir bardak sut koyun. Biraz daha cirpin. Icine eleyerek bir kabartma tozu bir vanilin iki bardak un koyun. Karisim haline gelene kadar cirpin ama cok fazla degil. Kalibi yaglayin karisimi dokun. Firinin ayarina gore degisir ama 180 derecede 35 dakikada piser. Yinede emin olmak icin bir bicak batirip bakin yapisma yoksa pismistir afiyet olsun

Çok teşekkür ederim. 2 bardak un için 2 bardak şeker çok fazla değil mi :KK43: ben 2.5 su bardağı un için 1 bardak şeker koyuyorum. O bile baya tatlı geliyor

Tabii.

Tüm malzemeleri ılık olacak şekilde kullanıyorum oda sıcaklığında.

4 adet M boy yumurta
1 su bardağı toz şeker

Bu ikisini beyaz olana kadar çırpıyorum 4 5 dk kadar
Burda mikseri tamamen bırakıyorum.
Sonra
yarım su bardağı sıvı yağ
1 su bardağı süt
Karıştırıyorum

Ardından 2.5 su bardağı un,
1 paket vanilin ve
2 paket kabartma tozu bu üçünü elekten geçirerek ekliyorum.

Yavaşça karıştırıyorum topak kalmayınca kadar

Sonra emsandan aldığım seramik gibi görünen kalın kek kalıbıma döküyorum. Onu da tereyağlıyorum hafif unluyorum.

Önceden ısıttığım 175 derece fırında yaklaşık 40 45 dk pişiriyorum.
Çok güzel kabarıyor.
Ama yerken paramparça dökülüyor kaşıkla yiyecek oluyorum
Kek kalibinda problem olabilir mi? Baska bir kalipta yapmayi deneyin.

Bende de poğaça taş gibi oluyor. Birde tavuk suyu çorbası hep kesiliyor artık bu yemekleri yemiyorum, yapmıyorum :KK70: yayla çorbasını tuttururken tavuk suyunda patlamak da acayip ama durum bu.

Bende de poğaça taş gibi oluyor. Birde tavuk suyu çorbası hep kesiliyor artık bu yemekleri yemiyorum, yapmıyorum :KK70: yayla çorbasını tuttururken tavuk suyunda patlamak da acayip ama durum bu.
Mayasiz mi yapiyorsunuz firinda cok mu tutuyorsunuz acaba? Tavuk suyunu yogurtsuz yapin madem 😃 bende yakin zamana kadar yayla corbasini kestiriyordum.

Çok teşekkür ederim. 2 bardak un için 2 bardak şeker çok fazla değil mi :KK43: ben 2.5 su bardağı un için 1 bardak şeker koyuyorum. O bile baya tatlı geliyor
Ben de 1 su bardağı şeker koyuyorum. Azaltmakta sıkıntı yok. Unu ölçülü koymuyorum. Alışkanlığına göre ekleme yapıyorum. Kabartma tozunu 1 koyuyorum ama. Fazla kabartma tozu da iyi değil ama sizinki kabarıyormuş. Belki sadece çok pişiriyorsunuzdur.

Kek kalıpları derin olunca içi çiğ kalıyor diye uzun pişiriyorsunuzdur belki ve bu yüzden de çok kuruyordur. Elle yiyince de parçalanıyor mu?

images (8) (18).jpeg

Şu kalıplardansa ilkin normal ısıda kabarmasını sağlayıp sonra biraz sıcaklığını düşürebilirsiniz ki içi pişsin. 4 yumurta da bu kalıba çok gelebilir.

Ben de 1 su bardağı şeker koyuyorum. Azaltmakta sıkıntı yok. Unu ölçülü koymuyorum. Alışkanlığına göre ekleme yapıyorum. Kabartma tozunu 1 koyuyorum ama. Fazla kabartma tozu da iyi değil ama sizinki kabarıyormuş. Belki sadece çok pişiriyorsunuzdur.

Kek kalıpları derin olunca içi çiğ kalıyor diye uzun pişiriyorsunuzdur belki ve bu yüzden de çok kuruyordur. Elle yiyince de parçalanıyor mu?

Eki Görüntüle 3370877

Şu kalıplardansa ilkin normal ısıda kabarmasını sağlayıp sonra biraz sıcaklığını düşürebilirsiniz ki içi pişsin. 4 yumurta da bu kalıba çok gelebilir.

Evet bu kalıplardan. Ama bunu da yeni aldım aslında. Öncesinde eski emaye kek kalıbında denedim onda da taş gibi oldu. Sonra borcamda denedim onda da kabarmadı. Şimdi bu kalıplarda da dağılıyor 😂 kabarta tozunu 1 yaparak deneyeceğim bir de. Ama kabartma tozundan kaynaklı herhangi bir acılık falan yok aslında tadı çok iyi oluyor. Yine de 1 paket ile deneyeceğim. Olmazsa bir de yumurta azaltma yaparım. Yine de olmazsa bence artık sorun bende 😂

Ben 1.5 br seker koyuyorum.
3 yumjrta
1.5 bardak seker iyice cirp
1 bardaktan 1 parmak asagi sivi yag
1 bardak oda sicakliginda sut
Kakaolu istersen 3 yemek kasigi kakao
1 paket vanilya 1pk kabarma tozu
Alabildigine un.
Borcamda dene bir de .
Yuvarlak veya dikdortgen borcam uygun bunun icin.
Dk tutmugorum 30 34 dk sonra bakiyorum . Kurdan sok , pismisse cikar

X